Německý ovčák

Německý ovčák na pláži

Německý ovčák je nejrozšířenějším pracovním plemenem na světě. Velmi rád se učí a má úzkou vazbu na svou lidskou rodinu. Díky tomu je tento všestranný pes vhodný také pro život v rodině.

Vlastnosti

Sotva nějaký jiný čistokrevný pes má tak univerzální využití jako německý ovčák. Německý ovčák byl původně chovaný jako ovčácký pes na hlídání ovcí. Nyní je využíván ve službách policie, armády a celní správy. Nachází také využití jako záchranný a terapeutický pes, jako lavinový vyhledávací pes a jako vodící pes. Nejen ve své domovině, ale i na celém světě, je německý ovčák nejoblíbenější služební plemeno. 

Sebevědomý, robustní a snadno ovladatelný

Žádný člověk ani stroj nemůže nahradit odvážného, vytrvalého a spolehlivého psa při práci. Jeho chování, odolnost a sebevědomí jsou legendární. Díky vysoké inteligenci, schopnosti učit se a obrovské ochotě pracovat, přijímá nové výzvy rychlostí blesku. Je tak vhodný pro téměř všechny úkoly, které jsou mu určeny. Kromě toho má německý ovčák velmi úzký vztah ke člověku. Ke svému majiteli je vždy loajální, věrný a spolehlivý. Proč je německý ovčák tak populární a předurčený pro nejrůznější nasazení? Vděčí za to především kombinaci robustnosti, chuti pracovat, spolehlivosti a snadné ovladatelnosti.

Pracovní i rodinný pes

Díky věrnosti a spolehlivosti je německý ovčák oblíbeným rodinným psem. Ve skutečnosti je tento čtyřnožec skvělým partnerem a společníkem. Je vhodný i pro život v rodině. Dobře socializovaný ovčák má rád děti a dobře se snáší s ostatními zvířaty.  

Předpokladem života jako rodinného psa je však to, že bude mít dobrý výcvik a dostatek fyzických i duševních aktivit. Přirozená potřeba pohybu a ochota k práci by se neměla potlačovat. Nedostatečně zaměstnaní psi si osvojují špatné návyky. Ty jsou vyrovnanému čistokrevnému plemeni cizí. Takoví psi jsou nervózní a ostražití a v každodenním životě těžce ovladatelní. Fyzicky a psychicky zaměstnaní ovčáci jsou přínosem pro každou rodinu. Umí být kamarádi na hraní a na sportovní aktivity a neuvěřitelně věrnými ochránci. 

Vzhled

S výškou ramen mezi 60 a 65 cm u psů a 55 až 60 cm u fen patří německý ovčák mezi střední až velká plemena. Jeho dobře vyvážené tělesné proporce jej předurčují jako pracovního a služebního psa. Je silný a dobře osvalený, ale působí atleticky a agilně. Má širokou a ráznou chůzi, která svědčí o obrovské vytrvalosti.

Klínovitá hlava, která je v harmonickém souladu s tělem, je zakončena rovným nosním můstkem a vždy černým nosem. V neposlední řadě zapůsobí na svůj protějšek úplným nůžkovým skusem ze 42 zubů. Jeho vzpřímené a vpřed směrující uši, stejně jako tmavé a mírně šikmé oči propůjčují německému ovčákovi pozorný a bystrý výraz.

Barevné varianty srsti

Německý ovčák je FCI zařazen pod číslem 166 ve skupině psů a honičů. Standard plemene dlouhodobě povoloval pouze krátkou srst. Chlupy by měly být rovné a pevné. Měly by být zpevněny hustou podsadou. Ta psa spolehlivě chrání před deštěm a chladem. 

Do standardu FCI byl až v roce 2008 zařazen typ s dlouhou srstí. Dlouhá, měkká svrchní srst, která těsně nepřiléhá, tvoří huňaté praporce na uších a ocase a kalhoty na nohách. Chlupatý krk má charakteristickou hřívu. Barvy krátké nebo dlouhé srsti jsou černá s hnědými, žlutými nebo světle šedými znaky. Uznává se také jednobarevná černá nebo vlčí šedá nebo šedá s hnědými znaky. 

Bílý ovčák

I když se ve vrhu občas objeví také bílá štěňata, standard FCI považuje od roku 1933 bílou barvu za chybnou. V roce 1968 následoval toto pravidlo i Shepherd Dog Club of America, který je zodpovědný za standard American Kennel Club.  

Výjimkou je dnes pouze Canadian Kennel Club, který stále bílé ovčáky akceptuje. Od roku 2011 vede FCI „bílého ovčáka“ jako samostatné plemeno pod názvem Berger Blanc Suisse (bílý švýcarský ovčák). Bílá štěňata německého ovčáka však nesmějí být pářena se švýcarskými psy a nemohou být takto registrována.

