Morče

Dlouhosrsté a krátkosrsté morče

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

Dotazy k morčatům obecně

Odkud morčata vlastně pocházejí?

Morčata mají svůj původ v Andách v jižní Americe a byly zde chovány jako hospodářská zvířata. Sloužila tedy jako zdroj potravy podobně jako u nás např. králíci.

Jaká plemena jsou známá a v čem spočívá rozdíl mezi nimi? Jedná se pouze o odlišný vzhled nebo jsou zde patrné i jiné prvky v chování?

Ke krátkosrstým morčatům patří: hladká, rozeta, americký rex, americký a anglický crested a švýcarský teddy. K dlouhosrstým morčatům se řadí: šeltie, coronet, angora, peruánec, texel, merino, alpaka a mohair. Všechna morčata existují i v saténové variantě a v široké škále barev.

Někteří chovatelé zastávají názor, že různé charakterové znaky lze u morčat vypozorovat, tuto skutečnost však není možné v současné době podložit důkazy. Skutečně hodně záleží na okolí a způsobu chovu zvířete.

Kolika let se morče dožívá?

Pokud o morče pečujeme správně, může se dožít 6-8 let, nicméně existují i zprávy o jedincích starších, jsou však vzácností.

Otázky k pořízení morčete

Kde morče koupit a jak poznat, zda je zvíře zdravé?

Nejlepší je pořídit morče přímo od chovatele. Nestyďte se chovatele zeptat detailně na vše, co Vás zajímá. Každý seriózní chovatel by měl rád všechny dotazy zodpovědět. Také byste si měli prohlédnout klícky, v nichž byla morčata chována. Jestli jsou světlé a čisté nebo jestli se není chováno mnoho zvířat na malém prostoru. Chovatele morčat naleznete v novinách, některých časopisech i spolcích zabývajících se chovem morčat.

Zdravý jedinec má lesklou srst i oči. Okolí očí není ulepené a řitní otvor není zúžený. Na srsti nejsou patrné lysiny ani zplstnatění.

Jak poznám, zda jde o samce nebo samici?

Pro nezkušené oko je to trochu složitější. Nejlepší je, když má člověk možnost přímého srovnání mezi samičkou a samečkem.

Abyste mohli určit pohlaví zvířete, vezměte morče opatrně do ruky tak, abyste viděli bříško. Druhou rukou rozhrňte srst kolem pohlavního orgánu vpravo i vlevo. Pokud pohlavní orgán vypadá jako “Y”, jedná se o samici, pokud vypadá spíše jako “i”, jedná se o samečka.

Dotazy ohledně chovu

Jak velká musí být klec pro dva jedince?

Rozhodně ne menší než 100 cm x60 cm. Morčata tráví většinu času v kleci a měla by tam mít tedy dostatek prostoru pro volný pohyb.

Jaké vybavení by mělo být v kleci?

V každém případě domeček, stabilní, pevná miska na krmení a napáječka na vodu. Kromě toho by měly být k dispozici i dva (nebo aspoň jeden) zásobníky na trávu a seno. Musíte dbát i na to, aby mřížky byly dost úzké, aby zvířeti nemohlo prostrčit hlavu ven. Také musejí být dost vysoké, aby morče nevyskočilo nahoru a nepoužívalo zásobník jako pelíšek, neboť takto může dojít k ošklivým poraněním.

Jak mám svému morčeti vytvořit hezký koutek na hraní?

Domečky, prolézačky, tunely, rampy, hračky… Fantazii se meze nekladou. Zábavu připravíte morčeti, i pokud schováte někde malé chutné překvapení, např. slupky z okurky, lodyhu petržele nebo kousek papriky.

Mohou žít morčata i venku?

