Útulky: každý může pomáhat psům v nouzi

Štěně labradorá dává pac

Existuje celá řada způsobů, kterými můžete pomoci organizacím, které se starají o psy v nouzi.

Ne každý pes si může užívat láskyplný domov. Útulky se starají o tisíce čtyřnohých přátel čekajících na adopci. Mnoho dalších žije v záchranných stanicích nebo potřebují trvalou péči, protože jsou chronicky nemocní nebo velmi staří. Útulky pro zvířata však stojí peníze a jsou časově náročné. Proto se mnoho organizací spoléhá na pomoc milovníků zvířat. Chtěli byste také pomoci v psím útulku? Pak máme pro Vás připraveno několik tipů a nápadů, co můžete udělat pro psy v nouzi.

Pomoc psům v nouzi

Jste plní energie a chtěli byste pomoci přímo na místě? Pak je aktivní zapojení pro Vás to pravé. Stačí se zeptat v útulku pro zvířata nebo v organizaci na ochranu psů podle Vašeho výběru. Zaměstnanci Vám jistě rádi řeknou, jak se můžete smysluplně zapojit. Vaše angažovanost nemusí nutně být trvalá. Pokud nemáte tolik času, možná můžete pomoci jednorázově při nějaké zvláštní příležitosti.

Nejlepší je si předem promyslet své možnosti a dovednosti. Možná Vás baví práce s dětmi nebo Vás baví učit? Pak se můžete profilovat například jako učitel ochrany zvířat nebo vést skupinu mládeže. Ti, kteří mají znalosti programování, mohou zase optimalizovat webovou prezentaci útulku.

Existuje samozřejmě mnoho dalších možností pro aktivní výpomoc – například:

Venčení psů v útulku

Máte rádi psy, ale nemáte prostor, čas ani peníze na to, abyste měli svého psa? A co dobrovolnictví v podobě venčení psa z útulku? Psi v nouzi se těší z každé změny a výletu za poznáním. Při procházce si můžete užít pobyt v přírodě společně s čtyřnohým přítelem. Kromě toho se tímto způsobem můžete udržovat ve formě – výhoda pro lidi i zvířata!

Pravidla venčení se u jednotlivých útulků liší. Je však pro obě strany důležité, aby měly uzavřené pojištění odpovědnosti, pokud by při procházce došlo k nehodě. Většina zájemců o venčení se musí zúčastnit malého školení k venčení. Útulek vám poté přidělí psy, které budete moci vodit.

Útulky ocení i pomocníky, kteří vezmou psy na procházky
Procházky se psy z útulků prospějí nejen zvířatům, ale i Vaší kondici.

Do útulku s kladivem a nůžkami na živý plot

Jako milovníci psů trávíte rádi čas s čtyřnohými přáteli. Existují však i další oblasti, ve kterých můžete přispět ke zlepšení kvality života psů v nouzi. Mnoho útulků musí provádět drobné i větší renovační práce. Některé z nich jsou však odloženy kvůli nedostatku času a peněz. Pokud jste manuálně zruční, máte příležitost smysluplně přiložit ruku k dílu.

Útulky s vlastními prostory řeší především následující úkoly:

  • Zahradnické práce řezání živých plotů, odplevelení, kácení stromů
  • Drobné opravy plotů, chovných kotců nebo jiných částí budov
  • Malování prostor

Udělej si sám – pro psa

Pokud byste útulku raději pomohli z tepla domova, existuje mnohem více možností. Podporujte psy v nouzi například letáky, oznámeními nebo příspěvky na sociálních sítích. Takto upozorňujete více lidí na psí útulky.

Mnoho organizací pro ochranu zvířat také pořádá oslavy nebo informační dny. Zde je každá pomocná ruka vítána. Rádi pečete? Pak můžete například upéct koláče. Ti, kdo umí dobře zacházet s jehlou a nití, mohou tento talent také využít ve prospěch psů v nouzi. Vytvořte například barevná vodítka a obojky z paracordu nebo poutavé čmuchací deky pro psy. Podle potřeby je můžete věnovat útulku pro zvířata nebo je na akcích prodat ve prospěch útulku.

Jak mohu psům v nouzi zajistit dočasnou péči?

Máte se psy bohaté zkušenosti – a k tomu prostor a čas – a chtěli byste pomoci psu v nouzi? Organizace na ochranu psů často hledají pro psy dočasný domov. V rámci dočasné péče se staráte o psa ve svém domě. Zařadíte jej do svého každodenního života, chodíte s ním k veterináři a přijímáte potenciální zájemce.

Vaše angažovanost je zpravidla časově omezená. Cílem je zprostředkovat adopci psa. Někdy se však hledá trvalá péče pro chronicky nemocné nebo velmi staré psy. Náročný, ale zároveň velmi čestný úkol. Protože tímto způsobem můžete nabídnout psovi v nouzi jistotu a péči, kterou mu jinak nelze pravidelně poskytnout.

