Chov králíků venku: co potřebujete vědět

Králík v trávě

Chov králíků je možný venku po celý rok.

Chov králíků venku je možný po celý rok – pokud přijmete několik opatření na jejich ochranu před horkem, mrazem, větrem a deštěm. Vysvětlíme vám, co je třeba vzít v úvahu při chovu králíků venku.

V létě příliš horko, v zimě příliš zima? Ne pro králíky!

Je jedno, zda je mrazivá zima s teplotami kolem mínus 20 stupňů, nebo letní vedra s teplotami přes 30 stupňů. Většina králíků se s místními klimatickými podmínkami vyrovná a můžete je chovat venku po celý rok. V zimě i v létě je však třeba přijmout opatření pro venkovní chov králíků.

Poradíme vám, co je třeba mít na paměti při venkovním chovu králíků v různých ročních obdobích a jak zajistit, aby byl výběh na vaší zahradě připravený na léto i zimu.

Venkovní chov králíků? Nejlépe po celý rok

Králíky lze samozřejmě chovat i uvnitř, ale pokud máte možnost, je dobré je chovat venku. Králíci jsou odolní a cítí se dobře i na sněhu při teplotách pod bodem mrazu.

Králíci rádi běhají, skáčou, hrabou a prolézají trubkami – a kde jinde než venku? Na zahradě je obvykle více místa pro dostatečně velký králičí výběh než v interiéru. A pokud se rozhodnete chovat králíky venku, nemusíte se obávat okousaných nohou u židlí nebo trusu na koberci.

Chov králíků na balkoně je možný pouze v případě, že je dostatečně velký a dobře zabezpečený. Pro trvalý chov králíků venku nestačí králíkárna bez dalšího výběhu – to platí stejně i pro chov králíků uvnitř.

Králík ve výběhu © Claudia Paulussen / stock.adobe.com
Králíci milují různé druhy úkrytů.

Ideální výběh pro venkovní chov králíků

Králíci mají velkou potřebu pohybu. K druhově vhodnému chovu musí mít dostatek venkovního prostoru. Venkovní výběh by měl mít plochu nejméně šest metrů čtverečních. Čím více králíků máte, tím větší by měla plocha být.
Kromě toho by králíci měli mít jednou denně možnost volného výběhu – samozřejmě ve vhodně zabezpečeném venkovním prostoru. Pokud to není možné, doporučuje se výběh o velikosti alespoň deseti metrů čtverečních. Velkorysý venkovní prostor pro skotačení, běhání a hraní je důležitý zejména v chladném období. Králíci se totiž pohybem chrání před prochladnutím.

Aby se králíci ve venkovním výběhu cítili dobře po celý rok, měl by kromě dostatečné velikosti splňovat následující kritéria:

 • volný prostor pro běhání
 • přístřešek pro ochranu před povětrnostními vlivy a ke spánku
 • částečně krytý prostor jako otevřená ochrana před vlhkem
 • možnosti k hraní a zaměstnání (např. budky, trubky, tunely, vyvýšená místa k sezení a další úkryty a skrýše)
 • útulná místa, prostor s nahromaděným senem
 • materiál k okusování (čerstvé větve, přírodní materiály)
 • misky na vodu a misky na krmivo
 • střecha nebo vrchní síť k ochraně před predátory
 • odolné oplocení, asi 50–60 cm hluboko v zemi, aby se pod ním nemohli králíci nebo jiní vetřelci, jako jsou kuny nebo lišky, podhrabat

V létě musí výběh nabízet také dostatek stinných míst, nejlépe vysoké stromy. Králíci obvykle snášejí velké horko hůře než sníh a mráz, a proto nezbytně potřebují možnost uchýlit se do stínu.

V zimě potřebují králíci suchý a nezamrzající prostor k jídlu, odpočinku a spánku. Doporučuje se částečné zastřešení výběhu, například vlnitými plechy nebo polykarbonátovými deskami. Pro celoroční venkovní chov králíků je nepostradatelný jeden nebo více přístřešků, kam se králíci mohou podle libosti uchýlit.

Jaro: čas vyrazit ven

Pokud jste králíky chovali uvnitř nebo k vám přibyli noví králíci, je jaro ideální pro jejich přesun ven. Počasí je vlídnější a rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je malý.

