Německý ovčák

Německý ovčák na pláži

Vlastnosti

Sotva nějaký jiný čistokrevný pes má tak univerzální využití jako německý ovčák. Německý ovčák, původně chovaný jako ovčácký pes na hlídání ovcí, je nyní využíván ve službách policie, armády a celní správy, jako záchranný a terapeutický pes, jako lavinový vyhledávací pes a jako vodící pes. Nejen ve své domovině, ale i na celém světě, je německý ovčák nejoblíbenější služební plemeno.

Sebevědomý, robustní a snadno ovladatelný

Žádný člověk ani stroj nemůže nahradit odvážného, ​​vytrvalého a spolehlivého psa při práci. Jeho jízdní chování, jeho odolnost a sebevědomí jsou legendární. Díky vysoké inteligenci, schopnosti učit se a obrovské ochotě pracovat, přijímá nové výzvy rychlostí blesku a je tak vhodný pro téměř všechny úkoly, které jsou mu určeny. Kromě toho má německý ovčák velmi úzký vztah ke člověku. Ke svému majiteli je vždy loajální, věrný a spolehlivý. Je to především kombinace robustnosti, chuti pracovat, spolehlivosti a snadné ovladatelnosti, díky čemuž je německý ovčák tak populární a předurčený pro nejrůznější nasazení.

Pracovní pes jako pes rodinný?

Díky věrnosti a spolehlivosti je německý ovčák oblíbeným rodinným psem. Ve skutečnosti je tento čtyřnožec - je-li dobře vychovaný a zaměstnaný – skvělým partnerem a společníkem, a je vhodný pro život v rodině. Dobře socializovaný ovčák má rád děti a dobře se snáší s ostatními zvířaty. Předpokladem života jako rodinného psa je však to, že bude mít dostatek fyzických i duševních aktivit. Psi, jež nejsou dostatečně zaměstnáni a jejichž přirozená potřeba pohybu a ochota k práci je potlačována, si osvojují špatné návyky, které jsou vyrovnanému čistokrevnému plemeni cizí. Takoví psi jsou nervózní a ostražití a v každodenním životě těžce ovladatelní. Fyzicky a psychicky zaměstnaní ovčáci jsou přínosem pro každou rodinu: kamarádi na hraní a na sportovní aktivity a neuvěřitelně věrní ochránci.

Vzhled

S výškou ramen mezi 60 a 65 cm u psů a 55 až 60 cm u fen patří německý ovčák mezi střední až velká plemena. Jeho dobře vyvážené tělesné proporce jej předurčují jako pracovního a služebního psa. Je silný a dobře osvalený, ale působí atleticky a agilně. Má širokou a ráznou chůzi, která svědčí o obrovské vytrvalosti.

Klínovitá hlava, která je v harmonickém souladu s tělem, je zakončena rovným nosním můstkem a vždy černým nosem. V neposlední řadě zapůsobí na svůj protějšek úplným nůžkovým skusem ze 42 zubů. Jeho vzpřímené a vpřed směrující uši, stejně jako tmavé a mírně šikmé oči propůjčují německému ovčákovi pozorný a bystrý výraz.

Barevné varianty srsti

Dlouhodobě, standard plemene FCI, ve kterém je německý ovčák zařazen pod číslem 166 ve skupině psů a honičů, povoluje pouze krátkou srst. Chlupy by měly být rovné a pevné a měly by být zpevněny hustou podsadou, která spolehlivě chrání psa před sněhem, deštěm a chladem.
Do standardu FCI byl až v roce 2008 zařazen typ s dlouhou srstí. Dlouhá, měkká svrchní srst, která těsně nepřiléhá, tvoří huňaté praporce na uších a ocase a kalhoty na nohách. Chlupatý krk má charakteristickou hřívu. Barvy krátké nebo dlouhé srsti jsou černá s hnědými, žlutými nebo světle šedými znaky, jednobarevná černá nebo vlčí šedá nebo šedá s hnědými znaky.

Bílý ovčák

I když se ve vrhu občas objeví také bílá štěňata, standard FCI považuje od roku 1933 bílou barvu za chybnou. V roce 1968 následoval toto pravidlo i "Shepherd Dog Club of America", který je zodpovědný za standard "American Kennel Club". Výjimkou je dnes pouze "Canadian Kennel Club", který stále bílé ovčáky akceptuje. Od roku 2011 vede FCI "bílého ovčáka" jako samostatné plemeno pod názvem "Berger Blanc Suisse" (Bílý švýcarský ovčák). Bílá štěňata německého ovčáka však nesmějí být pářena se švýcarskými psy a nemohou být takto registrována.

