Peruánský naháč

Peruánský naháč - štěně

Peruánský naháč polarizuje. Zatímco někteří milovníci psů si na jeho vzhled těžko zvykají, jiní jsou nadšeni jeho nevšedností a v neposlední řadě jedinečnou povahou tohoto společenského plemene.

Vzhled: ne vždy nahý

Název mluví za vše – na většině peruánských naháčů je nejnápadnější to, co jim chybí: srst. Standard však připouští určité chomáčky na hlavě a ocase i u bezsrstých naháčů. Kůže může být světlá nebo tmavá v různých odstínech, jednobarevná nebo bíle skvrnitá.

Varianta se srstí

Ne všichni naháči jsou však nazí, protože existuje varianta se srstí, takzvané „peludos“, které jsou pro chov ze zdravotních důvodů nepostradatelné. K těm se řadí přibližně třetina naháčů. Od roku 2013 jsou osrstěné varianty k vidění i na výstavách psů, protože byly přidány do standardu.

Jejich srst musí být krátká a měkká, povoleny jsou všechny barvy. Stavbou těla peruánský naháč připomíná chrty. Tento štíhlý pes má velké, vztyčené uši, které může v klidu sklopit dozadu, elegantně zahnutý, zavěšený ocas a atletickou postavu.

Tři velikosti

Příznivci psů naháčů se mohou těšit na tři různé varianty velikosti. Malá varianta má výšku v ramenou 25 až 40 cm, střední 40 až 50 cm a velcí peruánští naháči jsou vysocí 50 až 65 cm. Hmotnost se podle toho pohybuje od 4 do 25 kilogramů.

Pouze několik naháčů bez srsti má kompletní sadu zubů – to se ale zpravidla týká všech zástupců chlupaté varianty.

Historie: uctíván po staletí

Přesný původ peruánského naháče, kterému se v jeho domovině říká „Perro sin pelo del Perú“, není znám. Zdá se však, že jeho předkové mají v Peru hluboké kořeny. Ilustrace na nádobách kultury Moche ukazují již kolem roku 750 př. n. l. bezsrsté psy. Později byla tato půvabná zvířata vyhrazena bohatým Inkům, kteří dbali na to, aby se nepářila s jinými místními psy. Byli to také Inkové, kteří zakázali konzumaci psího masa v severních oblastech Peru.

Když Španělé zemi dobyli, našli mezi orchidejemi Inků mnoho naháčů, a proto jim Evropané říkali také „flower dog“ či „inca orchid dog“, květinový či incký orchidejový pes. Během období dobývání bylo toto plemeno téměř vyhubeno. Několik exemplářů naštěstí přežilo v odloučených vesnicích, kde si jich obyvatelé cenili pro vlastnosti, které jim byly přisuzovány a z nichž některé byly mýtické. Věřilo se, že díky svému zvláštnímu vzhledu mají tito psi léčivé účinky na některé nemoci, například na nemoci kostí a kloubů.

V roce 1985 největší světová zastřešující organizace pro chov psů, Mezinárodní kynologická federace (Fédération Cynologique Internationale, zkráceně FCI) uznala peruánského naháče jako samostatné plemeno. Dnes tedy oficiálně existují tři plemena naháčů.

Kromě peruánského naháče se jedná o mexického naháče, známého také pod krásným jménem „Xoloitzcuintle“, a čínského chocholatého psa. Všechna tři plemena jsou si navzájem blízce příbuzná.

Peruánský naháč - hnědý

Povaha: společenský, ale nezávislý

Ani na povaze peruánského naháče nenajdeme (obrazně řečeno) žádný chloupek. Je to za všech okolností přátelský a přizpůsobivý společník. Nejraději je se svým páníčkem, s nímž ho pojí úzké pouto. V každém případě patří mezi velmi společenské psy. Rád se začlení do rodiny a rychle se spřátelí s ostatními domácími mazlíčky a dětmi.

O mnoha peruánských naháčích se říká, že jsou úzkostlivě ochranitelští, zejména vůči ženám a dětem ve „smečce“. Zde platí, že je důležité dávat při návštěvě dětí pozor, aby si peruánský pes nevykládal neškodné situace příliš zjednodušeně a nepřispěchal svému malému lidskému kamarádovi na pomoc, aniž by to bylo nutné.

