Afgánský chrt

Afgánský chrt

Po tisíce let byli tito fascinující čtyřnožci  ve své původní vlasti – Afghánistánu – považování za opravdovou vzácnost. Dokonce i dnes jsou dlouhosrstí běžci pro mnoho milovníků psů po celém světě něčím výjimečným.

Elegantní vzhled

Hedvábná dlouhá srst, dynamická postava a vznešený výraz – afgánský chrt je působivý na první pohled. Psi dosáhnou kohoutkové výšky až 74 cm, feny až 69 cm, přičemž sportovní krásky váží max.  30 kilogramů. Dlouhá srst, která chránila již předky tohoto plemene před studeným horským vzduchem, je složena ze silných, hedvábných chlupů a vyskytuje se ve všech barvách dle standardu.

Historie

Vzácnost z Afghánistánu

Předci tohoto starého plemene patřili k nejstarším psím kmenům, které žily společně s lidmi. Ve své afghánské vlasti sloužili lidem po tisíce let jako hlídací a strážní psi a byli také velmi oblíbení při lovu. Díky své rychlosti a hbitosti lovili všechno, od králíka až po divoké kočky. Jako lovečtí psi byli velmi ceněni, což se odráželo v jejich pozici, protože v poušti byly jejich úspěchy považovány za životně důležité. V jejich domovině byl vývoz psů trestán smrtí, přesto jeden britský důstojník přivezl kolem roku 1890 z Afghánistánu do Británie první chrty. Na počátku 20. století křížili britští milovníci psů afghánské chrty různých druhů: využili pouštní i horské psy. Štěňata, pocházející z těchto křížení, představují počátek moderního chovu afghánských chrtů. V jiných zemích byl afghánský chrt známý až později, například v Německu od roku 1930. S rostoucí popularitou plemene jako módního a výstavního psa došlo také ke změně standardu: srst byla objemná, což spíše bránilo úspěchu na závodišti. Dnes, v závislosti na účelu – doprovodný pes, výstavní pes nebo sportovní pes – existují různé chovné linie, které se mohou od standardu odchýlit v detailech.

Povaha

Psí osobnost mnoha tváří

Pokud hledáte jednoduchého a vždy poslušného zvířecího společníka, nebude tato oslnivá psí osobnost nic pro Vás. Afgánští chrti jsou velmi nezávislí. Neradi se podřizují a i přes blízkou vazbu na svého majitele mají svou vlastní hlavu. Zástupci tohoto plemene nemají tendenci štěkat, ale jsou ostražití, pokud jde o jejich území a jejich rodinu. I když se doma obvykle chovají klidně, venku se mohou opravdu vyřádit. Vzhledem k nesmírně silnému loveckému instinktu nedoporučujeme jim ponechávat volný výběh, protože jakmile budou mít v dohledu potenciální kořist, neposlechnou na zavolání. Afgánští chrti jsou obvykle velmi rezervovaní, ne-li odmítaví k cizím psům nebo lidem. Zvířata jsou známá svou vynikající pamětí, díky které si i po letech pamatují, kdo s nimi zacházel dobře nebo špatně.

Afgánský chrt v parku

Výchova psů se silnou osobností

Výchova afgánských chrtů patří do rukou lidí, kteří umí se psy pracovat a bude je práce se silnou osobností bavit.  Protože jako samostatní lovci se zástupci tohoto plemene nesnaží poslouchat na slovo svého majitele, ale spíše podnikají samostatné akce. Můžete je naučit základní poslušnosti, ale vyžaduje to hodně trpělivosti a jasné a důsledné vedení. Tvrdá výchova citlivému psovi škodí – z hrdých zvířat budou proti své vůli nedůvěřiví a plaší společníci. Pokud hledáte čtyřnohého přítele, který bude vždy poslouchat na slovo, není toto plemeno pro Vás vhodné. Milovníci afgánských chrtů však oceňují silnou osobnost a loajalitu ušlechtilých psů. Není vždy snadné najít optimální rovnováhu mezi přísností a porozuměním pro výchovu mnohostranného charakteru a nováčci v chovu psů to nemusí vždy zvládnout.

Zdraví

Na předcích záleží!