V podstatě můžete morčata chovat i ve venkovní kleci. Nicméně musejí být navykána na tuto skutečnost již s koncem léta, aby si stačila vytvořit dostatek zimní srsti. Klec by měla být dostatečně zahrazená a při tužších mrazech by tu měla být možnost přehradit ji ještě např. plexisklem. V zimě musí být v kleci i mnoho slámy a sena, aby se morčata mohla „zachumlat.“ Kromě toho musí být pravidelně kontrolován stav vody, neboť ta v zimě snadno a rychle mrzne.

Tři morčata

Na co musím dávat pozor při instalaci výběhu?

Výběh by měl jednoznačně skýtat dostatek stínu. Kromě toho musí zvíře chránit před kočkami a psy. V žádném případě nesmíte nechat zvíře ve výběhu, pokud je zem ještě chladná nebo tráva ještě mokrá od rosy. Zpočátku tam také morče nenechávejte příliš dlouho, aby si na výživnou trávu zvykalo postupně. Nejlepší je, když zvíře ještě nějakou dobu před tím, než jej umístíte do výběhu, krmíte čerstvou trávou.

Jak mám morče správně uchopit?

Abyste morče mohli zvednout, vezměte ho nejlépe oběma rukama a držte ho pod bříškem. Pak jej můžete zvednout nebo si ho položit na klín. Musíte být však opatrní, aby morče nespadlo na zem. Vypadá sice stabilně a buclatě, ale má velmi křehké kosti. Tak může i pouhý pád z pohovky způsobit vážná zranění.

Jak docílit toho, aby si na sebe morčata zvykla?

Nejsnáze to jde u mladých jedinců, u starších morčat je to o něco obtížnější. Aby měla všechna morčata stejný pach, vetřete jim do kůže fenyklový odvar. Pokud máte k dispozici druhou klec, tak ji na pár dní využijte a postavte ji vedle klece původní.

Také byste do klece měli nejdříve umístit zvíře nové a až potom to domácí, aby si nový jedinec lépe zvykal.

Otázky ohledně stravy

Co by mělo morče jíst pravidelně a co je pro něj nebezpečné?

Každý den by mělo mít morče k dispozici dostatek suchého krmiva, sena a vody. Kromě toho také čerstvé ovoce nebo zeleninu. Určitě byste mu neměli podávat krmivo určené pro zakrslé králíky. Morče je odkázáno na přísun vitamínu C, který si podobně jako člověk nedokáže vyrobit samo, a proto mu jej člověk musí zajistit.

Čím bychom své morče určitě krmit neměli?

V žádném případě nepodávejte morčeti fazole, jsou pro něj jedovaté, zelí, protože nadýmá, ovoce a zeleninu ošetřenou postřikem ani zbytky jídla. Morče není odpadkový koš.

Dotazy týkající se zdraví

Drápky jsou stále příliš dlouhé, jak se o ně starat?

Pokud drápky nejsou zvířetem samotným dostatečně opotřebovávány, musíte je pravidelně stříhat. Může to udělat veterinář nebo to můžete udělat sami. Budete potřebovat kleštičky na drápky a těmi odstřihnete drápek cca 3-5 mm od lůžka. U bílých drápků rozpoznáte lůžko snadno, když packy budete mít proti světlu. U tmavých prostě odstřihněte pouze špičky drápků, abyste morče neporanili.

Musím pečovat o srst morčete podobně jako např. o srst psa?

Určitě byste měli srst pravidelně kontrolovat kvůli napadení parazity. Především dlouhosrstá morčata potřebují pravidelnou péči. Měli byste je pravidelně, opatrně česat dětským kartáčem. U morčat s vlnitou srstí opatrně oddělujte chlupy rukou a pročesávejte tak, abyste zvířeti nezpůsobovali bolest taháním nebo vytrháváním chlupů.

Co mám dělat, když morče trpí průjmem?

Při průjmu (především pokud silně zapáchá) byste měli zaručeně navštívit veterináře, protože morčata mají velmi citlivý trávicí systému a pokud toto podceníte, tak by mohlo dojít ke kompletní nečinnosti střev.

