Mongolský pískomil

Mongolský pískomil

Mongolský pískomil

Latinský název pískomila mongolského je “meriones unguiculatus”, což znamená “válečník s drápy”. Drápy pískomil často používá při šarvátkách o území či obraně svého území, kdy často dochází i k těžkým zraněním.

Původ zvířete

Domovem mongolského pískomila, jak sám název napovídá, jsou mongolské stepi v severní Číně až po jih Ruska. Tato zvířata jsou uzpůsobena na život ve studených zimách a horkých létech. Žijí v podzemí v tunelových systémech, kde také skladují zásoby.

Vzhled a chování

Mongolští pískomilové jsou asi 10 cm vysocí, s chlupatým ocasem, který má přibližně stejnou délku. Hmotnost pískomilů je mezi 80 a 100 g, i když se může lišit v závislosti na pohlaví a stavbě těla. Mají spíše hustou srst, která má hnědé a bílé zbarvení. Různé chovné formy mohou mít různé barvy.
Pískomilové jsou skupinová zvířata. Žijí společně ve volné přírodě v koloniích, kde si vzájemně pečují o srst a společně spí. Z tohoto důvodu by se pískomilové měli vždy chovat ve skupinách! Zda se pískomilové rychle ochočí, lze říci jen ztěží. Někteří jedinci krotnou rychle a někteří se neochočí nikdy. Tato zvířata jsou obecně velmi aktivní (denní a noční) a milují šplhání a skákání. Nezbytná je také pravidelná písčitá koupel.

Chov mongolských pískomilů

Jak již bylo řečeno, pískomilové jsou hlodavci a skupinová zvířata. Je nutné je chovat přinejmenším v páru, protože potřebují kontakt se zvířaty svého druhu. Doporučujeme ale pořídit jedince stejného pohlaví, jinak se velmi rychle množí. Čím větší je skupina, tím vyšší je pravděpodobnost bojů, které často končí krvavými zraněními. Pro začátečníky je z tohoto důvodu nejlepší skupinka o dvou zvířatech. Pískomil nesmí být chován v jedné kleci s jinými druhy zvířat, protože má zcela odlišné společenské a komunikační chování.

Výživa mongolského pískomila

Pískomil se ve volné přírodě živí především trávou, semeny a příležitostně i hmyzem. Jako základní krmivo je nejvhodnější směs suché potravy bohaté na živiny. Přidávat můžete v malém množství čerstvou potravu s nízkým obsahem cukru. Pro dostatečný přísun bílkovin doporučujeme podávat hmyzí larvy. Dbejte na to, aby měla zvířata vždy dostatek čerstvé pitné vody a sena.

Dva mongolští pískomilové

Péče

Vzhledem k tomu, že se pískomilové starají o srst navzájem, obvykle není potřeba další péče. Je důležité, aby zvířata měla k dispozici pískovou lázeň. Je však třeba dbát na obrušování drápků a zubů. K tomu slouží speciální kameny na obrušování nebo obrácené dlaždice. Pokud k obroušení takto nedojde, doporučujeme vyhledat veterináře. Stejně jako u všech hlodavců, rostou drápky a zuby neustále a pokud jsou příliš dlouhé, může to být pro zvíře bolestivé.

Klec pro mongolského pískomila

Pro tyto hlodavce jsou nejlepší akvária nebo terária pro hlodavce. Chrání proti průvanu, na který jsou pískomilové velmi citliví. Kromě toho je vhodné vyplnit akvárium stelivem (min. do výšky 20 cm), aby se zvířata mohla zahrabat. Mřížovaný kryt je ideální. Zvířata nemohou utéci a mají dostatečnou cirkulaci vzduchu.
Tito drobní hlodavci vyžadují také zábavu. Kromě běžného vybavení, jako je pítko a miska na krmivo by neměl chybět domeček na spaní, tunel, písčitá koupel a hračky. Můžete také vyrobit hračky vlastními silami, např. z papírových roliček. Důležitý je také kolotoč, ale nesmí mít žádné mezery a musí být dostatečně velký.

Tři mongolští pískomilové

Čištění

Vodu je potřeba denně měnit a misku a pítko dobře umýt. Také písčitá koupel by měla být čištěna každý den. Podestýlku stačí vyměnit jednou za měsíc. Zelenina a další čerstvá potrava by měla být také odstraněna každý den.

Nemoci

Mongolský pískomil netrpí žádnými nemocemi, pro která jsou nezbytná preventivní opatření (např. očkování). Nádory nebo průjem se u něj vyskytují častěji. V takovém případě okamžitě vyhledejte veterináře. Neobvyklá není ani mrtvice nebo pokousání.

Věk mongolských pískomilů

Mongolský pískomil se při správné péči dožívá 3 až 5 let věku.

Co je třeba vzít v úvahu před nákupem?

• Mongolský pískomil musí být chován alespoň v páru a potřebuje hodně fyzické aktivity. Přesvědčte, zda máte pro chov pískomilů dostatek prostoru.
• Zvažte, zda máte dostatek času na chov těchto společenských zvířat.
• Můžete zaplatit všechny měsíční náklady?
• Kdo se postará o zvířata, když budete na cestách? Než si zvířata pořídíte, zvažte, kdo za ně bude odpovídat v době Vaší nepřítomnosti.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.