Německý ovčák dlouhosrstý © milanvachal / stock.adobe.com

Exteriérová a pracovní linie

V podstatě se německý ovčák v průběhu svého chovu zvětšoval a zvětšoval. Kritici si stěžují, že tento tvar nemá mnoho společného s původním typem. Ten byl mnohem lehčí, méně svalnatý, ale více agilní a obratný. Spor mezi chovateli vedl k tomu, že se v dnešní době rozlišují dvě různé linie.  

Na jedné straně exteriérová s důrazem na vzhled, s poněkud masivnější postavou a šikmým hřbetem („hatchback“).  

Na straně druhé je lehčí pracovní typ, u kterého je kladen důraz na dobré služební vlastnosti psa. 

Historie

Předci německého ovčáka pravděpodobně žili v Německu již v 7. století. Už tenkrát plnili krátkosrstí psi široké spektrum úkolů. Jejich hlavním úkolem bylo hlídat stáda ovcí. Chránili a hlídali také majetek pastýřů. 

Historie německého ovčáka, jak ho známe dnes, však oficiálně začíná až na konci 19. století. V roce 1871 začal pruský dvorní jezdec Max von Stephanitz. Dnes je považován za zakladatele tohoto plemene, cílený chov všestranných psů.

Hector von Linksrhein alias Horand von Grafrath

Stephanitz zaznamenal ohromný úspěch se psem „Hektor von Linksrhein“. Stephanitz psa přejmenoval na „Horand von Grafrath“ poté, co ho v roce 1898 zakoupil. Horand byl prvním psem, který byl zaregistrován v chovné knize nově založeného „Sdružení německých ovčáků“. Stephanitz na něj a na jeho bratra „Luchs von Sparwasser“ zaměřil veškeré úsilí. Horand von Grafrath a Luchs von Sparwasser stejně jako fena „Mari von Grafrath“ jsou dnes považovány za kmenové rodiče německého ovčáka. Většina německých ovčáků pochází z této linie. 

Symbol „německých ctností“

Chovatel Stephanitz měl jasně definovaný cíl. Šlo mu o všestranného pracovního psa. Představy o povaze a pracovních vlastnostech měl Stephanitz jasné. Ctnost, odvaha, věrnost, poslušnost, vytrvalost a robustnost učinily z německého ovčáka světově proslulým. V mnoha zemích tyto vlastnosti psa učinili jedním z nejoblíbenějších služebních plemen v úřadech jako je policie a armáda.  

V době první a druhé světové války byly tyto kvality stylizovány do „německých ctností“. Německý ovčák se stal symbolem národně socialistického cítění. V návaznosti na anti-německé nálady v zahraničí změnil British Kennel Club název plemene na „alsaského vlčáka“ nebo později na „alsaského psa“. Cílem byl v názvu vynechal atribut „německý“. Až v roce 1977 se začal používat původní název.

Německý ovčák však byl populárním válečným psem nejen na německé straně, ale také na straně spojenců. Nechvalnou proslulost však získal především nasazením v koncentračních táborech a jako věrný společník Adolfa Hitlera. Četné fotografie nacistické propagandy ukazují Hitlera s jeho fenkou německého ovčáka „Blondi“.  

I přes tuto instrumentalizaci a silnou decimaci druhou světovou válkou bylo toto plemeno po válce schopné zvítězit. Brzy se stalo opět jedním z nejvyhledávanějších plemen psů na světě.  

V souvislosti s „funkční přeměnou“ mnoha plemen psů na psy rodinné se také německý ovčák stával stále populárnějším.

Chov a zdraví

S rozšířením plemene bohužel došlo i k nárůstu onemocnění typických pro toto plemeno. Jedním z nich je například „dysplazie kyčelního kloubu“ (HD). Toto onemocnění je dnes běžné u mnoha zejména větších plemen psů. Dalším typem onemocnění kloubů, s nimiž musí plemeno opakovaně bojovat, je „dysplazie loktů“ (ED). Částé je také degenerativní „lumbosakrální stenóza“ (DLSS) nebo „syndrom cauda equina“, který vede k ochrnutí. Kromě toho se u německých ovčáků vyskytuje více očních onemocnění a alergií.

Dvě štěňata německého ovčáka © Karola / stock.adobe.com

Zdravá štěňátka nekoupíte za nízkou cenu

Genetické testy chovných zvířat jsou určeny ke snížení výskytu těchto dědičných onemocnění. Takzvaná chovná hodnota poskytuje informace o tom, do jaké míry má štěně predispozice k onemocnění. Psi, kteří jsou geneticky predisponováni, jsou vyloučeni z chovu.  