Německý ovčák dlouhosrstý

Exteriérová a pracovní linie

V podstatě se německý ovčák v průběhu svého chovu zvětšoval a zvětšoval. Kritici si stěžují, že tento tvar nemá mnoho společného s původním typem, který byl mnohem lehčí, méně svalnatý, ale více agilní a obratný. Spor mezi chovateli vedl k tomu, že se v dnešní době rozlišují dvě různé linie: Na jedné straně exteriérová s důrazem na vzhled, s poněkud masivnější postavou a šikmým hřbetem (“hatchback”) a na straně druhé lehčí pracovní typ, u kterého je kladen důraz na dobré služební vlastnosti psa.

Historie

Předci německého ovčáka pravděpodobně žili v Německu již v 7. století. Už tenkrát plnili krátkosrstí psi široké spektrum úkolů. Ačkoliv jejich hlavním úkolem bylo hlídat stáda ovcí, chránili a hlídali také majetek pastýřů.
Historie německého ovčáka, jak ho známe dnes, však oficiálně začíná až na konci 19. století. V roce 1871 začal pruský dvorní jezdec Max von Stephanitz, který je dnes považován za zakladatele tohoto plemene, cílený chov všestranných psů.

Hector von Linksrhein alias Horand von Grafrath

Stephanitz zaznamenal ohromný úspěch se psem “Hektor von Linksrhein”, kterého přejmenoval na “Horand von Grafrath” poté, co ho v roce 1898 zakoupil. Horand byl prvním psem, který byl zaregistrován v chovné knize nově založeného "Sdružení německých ovčáků". Stephanitz na něj a na jeho bratra "Luchs von Sparwasser" zaměřil veškeré úsilí. Horand von Grafrath a Lynx von Sparwasser stejně jako fena "Mari von Grafrath" jsou dnes považovány za kmenové rodiče německého ovčáka. Většina německých ovčáků pochází z této linie.

Symbol "německých ctností"

Chovatel Stephanitz měl jasně definovaný cíl. Šlo mu o všestranného pracovního psa, jehož chovatel měl přesné představy o povaze a pracovních vlastnostech. Ctnost, odvaha, věrnost, poslušnost, vytrvalost a robustnost učinily z německého ovčáka světově proslulým a v mnoha zemích jedním z nejoblíbenějších služebních plemen v úřadech jako je policie a armáda. V době první a druhé světové války byly tyto kvality stylizovány do "německých ctností". Německý ovčák se stal symbolem národně socialistického cítění. V návaznosti na anti-německé nálady v zahraničí změnil British Kennel Club název plemene na "alsaského vlčáka" nebo později na "alsaského psa", aby v názvu vynechal atribut "německý". Až v roce 1977 se začal používat původní název.

Německý ovčák však byl populárním válečným psem nejen na německé straně, ale také na straně spojenců. Nechvalnou proslulost však získal především nasazením v koncentračních táborech a jako věrný společník Adolfa Hitlera. Četné fotografie nacistické propagandy ukazují Hitlera s jeho fenkou německého ovčáka "Blondi". I přes tuto instrumentalizaci a silnou decimaci druhou světovou válkou bylo toto plemeno po válce schopné zvítězit a brzy se stalo opět jedním z nejvyhledávanějších plemen psů na světě. V souvislosti s "funkční přeměnou" mnoha plemen psů na psy rodinné se také německý ovčák stával stále populárnějším.

Chov a zdraví

S rozšířením plemene bohužel došlo i k nárůstu onemocnění typických pro toto plemeno. Například „dysplazie kyčelního kloubu“ (HD), která je dnes běžná u mnoha plemen psů, byla poprvé diagnostikována u německého ovčáka. Dalším typem onemocnění kloubů, s nimiž musí plemeno opakovaně bojovat, je „dysplazie loktů“ (ED) a degenerativní „lumbosakrální stenóza“ (DLSS) nebo „syndrom cauda equina“, který vede k ochrnutí. Kromě toho se u německých ovčáků vyskytuje více očních onemocnění a alergií.

Dvě štěňata německého ovčáka

Zdravá štěňátka nekoupíte za nízkou cenu

Genetické testy chovných zvířat jsou určeny ke snížení výskytu těchto dědičných onemocnění. Takzvaná chovná hodnota poskytuje informace o tom, do jaké míry má štěně predispozice k onemocnění. Psi, kteří jsou geneticky predisponováni, jsou vyloučeni z chovu. Máte-li zájem o štěně německého ovčáka, měli byste se ujistit, zda byly provedeny všechny doporučené testy. Předpokladem je, že si koupíte štěně od renomovaného chovatele, který investuje spoustu času a peněz do zdraví svých psů a ochotně Vám poskytne veškeré informace. Je samozřejmé, že celkově zdravé a kontrolované štěně nelze získat za výhodnou cenu. V porovnání s ostatními plemeny psů je cena štěňat čistokrevného německého ovčáka stále poměrně nízká (cca 10 000 - 15 000 kč).

Který chovatel je pro mě ten pravý?

