Barzoj

Ein Barsoi steht auf einer grünen Wiese

Ušlechtilý, velký chrt z Ruska, jehož název plemene „barzoj“ je odvozen z ruského slova „rychlý“, je jedním z nejstarších plemen psů a zároveň jedním z nejrychlejších suchozemských zvířat na světě. Pokud má dostatečnou možnost pohybu, projevuje se energický plnokrevný lovec jako klidný a oddaný rodinný pes.

Povaha

Ambiciózní lovec a nadaný sprinter jako klidný rodinný pes? Ruskému barzojovi se tento zjevný rozpor podařilo sjednotit jako téměř žádnému jinému psovi. V jednu chvíli kluše klidně a trpělivě vedle svého pána, aby vzápětí vyrazil pronásledovat nějakou potenciální kořist. Kdo se může v takovou chvíli spolehnout na poslušnost svého barzoje při přivolání, má jasnou výhodu.

Ctižádostivý sprinter a klidný společník v jednom

Naštěstí díky své přátelské a na lidi zaměřené povaze se barzoj snadno trénuje. Přes svůj silný lovecký instinkt a sebevědomí je považován za učenlivého, věrného a vyrovnaného. Stejně jako závodní dráhu miluje pohovku, kde si může odpočinout od sportovních výkonů a užít si blízkost své rodiny. Energický bojovník se doma stává příjemným a mírným společníkem, který vyzařuje klid a vyrovnanost.

Volný běh je základ

I když má barzoj nejlepší předpoklady být dobrým rodinným psem a obvykle se prezentuje jako velmi přizpůsobivý, snadno ovladatelný a citlivý pes, jako plnokrevný chrt a lovecký pes má také velkou potřebu běhat a být zaměstnán. Pouze pokud bude mít možnost se tímto způsobem vyžít, jeho pozitivní povahové vlastnosti se dostanou plně do popředí.

Kdo chce chovat ruského chrta jako rodinného psa, udělá dobře, pokud mu bude pravidelně dávat příležitost k vydatnému a volnému běhu. Jednoduchými procházkami na vodítku sportovního barzoje v žádném případě neuspokojíte.

Vytížení psi se snáze trénují

Pes, který může hodně běhat a může své síly vybít při lovu, coursingu nebo na psí závodní dráze, bude mnohem otevřenější pro výcvik poslušnosti. Protože pokud barzoj cítí pochopení od svého majitele a jeho potřeby jsou brány vážně, udělá také vše pro to, aby potěšil svého pána. Barzojové jsou neuvěřitelně věrní a oddaní psi, kteří chtějí být úzce zapojeni do rodinného života jejich „smečky“.

Socializujte svého psa co nejdříve

Na druhou stranu přistupují k cizím lidem s vybranou rezervovaností, přičemž nejsou ani plaší, ani dominantní nebo agresivní. Každý, kdo je aspoň trochu šikovný a je obeznámen se základy výcviku psů, by neměl mít problémy s výchovou a socializací mírumilovného chrta. Stejně jako u všech psů platí i pro barzoje totéž: čím dříve je socializovaný a poznává různé lidi, zvířata a okolí, tím méně ho to bude později rozčilovat nebo vzbuzovat strach. Je důležité, aby se barzoj setkal a poznal co nejdříve ostatní psy (každého věku a velikosti), protože barzojové mají pověst, že ne vždy dobře vycházejí s ostatními psy. Pokud s nimi však vyrůstá, obvykle později nedojde k problémům s dominancí.

Vzhled

Vznešená zdrženlivost, kterou barzojové někdy projevují, odpovídá jejich aristokratickému vzhledu. Typická elegantní postava chrta, vyvážené proporce, harmonické pohyby stejně jako dlouhá, úzká hlava významně přispívají k ušlechtilému a hrdému charismatu tohoto psa. Velikost barzojů je samozřejmě také působivá. Plemeno dosahuje výšky v kohoutku kolem 85 cm, někteří samci mohou dorůst až 95 cm. Navzdory této majestátní výšce se pohybuje hmotnost, která není ve standardu plemene pevně stanovena, v průměru jen mezi 35 až 45 kg.