Postupné zvykání králíků na pobyt venku

Aby králíci nebyli stěhováním zbytečně stresováni, je vhodné je na nový venkovní domov postupně zvykat. Náhlé změny teplot, ale také dostatek čerstvé potravy v podobě luční trávy mohou poškodit malý organismus a vést například k zažívacím potížím.

Zpočátku dávejte králíky ven jen na hodinu, když je louka suchá a počasí je mírné. Na noc by měla být zvířata přenesena dovnitř. Teprve od poloviny května, kdy již nejsou přízemní mrazíky, mohou králíci zůstávat venku i v noci.

Jakmile si králíci postupně zvyknou na pobyt venku, mohou od té doby zůstávat venku celoročně. Dokonce ani přízemní mráz jim už nebude vadit.

Léto: vzdušná stinná místa

Pokud králíky chováte v interiéru, potřebují v létě dostatek stínu. Buď ze stromů, nebo ze stříšek či markýz. Je důležité, aby se pod slunečníkem příliš nehromadilo teplo. Králíci potřebují vzdušná stinná místa a nikdy nesmí být zcela vystaveni slunci.

Podzim: příprava na chladné období

Nejpozději od srpna by králíci měli být trvale chováni venku. Jen tak se mohou optimálně připravit na nižší teploty.

Díky přirozenému poklesu intenzity světla na konci léta a pomalému snižování teplot začnou králíci žijící venku měnit srst. Pomalu se jim vytvoří hustá, teplá srst, která je v zimě spolehlivě ochrání.

Krmivo pro králíky na podzim

Na podzim je vhodné králíkům podávat čerstvé krmivo, které je co nejbohatší na energii, aby si mohli vytvořit dostatek zimního tuku. Pro králíky je ideální směs semínek, kukuřičný klas na okusování, ovoce a dostatek čerstvého krmiva.

Králíci na sněhu © erika8213 / stock.adobe.com
Králíci mohou zůstat venku i v mrazu – za předpokladu, že splníte určité podmínky.

Zima: teplá místa pro králíky

Králíci jsou vybaveni zimním tukem a zimní srstí, a tak mohou v zimě čelit nízkým teplotám.

Aby bylo tmavé a chladné období pro venkovní králíky co nejpříjemnější, měl by venkovní výběh v zimě rozhodně splňovat následující požadavky:

 • Dostatek volného prostoru pro pohyb: pohyb udržuje králíky v teple a zůstávají v kondici a aktivní i v zimě.
 • Krytá část výběhu: zejména v deštivých, vlhkých nebo větrných dnech potřebují králíci prostor, který je absolutně suchý a odolný proti povětrnostním vlivům a chrání je před deštěm, větrem a sněhem. Ujistěte se, že je dobře chráněna i strana, ze které obvykle fouká vítr a prší.
 • Teplý nezamrzající úkryt: králíci se v zimě rádi chodí zahřát, najíst, napít a vyspat do krytého přístřešku. Vhodné jsou králíkárny, kočičí domky nebo dokonce psí boudy.

Důležité je, aby byli králíci uvnitř chráněni před větrem, deštěm, průvanem, sněhem a mrazem. Proto byste měli v zimě dodatečně chránit zamřížovaná dvířka venkovní králíkárny, například plexisklem nebo dřevem. Ideální je také vlněná přikrývka se závěsem, která poskytuje dostatečnou izolaci, aniž by bránila cirkulaci vzduchu.

 • V zimě je důležité dopřát králíkůmhodně sena a slámy, aby se v zimním příbytku cítili dobře a útulně. Denně kontrolujte, zda je podestýlka stále čistá, suchá a v dostatečném množství, a podle potřeby ji doplňujte čerstvou podestýlkou.

Krmivo pro králíky v zimě

Aby si králíci udrželi ochranný zimní tuk po celou zimu, potřebují v zimě o něco více energie než v létě. Tu získávají prostřednictvím králičího krmiva bohatého na sacharidy a tuky. Ideální jsou tučná semínka, například fenyklová semínka a loupaná slunečnicová semínka. Ze zeleniny jsou vhodné vysokoenergetické odrůdy, jako je celer, kedluben, mrkev, pastinák nebo tuřín.

