Západosibiřská lajka

Západosibiřská lajka

Západosibiřská lajka se navenek velmi podobá vlkovi.

V Rusku velmi oblíbená západosibiřská lajka nejenže svým vzhledem připomíná vlka, ale také chování tohoto loveckého psa je stále velmi původní. Při důsledném výcviku a pro ni vhodné aktivitě lze však středně velkou lajku vychovat i jako společenského psa.

Vzhled: velká podobnost s vlkem

Vytrvalost, rychlost a obratnost lajky se projevuje v její proporcionální stavbě těla, která se vyznačuje silnou kostrou a dobrým osvalením.

S výškou v kohoutku 55 až 62 cm u psů a 51 až 59 cm u fen se dnes západosibiřská lajka řadí mezi středně velká až velká psí plemena. Poněkud menší vzrůst jeho předků byl v chovu záměrně zvětšen, aby se vyhovělo touze ruských lovců po větším loveckém psu.

Kolik váží západosibiřská lajka?

Západosibiřská lajka dosahuje v průměru hmotnosti mezi 18 a 25 kg.

Srsti západosibiřské lajky

V souladu s extrémními klimatickými podmínkami své rodné Sibiře má lajka hustou srst s bohatou podsadou. Srst je tvrdá a rovná (kartáčovitá). Velmi dobře odpuzuje vodu. V oblasti ramen, krku a kohoutku je mírně delší a tvoří typický límec.

U často chlupatějších samců vytváří dokonce jakousi hřívu. Tento rys připomíná vlka, s nímž má lajka společné nejen vysoko nasazené špičaté vzpřímené uši, úzkou klínovitou hlavu a malé šikmé oči, ale také silné zuby a často vlčí zbarvení srsti.

Zbarvení západosibiřské lajky je však vzhledem k rozlehlosti oblasti rozšíření plemene a množství lokálních typů velmi rozmanité. Zbarvení může být od čistě bílé po černou, přes pepř a sůl, vlkošedou, červenohnědou a šedou včetně strakaté či skvrnité.

Charakteristickým znakem všech plemen ruské lajky je nápadný, do kroužku stočený ocas, který je nesen jak na boku, tak na hřbetě.

Povaha: západosibiřská lajka je lovec

V zemi svého původu v Rusku byla západosibiřská lajka po staletí chována jako lovecký pes. Na rozdíl od mnoha jiných plemen loveckých psů používá lajka všechny své smysly. Přitom dokazuje, že má nejen vynikající čich, ale i excelentní sluch a zrak.

Proto ji lze flexibilně vycvičit k lovu – od lovu vodního ptactva, tetřevů, veverek a rysů až po lov velké zvěře, jako jsou losi, sobi i medvědi.

Stejně jako většina loveckých psů má i západosibiřská lajka určitou nezávislost. Nejen při lovu, ale také jako hlídací pes, pes společník nebo saňový pes někdy jedná svéhlavě a samostatně.

To však neznamená, že se nedokáže přizpůsobit svým majitelům. Naopak: lajka se cítí být úzce spjata se svým páníčkem a vždy vyhledává jeho blízkost. Ani při lovu se nikdy příliš nevzdaluje od svého vůdce. Každých 20 až 30 minut kontroluje, zda ji lovec sleduje.

Intenzivní vztah k člověku umožňuje lajce – navzdory jejím původním kořenům – využití jako pastevecký, ochranný, hlídací nebo tažný pes.

Život v rodině

Jakmile si získáte důvěru lajky, můžete i sami dosáhnout náročných tréninkových cílů. Důležité je, aby západosibiřská lajka od začátku získala ve své smečce pevné místo a mohla se úzce podílet na životě svých majitelů.

Je úzce navázána na svého vůdce smečky, ale zároveň se projevuje i jako trpělivý a milující společník při jednání s ostatními členy rodiny, zejména s dětmi.

Pokud je včas a všestranně socializována, soužití s ostatními psy a domácími zvířaty obvykle probíhá bez problémů.