Než si vyberete chovatele, měli byste si být vědomi účelu, pro který byste si chtěli německého ovčáka pořídit. Většina chovatelů se nyní specializuje na různé linie a podle toho podporuje různé vlastnosti chovných zvířat. Jak silný je například ovčácký instinkt nebo chuť pracovat, záleží v neposlední řadě na chovu. Zeptejte se předem, zda chovatel klade důraz na krásu nebo pracovní vlastnosti a zvolte takovou chovatelskou stanici, která nejlépe vyhovuje Vašim potřebám a požadavkům. Ale i když chcete svého psa chovat jako čistě rodinného psa, měli byste si být vědomi toho, že i ovčáci z chovu zaměřeného na krásu, mají velkou chuť učit se a potřebují spoustu pohybu a zaměstnání. S krátkou procházkou okolo bloku se nespokojí.

Výživa německého ovčáka

Úroveň aktivity psa také určuje, které krmivo je pro něj nejlepší. Je jasné, že psi, kteří pracují několik hodin denně a pohybují se, mají jiné energetické požadavky než rodinní psi, kteří mají obvykle delší dobu odpočinku. V zásadě však všem psům - bez ohledu na to, jaké úkoly plní - nesmí chybět bílkoviny, minerály a vitamíny pro zdravý vývoj. Nejdůležitějším zdrojem bílkovin je maso, které by mělo tvořit asi 70 procent stravy. Psa můžete krmit hotovým krmivem, doma připraveným jídlem nebo BARF. Doporučuje se obsah zeleniny a ovoce asi 20-30%, aby měl pes dostatečný přísun důležitých vitamínů a minerálů. Příliš mnoho obilnin nebo dokonce cukru není pro výživu německého ovčáka to nejlepší.

Prohlédněte si bohatou nabídku krmiv pro německého ovčákaonline-obchodě zoohit!

Vyvarujte se příliš rychlého růstu

Vzhledem k tomu, že ovčáci, stejně jako mnoho velkých plemen, jsou náchylní ke kloubním problémům, je důležité zabránit rychlému růstu v prvních měsících. Jak ukazují studie, onemocnění dysplazie kyčelního kloubu se netýká pouze genetické predispozice, ale také stravy. Strava s vysokým obsahem energie a příliš mnoho tuků urychlují již tak rychlý růst štěňat a následovat mohou kloubní problémy i ve stáří. Proto se informujte u chovatele o správné výživě a věnujte pozornost vhodnému krmivu pro štěňata. Chovatel vám také poradí, abyste štěně nepřetěžovali přílišnou fyzickou aktivitou. Zcela vyvarovat byste se měli chození štěňat po schodech. Přirozený odpočinek podporuje zdravý vývoj kostí a kloubů.

Péče

Kromě zdravé stravy a druhově vhodného chovu si zdravý život psa přirozeně vyžaduje i řádnou péči o Vašeho čtyřnohého přítele. Srst německého ovčáka je poměrně nenáročná na péči, i když pravidelné česání nebo kartáčování je nezbytné pro zdravou strukturu srsti. Důležité jsou také pravidelné odčervování a očkování. Kromě toho byste měli věnovat péči uším, očím a drápkům. Je nutné je pravidelně čistit a drápky zkracovat. V případě jakýchkoli změn vyhledejte veterináře.

Chov německého ovčáka

Pokud se rozhodnete rozšířit svou rodinu o německého ovčáka, měli byste, samozřejmě, nejen přemýšlet o jeho péči a stravě, ale také o jeho chovu. Němečtí ovčáci jsou především pracující psi a jako takoví by měli najít „využití“ i v rodině. Pro harmonické soužití jsou nezbytné dostatečné fyzické a duševní aktivity. Jako majitel německého ovčáka byste měli mít nejen chuť a čas na společné dlouhé procházky nebo jízdu na kole, ale také usilovat o duševní zaměstnání psa, který miluje pohyb a učení ve formě psích sportů nebo výcviku.

Sportovní rodinný pes

Díky své všestrannosti německý ovčák miluje téměř všechny psí sporty i agility a dog dance, stejně jako obedience. Jeho vynikající čichové vlastnosti ho navíc předurčují k tomu, aby byl využíván k mantrailingu (práce na lidské stopě). Vhodné je - i pro rodinné ovčácké psy – výcvik na záchranářského psa, hlídacího psa nebo profesionálního ovčáckého psa. Bez ohledu na to, pro které sportovní a duševní aktivity se rozhodnete, brzy uvidíte, jaký pozitivní vliv mají na Vašeho psa a Váš vzájemný vztah. Psi, kteří dostatečně trénují tělo a mysl, si mohou užívat odpočinku a zotavování nejen lépe, ale jsou také vnímavější k „výchově“. Ti, kteří mají dost času na trénink a kondici svého německého ovčáka, budou odměněni velmi laskavým, sportovním, bezstarostným a věrným rodinným psem.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Pomeranian

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.
10 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Zlatý retrívr

Středně velký zlatý retrívr je skvělý přítel dětí a ideální rodinný pes: má velmi dobrý vztah k lidem a je snadno ovladatelný, nicméně potřebuje trochu péče o srst a dostatek pohybu.