Je pes vhodný k dětem? Pokud ano, jaký a jak na to?

Dívka se zlatým retrívrem na trávníku

I díky psů tráví děti více času venku.

Věrný společník, kamarád a utěšitel: děti psy milují a téměř každé dítě chce mít svého vlastního chlupáče. Aby však soužití mezi dítětem a psem probíhalo hladce, je třeba dodržovat několik pravidel. Zde se dozvíte, který pes je vhodný k dětem.

Psi jsou pro děti přínosní

V určitém okamžiku téměř každé dítě touží mít svého psa. Měli by však rodiče toto přání svému potomkovi splnit? Ve skutečnosti mohou být psi obohacením pro celou rodinu a mají velmi pozitivní vliv na vývoj samotných dětí. Četné studie ukazují, že děti, které vyrůstají se psy, jsou vyrovnanější, sociálnější a méně agresivní.

Pes poskytuje jistotu a posiluje sebevědomí, protože je dítěti vždy k dispozici a v každé situaci poskytuje útěchu. Psi děti naučí  brát ohled na potřeby druhých, respektovat hranice a převzít odpovědnost. Současně jsou děti, které mají psa, hodně venku a jsou obvykle otevřenější sportovním aktivitám než děti bez psa. Mějte však na paměti, že psi mají zakázán vstup na dětská hřiště a do některých parků a veřejných zahrad.

Mělo by Vaše dítě vyrůstat se psem?

Navzdory těmto mnoha pozitivním aspektům byste neměli jít rovnou do nejbližšího útulku nebo k chovateli. Pořízení domácího mazlíčka, zejména psa, je nutné pečlivě zvážit. Psa není možné darovat jako novou hračku k narozeninám nebo k Vánocům. Rodiče by měli s dítětem nebo dětmi diskutovat o tom, jaké změny přinese do rodiny příchod psa.

Pes vyžaduje každodenní pozornost, potřebuje se proběhnout a musí být důsledně trénován. Strava psa musí být upravena podle jeho potřeb. Je také nezbytné pravidelně chodit k veterináři. Chov psa stojí čas a peníze v pravém slova smyslu. Všichni ve Vaší rodině by si toho měli být vědomi a všichni by měli souhlasit. Nikdy nekupujte psa jen kvůli svým dětem – Vy i Váš partner musíte být také přesvědčeni o výhodách zvířecího člena rodiny!

Jak připravit děti na příchod psa?

V závislosti na tom, jak malé jsou Vaše děti, nemohou samozřejmě ještě plně docenit význam domácího mazlíčka. Odpovědnost za psa spočívá především na rodičích. Již předškolním dětem však můžete vysvětlit, že pes způsobí změny v každodenním rodinném životě.

Vysvětlete jim,  že při chovu zvířete je potřeba dodržovat určitá pravidla. Dostát povinnostem je nutné i poté, co počáteční nadšení z nového psa začne pomalu opadat. Čtyřnohého kamaráda je třeba několikrát denně venčit – i když venku prší a Vy byste si raději lehli na gauč. Ani prázdniny, víkendové pobyty nebo „spontánní“ povyražení s přáteli nebo příbuznými nelze se psem realizovat bez určité míry plánování.

Zamyslete se nad tím, kdo z Vaší rodiny bude primárně zodpovědný za péči o psa. Kdo s ním bude chodit na procházky? Kdo se bude starat o dodržování doby krmení? Kdo si vezme na starost návštěvy veterináře? Kdo se bude starat o srst? A kdo s péčí o psa vypomůže, když budete nemocní nebo na cestách.

Školákům mohou být přiděleny určité úkoly a možná můžete rozdělit každodenní venčení mezi sourozence. Čím přesněji si předem ujasníte povinnosti, tím méně sporů později vznikne. Soužití psa s lidskou smečkou tím bude harmoničtější

Co dělat a co nedělat při společném soužití dětí a psů

Vysvětlit dětem, jak přesně se při zacházení se psem mají chovat, je nedílnou součástí přípravy na příchod psa do rodiny. Naučte Vaše dítě každodenní pravidla soužití. Vysvětlete, že pes musí mít ve Vašem bytě pohodlné místo (koš, pelíšek), kam se může schovat před rodinným shonem. Toto útočiště je nutné respektovat. Dítě nesmí psa brát jako plyšovou hračku, kterou si může vzít a odložit, jak se mu zachce..