Péče: pravidelné kartáčování

Přestože je západosibiřská lajka velmi robustní pes, potřebuje náležitou péči. Její tvrdá, rovná krycí srst dobře odpuzuje nečistoty a vodu. Měli byste ji ale pravidelně kartáčovat (přibližně dvakrát týdně). Ve fázi línání byste měli svou lajku kartáčovat denně. Odstraníte tak odumřelé chlupy a chomáče chlupů.

Obecně platí, že by vám psí chlupy v domě neměly vadit. Protože i když je západosibiřská lajka v zásadě velmi čistotný pes, stále přece jen pouští hodně chlupů.

Kromě péče o srst je třeba pravidelně stříhat drápky a kontrolovat a čistit uši, zuby a tlapky.

Chov západosibiřské lajky

Co se týče péče, časové nároky na ni mohou být zvládnutelné. Zaměstnávání lajky však vyžaduje spoustu času. Ten, kdo se rozhodne pro západosibiřskou lajku, by proto v žádném případě neměl pracovat na plný úvazek. Tento na lidi orientovaný pracovní pes není stvořený k dlouhému pobytu o samotě.

Jako původní lovecký pes potřebuje hodně pohybu, vhodný úkol a hodně kontaktu se svým pánem. Chovat ji v malém městském bytě je proto stejně vyloučené jako chov v kotci. Tento čistokrevný sibiřský pes se nejlépe cítí v domě s velkou oplocenou zahradou, kde může být neustále nablízku svým majitelům.

Výchova: západosibiřská lajka není pes pro začátečníky

Úzké pouto mezi psem a člověkem je také základním předpokladem pro výcvik lajky. Pokud vám pes důvěřuje, může se spolehnout na vaši kompetenci a suverenitu jako „vůdce smečky“ a je si jistý vaší blízkostí a láskou, bude vás ochotně následovat.

Abyste však mohli spolehlivě plnit roli kompetentního vůdce smečky, je zapotřebí know-how, důslednost a pevný charakter. Západosibiřská lajka rozhodně není psem pro začátečníky.

Lidé, které lajka láká především svým vzhledem a původností, by si proto měli dobře rozmyslet, zda jsou jejich životní podmínky pro toto plemeno opravdu vhodné.

Vhodná strava pro západosibiřskou lajku

Západosibiřská lajka není na stravu příliš náročná. Nicméně neustálé změny v misce s jídlem mohou být moc i na její silný žaludek.

Jako potomci vlka nepotřebují psi pro své zdraví mnoho různých potravin. Psi potřebují v první řadě maso. Jejich chrup i trávení jsou uzpůsobeny ke zpracování masité potravy. Různé druhy masa a měnící se chutě jsou mimochodem u této hlavní suroviny velmi žádoucí.

Věnujte pozornost výživovým potřebám svého psa

Ať už krmíte svého psa mokrým, suchým, syrovým (BARF) nebo vařeným masem – důležité je, aby množství a obsah krmiva odpovídaly specifickým nutričním potřebám vašeho psa.

Tato potřeba závisí na velmi individuálních kritériích, jako je plemeno, velikost, věk, aktivita a zdravotní stav, a může se podle toho značně měnit.

Při správném složení si dospělá lajka vystačí s jedním až dvěma jídly denně. Je lepší vyhnout se svačinám nebo neustálému podávání pamlsků. Čerstvou pitnou vodu by však pes měl mít k dispozici neustále.

Objevte naši nabídku krmiv pro psy.

Sporty a aktivity: lajka potřebuje hodně pohybu a vytížení

Západosibiřská lajka je především pracovní pes, pro kterého je jeho „práce“ stejně důležitá jako jeho majitelé. Život čistě domácího a rodinného psa rozhodně neodpovídá její povaze. Pouze pokud bude moci dostatečně prokázat svou vytrvalost, hbitost, rychlost a inteligenci, bude se doma prezentovat jako vyrovnaný společník.

Mladá západosibiřská lajka
Západosibiřská lajka je ráda venku a potřebuje pohyb.