Většina afghánských chrtů se při správném chovu a dostatečném vytížení těší dobrému zdraví. Toto plemeno má mírnou tendenci k dysplazii kyčelního kloubu a šedému zákalu. Nekrotická myelopatie se vyskytuje pouze u tohoto plemene. Jedná se o pravděpodobně geneticky podmíněné onemocnění – degeneraci bílé hmoty v děložním hrdle a prsu. Obvykle se objevuje v prvním roce života a během několika týdnů vede k úplné paralýze všech čtyř končetin. Renomovaní chovatelé mohou nemoc vymýtit z chovu kompetentní selekcí. Afgánští chrti dosahují věku 12 až 14 let při dobrém zdravotním stavu.

Krmivo pro afgánského chrta

Výživa energické osobnosti

Afgánský chrt je, stejně jako všichni psi, masožravec, proto by mělo být maso hlavní složkou jeho potravy. Pokud hodláte krmivo změnit, provádějte změnu postupně v intervalu několika dní a přimíchavejte do stávajícího krmiva stále větší množství krmiva nového. Snížíte tak riziko podráždění žaludku psa, což může mít za následek zvracení nebo průjem. To platí i v případě pořízení nového psa: Po nějakou dobu podávejte krmivo, na které byl dosud zvyklý. Zatímco štěně potřebuje tři až čtyři jídla denně, dospělému chrtovi postačí dvě porce. Po jídle mu dopřejte pauzu na zažití. Vzhledem k tomu, že sportovní psi spotřebují při běhu spoustu energie, závisí denní nutriční potřeba na jejich aktivitách. Můžete vycházet z doporučených dávek výrobců krmiv, ale doporučujeme dopřát jim větší dávku, protože obvykle spotřebovávají více energie a nejsou náchylní k nadváze. Kontrolujte jejich linii a pokud pes začně přibývat nebo naopak ubývat na váze, dávku upravte.

štěně afgánského chrta

Náročná péče o srst

Dlouhá a hedvábná srst afghánských chrtů potřebuje každodenní péči a kartáčování. Tato rutina je poměrně náročná, protože srst by měla být kartáčována po vrstvách, abyste se dostali na všechna místa a zabránili zacuchání. Vždy pečlivě kartáčujte tak, abyste nevytrhali žádné chlupy a psa navykněte na tuto každodenní rutinu už od štěněčího věku. Po každé procházce očistěte srst psa od větviček nebo listí, které se snadno zachytí v dlouhých chlupech. Vzhledem k tomu, že srst by se měla vyvíjet přirozeně, neměla by přijít do kontaktu s čepelí stříhacího strojku ani s nůžkami. Pro důkladné vyčištění srsti a zbavení se parazitů může být v případě potřeby užitečná očista jemným šamponem pro psy. Někteří majitelé afghánských chrtů koupou své mazlíčky každé tři až čtyři týdny a doplňují šampon speciálním kondicionérem, který usnadňuje kartáčování. Při péči dávejte pozor na dlouhé uši: denně kontrolujte parazity nebo kožní změny, protože v teplém, vlhkém prostředí pod ušima se může snadno rozvinout zánět. Při krmení by měl chrt nosit “ochranu sluchu”: K tomu jsou určeny speciální snoods, “čepičky”, které přidržují uši a brání tomu, aby se pes do nich při krmení nezakousl nebo si je máčel v misce. Navykněte psa na tuto ochranu již ve štěněčím věku. Péči o chrup můžete kromě podávání dentálních pamlsků podpořit pravidelným čištěním zubů speciální zubní pastou pro psy a kartáčkem.

Zábava a aktivity

Pohyb by měl být alfou a omegou každodenního programu afgánských chrtů. Rádi Vás doprovodí při běhání nebo jízdě na kole, ale ideální aktivitou pro afgánské chrty jsou samozřejmě psí závody, kde se mohou opravdu vyřádit. Chrt je opravdu vytrvalý, ale jeho vášeň patří rychlosti: ve volném běhu může dosahovat rychlosti až 60 km/h. V chrtích dostizích zvířata pronásledují vlající stuhu nebo králičí návnadu. Také coursing je pro tyto milovníky pohybu ideálním zaměstnáním. Na parkuru v otevřeném terénu pronásledují psi ve dvojicích umělou “zaječí návnadu“, která je tažena na vzdálenost 500 až 1000 metrů. Jakmile psi běhají ve dvojici, musí mít náhubek – stejně jako při dostizích – protože při potencionálních bojích o kořist může dojít k ošklivým zraněním. Méně vhodný je afgánský chrt ke psím sportům jako je agility.

Je pro mě afghánský chrt vhodný?

