Staroanglický buldok

Staroanglický buldok na cestě

Je přátelský, inteligentní a má prudkou povahu. Staroanglický buldok (Olde English Bulldog) v sobě spojuje rozličné vlastnosti. S anglickým buldokem toho však nemá mnoho společného. Milovníci zvířat, kteří šlechtili staroanglickou variantu, chtěli vytvořit zdravější a originálnější plemeno, než je anglický buldok. Proč má nová varianta buldoka protažený čumák a mnohem více, se dozvíte v našem článku.

Vzhled staroanglického buldoka: balíček plný energie

Při pohledu na staroanglického buldoka si nelze nevšimnout jeho poměrně zavalité a svalnaté postavy. Tyto vlastnosti sdílí společně se svým slavným příbuzným, anglickým buldokem. Existují zde však určité rozdíly:

 • delší nos
 • větší čtvercová hlava
 • delší nohy
 • svalnatá postava
 • výška v kohoutku 40 až 50 cm u fen a 45 až 55 cm u psů
 • dlouhý rovný ocas
 • kůže bez vrásek s výjimkou krku
 • psi váží mezi 30 a 35 kilogramy, fenky váží maximálně 30 kilogramů

Staroanglický buldok má krátkou, jemnou a hladkou srst. S výjimkou černé, šeříkové nebo modré barvy se vyskytuje ve všech běžných barvách. Nos staroanglického buldoka je vždy černý.

Povaha: přátelský a tvrdohlavý

Staroangličtí buldoci jsou veselí a živí psi, kteří rádi podnikají různé aktivity se svými majiteli. Dá se o nich také říci, že to jsou „opravdoví chlapi“ s charakterem.

Jsou tvrdohlaví, ale nejsou to rebelové

Jako inteligentní psi mají často vlastní nápady a prokazují zaujetí při jejich prosazování. Také při tom využívají svou kreativitu. Pokud hledáte čtyřnohého kamaráda, který vás bude s potěšením poslouchat, rozhodně si nepořizujte staroanglického buldoka.

A proč to říkáme? Protože když si tenhle pes něco usmyslí, udělá vše pro to, aby to realizoval. Mohli bychom to nazvat také cílevědomostí. Staroanglický buldok bude klidně ignorovat vaše opakované pokusy o výchovu, pokud bude mít na situaci odlišný názor. V takovou chvíli zaznamenáte v jeho očích rošťácký pohled. Doporučujeme to vše brát s humorem. Tento pes má rozhodně svoji hlavu – a to je dobře.

To však neznamená, že vás nebude vůbec poslouchat. Rád spolupracuje se svým páníčkem, pokud ho to naučíte. Tento čtyřnohý přítel potřebuje jasné a důsledné vedení. Přemýšlejte o tom, co je pro vás opravdu důležité, a v těchto věcech buďte vždy láskyplně důslední.

Přátelský, ale nespoutaný

Staroanglický buldok je zajisté zdrojem pozitivní energie. Je otevřený a přátelský k lidem. Dokonce i na cizí lidi si rychle zvykne.

S jeho energií to ale není jen tak. Staroanglický buldok je totiž energií doslova nabitý. A tak vždy, když jde na procházku, pilně testuje limity svého vodítka a také kondici svého dvounohého přítele. Staroanglický buldok působí velmi fyzicky také při hraní a v kontaktu s jinými psy.

K ostatním plemenům se chová spíše neurvale. Často je nadšený z ostatních čtyřnohých přátel, ale tuto radost dává najevo až příliš. Často se stane, že není schopen ovládat setrvačnost svého těla. A tak nezřídka zabrzdí až o ostatní psy, místo aby zastavil před nimi. To může být pro menší psy stresující. Ke střetům může docházet i s jedinci stejného pohlaví nebo v případě, když si staroanglický buldok chrání své teritorium.

Staroanglický buldok na louce © thorstenstark / stock.adobe.com

Chov a péče: základem je dostatek času

Tento pes může žít šťastný život ve městě i na venkově. V každém případě mu musíte dopřát dostatek pohybu. Hodí se do rodiny i k jednotlivci, který s ním bude trávit hodně času. Je to živý pes a jako takový vyžaduje vysokou míru pozornosti a aktivity. Pokud nemáte se psy žádné zkušenosti, rozhodně byste měli se svým staroanglickým buldokem navštěvovat psí školu. Psí rodičovství může být totiž pro začátečníky výzvou.

Tento buldok dobře vychází s dětmi. Avšak nikdy s ním nenechávejte malé děti samotné. Pokud doma máte kočky, měli byste hledat psa pouze u chovatele, který je má také. Buldok se totiž musí učit již odmalička, že kočky patří do smečky.