V zimě je důležité podávat čerstvé krmivo a zeleninu v malých dávkách a několikrát denně je měnit, aby krmivo ve venkovním výběhu nezmrzlo. Místo čerstvých lučních bylin můžete králíkům podávat také suché byliny, které můžete doplnit například ovesnými vločkami.

Zásobování vodou v zimě

Králíci musí mít neustále k dispozici čerstvou vodu k pití. V zimě nikdy nepoužívejte napáječky s kovovým koncem, protože by se králíkům mohl přichytit jazyk na ledový kov. Ideální je dostatečně velká miska na vodu umístěná na podlaze.

Dbejte na to, aby pitná voda při teplotách pod bodem mrazu ve výběhu nezamrzla. Čím větší je miska na vodu, tím lépe. Čím více vody, tím pomaleji bude mrznout. Za velmi chladných nocí je dobré pod misku na pití umístit ohřívací podložku (Snuggle–Safe), která po nějakou dobu bude ohřívat vodu zespodu.

Tip: Aby voda v misce nezamrzla, můžete na ni položit míček na stolní tenis. Díky větru se míček pohybuje po hladině a pohybem zabraňuje rychlému zamrznutí vody.

Potřebují venkovní králíci v zimě umělé zdroje tepla?

Zdraví králíci nepotřebují v zimě nutně umělé teplo. V případě dlouhotrvajících mrazů nebo ve vyšších oblastech, kde leží hodně sněhu, však může být externí zdroj tepla užitečný.

Do výběhu lze použít například nahřívací podložku nebo samozahřívací termodeku. Teplo v zakrytém prostoru úkrytu může zajistit také tepelná lampa nebo lampa s červeným světlem. Je důležité, aby byly tepelné lampy chráněny před větrem a povětrnostními vlivy a umístěny dostatečně vysoko, aby pod nimi nebylo příliš horko!

Hledá se kamarád na mazlení

Při venkovním chovu králíků je kamarád na mazlení ještě důležitější než nahřívací deky, tepelné lampy a podobně. Králíci jsou velmi společenská zvířata, a proto by nikdy neměli být chováni o samotě. Člověk – bez ohledu na to, jak láskyplně se o králíka stará – nemůže králíkovi nikdy nahradit druha.

V zimě se králíci k sobě tulí, a tak se navzájem zahřívají. Kromě toho několik králíků je mnohem aktivnějších než jeden samotný.

Mohou být všichni králíci chováni venku?

Téměř všichni zdraví králíci – včetně zakrslých králíků a mláďat – mohou být chováni venku po celý rok. Pouze chronicky nemocní nebo staří králíci by měli být raději chováni uvnitř.

Kromě toho existuje několik plemen králíků, která jsou velmi citlivá na počasí. Patří mezi ně například dlouhosrstá plemena, králíci plemene rex a někteří králíci lvíčci. Nemají tak hustou vnější srst, a proto jsou hůře chráněni před větrem, deštěm a chladem. I tato plemena králíků však mohou v zimě pobývat venku, pokud je jejich výběh dostatečně chráněn zakrytými plochami před větrem, deštěm a sněhem.

Závěr: králíky lze chovat venku po celý rok

V dostatečně velkém výběhu s vhodnými možnostmi hraní a pohybu a chráněnými prostory lze králíky bez problémů chovat venku po celý rok. V tomto případě je možné i přenocování během mrazivých nocí. Většina králíků miluje sníh a obvykle snáší chlad lépe než přílišné teplo.

V zimě prosím neberte králíka domů na krátké „zahřátí“! Rozdíl v teplotách vašeho mazlíčka velmi zatěžuje. Mnohem větší službu svému králíkovi prokážete, když ho budete pozorovat venku s jeho kamarády a budete mu pravidelně poskytovat čerstvé pamlsky a slámu.

Nejlépe hodnocené články
1 min

Řeč křečků

Křečci jsou oblíbená domácí zvířátka. I když se neprojevují tak hlasitě, jako morčata a nedupou jako králíci, mají přesto určitý sofistikovaný způsob komunikace. Níže naleznete několik pomůcek, jak řeči křečků porozumět.

3 min

Pořízení králíka

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!

4 min

Morčata – chov venku

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.