Jak chovat velká (obří) plemena králíků

Deutscher Riesenschecken mit Wassermelone

Obří králíci nejsou velmi nároční domácí mazlíčci, potřebují však dostatek prostoru.

Obří králíci jsou také známí jako něžní obři. Zejména v Německu jsou velmi populární jako domácí mazlíčci. Která plemena králíků patří této kategorie? Co je odlišuje od ostatních králičích plemen? Roztomilé stvoření s dlouhýma ušima potřebuje hodně prostoru, jak ostatně už naznačuje jeho název. V našem průvodci se dozvíte, co dalšího potřebujete vědět o chovu a péči o obří králíky. Stačí málo, aby se Váš malý mazlík cítil dobře.

Plemena velkých (obřích) králíků

Belgický obr (BO)

Belgický obr je s délkou těla 70 cm a více největším z králičích obrů. Toto staré plemeno, jehož historie sahá až do 16. století, se vyznačuje mohutnou stavbou těla. Optimální hmotnost je 7 a 8 kg. Chovní jedinci s váhou přesahující 10 kg však nejsou výjimkou. Srst je dlouhá cca. 4 cm a vyskytuje se v následujících barvách: černá, činčilová. modrá, žlutá. železitá, divoká a havanovitá.  Výrazné jsou také vzpřímené uši o délce 19 cm. Belgičtí obři dosahují dospělosti v 9. měsíci života, což je v porovnání s ostatními druhy králíků o 3 měsíce déle.

Obří králíci

  • Belgický obr (BO)
  • Belgický obr albín (BOA)
  • Francouzský beran (FB)
  • Německý obrovitý strakáč (NoS)
  • Moravský modrý (Mm)

Belgický obr albín (BOA)

Tento častý návštěvník králičíích výstav byl vyšlechtěn z Belgického obra počátkem minulého století. Se svým předchůdcem sdílí klidnou a mírnou povahu, je však o něco menší: minimální délka těla je stanovena na 65 cm, váha se pohybuje okole 7 kg, délka uší je zhruba 18 cm a bílá srst má 3,5 cm. Tito albéni se dívají na svět skrz své typicky červené oči.

Francouzský beran (FB)

Francouzský beran je s váhou 6 kg a délkou 45 cm menší než jeho belgičtí příbuzní. Srst Francouzských beranů může být modrá, modrošedá, železitá nebo činčilová. U těchto lenochů s převislými ušima je nutné dávat pozor na přejídání, aby nedošlo k nadváze.

Německý obrovitý strakáč (NoS)

Bílá, 3,5 cm dlouhá srst, tmavé skvrny, 6 kg váha, 58 cm délka těla, 17 cm délka uší — nemůže to být nic jiného, než Německý obrovitý strakáč, králík vyšlechtěný v 19. století z Belgického obra.

Moravský modrý (Mm)

Jedná se o velmi staré plemeno, ačkoliv není přesně známo, odkoud vzešlo. Moravský modrý králík váži cca. 6 kg, jak již název napovídá, jeho 4 cm dlouhá srst je modré barvy.

Chov obřích králíků: skupinové zvíře, ne samotář

Obří králíci jsou často označováni jako něžní obři. Jsou to mimořádně přítulná zvířata a milují, když se jim dostane pomazlení od jejich majitelů. Láska člověka však těmto sladkým ušákům nestačí.

K tomu, aby se opravdu cítili dobře, potřebují druha. Proto umožněte svému obrovi být v kontaktu alespoň s jedním dalším králíkem, protože osamělost jim nevyhovuje.

Spojení samice s kastrovaným samcem je obvykle velmi harmonické. Dva kastrovaní samci spolu také mohou velmi dobře vycházet, dvě samice se oproti tomu snesou jen zřídka.

Umístění: jak správně zařídit králičí výběh

Obecně se dá říci, že chov obřích králíků je poměrně jednoduchý. Zvířata nevyžadují přílišnou péči a jsou vhodná i pro začátečníky. Nepodceňujte však požadovaný prostor. Koneckonců, velcí králíci musí mít prostor na skákání a na hru – ideálně při nejmenším ve dvou.

Pro velká plemena králíků, jako je Německý obrovitý strakáč, se můžete řídit následujícím doporučením: zvíře potřebuje asi tři čtvereční metry prostoru, aby se mohlo dostatečně pohybovat. Kotec by měl měřit nejméně 110 x 80 x 70 centimetrů (délka x hloubka x výška). Klece, které se běžně prodávají, obvykle jako ubytování pro obřího králíka nestačí.

Obří králíky můžete chovat i v bytě. To je však možné, pouze pokud máte opravdu prostorný byt. Lepší možností je Vaše nové miláčky ubytovat venku, například ve Vaší zahradě.

dva obří králíci v zahradě
Obří králíci, jako je německý obr (zde na obrázku), potřebují dostatek prostoru a společnost stejného druhu.

Jak vypadá ideální venkovní výběh pro obří králíky?

Obří králíky můžete chovat celoročně venku v přístřešku, izolovaném proti chladu, a s velkým venkovním výběhem. Počítejte však s plochou nejméně šest metrů čtverečních pro dva velké králíky. V zásadě však platí, že čím větší je výběh, tím lépe se budou Vaši králíci cítit.

