Chůze na vodítku

Od malička na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než Vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.

Dvě jednoduchá pravidla pro správnou chůzi na vodítku

Základní princip výcviku je velmi jednoduchý, protože existují pouze dvě pravidla:

  1. Pokud je vodítko napnuté, nepokračujte.
  2. Pokud je vodítko uvolněné, pes a majitel pokračují společně - pak i štěně může volit směr. Pokud se vodítko opět napne, vyčkejte.

Nicméně je zapotřebí tato dvě pravidla neustále dodržovat. U psa, který tahá za vodítko, je nutné hledat příčinu nežádoucího chování vždy na druhém konci vodítka. Obvykle majitel psa jednoduše nedodržuje jednoduchá pravidla a štěně se naučí, že musí zatahat, pokud se chce dostat k určitému cíli.  Ať už štěně zaujme nějaký keř nebo jiný pes, mnoho páníčků následuje směr štěněte a upevňuje tak návyky, které je jen velmi obtížné odbourat.

Štěně tahá za vodítko

Výcvik štěněte

Od začátku by Vás štěně mělo následovat. Začněte trénink vylákáním štěněte na několikametrovou procházku bez vodítka. S tímto efektivním výcvikem, a zároveň posilováním vzájemného pouta, můžete začít již ve věku osmi týdnů. Pokud je v okolí mnoho podnětů, které odtahují pozornost štěněte, použijte pamlsky nebo hračku jako návnadu. Pokud je tento několikadenní výcvik úspěšný, můžete začít s vodítkem. Důležité: Vodítko musí být vždy uvolněné! Pokud vše probíhá úspěšně, prodlužujte při společných procházkách trasy.

Trénink psa na vodítku

Zároveň snižujte pamlsky a při chůzi na vodítku je podávejte již jen výjimečně. Pokud vše funguje bez problémů, položili jste dobré základy pro správnou chůzi na vodítku – nyní můžete přistoupit k dalším výzvám. Například cíl, o kterém víte, že se tam Váš mazlíček chce bezpodmínečně dostat: Psí kamarád nebo lákavá kostička. Pes ve vzrušení pravděpodobně zapomene na to, že má být vodítko uvolněné. Takže jakmile vodítko napne, zastavte a počkejte. Pokračujte pouze tehdy, až na to pes reflektuje a vodítko bude opět uvolněné. Žádná další odměna není nutná, neboť se pes naučí pravidlo: „Když bude vodítko uvolněné, dosáhnu svého vysněného cíle“. Tento výcvik může u mladých psů trvat dlouhou dobu, ale vyplatí se! Trénujte v klidném prostředí, kde můžete dlouho stát nebo popocházet bez nežádoucího vyrušování. Pokud štěně tento výcvikový krok zvládlo, můžete mírně zvýšit stupeň obtížnosti: Směřujte k objektu jeho touhy, ale udělejte malou odbočku a vyzkoušejte, zda pes bude bez zaváhání udržovat vodítko neustále uvolněné.

Prevence je lepší než odstraňování následků

Hnědé štěně s postrojem

Zabraňte nebezpečným "výjimkám", kdy se pes odchýlí od zavedených pravidel, a které mohou vyvolat nežádoucí chování. Ponechejte psa raději doma, pokud spěcháte a nemáte čas počkat, dokud pes vodítko neuvolní. Pokud není Váš pes příliš velký, můžete ho místo zastavení nést. Někdy může také pomoci vrátit se zpět. Obvykle to není nutné u štěňat, ale u některých psů to může být užitečné.

Tip: Pokud o sobě víte, že ne vždy 100 % dodržujete pravidla, trénujte s postrojem a obojkem v „různých rolích“: Například při chůzi na obojku dodržujte vždy výše uvedená dvě pravidla; pokud bude mít pes postroj, můžete si dovolit malé odchylky. Tento kompromis je mnohem lepší než nekontrolované výjimky, protože se pes alespoň ve spojení s obojkem učí správné chůzi na vodítku.

Na závěr je třeba upozornit ještě na jednu věc, na kterou majitelé psů často zapomínají: Vodítko není nástroj k nasměrování psa tam, kde ho chcete mít. Slouží výhradně jako pouto v nouzových situacích a na některých místech je vysloveně podmínkou pro pobyt se psem. Nejlepší pouto mezi Vámi a Vaším společníkem je vždy neviditelné.

Přejeme vám mnoho pohodových výletů s Vaším malým objevitelem!

Nejlépe hodnocené články

Základní výcvik štěňat

Objevte náš obchod s potřebami pro štěňata. Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

Navykání štěněte na nový domov: Základní vybavení a tipy

Rozhodli jste se pořídit si čtyřnohého mazlíčka? Gratulujeme! Aby vše proběhlo hladce, měli byste vše připravit již před příchodem nového člena rodiny. Kromě odpovídajících znalostí o výchově psa byste měli mít také povědomí o tom, co takový pejsek k životu potřebuje. Zejména začátečníci by měli před příchodem nového člena domácnosti využít čas k načerpání potřebných informací. Pořiďte základní vybavení ještě před příchodem štěněte – a budete plně připraveni na nové vzrušující okamžiky! Na následujících řádcích se dozvíte celou řadu informací a tipů k základnímu vybavení, které štěně potřebuje!