Děti se většinu věcí samozřejmě naučí v praxi, ale můžete je předem připravit na určitá témata. Někdy pomůže, když si spolu s Vaší rodinou napíšete pravidla a vyvěsíte je v bytě. Malované obrázky nebo malé symboly pomáhají zejména malým dětem si pravidlo představit a dodržovat ho.

Dívka s černým psem

Sestavili jsme pro Vás nejdůležitější pravidla pro děti, které žijí společně se psem.

 • Věnujte pozornost řeči těla psa

Psi bohužel nemohou mluvit ani nám říct, jak se cítí nebo co právě teď potřebují. Pokud je ale pozorně sledujeme, jejich držení těla napoví mnoho o jejich pocitech. Samozřejmě nelze očekávat, že se  Vaše dítě přes noc znalcem psího chování.  Sem tam si  však udělejte čas a vysvětlete své ratolesti, co se Váš pes snaží svým přístupem vyjádřit.

Vtí pes mírně ocasem a pozorně se na dítě dívá? Pak chce pozornost a bude určitě šťastný, když si s ním Vaše dítě bude hrát. Krčí se Váš pes a má ocas stáhnutý mezi zadní nohy? znamená to, že je nejistý a bojí se.  V takovém případě by jej Vaše dítě mělo nechat v klidu. Opatrnost je také na místě: má Váš pes vyceněné zuby nebo zvednutý ocas rovně nahoru? Raději byste měli svého psa z této situace dostat a oddělit ho od dítěte.

 • Nechte psa v pelíšku v klidu

Stejně jako potřebujete vlastní postel, potřebuje Váš pes také vlastní prostor v bytě: pelíšek, koš, útulný koutek. Pokud Váš pes tráví hodně času venku, určitě by bylo vhodné mu pořídit psí boudu. Vysvětlete svému dítěti, že toto je „psí království“, kde ostatní členové rodiny nemají co dělat. Pokud se pes stáhne a lehne si do pelíšku nebo do boudy, chce zůstat v klidu a sám. Nikdo by jej neměl vyrušovat.

 • Nerušte psa při krmení

Pes potřebuje klid také u krmení. Vysvětlete Vašemu dítěti, že nesmí psa při krmení tahat pryč a nikdy mu nesmí brát misku na krmivo. Pokud jsou psi při krmení vyrušováni, vnímají to jako útok na jejich přirozené právo na krmení. V závislosti na svém temperamentu mohou psi toto právo bránit za každou cenu.

Objevte náš výběr suchých krmiv pro psy!

 • Netahejte psa za srst, uši nebo ocas

Dlouhý ocas psa přitahuje pozornost zejména malých dětí, které jsou ve velkém pokušení za něj tahat. Dítě si nesmí psa plést s plyšovým zvířetem. Škubání, tahání nebo strkání psa bolí stejně jako nás.

Protože pes neumí mluvit, používá také svoji srst, uši a ocas jako výrazové prostředky. Nelze vyloučit  agresivní reakci na „útoky“ na tyto důležité části těla. Vysvětlete svému dítěti, aby se psem zacházelo tak, jak by samo chtělo, aby se zacházelo s ním. A děti určitě nechtějí, aby je někdo tahal za vlasy nebo do nich strkal.

 • Nedívejte se psovi přímo do očí

Pokud pes narazí na jiného psa a dívá se mu přímo do očí, aniž by odvrátil hlavu, znamená to: „Nebojím se tě – jsem ten silnější!“ Pokud se dítě dívá psovi přímo do očí, mohl by to také čtyřnohý kamarád vnímat jako výzvu nebo dokonce ohrožení jeho postavení v rodině. Vaše dítě se samozřejmě může dívat na psa, ale nemělo by se k němu postavit čelem a dívat se na něj upřeně a nehybně.