Mnoho mezinárodních organizací na ochranu psů hledá dočasné domovy pro umístění zvířat po celé Evropě. Většina organizací dokonce přebírá náklady na veterinární péči a náklady na krmivo pro tyto chráněnce.

Jak poskytnout dar pro útulky?

Pro jakýkoli zvířecí útulek platí, že je v něm vítán každý věcný a finanční dar. Dáme Vám tipy, jak darovat útulku peníze, a další nápady na dary, kvůli kterým nebudete potřebovat rozbíjet prasátko.

Věcné dary

Pohrdá Váš pes novým psím pelechem nebo košem? Nebo vyrostl ze svého štěněcího psího postroje? Většina psích útulků s radostí přijímá dobře zachovalé věcné dary. Pozor dejte u krmiva pro psy: pokud chcete darovat krmivo, mělo by být v původním obalu, neotevřené a mít platné datum minimální trvanlivosti. V opačném případě jím útulky nemohou své psy krmit.

Poptávka ale není pouze po potřebách pro zvířata. Někdy chybí každodenní věci jako pračka, ručníky nebo nářadí. Některé organizace pro ochranu zvířat na svých webových stránkách uvádějí, jaké věcné dary aktuálně shánějí.

Samozřejmě můžete také objednat věcné dary a krmivo pro psy v online obchodě zoohit a nechat je doručit přímo do útulku pro zvířata podle Vašeho výběru. Útulky podporujeme také prostřednictvím našich bonusových programů.

Finanční dary

Každý zvířecí spolek si může za peníze koupit to, co nejvíce potřebuje. Darování peněz je tedy vždy velkou pomocí. Při darování peněz se ujistěte, že se jedná o seriózní organizaci – například spolek uznaný jako nezisková organizace. To vám přináší nejen jistotu, ale také výhodu. Neziskové organizace mohou vydávat potvrzení o přijetí daru, kterým si můžete snížit Vaše daňové zatížení.

I malé, ale pravidelné částky mohou mít velký dopad – například vaše členské poplatky nebo sponzorství pro psy, které je obtížné umístit. Pravidelné finanční příjmy také umožňují útulkům jistější plánování.

Dědictví pro psí útuleky

Ochrana psů je důležitá pro mnoho milovníků zvířat, a to i po smrti – jmenují proto za svého dědice útulek pro zvířata. Je možné odkázat všechen majetek nebo jen jeho část. Toto je možnost zejména pro lidi bez blízkých příbuzných. Protože kdokoli zemře bez závěti a bez blízkých příbuzných, automaticky zanechá své dědictví státu.

Mimochodem, dědictví pro neziskové organizace je osvobozeno od daně. Všechno tedy jde pro dobrou věc, to znamená ve prospěch psů v nouzi. Pokud se chcete poradit o všech aspektech závěti, je nejlepší obrátit se na notáře. V každém případě se ujistěte, že závěť je zjevná, ručně psaná a podepsaná.

Body pro útulky: bonusový program zoohit

S bonusovým programem zoohit můžete pomoci zvířatům v nouzi pouhým nákupem: při každém nákupu v online shopu sbíráte bonusové body. Můžete je buď vyměnit za odměny, nebo je darovat organizacím pro ochranu zvířat. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, zoohit převede Vaše darované body na dar v podobě krmiva nebo doplňků.

Příjemci se mění pravidelně mění. Jedná se o spolky na ochranu zvířat, které se starají o různé druhy zvířat od křečků po psy. V každém případě darováním bodů pomůžete naplnit žaludky mnoha čtyřnohým přátelům v nouzi.

Srdce pro útulky: výrobky zoolove

Další způsob, jak podpořit dobrou věc při nakupování, je s produkty zoolove. Podrobné zprávy o příjemcích darů najdete na webových stránkách projektu. Za tyto produkty zoohit automaticky věnuje deset procent kupní ceny organizacím, které se zabývají ochranou zvířat.

Život s láskou ke psům

Každý majitel psa může přispět k pomoci a ochraně psů v každodenním životě. Buďte dobrým příkladem člověka s láskou ke psům. To však neznamená, že byste během procházky měli dávat jiným majitelům nevyžádané rady ohledně výchovy psa. Místo toho poslouchejte jejich dotazy nebo starosti.

Často mohou milovníci psů pomáhat v bezprostřední blízkosti. Soused si zlomil kotník? Zeptejte se, jestli nepotřebuje pomoc s venčením. Zajímavou možností je také sdílení psů. To umožňuje lidem, kteří nemají psa, aby majitelům na několik hodin odlehčili a zároveň se se psem dobře bavili.

Nyní znáte několik způsobů, jak můžete podpořit psy v nouzi vlastní angažovaností, dary nebo jednoduše nakupováním. Nejlépe uděláte, když se obrátíte na organizace zabývající se pomocí zvířatům v nouzi ve Vašem regionu a zeptáte se přímo na místě, jak můžete nejlépe pomoci.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.