Sport a aktivity: láska k přetahování lanem

Staroanglický buldok je aktivnější než jeho příbuzní a jeho láska k pohybu nezná mezí. Tento pes miluje běhání, ale obvykle se omezuje na krátké vzdálenosti. Není proto ideálním společníkem na jogging, nebo dokonce pro jízdu na kole. Na delších procházkách je však rád, že tráví čas s lidmi.

Tento malý čtyřnohý přítel se rád o věci tahá, a proto miluje přetahování lanem. Lovecký instinkt je u něho stále silný. Tahání je pro tohoto velmi živého čtyřnožce důležitou potřebou. Věnujte mu dostatek času a najděte pro něho vhodnou psí hračku. Dbejte na to, abyste hru měli neustále pod kontrolou a mohli ji kdykoli bez potíží ukončit.

Psí sporty, jako je agility nebo flyball, nepatří mezi oblíbené koníčky většiny buldoků. Mohou si však oblíbit čichací hry. Zkrátka si sami vyzkoušejte, co bude bavit vás i vašeho psa.

Následující činnosti má staroanglický buldok v oblibě:

 • krátké sprinty
 • dlouhé procházky
 • přetahování s hračkami
 • čichací hry

Koupě: hledání nového člena rodiny

Zamilovali jste se po přečtení těchto řádků do staroanglického buldoka? Pak vám můžeme poskytnout další tipy, které vám pomohou najít toho správného jedince do vaší rodiny.

Toto plemeno patří k těm vzácnějším. Například v Německu je asi jen deset až dvacet chovatelů, kteří pracují s tímto plemenem a dodržují předpisy pro chovatele. Chcete-li najít skutečně seriózní nabídky, nikam nespěchejte a udělejte si rozsáhlý průzkum. Ceny štěňat se obvykle pohybují mezi 37 000 Kč a 50 000 Kč. Pokud najdete výrazně nižší nabídku, důkladně si chovatele prověřte. Kromě toho byste měli již před nákupem naplánovat návštěvu chovatele, abyste se s ním i se zvířetem dobře seznámili.

S výběrem chovatele Vám mohou pomoci různé kluby, jako například Olde Bulldogge Club Europe. Kupujte štěně pouze tam, kde chovatelé zajišťují rozsáhlou zdravotní péči.

Je staroanglický buldok nebezpečný pes?

Jako bojová jsou označena plemena, kteří jsou podle zákona klasifikována jako nebezpečná. Jejich chovatelé musí splňovat určité požadavky, jinak je jejich chov zcela zakázán. V některých zemích a oblastech není zcela rozhodnuto, zda staroanglický buldok patří na seznam bojových plemen. Určitě mezi ně patří jeho příbuzní, jako je bordeauxská doga nebo bullmastif, který je se staroanglickým buldokem často křížen.

Celou situaci navíc komplikuje skutečnost, že Mezinárodní kynologická federace (FCI) zatím staroanglického buldoka neuznává jako samostatné plemeno. Například ani v Německu není považován za samostatné plemeno, na rozdíl od anglického buldoka, kterého FCI uznává jako originál.

To, zda ten který úřad klasifikuje staroanglického buldoka jako nebezpečného, se v každé zemi posuzuje trochu jinak. Důležitým faktorem může být jeho vzhled. Někomu může připomínat pitbula nebo bojové plemeno jeho předků. Proto se vždy předem informujte u příslušného úřadu, jak toto plemeno klasifikuje.

Od seriózního klubu nebo chovatele byste měli vždy k psovi dostat také veškeré doklady. S jejich pomocí byste měli být schopni v případě pochybností prokázat, že staroanglický buldok není bojovým plemenem. Pokud máte s registrací problémy, vyplatí se navštívit právníka, který se specializuje na právo zvířat.

Zdraví: ve formě díky zpětnému křížení

Staroangličtí buldoci jsou velmi zdravá a odolná zvířata. To byl také hlavní záměr jejich chovu.

Typická onemocnění

Díky své síle kombinované s rychlostí si může tento pes snadno přivodit poranění vazů. Přetržení křížového vazu je proto u tohoto plemene poměrně časté.

Kromě toho existují další nemoci, ke kterým je tento buldok náchylný. Ty jsou většinou také dědičné:

 • dysplazie kyčelního kloubu (malformace kyčelního kloubu)
 • dysplazie lokte (malformace loketního kloubu)
 • luxace čéšky (posunutí čéšky)

Pokud kupujete staroanglického buldoka od zodpovědného chovatele, nemusíte se nemocí příliš obávat. Před přijetím zvířat do chovu je zodpovědný chovatel vždy nechá vyšetřit na uvedené nemoci. Dále nechá provést vyšetření srdce, dýchání a kůže, prověří přítomnost osteochondrózy (postupné uvolňování chrupavky) a spondylózy (artróza páteře).