Srst – barevná a dlouhá

Bohatá a jemná srst barzoje je hedvábná, měkká a poddajná. Na žebrech, předních a zadních končetinách a na bocích je obzvláště dlouhá. Na hlavě, uších a končetinách je oproti tomu kratší a přiléhá k tělu. V rámci FCI patří barzoj s číslem standardu 193 k dlouhosrstým chrtům (skupina 10, oddíl 1). Dlouhá srst barzoje je mírně zvlněná. Někdy tvoří pěkné krátké kadeře, například kolem lopatek a na zadní části těla.

Povoleny jsou všechny barevné kombinace, ale nikdy ne s modrou nebo hnědou. Srst může být jednobarevná i strakatá. Srst na nohou (kalhotách) a ocasu (vlajce) je obvykle mnohem světlejší než základní barva. Mnoho barzojů má také černou masku. To je typické zejména pro černě stínované barevné varianty. Nos a pysky musí být vždy černé. Velké mandlové oči ruských chrtů by měly být co nejtmavší.

Oblíbený umělecký motiv

Není divu, že fascinující vzhled barzoje byl v umění nesmírně oblíbeným motivem. Četné obrazy, keramické a porcelánové sošky stejně jako bronzové sochy (například od Marcela Debuta (1890) nebo Georga Gardeta (1880)) zachycují tohoto působivého psa. Toto plemeno bylo také zvěčněno fenou Milkou ve slavném románu Vojna a mír od Lva Nikolajeviče Tolstého.

Historie

Kořeny tohoto impozantního plemene sahají opravdu daleko. Genová analýza z roku 2017 (vedená Heidi Parkerovou) ukazuje příbuzenský vztah mezi ruským barzojem, greyhoundem a irským vlkodavem. Tyto staré evropské chrty chovali již před tisíci lety Keltové.

Pes knížat a carů

V rodném Rusku je barzoj známý a milovaný nejméně od 15. století. Knížata a carové používali velkého a rychlého lovce k lovu lišek, vlků, zajíců a dokonce i velké zvěře. V té době neexistovaly žádné přesné zbraně s delším dosahem. Lovci proto byli na dovednostech chrtů závislí. Psi ve skupině pronásledovali divokou zvěř a drželi ji, dokud se lovec na svém koni nedostal dostatečně blízko, aby ji skolil. Ruští velkostatkáři si barzojů vážili nejen kvůli jejich loveckému talentu, ale také kvůli jejich klidné a loajální povaze. Ta z nich činila učenlivé a spolehlivé partnery nejen při lovu, ale také v soukromé oblasti.

Mnoho různých plemen

Knížata a caři chovali barzoje v obrovských psincích s až pěti sty psy. I když se plemeno psů vyvinulo mnohem později, již tehdy byl chov velmi systematický a profesionální. V té době však neexistoval jednotný typ plemene. Ten se vyvinul až na konci 19. století, kdy byly tehdejší typy psů přiřazeny k určitým plemenům a sjednoceny podle standardu. Dnešní barzoj byl vyšlechtěn z přibližně 10 různých plemen.

Oficiální uznání plemene

Po ruské revoluci byl ve své vlasti chov barzoje, který byl do roku 1914 „národním psem“ Ruska, stále obtížnější. V jiných evropských zemích se však plemeno psa dokázalo stále více a více etablovat. Zejména v Anglii bylo ruské plemeno chrtů dále chováno a vyvíjeno podle vlastních představ. V roce 1956 byl barzoj oficiálně uznán mezinárodní zastřešující organizací FCI.

Chov a zdraví

Barzoj je dnes jedním ze vzácných plemen psů, ale v mnoha zemích má stabilní základnu svých fanoušků, kteří ho chovají jako loveckého, závodního a rodinného psa. Kromě zachování vnějších znaků a vnitřních povahových charakteristik přikládají chovatelé barzojů velký význam zdraví plemene. Nezávislí vedoucí chovu kontrolují dodržování předepsaných zdravotních testů. Zajišťují také, aby byla k chovu připuštěna pouze zdravá s  perfektní genetikou. Zájemci o ruského chrta by proto měli určitě kontaktovat renomovaného chovatele.

Jak rozpoznám renomovaného chovatele?

Při hledání vhodného chovatele vám mohou pomoci národní chovatelské a závodní asociace chrtů. Chovatelské kluby mají také připraveny seznamy registrovaných chovatelů. Prvním požadavkem při pořízení štěněte je, aby měl chovatel k dispozici všechny potřebné doklady (s logem FCI). To samo o sobě by ale nemělo být rozhodující. Je také důležité, abyste chovatele předem osobně poznali a sami se přesvědčili o jeho chovatelských kvalitách. Měli byste si prohlédnout chovatelskou stanici a matku štěňat a udělat si komplexní obraz o prostředí, chovu a socializaci psů.