Díky své živosti a zvědavosti je skvělým společníkem pro venkovní aktivity, ale uvnitř je pak opět klidný a uvolněný. Nejraději se uvelebuje na klíně svého pána a užívá si jeho blízkosti a tepla. Vůči cizím lidem je obvykle odměřený a ostražitý, ale ne agresivní.

Tipy pro výchovu

Jako pes vývojově starého typu přináší peruánský naháč do vztahu mezi člověkem a zvířetem také určité primitivní chování. Proto je rozhodně dobré mít s výcvikem psů již nějaké zkušenosti. Peruánského naháče však mohou úspěšně vycvičit i ambiciózní začátečníci. Klíčem k úspěchu jsou – stejně jako u většiny psů – jasná pravidla a důslednost.

Peruánský naháč je citlivý tvor. S přísností u něj dosáhnete pravého opaku – stáhne se. Někteří peruánští naháči bývají plaší nebo se bojí nových situací. Proto je obzvláště důležité cvičit tohoto psa intenzivně a správným tempem pro různé situace, aniž by přitom byl přetěžován. Chovatel vám při koupi štěněte poskytne cenné tipy. Ať už jde o cestování vlakem, výlety do centra města nebo návštěvy doma – seznamte svého společníka s těmito všedními situacemi již ve štěněcím věku.

Pravidelný výcvik v psí škole, nejlépe již s mladým štěnětem formou herních skupinek pro štěňata, je velmi doporučován a posiluje také sociální stránku peruánského naháče.

Chov: pozor na slunce a chlad

Jak již bylo zmíněno, jednu zvláštnost z hlediska zdraví je třeba zohlednit již v době krytí. V chovu je třeba pravidelně křížit peludos, chlupaté zástupce plemene. Důvodem je to, že dominantní alela pro bezsrstost může vést k životaschopným embryím pouze v kombinaci s alelou pro osrstění, tedy heterozygotně (geneticky variabilně).

Čistě bezsrstá embrya (homozygoti) hynou již v děloze. Protože tedy šlechtění pouze bezsrstých jedinců není možné, stále znovu se objevují i chlupatí naháči. Bezsrstí peruánští naháči mají většinou neúplný chrup, což je zpravidla neomezuje.

Pozor na počasí

U jedinců se světlou kůží je zejména na začátku léta třeba dbát na to, aby si pomalu zvykali na sluneční paprsky – pak hnědnou. Také opalovací krém má smysl, protože jinak se psi mohou silně spálit – zvláště proto, že rádi vyhledávají slunečná místa.

I v zimě potřebují někteří jedinci ochranu před nepřízní počasí v podobě psího oblečku, protože pokud se zrovna nemohou prohánět, při běžných procházkách rychle prochladnou. Menší varianty plemene jsou v tomto ohledu citlivější než ty větší.

Peruánský naháč může dosáhnout věku až 15 let.

Peruánský naháč - sttěně

Strava peruánského naháče

Skutečnost, že chrup většiny peruánských naháčů není úplný, naštěstí neznamená žádné omezení v jejich stravě. Při hledání vhodného krmiva se tedy můžete zaměřit výhradně na to, co je pro všechny psy nejvyšší prioritou: vysoký obsah masa a žádné obiloviny nebo sladidla.

Zda se jedná o suchou, nebo mokrou stravu, při tom není rozhodující. Mokré krmivo se však často lépe konzumuje a obsahuje také mnohem více vlhkosti. Psi tedy nemusí tolik pít, aby svůj organismus dostatečně hydratovali.

Dbejte na to, aby si váš čtyřnohý kamarád udržel štíhlý pas – pokud váží příliš, snižte denní dávky a hlavně k nim připočítejte všechny pamlsky. Sušené žvýkací pamlsky vhodné velikosti jsou skvělým způsobem, jak uspokojit potřebu vašeho psa žvýkat. Váš peruánský naháč by měl mít samozřejmě stálý přístup k čerstvé vodě.

Péče o kůži místo péče o srst

U zástupců plemene naháčů můžete hřeben rozhodně nechat ležet stranou. Navíc u nich máte velkou výhodu, že parazity na kůži peruánského naháče většinou ihned odhalíte a můžete proti nim použít vhodné přípravky – od pinzety na klíšťata až po léky proti blechám. Přesto i peruánský naháč potřebuje pravidelnou péči. Myjte ho dle potřeby – někteří majitelé doporučují jednou týdně – houbou a jemným šamponem pro psy.