Pokud má pes vadu ocasu, je třeba provést rentgenové vyšetření, aby se zjistilo, zda problém nevede k vadám páteře. V renomovaných klubech je zakázané páření dvou psů s vadnými ocasy.

Výživa

Pokud jde o krmení, je staroanglický buldok nekomplikovaným strávníkem. Stačí se držet obecných rad k výživě psů.

Stále populárnější je také krmivo typu BARF. V našem internetovém obchodě najdete všechny potřebné informace o krmení krmivem typu BARF.

Staroanglický buldok žvýká hračku © BildwerX Photography / stock.adobe.com

Kolika let se dožívá staroanglický buldok?

Při dobré péči se mohou staroangličtí buldoci dožít solidního psího věku 14 let. Průměrná délka života se pohybuje mezi 9 a 14 lety.

Historie: zpět ke kořenům

Předci staroanglického buldoka

Buldoci jsou plemeno známé již od středověku. Tehdy tato statná zvířata soutěžila mimo jiné s býky. S jejich mohutným tělem a krátkým čenichem pro ně bylo snadné zakousnout se do býčího těla. Díky tomu byli nazýváni jako psi, kteří „koušou býky“.

Buldok se později začal účastnit také soubojů s jinými psími plemeny. Tyto krvavé zvířecí zápasy však byly ve Velké Británii zakázány roku 1835. Zákazem zápasů jakoby plemeno ze dne na den ztratilo svůj význam a angličtí buldoci téměř úplně vymizeli. Někteří chovatelé však zachovali k tomuto plemenu náklonnost. Tento bývalý bojový pes byl totiž ve své podstatě docela milý čtyřnožec.

Bohužel později ve 20. století docházelo v chovech k extrémům při šlechtění. Nadměrně velké hlavy a úzké boky začaly být překážkou pro přirozený porod. Až 80 % anglických buldoků se proto rodilo císařským řezem. Pro některé milovníky zvířat to už bylo příliš. Toužili po původním a „přirozeném” buldokovi. A tak se zrodil staroanglický buldok.

Nový šlechtitelský program anglického buldoka

Cílem plemene nazvaného staroanglický buldok bylo vrátit přešlechtěnému anglickému buldokovi jeho původní vzhled. Podle názoru mnoha psích fanoušků je anglický buldok v podstatě aktivní pes, který je ovšem uvězněný v pomalém těle.

Kvůli extrémně krátkému čenichu se mu také špatně dýchá. Krátké nohy v kombinaci se zavalitým tělem mu ztěžují pohyb. „Vynálezcem“ plemene staroanglického buldoka byl americký chovatel David Leavitt. Ten byl mimo jiné nespokojen také s plodností anglických buldoků. Jeho plán byl jasný. Zpět ke kořenům, pryč od extrémů.

V roce 1971 Leavitt zahájil vlastní šlechtitelský program, jehož cílem bylo obnovit původní vlastnosti buldoků. Jako referenční normu použil obrázky psů z počátku 19. století.

Leavitt nakonec vybral dvě plemena psů, amerického buldoka a bullmastifa, které cíleně křížil s anglickým buldokem. A právě toto nové plemeno získalo název staroanglický buldok jako reminiscenci na chovy „starých“ anglických buldoků. U amerického modelu byl kladen důraz především na zdraví, méně agresivní povahu a sportovnější vzhled.

Staroanglické buldoky Leavitt choval až do roku 1995. Během této doby se mu podařilo přesvědčit řadu milovníků psů, aby se k němu přidali.

Který pes je podobný staroanglickému buldokovi?

Hledáte alternativu ke staroanglickému buldokovi? V průběhu času se od běžných chovatelů staroanglického psa oddělili další skupiny chovatelů buldoků: „Leavitt“ a „Vintage“.

Evropské kluby se také snaží zabránit chovům s extrémními výsledky šlechtění anglických buldoků. Přední britský Kennel Club například v roce 2009 stanovil nový standard, který se zaměřuje na zdraví psů. Federace FCI přijala tento standard v říjnu roku 2010. Stále však existují chovatelé, kteří se tímto standardem neřídí.

Ve Švýcarsku vzniklo křížením anglického buldoka a staroanglického buldoka nové hybridní plemeno – kontinentální buldok. Toto plemeno uznává například Švýcarská kynologická společnost (SKG) a Německý kynologický svaz (VDH).

Shrnutí

Staroanglický buldok je mimořádně zajímavé plemeno vhodné pro všechny milovníky psů. Tohoto inteligentního čtyřnožce však není vždy snadné vést, bývá totiž poměrně tvrdohlavý. Pro začátečníky ho lze proto doporučit jen s výhradami. Pokud však do své rodiny přijmete tohoto psa nabitého energií, jedno je jisté. Jeho přátelskou, otevřenou a pozitivní povahu si zamilují všichni členové vaší rodiny.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.