Psí škola: správná cesta k dobré výchově

Trénink štěněte

Chcete, aby se váš pes něco naučil? Většina psů se musí a také chce učit, záleží jen na správné metodě učení. Vhodné zacházení se psem je klíčem k harmonickému soužití mezi lidmi a zvířaty. Psí škola proto může být výhodnou investicí.

Co se učí ve škole pro psy?

Díky profesionální pomoci se v psí škole majitelé a jejich psi naučí spolu jednat a komunikovat. Výcvikem by se měl pes naučit vykonávat různé povely. Zároveň se majitel psa naučí, jak srozumitelně předávat psovi povely.

Ve škole pro psy hraje důležitou roli také kontakt s jinými psy. Už od štěněcího věku se mladá zvířata mohou navzájem poznat a očichat při takzvaných štěněcích hrách. To má pozitivní vliv na jejich sociální chování. Správná socializace psa od štěněčího věku je velmi důležitá. Ponese vám plody po celý život psa.

Škola pro psy © Antje Lindert-Rottke / stock.adobe.com

Jak najdu správnou psí školu?

  • Dobří trenéři pracují nejen s hlasem, ale také s vizuálními signály, jako jsou spuštěná dlaň, která má psovi signalizovat „místo“.
  • Tón dělá hudbu: pečlivě sledujte, jak trenér mluví s vámi i se psem. Přísné a jasné povely jsou sice povoleny, ale dobrý výcvik zahrnuje také slova chvály, laskavá slova a samozřejmě odměnu pro poslušného psa.
  • Cvičení by měla probíhat nejen na cvičební ploše, ale také v každodenních situacích.
  • Psi jsou do psí školy přijímáni až od věku přibližně 9 měsíců, předtím je možné navštěvovat psí školku. Horní věkový limit není stanoven.
  • Přestávky jsou důležité, zejména u mladých zvířat. Cvičení by nemělo trvat déle než hodinu.
  • Pokud si stále nejste jisti, zda je psí škola ta pravá, dejte si bezplatnou zkušební lekci nebo se jen zajděte podívat.

Kolik stojí kurz ve škole pro psy?

Věnujte pozornost poměru ceny a výkonu. Obvykle je v balíčku deset cvičebních lekcí za cenu 2.500 až 4.500 Kč na účastníka. U individuálního tréninku lze očekávat vyšší ceny.

Co dalšího vzít v úvahu?

  • Trénujte pravidelně to, co jste se naučili, také v jiném prostředí!
  • Při výcviku a výchově je velmi důležité pracovat podle povahy a věku psa. Uvědomte si, že úzkostné a nejisté psy bude možná třeba cvičit opatrněji než bouřlivé, dominantní nebo dokonce agresivní psy.
Psí škola © elen31 / stock.adobe.com
  • Pes by měl poslouchat každého člena rodiny, nejen toho, kdo s ním trénuje. Výcvik psů je velká práce a vyžaduje od každého člena rodiny důslednost a vytrvalost.
  • Násilí nemá ve výcviku psů místo!
Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.