Zakrslý králík teddy

Zakrslý králík teddy

Králík teddy patří mezi zakrslé králíky. Se svým huňatým kožíškem a kulatým tělem je to opravdové plyšové klubíčko. Ale ať to vypadá jakkoli roztomile: z etických důvodů byste si neměli teddyho pořizovat. Protože malý ušáček má problematickou historii chovu.

Vzhled králíka teddyho

Dospělí králíci teddy váží maximálně dva kilogramy. Tím se toto plemeno řadí mezi zakrslé králíky.

U teddyho se vyskytují všechny pro králíky typické barvy a vzory srsti. Možné jsou také různé barvy očí. Obzvláště časté jsou však modré oči.

Velmi roztomilá je jejich dlouhá, huňatá srst. Na rozdíl od jiných dlouhosrstých králíků, jako jsou angorští králíci, se srst nemusí stříhat.

Teddy králíci se dělí na teddy se stojícíma ušima a teddy berany se svěšenýma ušima. Obě varianty se liší také velikostí a stavbou těla.

Varianta 1: zakrslý králík teddy se stojícíma ušima

Zakrslý teddy váží 800 až 1700 gramů. Ideální hmotnost pro samice i samce je 1350 gramů. Mimochodem, samice s hmotností nižší než 1 200 gramů obvykle nejsou vhodné k chovu. Jejich potomci jsou často příliš malí na to, aby byli životaschopní.

Samice a samci se téměř neliší nejen v hmotnosti, ale ani v tělesné stavbě: u obou pohlaví je tělo krátké, zavalité a válcovité. Trup se zdá být všude rovnoměrně široký.

Nohy jsou také krátké a jemné. Ocas pevně přiléhá.

Kulatá hlava se širokým čelem sedí na krátkém, sotva viditelném krku. Zakrslí teddy mají velké oči a zakulacené, huňaté uši. Ty stojí široce od sebe a jsou dlouhé asi pět až šest centimetrů.

Varianta 2: zakrslý králík teddy beran se svěšenýma ušima

S hmotností mezi 1 300 a 2 000 gramy jsou teddy berani o něco těžší než zakrslí teddy králíci. Ideální hmotnost samice se pohybuje mezi 1 500 a 1 800 gramy, hmotnost samce mezi 1 600 a 1 900 gramy.

Chovným cílem je tělesná stavba, která odpovídá tělu zakrslého králíka berana. K tomu patří kompaktní tělo se zakřivenou horní linií, širokými rameny a silným, krátkým krkem. Nohy by měly být krátké a ne příliš jemné.

Hlava teddyho berana je také krátká a silná. V porovnání s tělem se zdá být poměrně objemná – zejména u samců. Samice mají naopak poněkud užší hlavu.

Čelo a tlama jsou u obou pohlaví široké. Kromě toho mají teddy berani zřetelně ven vyklenuté čelo a nos, tzv. beraní hlavu.
Zvláštním znakem teddyho berana jsou jeho svěšené uši. Ty dorůstají délky 24 až 26 centimetrů. U kořene uší jsou hrbolky zvané korunky.

Zakrslý králík teddy

Zakrslý králík teddy má v srsti klín

Zvláštností tohoto plemene králíků je tzv. klín v srsti. Co to ale znamená?

Mláďata králíků se rodí slepá a lysá. Přibližně po třech dnech začne srst růst po celém těle. U králíků teddy je v tomto období chmýřím pokryta pouze klínovitá oblast na hřbetě. Tento klín srsti je viditelný až do věku přibližně šesti týdnů.

Zdraví: plemeno s mnoha náchylnostmi

Snaha chovat co nejmenšího a nejroztomilejšího králíka bohužel vede k mnoha zdravotním problémům teddy králíků. Připravte se proto na to, že budete své teddy králíky brát k veterináři častěji.

Jedním z problémů je nízká hmotnost těchto malých zvířat. Chovat potomstvo na zvířatech, která váží méně než jeden kilogram, je proto považováno za týrání a je zakázáno.

Čelistní kosti u kulatých hlav teddy králíků jsou také často zkrácené a poskytují příliš málo místa pro zuby. Výsledkem je nesprávné postavení zubů a ztížený příjem krmiva. Kromě toho zvířata často trpí slzením a záněty očí, protože slzné kanálky jsou příliš úzké. V Německu je také zakázán chov králíků s extrémně kulatou hlavou nebo zkrácenými čelistmi.

Obzvláště těžce jsou postiženi berani: kvůli svěšeným uším obvykle trpí také bolestivými ušními infekcemi a ztrátou sluchu. Kromě toho je sklopenýma ušima narušeno jejich zorné pole. To ztěžuje jejich komunikaci se soukmenovci. Poloha uší je obvykle důležitou součástí řeči těla králíků.

Zdraví teddy králíci se však dožívají v průměru osmi let.

Je zakrslý králík teddy správnou volbou?

Není pochyb o tom, že tyto malé chlupaté kuličky jsou nesmírně roztomilé a pokušení pořídit si malou skupinku plyšových králíčků je velké.

Lepší je adoptovat králíka z útulku

Z etických důvodů byste však neměli kupovat teddy králíka od chovatele. Zejména chov teddy beranů je velmi problematický a neměl by být podporován.

Nejlepší je adoptovat ušáčka z útulku. V útulku pro zvířata najdete králíky všech plemen a s trochou štěstí i teddy králíky.

Povaha: důvěřivé chlupaté klubíčko

Malí chlupáči jsou považováni za přátelské, inteligentní a bystré. Stejně jako všichni králíci mají i oni silnou potřebu pohybu a rychle se začnou nudit. Proto potřebují pravidelné zaměstnání a jsou rádi, když mají rozmanitý výběh.