 • Při hraní se držte dál od psích zubů

Dítě drží klacek a chce ho hodit, pes po něm chňapne a náhodně chytí dítě za ruku. Při hře dochází k mnoha nehodám s kousnutím.

Je důležité, aby se pes naučil své limity hned od začátku a rozuměl „ne“ nebo „fuj“. Děti se také mohou naučit jasně a zřetelně vyslovovat příslušné povely nebo dávat psovi jasný signál rukou. To je samozřejmě obzvláště těžké pro štěňata nebo mladé psy. Je tedy bezpečnější, když je Vaše dítě zpočátku opatrné, aby se nedostalo příliš blízko k psím zubům.

 • Neberte psovi hračky

Stejně jako děti, ani psi nemají rádi, když jim někdo bere hračky. Psí hračka by měla být pro Vaše dítě tabu – stejně jako hračky dětí by měly být tabu pro psa.

Co však dělat, když pes navzdory všemu popadne do tlamy oblíbenou panenku nebo plyšové zvíře Vašeho dítěte? Rozhodně by se v žádném případě nemělo snažit mu hračku vytrhnout. Dítě nebo rodiče by měli dát psovi příslušný povel, aby pochopil, že by měl hračku sám pustit. Někdy pomůže, když psovi za odměnu nabídnete pamlsek.

A co když nic z toho nepomůže a pes za žádných okolností nechce hračku pustit? Odveďte své dítě do jiné místnosti, uklidněte jej a psa s hračkou nechte samotného. Samota a ignorace psy netěší. Brzy si pravděpodobně uvědomí, že se musí hračky vzdát, aby znovu získal požadovanou pozornost od své rodiny.

 • Dítě by si mělo se psem hrát pouze v blízkosti dospělého

Toto poslední pravidlo platí zejména pro malé děti. I když je pes laskavý a trpělivý, někdy se může nechat unést svým temperamentem. Nemusí za tím stát zlý úmysl. Může se to přihodit při hře, když jsou pes i děti velmi rozdováděné a řádí spolu. Pes si nemusí být vědom toho, že lidské dítě není tak odolné jako by bylo jiné štěně.

Psi  obvykle děti hodnotí pouze na základě jejich velikosti. Často je berou jako podřadné nebo přinejmenším na stejné úrovni. Nemusí proto nutně plnit povely od dětí. Vždy by proto měl pro jistotu být přítomen dospělý člověk

Ani batolata by nikdy neměla zůstat se psem sama – i když klidně spí ve své kolébce. Jako rodič máte povinnost na dítě dohlížet, i když si myslíte, že svého psa dobře znáte: je a zůstane zvířetem a reaguje na nepředvídatelné události nebo určité situace jinak než my lidé.

Ideální rodinný pes

Který pes je vhodný k dětem? Některá plemena psů jsou vhodnější pro rodinný život než jiná. Jsou feny dětem více nakloněné než psi? Na tyto otázky lze jen těžko odpovědět. Každý pes – bez ohledu na rasu nebo pohlaví – je velmi individuální a má za svůj život velmi odlišné zkušenosti.

Zvažujete-li, jaký má být správný pes do rodiny, věnujte pozornost určitým kritériím a povahovým vlastnostem. Tak můžete  Vám a Vašim dětem usnadnit společný život se psem.

