Otrava u psa

Anglický buldok - otrava u psa

Otrava u psa je postrachem všech majitelů psů. Přestože policie často varuje před otrávenými návnadami, každoročně umírají nevinní psi na jed na krysy a podobně. Zde se dozvíte, které potraviny a látky vedou k otravě psů a kdy byste měli zajít k veterináři.

Jak nebezpečná je otrava u psa?

Nebezpečnost otravy u psů závisí na dávce a typu toxinu. Pokud váš pes požil vysokou dávku a není ihned ošetřen, nejspíše dojde k selhání srdce nebo ledvin a fatálnímu poškození jater.

Příznaky: jak poznat otravu u psa

Obecně platí, že na množství záleží. Čím vyšší je dávka toxinů, tím škodlivější je pro psa. Pro otravu u psa jsou typické následující příznaky:

 • nevolnost a slinění
 • průjem a zvracení (případně i s krví)
 • krvavé skvrny na sliznicích (petechie)
 • krev v moči
 • nervové poruchy (např. křeče, svalový třes, ochrnutí, bezvědomí)

Pokud je požitá dávka příliš vysoká a pomoc přijde pozdě, mohou otrávení psi na následky otravy zemřít.

První pomoc: co můžete udělat v nouzi při otravě psa

Pokud váš pes požil před krátkou dobou vysokou dávku jedu, měli byste u něj vyvolat zvracení. Toho můžete dosáhnout podáváním nasyceného roztoku kuchyňské soli po lžičkách. Můžete mu také podat tablety živočišného uhlí, které jedovatou látku vážou.

Kdy musím k veterináři?

Pokud váš pes požil toxickou látku, je lepší pro jistotu navštívit veterináře než později litovat. Jestliže váš pes vykazuje typické příznaky otravy, měli byste co nejdříve vyhledat veterináře.

Aby byl veterinář dobře připraven, měli byste mu pokud možno předem zavolat a informovat ho o možné otravě vašeho psa. Pokud máte podezření, jakou látku váš pes mohl požít, je tato informace pro úspěšnou terapii také užitečná. Jestliže váš pes snědl neznámou rostlinu nebo tabletu, měli byste ji vzít s sebou k veterináři.

Pes s infuzi

Terapie: lze otravu u psů léčit?

V případě otravy psa je důležité jednat rychle. Jakmile se dostavíte k veterináři, zahájí následující protiopatření:

 • podá vašemu psovi injekčně látku vyvolávající zvracení (emetika),
 • v případě potřeby provede výplach žaludku v anestezii,
 • pokud se veterináři podaří jed identifikovat, podá protijed (antidotum).

Po kauzální terapii bude váš pes obvykle dostávat po dobu několika dní infuzní terapii. To je důležité, aby se z krve vyplavilo co nejvíce toxinů. Pokud jed vážně poškodil ledviny, může být nutná i dialýza.

Aby mohl veterinář co nejdříve reagovat na nebezpečné pozdější účinky, bude vašeho psa hospitalizovat. Po několik dní bude sledovat důležité parametry, jako je dechová frekvence, puls a stav sliznic. Pokud bude vašemu psovi nevolno, může mu také podat léky proti nevolnosti (antiemetika).

Příčiny: které potraviny a látky jsou pro psy toxické?

V běžné domácnosti číhá mnoho nebezpečí otravy. Rozhodující roli hraje požitá dávka jedu.

Tyto věci jsou pro psy toxické:

1. Potraviny

Existuje mnoho potravin, které mohou být pro psy toxické.

2. Chemické jedy

Existuje řada chemických látek, které mohou být pro vašeho psa nebezpečné. Patří mezi ně:

 • Jed na krysy (kumarin)

Požití jedu na krysy je jednou z nejčastějších příčin otravy psů. Kumarin obsažený v jedu na krysy narušuje srážlivost krve v játrech, takže otrávení psi bez protiopatření, jako je například podání vitamínu K, vnitřně vykrvácejí.

Otrava u pas
 • Nemrznoucí kapalina (ethylenglycol)

Nemrznoucí směs je v zimě velmi užitečná, a proto ji mnoho lidí skladuje v zavazadlovém prostoru. Váš pes však může během jízdy autem kanystr nepozorovaně zničit a pozřít velké množství extrémně sladce chutnající tekutiny a obsaženého jedovatého etylenglykolu.

 • Léky

Některé léky, například léky proti bolesti ve formě žvýkacích tablet, psům velmi chutnají. Příliš vysoké dávky těchto léků však mohou u psů vést k otravě a poškození jater a ledvin. Také pesticidy, jako například granule proti slimákům, byste měli dát z dosahu vašeho čtyřnohého kamaráda.

3. Jedovaté rostliny

Jsou krásné, ale pro psy mohou být škodlivé: jedovaté rostliny. Mírnou otravu způsobuje mimo jiné kaučukovník, fíkus benjamin a poinsettie (vánoční hvězda). Naproti tomu tis a jeho plody nebo oleandr jsou pro psy prudce jedovaté. Dalšími příklady jsou břečťan, skočec a konvalinka.

Prevence: jak chránit psa před otravou

Jedy jsou téměř všude: na zahradě, v domácnosti i ve volné přírodě. Proto je důležité, abyste svého psa na procházce nikdy nespouštěli z očí.

Pokud váš pes pozře neznámou látku, nezapomeňte v následujících hodinách a dnech sledovat, zda se u něj neobjeví nápadné příznaky. Jedovaté potraviny vždy ukládejte na nepřístupná místa nebo je skladujte v dobře uzavřené skříni.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.