Pořízení králíka

malý králíček

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!

Před pořízením králíka

Nejprve se dobře rozmyslete, jaké plemeno upřednostňujete a jaké plemeno je pro Vás vhodné. Bude králíček po celý rok venku? Pak se o jednotlivých plemenech dobře informujte, protože ne každé plemeno je vhodné pro chov ve venkovních podmínkách.

Zvažte také, zda budete mít dostatek času na péči o zvířátko. Každodenní péče, krmení a mazlení zabere cca. dvě hodiny Vašeho času.

Při koupi králíka se zajímejte také o to, v jakých podmínkách byl chován. Zvíře by mělo být v dobrém zdravotním stavu.

Jakmile přinesete králíčka domů, vložte ho i s přepravkou do klece. Tím mu poskytnete dostatek svobody a prostoru, aby si sám vyskočil z přepravky  a prozkoumal nový domov.  První den dopřejte králíkovi klid. Aby se přestal bát, nabízejte mu neustále na dlani malé pamlsky. Jednoho dne Vám začne důvěřovat natolik, že k Vám sám přijde. Dopřejte mu dostatek času!

Nepouštějte k novému členovi rodiny zpočátku děti, protože králík potřebuje čas na přivyknutí na nové prostředí. I poté by zvíře mělo být v klidu, protože velmi rychle znervózní.

barevný králíček u okna © ARTFULLY-79 / stock.adobe.com

Pravidla pro chov králíků

  • Králíci jsou zvířata žijící ve skupinách, proto byste měli svému králíkovi pořídit alespoň jednoho „kamaráda“ ve stejném věku!
  • Pořiďte velkou klec pro zakrslé králíky, která králíkovi poskytuje prostor min. 1 m2.
  • Výběh je nutností! Při volném výběhu v bytě dejte pozor na jedovaté rostliny, volně ležící kabely, otevřená okna a další potencionální nebezpečí. Pokud je to možné, uvítá většina králíků volný výběh na zahradě.
  • Pravidelné kontroly zdravotního stavu zvířete jsou velmi důležité: V pravidelných intervalech kontrolujte hmotnost králíka. Rychlé hubnutí může být příznakem napadení parazitem! Kontrolujte také drápky a srst Vašeho králíčka. Pokud jsou drápky příliš dlouhé nebo je srst slepená, navštivte veterináře.
  • Dbejte na kvalitní krmení, které je vhodné pro králíka. Hlavní potravou králíků je seno, okořenit králičí stravu můžete zeleným krmivem.
Nejlépe hodnocené články
1 min

Řeč křečků

Křečci jsou oblíbená domácí zvířátka. I když se neprojevují tak hlasitě, jako morčata a nedupou jako králíci, mají přesto určitý sofistikovaný způsob komunikace. Níže naleznete několik pomůcek, jak řeči křečků porozumět.

3 min

Pořízení králíka

Ve věku osmi až deseti týdnů jsou mladí králíci připraveni objevovat svět a odtrhnout se od matky a sourozenců. V tomto období se králíček dostává do nové rodiny. Aby se do nové rodiny začlenil bez problémů, je třeba dbát na několik věcí!

4 min

Morčata – chov venku

Chcete-li chovat morčata venku, nejedná se o velkou výzvu nebo náročnou akci. Pokud si zvířata navykají od brzkého jara na venkovní vzduch, mohou být venku chována dokonce i přes zimu. Předpokladem pro takový chov je samozřejmě vhodný domeček, ve kterém by se mohlo morčátko ukrýt.