Dívka a Jack Russel teriér spí
 • Pes by měl mít pevné nervy a měl by být vyrovnaný. V domácnosti s dětmi je hodně shonu a ruchu. Váš pes musí zůstat klidný a zachovat si vnitřní klid – bez ohledu na to, jak hektický může domov někdy být. Musí se také umět vypořádat s menší dávkou pozornosti, která mu bude věnována. Přebalování mimina, učení se, domácí úkoly, zájmové kroužky  –.to je jen krátký výčet povinností, které jsou každodenním chlebem v rodinách s dětmi.
 • Pes musí mít vysoký práh citlivosti. Nesmí se bát a nesmí vykazovat známky agresivity. Na rozdíl od domácnosti s jedním členem je pes v rodině s dětmi vystaven mnoha podnětům. Za dítětem chodí mnoho dětských přátel. Jsou hlasití, hrají si a dovádějí, hrají si s klacky a prohánějí se na skateboardech. Všemi těmito zvuky a událostmi se pes nesmí nechat vyvést z míry. Nesmí na různé podněty reagovat bázlivě ani agresivně.
 • Pes by neměl mít nadprůměrnou touhu po pohybu. Každodenní život s dětmi je často pevně určen školou, školkou a zájmovými kroužky. Na dlouhé procházky, výlety do lesa nebo na návštěvu psí sportovní školy nezbývá mnoho času.Samozřejmě byste se měli pokusit spojit rodinné aktivity s procházkou se psem. Možná si můžete jít se psem zaběhat, zatímco Váš syn hraje fotbal? Nebo můžete využít cestu do školky, školy nebo na kroužek k procházce se svým čtyřnohým kamarádem. Plánujte víkendové rodinné výlety, aby byl Váš pes co nejvíce na čerstvém vzduchu a mohl se hodně pohybovat. Husky nebo chrt, který musí běhat denně několik hodin, aby byl fyzicky vytížen, není jako rodinný pes nejvhodnější.
 • Pes by neměl mít nadprůměrnou touhu po pohybu. Každodenní život s dětmi je často pevně určen školou, školkou a zájmovými kroužky. Na dlouhé procházky, výlety do lesa nebo na návštěvu psí sportovní školy nezbývá mnoho času.

Plemena psů vhodná k dětem

Která plemena psů splňují výše uvedená kritéria rodinného psa přátelského k dětem? Představujeme Vám 15 nejoblíbenějších psů pro rodiny s dětmi:

 • Labradorský retrívr

Labradorští retrívři jsou přátelští, dobráčtí a otevření. Jsou velmi trpěliví a velmi se snaží potěšit své lidi. Agresivita nebo nervozita jsou představitelům tohoto plemene cizí. Jako aportovací pes rád přináší hozené klacíky a hraní s dětmi si užívá plnými doušky.

 • Zlatý retrívr

Stejně jako labradoři jsou zlatí retrívři velmi oblíbenými rodinnými psy. Není divu, protože jsou inteligentní, klidní a trpěliví. Jejich hlídací a ochranářský instinkt je velmi malý, jsou hraví až do stáří a milují společnost. Spousta dětí, návštěv a akcí v domě nejsou pro tyto přátelské a dobrácké psy žádný problém.

 • Dalmatin

Tito psi se skvrnitou srstí se snadno vychovávají a jsou trpěliví a hraví. Díky své krátké srsti je péče o ně poměrně snadná. Nejen ve filmech, ale také v rodinách s dětmi jsou tito psi hvězdami.

Přečtěte si také náš portrét plemene dalmatin!

 • Německý boxer

Než dojde trpělivost německému boxerovi, musí se toho hodně stát. Na rozdíl od toho, co může naznačovat jeho jméno, jsou tito psi velmi dobráčtí a vyrovnaní. Rádi si hrají. Díky své nekomplikované povaze a ochotě se učit přijmou i to, když na ně zrovna páníčci nebo děti nemají čas.

 • Bígl

Nejen velikost těla, ale také charakter bígla lze popsat jako velmi přátelský k dětem. Užívá si společnost svých lidí a také dobře vychází s cizími lidmi nebo jinými psy. V aktivních rodinách se cítí zvlášť dobře.

 • Kolie

Že kolie má ráda děti a je věrná a inteligentní, víme už od časů „Lassie“. Všechna plemena kolií jsou považována za snadno vycvičitelná a za milující rodinné psy. Jako pastevecký pes má ale také velkou touhu se hýbat a velmi silný ochranářský instinkt. Pokud akceptujete její potřeby, najdete v kolii věrného a přívětivého partnera. který s nimi půjde v dobrém i zlém.

 • Kavalír King Charles španěl

Děti milují tohoto psa s věrným pohledem a hebkýma svěšenýma ušima. Díky své hravé a přátelské povaze je toto malé plemeno vhodné k dětem. Miluje, když jsou kolem něj jeho lidé a cítí se dobře v domě s mnoha dětmi.