Teddy králíci jsou díky aktivitě přes den vhodní i pro děti. Jsou také důvěřiví a hraví.

Chov: druhově vhodný chov teddy králíků

Králíci jsou velmi společenská zvířata, která by nikdy neměla být chována jednotlivě. Ke spokojenému životu králíčci potřebují kamarády, se kterými si mohou hrát a mazlit se s nimi.

Osvědčilo se následující složení skupin:

  • jeden kastrovaný samec s jednou až třemi kastrovanými samicemi
  • dva kastrovaní samci se dvěma až čtyřmi kastrovanými samicemi
  • malá skupina kastrovaných samců

Skupiny složené pouze ze samic se naopak nedoporučují. Často zde dochází mezi králíky k agresi.

Chov teddy králíků s ostatními domácími zvířaty

Za určitých podmínek můžete chovat plyšové králíky společně s kočkami nebo dokonce se psy. Nedělejte si však naděje, že mezi nimi vznikne důvěrné přátelství. Pro jistotu králíky nenechávejte s kočkou nebo psem o samotě.

Králíci se často chovají společně s morčaty. Bohužel však tyto dva druhy mají jen málo společného a doslova si „nerozumí“. Nedorozumění a agrese jsou nevyhnutelné. Proto je lepší králíky a morčata oddělit.

I zakrslý králík potřebuje prostor

Také malá plemena králíků potřebují dostatek prostoru ke skákání, běhání a kličkování. Pravidelné proběhnutí nebo velký výběh jsou proto povinné.

Kromě toho patří k základnímu vybavení králíkárny následující věci:

Samozřejmě je třeba králíkárnu a výběh pravidelně čistit, aby se vaše zvířata cítila pohodlně a zůstala zdravá.

V internetovém obchodě zoohit najdete velký výběr králíkáren a výběhů. Můžete si zde pořídit i tunely a roury pro hru a schovávání.

Venkovní chov králíků teddy

Na rozdíl od jiných plemen králíků nelze králíky teddy chovat venku za jakéhokoli počasí. Dlouhá a slabá srst neposkytuje dostatečnou ochranu před nízkými teplotami a vlhkostí. Na některých místech se navíc srst rozděluje na pěšinku. Chlad zde proniká přímo do kůže.

Pokud své teddy králíky chováte venku, měli byste se ujistit, že mají výběh chráněný před větrem. Měl by být částečně zakrytý, aby byla zvířata chráněna před sluncem a deštěm.

Pozor: králíci jsou velmi plodní

Samice králíka pohlavně dospívá ve třech měsících a může mít potomky několikrát do roka. V jednom vrhu se rodí tři až čtyři mláďata.

Abyste zabránili tomu, že se vaši plyšoví králíci budou „rozmnožovat jako králíci“, měli byste je rozhodně nechat vykastrovat. Kastrace nejen zabraňuje nechtěnému potomstvu. Má i další výhodu: kastrovaní samci se méně zapojují do teritoriálních a hierarchických bojů.

Musím nechat vykastrovat i samice?

Není to nutnost, ale přesto je vhodné nechat vykastrovat i samice králíků. Veterináři totiž zjistili, že nekastrované samice králíků jsou náchylné k bolestivým děložním infekcím a nádorům. Takových vážných obtíží byste měli své teddy samičky ušetřit.

Věděli jste? Samci králíků jsou plodní ještě čtyři až šest týdnů po kastraci.

Péče: jak často je třeba pečovat o srst, drápy a uši?

Aby se hedvábná srst nezacuchávala, měli byste dlouhosrsté králíky kartáčovat dvakrát týdně. Během výměny srsti na jaře a na podzim může být péče o srst nutná častěji.

Měli byste také pravidelně kontrolovat drápky svých malých mazlíčků. Pokud jsou drápy příliš dlouhé, měli byste je zkrátit nůžkami na drápy.

U teddy beranů byste měli denně kontrolovat také citlivé uši, zda nejsou znečištěné nebo zanícené.

Strava: jaké krmivo králíci teddy potřebují?

Králíci se živí výhradně rostlinnou stravou. Rádi jedí čerstvou zeleninu, například mrkev, ale také čerstvou trávu a pampelišky.

Stejně jako všichni králíci mají i teddy poměrně citlivý žaludek. Předcházejte zažívacím potížím každodenní dávkou čerstvého sena a slámy. Vždy by měla být k dispozici čerstvá voda.

Dejte svým malým ušákům také větve na okusování.

U hotových směsí byste měli dbát na vysokou kvalitu bez cukru a dalších škodlivých přísad.

Původ králíků teddy

Zakrslý králík teddy je velmi mladé plemeno králíků, které pochází z Německa. Stejně jako všechna dlouhosrstá plemena pochází pravděpodobně z angorských králíků.

Chovatelské svazy, jako je Ústřední svaz německých chovatelů králíků (ZDRK) nebo Německý svaz chovatelů králíků (BDK), však dosud neuznaly králíka teddyho jako samostatné plemeno.

Závěr: nepodporujte problematický chov

Chlupatí krasavci rozbuší srdce každého milovníka králíků. Navzdory své malé velikosti mají králíci teddy stejné potřeby jako ostatní králíci: potřebují hodně rozmanitosti a prostoru.

Vzhledem k četným zdravotním problémům by však chov králíků teddy neměl být podporován. Pokud opravdu trváte na teddym, pak je nejlepší pořídit si ho z útulku.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.