Kuvasz

Kuvasz na louce

Kuvasz potřebuje prostor a teritorium, na které může dohlížet.

Velcí bílí pastevečtí psi asijského původu jsou dobrými společníky pro zkušené milovníky psů.  Kuvasz potřebuje dostatek prostoru, na který může dohlížet. Majitelé si velmi cení nezávislost této rasy.

Vzhled: pes s hřívou na hrudi

Na kuvasze s bílou, mírně zvlněnou srstí a velkou, harmonickou postavou je impozantní pohled. Samce obvykle zdobí „hříva na hrudi“, která je u samic méně výrazná. Pod nápadnou srstí se skrývají svalnatí psi se silnou kostrou. Pro kuvasze je také typický černě pigmentovaný nos. Samci dosahují výšky v kohoutku 76 cm a hmotnosti přes 60 kg.

Historie: z Asie do Maďarska

Tito pastevečtí psi pocházejí z Asie. Odtud se dostali do Maďarska, které je uvedeno jako oficiální země původu. Název plemene znamená něco jako „ochránce“ nebo „strážce“.

Již ve středověku byli tito hlídací psi využíváni k lovu. Později se z nich stále více stávali hlídací psi domů, statků a stád.

V době uherského krále Matyáše Korvína v 15. století byl podle písemných pramenů kuvasz oblíbeným psem mezi šlechtou, kde se používal k lovu vlků a medvědů. Světlé zbarvení v barvě slonoviny pomáhalo rozeznat psy od vlků i v noci.

Teprve na počátku 20. století se začalo s cíleným chovem kuvaszů. Ten však málem skončil smutně. V roce 1956, během maďarského povstání, bylo mnoho psů bránících domy a majetky zastřeleno. I dnes je kuvasz vzácné plemeno. V České republice se ročně narodí jen několik štěňat, v Německu asi kolem 50.

Povaha: nezávislý pastevec

Jako původní pastevecký a hlídací pes je kuvasz nezávislý, ale také teritoriální a ostražitý. Toto plemeno je také známé svou vysokou loajalitou a nebojácností.

Kuvasz se úzce váže na svého majitele nebo lidskou rodinu. V rámci rodiny je kuvasz milujícím společníkem dětí. Pokud se setkal s kočkami již jako štěně, je také dobrým kočičím kamarádem.

Vůči cizím lidem a zvířatům bude na svém území vždy podezřívavý až nepřátelský. Na neutrálním území zůstává odměřený.

Toto plemeno potřebuje laskavou a důslednou výchovu. Vyrovnaný kuvasz umí být úžasný. Na druhou stranu, pokud se vymkne kontrole, může projevit vysokou míru agresivity. To může mít vzhledem k jeho vzrůstu a rychlosti nebezpečné následky.

Kuvasz na sněhu © Carola Schubbel / stock.adobe.com
Kuvasz je velmi samostatný pes.

Vyrovnaná výchova: kuvasz potřebuje respektovat autoritu

První rok a půl je pro osobnost velkého pasteveckého psa klíčový. Když si pořídíte štěně kuvasze, čeká Vás vyčerpávající, ale vzrušující a krásné období! Štěně kuvasze by nemělo být chováno výhradně doma nebo venku.

Potřebuje kontakt s rodinou a také mnoho podnětů z prostředí, od vysavače po hluk z ulice. Tak z kuvasze vyroste vyrovnaný pes, kterého nerozhodí každodenní věci. To je důležité zejména pokud máte ambice mít hlídacího psa, abyste z něj nevychovali „štěkala“.

Je rozumné navštěvovat kurzy pro štěňata. Tak se Váš mladý kuvasz seznámí s jinými psy a plemeny a posílil sociální vazby. Často zde vznikají přátelství mezi psy i mezi majiteli.

Kuvasz má nezávislé myšlení. Může tedy být dobře vycvičen pouze tehdy, když se dobrovolně podřídí kompetentnímu, silnému, a přesto nenásilnému vedení. Poslouchá hlavně z náklonnosti a respektu ke svému „vůdci smečky“. Ten by měl bezpodmínečně projevovat důsledné a neagresivní vedení. Pak se kuvasz ochotně podřídí – což je naprosto nezbytné – ale může si zachovat nezávislost.