 • Anglický buldok

I když to pro mnoho lidí tak nevypadá: buldok je ideální rodinný pes. Na rozdíl od toho, co naznačují jeho hluboké vrásky a někdy zamračený vzhled, je buldok velmi dobrácký a přátelský. Neruší ho ani hlasitý dětský křik nebo divoké dovádění.

Batole s anglickým kokršpanělem na trávníku
 • Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes má také záviděníhodný vnitřní klid. Dokonce ani hlučná tlupa předškolních dětí tohoto velkého a krásného psa nerozhází. Ačkoli jsou obvykle považováni za méně hravé, nevyžadují od své rodiny velkou zábavu. Prostě se cítí dobře, když mohou sledovat rodinný ruch na velké zahradě.

 • Irský setr

Irský setr se sotva hodí jako hlídací pes, protože je otevřený a přátelský ke každému. To z něho v kombinaci s  věrnou a učenlivou povahou se naopak ideálně hodí jako rodinný pes. Jako původní lovecký pes potřebuje dostatek pohybu. Je proto vhodný pouze pro aktivní rodiny, které vědí, jak svého psa fyzicky i psychicky vytížit.

 • Novofundlandský pes

Je pravda, že tento psí medvěd nesplňuje požadavek na snadnou péči. Ale v každém jiném směru jsou novofundlandští psi dokonalými psy pro rodiny s dětmi. Za předpokladu, že mají dostatek prostoru. Klidní medvídci by neublížili mouše a rádi se mazlí a hrají si se svými lidmi. Tito psi milující vodu si vytvářejí obzvláště blízký vztah s dětmi.

 • Baset

Baseti mají raději klidnější a příjemné prostředí. To ale neznamená, že by jim dětský ruch lezl na nervy. Naopak: milují společnost dětí a bez problémů se přizpůsobují každodennímu rodinnému životu – hlavní je, že nejsou sami.

 • Border teriér

Aktivní rodiny, které se hodně pohybují venku v přírodě, si s border teriérem užijí spoustu zábavy. Jeho vytrvalá radost ze hry, jeho nadšení a pevné nervy udělají dojem nejen na rodiče. Jako teriéři však bývají někdy svéhlaví.

 • Pudl

Okouzlující, chytrý, hravý a snadno cvičitelný – pudl je ideálním rodinným psem. Je otevřený a přátelský k dětem a bere je jako aktivní spoluhráče. Srst pudla je však někdy docela náročná na údržbu.

 • Staroanglický ovčák (Bobtail)

Rodinám, které se nebojí každodenní péče, doporučujeme také bobtaila. Pěkní psi s chundelatou srstí mají extrémně rádi děti a mazlení. Potřebují však hodně pohybu. Zanedbatelná není ani péče o jejich srst.

Co dalšího  zvážit při pořízení psa

Samozřejmě to nemusí vždy být čistokrevný pes. Pokud si však koupíte štěně od renomovaného chovatele, který bere ohled na povahu a socializaci svých psů, je velká šance, že se tento pes bez problémů začlení do rodiny a vyvine se z něj věrný a milý rodinný pes.

Starší psi z útulku nebo kříženci jsou naopak „balíčky s překvapením“. V takovém případě byste se měli co nejvíce informovat o původu a historii psa. Jsou známí rodiče psa? Za jakých okolností se štěně narodilo a jak strávilo první týdny nebo roky života? Existují nějaké negativní zkušenosti s dětmi? Proč se pes dostal do útulku? Na tyto otázky nelze vždy jednoznačně odpovědět.

Pokud si pořizujete prvního psa a máte málo praktických zkušeností s výcvikem psů, měli byste si nákup pečlivě promyslet. S dětmi možná nebudete mít čas na převýchovu potenciálně rozrušeného nebo traumatizovaného psa. Jako rodiče však nesete odpovědnost za své děti a měli byste si být jisti, že pes a děti jsou dobrými partnery a mohou si naplno užít společný čas.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.