Při plánování výběhu byste se měli také ujistit, že Vaši králíci jsou chráněni před větrem a špatným počasím a že mají v letních měsících dostatek stínu.

Všechna králičí plemena od velkých po malá jsou považována za vášnivé mistry v hrabání. Z tohoto důvodu by v žádném výběhu pro králíky neměla chybět vyhloubená nora. Chcete-li zabránit útěku svých obrů, doporučujeme ohradu připevnit drátem k zemi.

Kromě toho ušáci milují, když se mohou schovat do útulného dřevěného domku, který má v ideálním případě dva vchody. Ještě lepší je, když má domek rovnou střechu. Z té se pak mohou králíci rozhlížet po okolí.

Toto jsou nejdůležitější potřeby, které budete potřebovat při pořízení králíka:

Seznam základního vybavení
✓ prostorný venkovní výběh s oplocením
✓ ochrana před podhrabáním se a možným útěkem
✓ samostatný kotec pro králíky
podestýlka s hoblinami a slámou
nádoby na krmivo a vodu
jesle na seno
✓ toaleta
✓ možnosti úkrytu, např. domky a tunely
hračky

Co patří do kotce pro obří králíky?

Obří králíci potřebují kotec, ve kterém se budou cítit v bezpečí. Jako podestýlku doporučujeme hobliny z měkkého dřeva, které dobře absorbují moč zvířat. Na ně se rozprostře vrstva slámy. Součástí základního vybavení, které by nemělo chybět v žádném králičím kotci, jsou také nádoby na krmení a vodu a jesle na seno.

Naši ušáči ocení také rozmanitost a jsou vždy šťastní z pestrého programu. Nabídněte jim například dřevo na okusování, úkryty ke schovávání, nebo dokonce hry s krmivem. Stejně jako ve volné přírodě se mohou králíci takto propracovat ke svému krmení. Vaší kreativitě se meze nekladou.

Čím krmit obří králíky?

Obří králík toho sežere samozřejmě více než malý králíček. Na každý kilogram tělesné hmotnosti potřebuje asi 100 gramů krmiva denně. Králík o hmotnosti sedm kilogramů proto denně spořádá asi 700 gramů krmiva.

Kromě toho králíci nemají pevně stanovený čas na krmení. Pro zdravé trávení potřebují stálý přísun malého množství krmiva – rozloženého do celého dne.

Stejně jako u menších příbuzných by denní nabídka měla obsahovat spoustu čerstvé zeleně, jako je tráva, byliny, saláty a zelenina. Jako doplněk si králíci rádi dají kvalitní seno. Ujistěte se, že jesle na seno jsou vždy dostatečně plné a vždy by měla být k dispozici čerstvá pitná voda. Tu a tam můžete své obry rozmazlovat kouskem ovoce. Například v létě se králíci rádi zakousnou do osvěžujícího melounu.

Péče: důležité je správné čištění kotce

Základem péče o králíka je čištění kotce: misky s krmivem a vodou byste měli čistit každý den. Jednou nebo dvakrát týdně vyměňte podestýlku a vyčistěte domek a záchodovou mísu. Jednou za měsíc by mělo dojít k velkému čištění kotce.

Pro blaho svých roztomilých králíků byste také měli každý měsíc provádět zdravotní prohlídku: zkontrolujte hmotnost, zuby, dásně a drápy. Pro péči o drápy vždy používejte speciální kleště.

Stejně tak důležitá je i týdenní péče o srst obřích králíků. Vaši miláčci si budou užívat nejen hlazení, ale i kartáčování. Využijte tuto chvíli jako příležitost ke kontrole králíků na klíšťata, blechy a další parazity.

Hledáte další příslušenství pro své králíky? V internetovém obchodě zoohit najdete velký výběr v sekci Malá zvířata.

Chov obřích králíků – závěr

Chov obřích králíků není žádná složitá věda. Krásní a milí domácí mazlíčci jsou snadno zvladatelní. Ale mějte na paměti, že něžní obři potřebují hodně prostoru a velký výběh, aby se cítili dobře. Z tohoto důvodu jsou pro chov v bytě vhodní jen při dodržení potřebných podmínek.

Obří králíci jsou navíc skupinovými zvířaty a potřebují k sobě mít druha. Kromě pravidelné péče o kotec se o ně velmi snadno pečuje, a proto jsou také ideální pro chovatele začátečníky.

Zdroje:
Pokyny Ústřední asociace chovatelů německých plemenných králíků
animals-digital.de
kaninchen-haltung.com
respektiermich.de

Literatura:
Christine Wilde: Ihr Hobby Kaninchen, Ulmer Olgen Verlag 2011
Monika Wegler: Kaninchen. Glücklich & gesund, Gräfe und Unzer 2002

Nejlépe hodnocené články
2 min

Řeč křečků

Křečci jsou oblíbená domácí zvířátka. I když se neprojevují tak hlasitě, jako morčata a nedupou jako králíci, mají přesto určitý sofistikovaný způsob komunikace. Níže naleznete několik pomůcek, jak řeči křečků porozumět.
3 min

Pořízení králíka

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!
5 min

Morčata – chov venku

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.