Máte-li zájem o štěně německého ovčáka, měli byste se ujistit, zda byly provedeny všechny doporučené testy. Předpokladem je, že si koupíte štěně od renomovaného chovatele. Ten investuje spoustu času a peněz do zdraví svých psů a ochotně Vám poskytne veškeré informace.  

Je samozřejmé, že celkově zdravé a kontrolované štěně nelze získat za výhodnou cenu. V porovnání s ostatními plemeny psů je cena štěňat čistokrevného německého ovčáka stále poměrně nízká (cca 10 000 – 15 000 kč).

Který chovatel je pro mě ten pravý?

Než si vyberete chovatele, měli byste si být vědomi účelu, pro který si chcete německého ovčáka pořídit. Většina chovatelů se nyní specializuje na různé linie. Podle toho podporuje různé vlastnosti chovných zvířat. Jak silný je například ovčácký instinkt nebo chuť pracovat, záleží v neposlední řadě na chovu.  

Zeptejte se předem, zda chovatel klade důraz na krásu nebo pracovní vlastnosti. Zvolte takovou chovatelskou stanici, která nejlépe vyhovuje Vašim potřebám a požadavkům.  

Chcete svého psa chovat jako čistě rodinného psa? I v tomto případě je třeba si uvědomit, že i ovčáci z chovu zaměřeného na krásu, mají velkou chuť učit se a potřebují spoustu pohybu a zaměstnání. S krátkou procházkou okolo bloku se nespokojí. 

Vyvarujte se příliš rychlého růstu

Ovčáci, stejně jako mnoho velkých plemen, jsou náchylní ke kloubním problémům. Je tedy důležité zabránit rychlému růstu v prvních měsících. Studie ukazují, že onemocnění dysplazie kyčelního kloubu se netýká pouze genetické predispozice, ale také stravy.  

Strava s vysokým obsahem energie a příliš mnoho tuků urychlují již tak rychlý růst štěňat a následovat mohou kloubní problémy i ve stáří.  

Proto se informujte u chovatele o správné výživě a věnujte pozornost vhodnému krmivu pro štěňata. Chovatel vám také poradí, abyste štěně nepřetěžovali přílišnou fyzickou aktivitou. Zcela vyvarovat byste se měli chození štěňat po schodech. Přirozený odpočinek podporuje zdravý vývoj kostí a kloubů. 

Péče

Kromě zdravé stravy a druhově vhodného chovu si zdravý život psa přirozeně vyžaduje i řádnou péči o Vašeho čtyřnohého přítele. Srst německého ovčáka je poměrně nenáročná na péči. I tak je pravidelné česání nebo kartáčování nezbytné pro zdravou strukturu srsti.

Důležité jsou také pravidelné odčervování a očkování. Kromě toho byste měli věnovat péči uším, očím a drápkům. Je nutné je pravidelně čistit a drápky zkracovat. V případě jakýchkoli změn vyhledejte veterináře.

Chov německého ovčáka

Pokud se rozhodnete rozšířit svou rodinu o německého ovčáka, měli byste, samozřejmě, nejen přemýšlet o jeho péči a stravě, ale také o jeho chovu. Němečtí ovčáci jsou především pracující psi a jako takoví by měli najít „využití“ i v rodině. Pro harmonické soužití jsou nezbytné dostatečné fyzické a duševní aktivity. Jako majitel německého ovčáka byste měli mít nejen chuť a čas na společné dlouhé procházky nebo jízdu na kole, ale také usilovat o duševní zaměstnání psa, který miluje pohyb a učení ve formě psích sportů nebo výcviku.

Sportovní rodinný pes

Díky své všestrannosti německý ovčák miluje téměř všechny psí sporty i agility a dog dance, stejně jako obedience. Jeho vynikající čichové vlastnosti ho navíc předurčují k tomu, aby byl využíván k mantrailingu (práce na lidské stopě). Vhodný je – i pro rodinné ovčácké psy – výcvik na záchranářského psa, hlídacího psa nebo profesionálního ovčáckého psa.

Bez ohledu na to, pro které sportovní a duševní aktivity se rozhodnete, brzy uvidíte, jaký pozitivní vliv mají na Vašeho psa a Váš vzájemný vztah. Psi, kteří dostatečně trénují tělo a mysl, si mohou užívat odpočinku a zotavování nejen lépe, ale jsou také vnímavější k „výchově“. Ti, kteří mají dost času na trénink a kondici svého německého ovčáka, budou odměněni velmi laskavým, sportovním, bezstarostným a věrným rodinným psem.

Související články
Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.