Zaměstnání pro hlídače

Kuvasz ocení dlouhé procházky. Za předpokladu, že je řádně vycvičen, může být v dospělosti dobrým společníkem při vyjížďkách na koni. Jinak není úplně vhodný pro psí sporty už jen kvůli své velikosti.

Výcvik na stopaře a záchranáře je možný. Co je nejlepší základ pro plnohodnotný život kuvasze? Poskytněte mu teritorium, kde se bude moci samostatně věnovat své oblíbené činnosti – hlídání. Zároveň psa začleňte do své rodiny.

Zdraví: kuvasz má citlivou kůži

Dysplazie kyčelních kloubů (DKK) je pro psy této velikosti téměř „typická“. Zástupci tohoto plemene mohou mít sklony také ke kožním problémům.

Nejlepší prevencí v souvislosti s onemocněním kloubů je pořídit si štěně od renomovaného chovatele. Zodpovědní chovatelé provádí příslušná preventivní vyšetření a důsledně vyřazuje z chovu zvířata postižená DKK. Dbejte také na to, abyste se vyhnuli nadváze.

K péči o zuby jsou vhodné speciální snacky pro péči o zuby a suché žvýkací produkty. Při dobrém zdravotním stavu se kuvasz může dožít na svou velikost úctyhodného věku kolem 13 let.

Péče: méně může být více

Hustá srst kuvasze se snadno udržuje. Bílý obr však nebude určitě vhodný pro úzkostlivě čistotné lidi, protože jeho poměrně silně líná. Zvykněte štěně na kartáčování.

Během výměny srsti dvakrát ročně mu nejlépe denně vyčesávejte uvolněné chlupy. Tímto způsobem můžete snížit množství chlupů na nábytku a oblečení, ale nikdy jim zcela nezabráníte.

Přesto byste to s péčí o srst neměli přehánět. Příliš časté kartáčování vytrhává podsadu, což má za následek větší množství chlupů. Vyčesávejte tak moc jak je to nutné, a tak málo jak je to jen možné! Kuvasz by se měl koupat pouze ve výjimečných případech.  Nečistoty ze srsti obvykle po uschnutí samy vypadají nebo se uvolní při kartáčování. Pravidelně také kontrolujte uši.

Udělejte si z odstraňovače chlupů svého stálého společníka. Chlupy, které tu a tam ulpí, berte s humorem. Vzhledem k vlněnému charakteru podsady si někteří majitelé nechávají vyčesanou srst svého čtyřnohého přítele spřádat do příze. Tu poté používají na pletení pohodlných, teplých svetrů.

Kuvasz štěňata © kwadrat70 / stock.adobe.com
První půlrok je pro výchovu psa důležitý.

Pro koho je kuvasz vhodný?

Krása a velikost tohoto plemene láká mnoho milovníků psů. O pořízení kuvasze by ale měli uvažovat pouze lidé s bohatými zkušenostmi. I když jsou zástupci tohoto plemene při odborném a laskavém výcviku vyrovnaní a spolehliví, chyby příliš neodpouštějí.

Zkušení milovníci psů s dostatkem prostoru se mohou radovat z povahově silného, věrného a velmi inteligentního psa po svém boku. Toto plemeno není vhodné pro držení v kotci.

Ujistěte se, že víte, kdo se o něj bude moci postarat v případě nemoci nebo když budete na dovolené. Vzhledem ke své teritorialitě a velikosti nejsou pastevečtí psi ideálními společníky na dovolenou.

Kromě pořizovací ceny psa byste si měli předem spočítat také pravidelné náklady na kvalitní krmivo a běžné veterinární prohlídky. V případě akutního nebo dokonce chronického onemocnění mohou náklady na veterinární ošetření samozřejmě prudce vzrůst.

Kromě toho je třeba platit roční poplatek za psa. Velmi doporučované je i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou psem.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.