Jak se morčata dorozumívají

morče se sluchátkama

Řeč morčat: Mám pocit, že moje morče píská!

Asi každý chovatel dobře zná vtipné zvuky, které morče vydává, blíží-li se nádoba s krmivem nebo hlasité výrazy radosti, když se může v klícce přitulit ke svým kamarádům. Ovšem co vlastně chce morče těmito zvuky sdělit? Co nám říká, když chrochtá nebo píská? Níže naleznete přehled nejobvyklejších zvuků, které může Váš mazlíček vyluzovat:

Chrochtání

Morčata sice nejsou příbuzná s prasaty, ale i tak někdy chrochtají, například chtějí-li pozdravit člena rodiny.

Klapání zuby

Pokud morče klape zuby, jedná se o varovný signál, například když mladší jedinec vybízí staršího ke hře a ten očividně nemá zájem a jednání mladšího jedince ho rozčiluje. Samozřejmě tento zvuk může morče použít i vůči majiteli, v tomto případě rozumějte situaci tak, že zvíře máte nechat momentálně v klidu.

Kvičení

Hlasité kvičení řadíme opět mezi varovné signály nebo také mezi pobídku – zvíře Vás vyzývá, abyste mu dali něco dobrého, třeba mrkev. Často se tento zvuk vyskytuje v okamžiku, kdy zvíře očekává krmení. Malá morčata pískají, když nemohou najít matku, nicméně jejich zvuky jsou o něco tišší.

Pískání

Pronikavé pískání je jasným projevem bolesti nebo vyjadřuje paniku. Pokud zazní tento zvuk, měli byste zkontrolovat, jestli jedinec není zraněný.

Vrkání

Vrkání má hluboký, vibrující, brumlavý tón, který má sloužit k uklidnění neobvyklé situace, vyskytuje se také, pokud se jedinec cítí nejistě nebo osaměle. Proto morče vrká, jedná se o formu uklidnění sebe sama.

Bručení

Samci chtějí tímto zvukem zapůsobit na samici a upozornit na sebe. Pokud dochází ke střetu ohledně teritoria nebo hierarchie mezi morčaty, pak jsou schopny bručet i samice, ovšem pouze v případě, že nejsou přítomni mužští jedinci.

Cvrlikání

Cvrlikání, které se podobá ptačím zvukům, se u morčat vyskytuje zřídka. Není úplně jasné, co vlastně znamená. Nicméně většina chovatelů se domnívá, že jde o projev stresu.

V našem obchodě zoohit zakoupíte vše potřebné pro vaše morčata. Podívejte se na náš sortiment klecí, krmiv, výběhů, podestýlek a dalších doplňků.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Řeč křečků

Křečci jsou oblíbená domácí zvířátka. I když se neprojevují tak hlasitě, jako morčata a nedupou jako králíci, mají přesto určitý sofistikovaný způsob komunikace. Níže naleznete několik pomůcek, jak řeči křečků porozumět.
3 min

Pořízení králíka

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!
5 min

Morčata – chov venku

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.