Morčata – chov venku

Bílo-rezavé dlouhosrsté morče

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.

Tipy a triky k venkovnímu chovu morčat

 • Morčata musíte chovat ve skupině minimálně 4 jedinců, aby se v zimě mohla vzájemně zahřívat
 • I když zvířata chováte venku, každý den kontrolujte, jestli jim něco nechybí
 • Nemocné nebo březí jedince chraňte před chladem, ale musíte zvíře pomalu nechávat přivyknout na teplejší klima v domě
Hnědé morče v trávě
 • Pokuste se zamezit rapidním teplotním výkyvům. Není tedy možné morčata neustále brát z venkovního výběhu do vnitřních prostor domu. Každodenní rozdíl teplot, jemuž byste tímto chováním zvíře vystavovali, rychle vede k nachlazení nebo dokonce zápalu plic

Koupit výběh nebo postavit vlastní?

Protože morčata nehrabou a nenorují jako králíci, není potřeba, aby bylo oplocení výběhu zakopáno do země. Domeček, v němž se morčata mohou schovat, by se měl nacházet uvnitř výběhu i zvenčí, přičemž je vhodné je propojit trubkou, tunelem nebo jiným spojovacím kanálem.

Jako chaloupku pro morčata můžete klidně použít králíkárnu. Pokud vlastníte větší skupinu morčat, můžete pro ne vystavět příbytek svépomocí, abyste lépe pokryly individuální potřebu skupiny. Pro cca. 10 morčat, která chcete chovat venku i v průběhu zimy doporučujeme velikost domečku cca. 120 x 120 x 120cm.

Tři morčata ve výběhu

Návod na stavbu venkovního výběhu

 • Abyste vytvořili hrubou stavbu, budete potřebovat prkna s drážkou a desky
 • Stěny musíte mezi venkovní a vnitřní stěnou zaizolovat pomocí styroporu, ten využijete i na podlahu a nad ni umístíte plastovou vanu. Pokud nenajdete vanu odpovídajícího rozměru, můžete vytvořit svépomocí i ji, a to za pomoci fólie do rybníků, kterou přilepíte na desku z dřevotřísky.
 • Střechu lze pokrýt asfaltovým šindelem, který bude vepředu přečnívat 40-50 mm. Navíc by střecha měla mít sklon dozadu, aby déšť lépe odtékal. Abyste v letních dnech zabránili nadměrnému vedru v domečku, měl by být šindel cca. 30 mm nad vlastní střechou.  Tím se vytvoří vzduchový polštář, který bude horko držet nahoře a vzniklý prostor můžete využít jako zásobárnu na krmivo.
 • Vrátka do domečku musí být funkční i v době špatného počasí, proto je umístěte nejlépe východně. Abyste dále zabránili horku v domečku, můžete jej umístit na zastíněné místo, jinak zde teplota snadno dosáhne 40°C.
 • Dvířka jsou tvořena dvěma dřevěnými rámy, na jednom bude umístěný drát, k němuž bude připevněn další rám. Drát je chráněn deskami, tedy se k němu morčata nedostanou a nemohou se poranit. V zimním období doporučujeme k drátu připevnit plexisklo, které bude zvířata chránit před chladem.
 • Otvor, kterým se morčata dostanou do výběhu, můžete v noci zakrýt látkovým ručníkem, který na ně zavěsíte.
 • Domek by měl mít na výšku aspoň 2m, abyste mohli při krmení zvířat nebo úklidu pohodlně stát a nemuseli klečet. Nižší výběhy i domečky jsou samozřejmě také možné, ale jen pokud k nim nepotřebujete neustálý přístup.
 • Shora je výběh opatřen sítí, aby se do něj nedostaly kočky nebo ptáci, kteří by mohli morčata ohrožovat.

Výběh pro morčata: problém s vlhkostí

Pokud chováte morčata venku, není až takovým problémem zima, ale vlhkost, která se v domečku tvoří. Především v noci se objevuje kondenzát, který se usazuje na stěnách a stéká dolů.

Jelikož nemáte možnost přístřešek vytápět, je potřeba v něm řádně větrat a nezaizolovat všechny stěny.

Opatřete domeček také vysokou vrstvou sena nebo slámy, do níž se mohou morčata zavrtat, aby přečkala zimu. Navíc se také hřejí mezi sebou, aby posílili souznění ve skupině.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Řeč křečků

Křečci jsou oblíbená domácí zvířátka. I když se neprojevují tak hlasitě, jako morčata a nedupou jako králíci, mají přesto určitý sofistikovaný způsob komunikace. Níže naleznete několik pomůcek, jak řeči křečků porozumět.
3 min

Pořízení králíka

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!
5 min

Morčata – chov venku

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.