Pacičky mého morčete jsou poraněny (utrhané drápky), co mám dělat?

Nejlepší je použít tekutý obvaz, aby byly rány udrženy v čistotě, neboť tak se rána posléze řádně zahojí.

Zoubky morčete jsou příliš dlouhé, co s tím?

U některých morčat narostou zoubky dlouhé a nedostatečně se obrušují. Zde může pomoci pouze veterinář. Měli byste vždy kontrolovat, jestli zvíře správně jí nebo jestli mu krmení z tlamičky vypadává. Také bystě měli morče pravidelně vážit (cca 1x týdně).

Dotazy k chování

Umí morčata „mluvit“ a co znamenají zvuky, které vydávají?

I morčata vydávají zvuky, kterými na sebe upozorňují. Tím nejdůležitějším je „pískání“ které je slyšet hlavně ve chvílích, kdy se morče těší na jídlo. Morčata zdraví pohvizdem i „svého“ páníčka. Pak vydávají jistý druh „vrkání,“ které vydávají při hlazení nebo když se samec blíží k samici. Dále „cvrlikání,“ které však vydávají jen zřídka a jen tehdy, když jsou sami. Tento zvuk je pro odborníky záhadou a není známo, proč ho vydávají, ani jakým způsobem. Působí docela strašidelně, pokud toto cvrlikání uslyšíte v noci. Morčata také skřípají zuby, což činí, když mezi sebou mají dva samci spor. Tisknou tak zuby silně k sobě.

Moje morče neustále překlápí misku s krmivem, co s tím?

Jedinou možností je pořídit opravdu těžkou misku, třeba takovou, jako mají králíci. Neměla by ale být příliš velká, aby ji morčata nezneužívala jako toaletu.

Jsou morčata čistotná?

Já sama jsem to u svých morčat nikdy nezkoušela, ale jistě existují i morčata, která se naučí používat bedýnku podobně jako kočky.

Chcete-li morče přivyknout, musíte začít už od malička a nejlépe ho stále znova dávat do bedýnky, hovořit s ním a hladit ho, aby mělo morče toto místo spojené s pozitivními pocity.

Jak dlouho mohu morče nechat o samotě bez toho, abych mu uškodil?

Pokud není zbytí, můžete morče nechat doma samotné po 2 dny, pokud bude mít k dispozici dostatek jídla a vody. Není to samozřejmě ideální, ale pokud není jiná možnost, tak to morče zvládne.

Moje morče není krotké, co mám dělat?

Zde pomůže hodně, hodně, hodně pozornosti. Kromě pamlsků jako jsou ovoce a zelenina mu podávejte jídlo z ruky. Musíte se však obrnit trpělivostí.

Otázky k chovu

Jak vést chov? Na co musím dávat pozor, pokud chci zvířata chovat?

Pokud chcete morčata chovat, musíte si ujasnit, co posléze uděláte s potomky Je mnoho morčat, která nemají majitele a skončila proto v útulku nebo byla vypuštěna do přírody.

Kromě toho musíte mít na paměti, že pokud chováte páreček, musíte je oddělit, protože jinak by samec samici okamžitě znovu nakryl. Další alternativou je, že můžete samce ihned poté nechat vykastrovat.

Nejde jen o to, dát samce a samici k sobě, musíte je sledovat, vážit a velmi pečlivě krmit, než samice bude mít za 68 dní mladé. Nejpozději po 4 týdnech musejí být mladé samice od otce odděleni, jinak by došlo k dalšímu rozmnožovacímu kolečku.

Samice morčete by měla mít cca 700 g a být 5-11 měsíců stará při prvním nakrytí. Dříve není tělo dostatečně vyzrálé a březost by měla negativní dopady na hmotnost a růst matky. Od jednoho roku jsou pánevní svaly již příliš pevné a matka bez komplikací nemůže přivést mladé na svět.

Děkujeme paní Reutter za kompetentní zodpovězení mnoha zvídavých dotazů.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.