Proto by měl tento pes rozhodně dostat úkol, který pro něj bude fyzickou i psychickou výzvou. Majitelé, kteří svou lajku nevyužívají k lovu, by jí měli poskytnout dostatečnou alternativní aktivitu, například v podobě psích sportů (agility), tažných psích sportů, stopování nebo výcviku na záchranářského psa.

Zdraví: zdraví pracovní psi

Dědičné choroby typické pro plemeno, s nimiž často bojují módní psi, nejsou u tohoto primitivního čistokrevného psa známy. Dokonce i běžně rozšířená onemocnění kloubů, jako je dysplazie kyčelního kloubu (DKK), se u lajky vyskytují jen zřídka.

Chov: západosibiřskou lajku není snadné najít

Přísné chovatelské požadavky a tvrdá selekce vedly k tomu, že se dodnes zachovaly dobré vlastnosti loveckého psa a vynikající smyslové vnímání psů.

Zároveň se díky vysokému zaměření na použitelnost staly vnější prvky spíše druhořadou záležitostí. Západosibiřská lajka tak zůstala ušetřena chovu se zaměřením čistě na krásu.

Na rozdíl od mnoha jiných psích plemen měli Rusové o užitných vlastnostech plemene přesné představy již od začátku. Chov západosibiřských lajek brzy podléhal přísným kontrolám a probíhal v centrálních, státem schválených chovných stanicích.

Pro zachování vynikajících loveckých vlastností byly zavedeny oficiálně organizované zkoušky. Psi, kteří nesplňovali vysoké požadavky na využití, byli důsledně vyřazováni z chovu.

Západosibiřská lajka - štěňata
Získat štěně západosibiřské lajky od chovatele není snadné.

Koupě: touha po něčem „divokém“

Západosibiřská lajka svou zdravou a robustní povahou splňuje touhu mnoha milovníků psů po něčem „divokém“. A v neposlední řadě lidi fascinuje vzhled tohoto plemene připomínající vlka. Díky této přirozené kráse v kombinaci s vynikajícími loveckými vlastnostmi se západosibiřská lajka stala již v roce 1960 jedním z nejoblíbenějších psích plemen v bývalém Sovětském svazu.

Kolik stojí západosibiřská lajka?

V Evropě se však ruská lajka stále ještě vyskytuje jen zřídka. Mimo Rusko je tak velmi obtížné sehnat čistokrevnou lajku z osvědčené chovné linie. Běžné jsou dlouhé a namáhavé cesty a poměrně vysoká cena štěněte mezi 32 000 Kč a 37 000 Kč. I když pak nějakého vhodného chovatele najdete, může se stát, že vám koupi lajky rozmluví.

Nebuďte překvapeni, pokud se vás chovatel při prvním setkání zeptá na osobní otázky. Pro angažované a seriózní chovatele je přece jen blaho psů důležitější než finanční zisk. Nakonec chov tak náročného zvířete vyžaduje spoustu času, zkušeností a prostoru.

Historie: pochází z Uralu

Západosibiřská lajka pochází, jak zaznívá v názvu plemene, z Uralu a zalesněných oblastí západní Sibiře. Tam je jako pracovní a lovecký pes již po staletí nedílnou součástí života ruských lovců.

Její předky lze nalézt u domorodých psů kmenů žijících severně a východně od Uralu, Vogulů (dnes Mansové) a Ostjaků (dnes Chantové).

Selektivní chov začal v polovině 20. let 20. století ve Sverdlovsku, Moskvě a dalších městech tehdejšího Sovětského svazu. V roce 1947 Rusko poprvé stanovilo plemenné standardy pro čtyři různá plemena lajek.

Plemena lajky v FCI

Od roku 1980 jsou kromě západosibiřské lajky uznány FCI jako samostatná plemena také rusko-evropská lajka a východosibiřská lajka. Jakutská lajka, stejně jako další typy lajek, jako je jezdorská lajka, nenezkerská lajka nebo karelo-finská lajka, však dosud nebyly mezinárodně uznány.

V rámci FCI jsou tři plemena lajek zařazena do skupiny 5: špicové a primitivní plemena. Společně s norskými losími psy a karelským medvědím psem tvoří v rámci této skupiny sekci 2 severských loveckých psů.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.