Věk psa: jak starý je můj pes?

Věk psa lze odhadnout podle stavu srsti

Pro odhad věku psa Vám pomohou vnější faktory, jako šedá srst.

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.

Jak určit věk psa: změny související s věkem

Existuje několik znaků, které můžete použít k odhadu věku Vašeho psa. Určité indicie může poskytnout čelist psa. Také změny srsti jsou při určování věku psa nápomocné.

Věk psa podle zubů

V průběhu života psa se jeho zuby hodně mění. Tuto skutečnost můžete využít a podle těchto neustálých změn určit věk psa.

K určení stáří podle zubů se používají následující faktory:

  • prořezání a opotřebení mléčných řezáků
  • výměna určitých skupin zubů
  • opotřebení špiček zubů
  • vypadávání zubů

Mléčné zuby

Věk mladých psů můžete posoudit podle jejich mléčných řezáků. Ty lze rozpoznat podle jejich malé velikosti a typické modrobílé barvy. Kromě toho jsou na rozdíl od stálých zubů velmi špičaté a mají korunku ve tvaru lilie.

3. až 4. týden života prořezávání mléčných řezáků
1. až 2. měsíc života růst mléčných řezáků
2. až 3. měsíc života rozestupy mezi mléčnými řezáky
3. až 4. měsíc života opotřebování lalůčků mléčných řezáků
4. až 5. měsíc života výměna mléčných řezáků
5. až 6. měsíc života výměna špičáků
Věk psa
Věk psa se dá odhadnout podle zubů.

Určení věku psa podle trvalých zubů

Trvalý chrup psa se skládá ze 42 zubů. Čerstvě prořezané zuby jsou zakryty takzvanými lalůčky. Postupně se však tyto lalůčky opotřebovávají. Odhadovaný věk na základě těchto procesů opotřebení si můžete přečíst v následující tabulce:

½ až 1 rok opotřebení lalůčků prvních řezáků (spodní čelist)
2 ½ roku opotřebení lalůčků druhých řezáků (spodní čelist)
3 ½ roku opotřebení lalůčků prvních řezáků (horní čelist)
4 ½ roku opotřebení lalůčků druhých řezáků (horní čelist)
5 let opotřebení lalůčků špičáků (spodní čelist)
6 let opotřebení lalůčků špičáků (horní čelist)
6 až 10 let styčné plochy řezáků jsou kulaté až oválné
nad 10 let vypadávání řezáků

Změny srsti

Vnější vzhled srsti také pomáhá odhadnout věk psa. Zatímco štěňata a mladí psi mají obzvláště hustou a lesklou srst, srst starších psů obvykle vypadá matně a zašle. Pravidlem je, že srst psa, zejména v oblasti hlavy, začíná šednout přibližně mezi šestým a sedmým rokem života.

Lze určit věk psa přesně?

Důležité je vědět, že každý pes je individuální. To znamená, že někteří psi zešediví dříve než ostatní.

Vzhledem k tomu, že špičky zubů psa se obrušují také žvýkáním tvrdých předmětů nebo přinášením kamenů, můžete věk psa pouze odhadovat.

V každém případě je jisté, že způsoby určování stáří psa mohou dát pouze přibližný věk. Přesné datum narození nelze z vnějších charakteristik určit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.