Někteří peruánští naháči mají tendenci mít suchou pokožku – můžete ji ošetřit jemnými dětskými hydratačními krémy bez parfemace nebo olivovým či kokosovým olejem. V létě je opalovací krém jednou z nepostradatelných potřeb pro světlé psy.

Pokud jsou drápky peruánského naháče příliš dlouhé, zastřihněte je a v případě potřeby vyčistěte uši svého čtyřnohého mazlíčka přípravkem na čištění uší.

Všestranní společníci

Tito živí čtyřnozí kamarádi milují pobyt venku a užívají si dlouhé výlety, na kterých mohou mnohé objevovat. V dospělosti jsou dobrými parťáky při běhání, pokud jsou k tomu šetrně vycvičeni. Je také možné jezdit na kolečkových bruslích, na koni nebo na kole rychlostí přizpůsobenou psovi. Peruánský naháč je obvykle snadno přivolatelný. Nemá téměř žádný lovecký instinkt.

Tyto chytré psy příliš nebaví monotónní aktivity, které se mnohokrát opakují – takže rychle ztrácejí zájem o klasické aportování. Agility, dog dancing, dogfrisbee nebo učení triků – vyzkoušejte si společně, co vás baví nejvíc!

Peruánský naháč - portrét

Hodí se ke mně peruánský naháč?

Toto nekomplikované plemeno může přinést radost mnoha milovníkům psů. Tito psi jsou vhodní k chovu v bytě, pokud mají dostatek pohybu a aktivity.

Pro alergiky představují jedinečnou příležitost, jak si svůj sen o životě se psem přece jen splnit – ale i tak byste se měli pro jistotu poradit se svým lékařem a před rozhodnutím o koupi navštívit chovatele.

Peruánský naháč navíc nadchne všechny fanoušků psů, kteří nemají rádi jejich česání a kartáčování. Také váleček na odstraňování chlupů můžete bez obav nechat ve skříni, protože jeho chov z hlediska čistoty opravdu není nijak komplikovaný.

Majitelé však musí mít občas pověstnou „hroší kůži“ při venčení peruánských naháčů, protože jejich nahý vzhled někdy vyvolává kritiku.

Peruánský naháč se hodí do sportovně založené rodiny s dětmi. Není však příznivcem hektiky – rychle ho přehltí. Pokud tedy máte malé děti, poskytněte peruánskému naháčovi nějaké místo, kam se případně může uchýlit. Je vhodný jako hlídací pes, protože štěkáním upozorňuje na cizí osoby.

Na otázku, zda je peruánský naháč vhodný pro začátečníky, lze odpovědět kladně pouze v omezené míře. Vzhledem ke své nezávislosti může pro nezkušené pejskaře představovat výzvu. Pokud jste začátečník a uvažujete o nastěhování naháče, měli byste si před příchodem nového spolubydlícího určitě domluvit termíny v psí škole a také si toho o výcviku psů hodně nastudovat.

S dobrými znalostmi jako základem vám pak naháč odpustí i drobné chyby ve výchově. Pro toto plemeno nejsou vhodné extrémní teploty, zejména chlad.

Kde najdu svého peruánského naháče?

Peruánští naháči jsou v Evropě k vidění jen vzácně a stejně vzácně zde tedy najdete i jejich chovatele. Vyhledejte příslušné zastřešující organizace ve své zemi, které vám mohou pomoci s hledáním. V těchto a podobných sdruženích najdete informace a kontakty na ambiciózní chovatele. U potenciálních přeshraničních adopcí zvažte, co vše je třeba zohlednit při adopci štěňat ze zahraničí.

Příbuzná plemena

Jako příznivci naháčů pravděpodobně znáte blízce příbuzná plemena, mexického naháče a čínského chocholatého psa. Možná by pro vás mohl být vhodný i jeden z těchto psů, který se ve vašem regionu vyskytuje častěji. Kromě toho je otevřenost vůči dalším dvěma plemenům i plemenům smíšeným zpravidla účelná, pokud chcete dát domov staršímu naháčovi. To většinou vyžaduje trochu hledání.

Klíčová slova jako „naháči v nouzi“ vás však při vyhledávání na internetu obvykle celkem spolehlivě dovedou právě k takovým dospělým naháčům, kteří nyní hledají svůj nový domov. Pokuste se o minulosti svého potenciálního nového spolubydlícího zjistit co nejvíce.

Přejeme vám krásné chvíle s vaším výjimečným peruánským naháčem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.