Pokud si chcete jako zvířecího společníka pořídit afgánského chrta, měli byste být sportovně založení. Občasné proběhnutí nestačí k tomu, aby byl pes spokojený. Také byste měli být zkušení ve výcviku psů, protože výchova afgánského chrta je velká výzva. Měli byste mít také k dispozici velkou, oplocenou zahradu a umožnit psovi volný pohyb. Vzhledem k tomu, že citlivý chrt, který vyzařuje obvykle velký klid, není přítelem stresu, je pro něj ideální klidná domácnost s atleticky založenými obyvateli. Toto plemeno se obvykle dobře hodí k dětem, ale ty by měly být starší a chovat se ohleduplně ke zvířatům, protože hrdí afgánští chrti někdy reagují citlivě na hrubé zacházení. Dříve, než si psa pořídíte, projednejte se všemi členy domácnosti, zda s pořízením psa souhlasí a zda někdo netrpí alergií. Co se týče koček, neměl by být se socializací problém, pokud je pes ještě mladý. Vyjasněte si předem, jak bude o psa postaráno v případě nemoci nebo odjezdu na dovolenou, protože i v takových situacích potřebuje hodně pohybu. Pokud si ho chcete vzít na dovolenou s sebou, informujte se o vhodných destinacích předem.
Kromě kupní ceny byste měli také naplánovat náklady na počáteční vybavení (misky, postroj, vodítko, obojek, deky nebo polštáře, hračky, zabezpečení pro cestování autem atd.), jakož i další běžné výdaje (vhodné krmivo, daň za psa a pojištění odpovědnosti, pravidelné kontroly u veterináře). Pokud Váš čtyřnohý mazlíček onemocní, mohou se náklady prudce zvýšit.

Afgánský chrt v lese

Kde naleznu vysněného afgánského chrta?

Vzhledem k tomu, že afgánští chrti patří pouze do rukou kompetentních a motivovaných milovníků psů, neexistuje mnoho chovatelů. Například v Německu se každoročně narodí pouze asi 120 štěňat. Pokud si tedy hodláte pořídit afgánského chrta, začněte hedat seriózního chovatele včas a sledujte oznámení národních chovných klubů o narození štěňat. Naskytla-li se Vám příležitost ke koupi štěněte, je na čase se poznat. Zde byste měli mít možnost se navzájem se štěnětem „očichat“: Během návštěvy Vám chovatel ale také rád představí rodiče štěněte a trpělivě odpoví na Vaše otázky týkající se zdravotní péče a  chovatelských cílů z hlediska typu a charakteru. Samozřejmě byste se měli předem informovat, zda se chovatel specializuje na výstavní nebo sportovní psy. Výstavní psi mají někdy velmi náročnou srst na péči, která psa částečně omezuje. Exempláře sportovních linií by měly být vybaveny ještě lépe, než „obyčejní“ afgánští chrti. Ujistěte se, že všichni psi působí vesele  a uvolněně a buďte potěšeni, pokud se Vás chovatel zeptá také na Vaše zkušenosti se psy, Vaše očekávání ohledně života se čtyřnohým společníkem a Vaše volnočasové aktivity, protože to ukazuje, že hledá pro své svěřence vhodný domov. Při předání odčerveného a očkovaného štěněte obdržíte nejen rodokmen, ale i očkovací průkaz včetně identifikace čipu a obvykle i dávku krmiva.
Nekupujte štěně od množitelů, kteří nejsou členy chovného spolku a zvířata chovají pouze pro zisk. Ti, kteří si u množitele koupí zvíře, často podporují špatný chov a jsou také vystaveni riziku, že budou mít nemocného, ​​nesocializovaného psa.
Pokud hledáte staršího afghánského chrta, můžete ho najít prostřednictvím národních zastřešujících organizací, protože ty často nabízejí zvířata, která byla z různých důvodů odmítnuta původními kupci. Také organizace specializující se na ochranu chrtů pravidelně na svých stránkách inzerují zvířata hledající domov. V každém případě mějte na paměti, že charakter – včetně důsledků případných výchovných chyb ze strany jeho předchozího majitele – je u dospělého chrta již zakotven a dobré je mít odpovídající zkušenosti. Život se “psem z druhé ruky” však může být velmi obohacující zkušeností.

Přejeme Vám spoustu zábavy a příjemné čas strávený s Vaším okouzlujícím afgánským chrtem!

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.