Výživa barzoje

Jak správně krmit barzoje?

Čím více toho víte o plemeni ještě před pořízením štěněte, tím lépe se můžete připravit na život s barzojem. To také znamená, že byste měli myslet na stravu tohoto psa. Správné a vyvážené krmivo rozhodujícím způsobem přispívá k pohodě a zdraví psa. Stejně jako všichni psi je barzoj masožravec. Krmivo by proto mělo obsahovat převážně maso – ale nejen maso! Zelenina a některé „přílohy“ jako rýže, brambory nebo těstoviny jsou také důležité, aby měl váš pes dostatek živin.

Na druhou stranu váš pes nepotřebuje přísady jako obiloviny, živočišné a rostlinné „vedlejší produkty“ nebo cukr, které lze najít v některých hotových krmivech. Ve zdravé stravě byste se těmto přísadám měli vyhýbat. Abyste optimálně přizpůsobili krmivo potřebám vašeho psa, měli byste znát nutriční požadavky vašeho barzoje. Při výpočtu je proto nezbytné brát v úvahu jednotlivé faktory, jako je věk, váha, výška, pohlaví a úroveň aktivity.

Pozor na torzi žaludku!

Stejně jako mnoha velkých až velmi velkých psů je i barzoj náchylný k nebezpečnému přetočení žaludku. Pes by měl po jídle určitě odpočívat. Sníží se taj riziko. Vyvarujte se jakékoli formy námahy po jídle. V nejlepším případě byste měli psa vždy krmit až po aktivitě. Veterináři také doporučují rozdělit stanovenou denní dávku na několik (menších) porcí.

Kolik péče potřebuje barzoj?

Správný chov ruského chrta vyžaduje nejen spoustu pohybu, aktivity a zdravou stravu, ale také náležitou péči. Jemnou dlouhou srst byste měli pravidelně kartáčovat. Jen tak udržíte její upravený vzhled. Pročesání hřebenem jednou týdně však barzojovi nestačí. Nejlepší je důkladně psa vykartáčovat každý den, nebo alespoň každý druhý den. Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat a čistit uši, drápy a zuby. Takto udržíte zdraví a pohodu vašeho barzoje po celý jeho život.

Je pro mě barzoj vhodný?

Renomovaný chovatel Vám štěně „jen tak“ neprodá, ale bude se chtít při osobním jednání s vámi ujistit, že jste vhodným budoucím majitelem barzoje. Před návštěvou chovatele byste si tedy měli být zcela jisti, proč je barzoj pro vás tím pravým psem a jaké jsou vaše cíle při chovu psa. Lidé, kteří si chtějí pořídit fascinujícího čistokrevného psa pouze z důvodu prestiže a nemají tušení, kolik aktivity, cvičení a prostoru velký chrt vlastně potřebuje, by neměli být překvapeni, když jim chovatel pořízení barzoje rozmluví. Pomocí následujících otázek se můžete připravit na rozhovor s chovatelem. Zároveň by vám otázky měly pomoci zjistit, zda je barzoj pro vás vůbec tím správným plemenem a zda jste na život s ním dostatečně připraveni.

  • Souhlasí všichni členové rodiny s pořízením barzoje?
  • Mám dostatek životního prostoru a dostatečně velký pozemek pro velkého chrta?
  • Kolik času mám na svého psa? Poskytuje mi moje práce dostatek volného času a mám příležitost brát psa na schůzky?
  • Jsem dostatečně aktivní, abych mohl chovat tak sportovního psa jako barzoj?
  • Jak svého psa zaměstnám? Kde mohu nechat psa volně běhat?
  • Jak zajistím, aby měl barzoj dostatek pohybu a mohl uspokojit svou potřebu běhat? Existují poblíž například nabídky coursingu nebo speciální zařízení, kde může chrt volně běhat?
  • Co udělám se psem, když budu muset odcestovat?
  • Žijí v domácnosti děti nebo jiná zvířata?
  • Mám potřebné finance pro pořízení a správný odchov tohoto čistokrevného psa? (Cena štěněte je kolem 50 000 korun a je třeba započítat i reálné náklady na krmivo, pojištění a návštěvy veterináře.)

Přečtěte si také náš článek Navykání štěněte na nový domov: Základní vybavení a tipy!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.