Jak odnaučit psa štěkat?

jak odnaučit psa štěkat

Štěkání je pro psy přirozená forma komunikace. Pokud se však stane nekontrolovaným, musíte jednat.

Někteří psi hlasitě komentují téměř každou událost. Jistě, štěkání k psovi patří a je to jeho způsob komunikace. Pokud však Váš pes nekontrolovaně štěká, měli byste zpozornět. Poradíme Vám, jak odnaučit psa štěkat.

Jaká intenzita štěkání je ještě normální?

Stejně jako u nás lidí existují ​​psi „upovídanější“ a mlčenlivější. Čivava, špic, mops, appenzellský salašnický pes nebo německý ovčák jsou obecně považována za více komunikativní. Naopak dogy, bernardýni, eurasijští psi nebo irští vlkodavové jsou spíše tiší psi.

Pokud štěkání zůstává v přijatelné míře a psi přestanou štěkat okamžitě na příkaz svého pána, je vše v pořádku. To platí u všech plemen. Vyštěkává Váš pes každého kolemjdoucího a každou návštěvu? Můžete ho jen stěží uklidnit? Často za tím stojí i jiné příčiny.

Proč psi štěkají?

Pravda je, že psi neštěkají bezdůvodně, ale proto, aby se vyjádřili. Například mají radost, že Vás konečně zase vidí.

Pokud psi štěkají nepřiměřeně hodně a v situacích, kdy to vlastně není žádoucí, vyjadřují tím negativní pocity. Typickým příkladem štěkání v nežádoucích situacích je, když někoho míjíte na ulici nebo když někdo prochází kolem Vašeho pozemku.

Nejčastější příčiny nadměrného štěkání jsou nejistota, strach, frustrace nebo nuda. Cokoli, co zvyšuje vzrušení psa, může zvýšit také štěkání. K tomu patří například:

  • Přenos nálady: pokud jste nervózní Vy, bude nervózní i Váš pes.
  • Zvýšené očekávání: držíte v ruce míč – kdy ho hodíte?
  • Vy nadáváte – pes si myslí, že na něj „štěkáte“.
  • Pes se musí nedobrovolně vydat k domnělému „nebezpečí“ – strach roste.

Štěkání je psům vlastní

Hlídání mají mnozí psi v krvi. Štěkotem upozorňují na vetřelce na Vašem společném území. Ať už je to pošťák nebo soused, který nakládá auto na příjezdové cestě.

Dokonce i někteří lovečtí psi poukazují na zvěř štěkotem. Není tedy divu, že štěkají raději než jiní psi. U těchto psů není cílem štěkání – a tím i jejich povahu – zcela potlačit. Cílem je pomocí výchovy změnit štěkání na krátké štěknutí.

Štěkání z nejistoty

Pokud Váš pes například štěká na jiné psy nebo chodce, je to obvykle způsobeno nejistotou nebo strachem. Zvláště u mladých psů je to častý případ. Jako hrozbu vnímají například chodce nebo některé jiné psy.

Nejistota majitele často toto chování posiluje. Přiblíží se jiný pes a majitel zatáhne za vodítko. Pes si uvědomí: „Můj dvounohý přítel je nejistý – raději začnu štěkat na obranu!“ Klíčem k úspěchu je zde suverénní vedení psů!

Štěkání z frustrace a nudy

Další příčinou neustálého štěkání může být frustrace. Psi, kteří nejsou dostatečně vytížení, berou rádi maličkosti jako příležitosti k velkému „štěkacímu dramatu“. Koneckonců, když se málokdy něco děje, přebytečná energie v těle psa si hledá cestu ven.

Měli byste zaměstnat i hlavu psa – například triky nebo drobnými úkoly během procházky. Pouze s vytíženým a zaměstnaným psem má smysl věnovat se výcviku proti štěkání.

Štěkání kvůli onemocnění

Ve vzácných případech se za štěkáním skrývá chronická bolest nebo jiné potíže související s nemocí. Nezřídka je hypotyreóza příčinou zvýšené úzkosti a náchylnosti ke stresu.

Než začnete psovi bránit ve štěkání, doporučujeme navštívit veterináře. Jen tak můžete bez pochyb vyloučit, že příčina častého štěkání není fyzického rázu.

Jak odnaučit psa štěkat © Photoboyko / stock.adobe.com
Mnoho psů štěká z nejistoty, například když jdou na procházku.

Jak odnaučit psa štěkat?

Chcete-li se zbavit psího štěkání, musíte znát jeho příčiny. Pozorujte a analyzujte, v jakých situacích Váš čtyřnohý přítel štěká. Z těchto situací lze obvykle již odvodit příčiny.

Štěká Váš pes na ostatní lidi, když se k Vám přiblíží? Obvykle to znamená, že Vás chce chránit a bránit. Pokud opustíte dům a odejdete bez něj, štěkot znamená buď: „Nudím se!“, nebo „Jsem sám a bez své smečky – bojím se!“.

Sport a hry

Štěká Váš pes proto, že se často nudí? Pak je důležité poskytnout mu správné množství pohybu. I společenští psi chtějí být fyzicky a psychicky vytížení. Dlouhé procházky, malé aportovací hry, hledání pamlsků a společné učení se drobným trikům zpestří každodenní rutinu Vašeho psa.

Pokud je Váš pes původním pracovním plemenem, má velkou výdrž a energii. Psí sporty mu poskytnou potřebnou vyrovnanost. Vyzkoušejte agility, obedience, dogdancing nebo mantrailing. Pro každého sportovně založeného čtyřnohého mazlíčka se něco najde.

Společná akce navíc posiluje pouto. Fyzické i psychivké vytížení je dobrý způsob, jak odnaučit psa štěkat. Takoví psi budou mít větší vnitřní klid. Jsou vyrovnanější a přestanou nadměrně štěkat.

Dejte Vašemu psovi jistotu

Pokud Váš pes štěká z nejistoty a strachu, měli byste mu dát najevo, že máte vše pod kontrolou. K tomu může být nutné vybudovat nový vztah vzájemné důvěry s velkou dávkou trpělivosti.

Přesvědčte svého psa, že jste dostatečně sebevědomí a suverénní, abyste si své záležitosti řídili sami. To není vždy snadné a nefunguje to hned. Následující příklady Vám však mají ukázat první praktické způsoby chování, které Vašemu psovi ukážou: „Štěkání není nutné – můj člověk má vše pod kontrolou!”.

5 tréninkových tipů proti štěkání

Tip 1: štěkání u dveří

Naučte psa v klidu vítat příchozí

Zazvoní zvonek u dveří a pes začne hlasitě štěkat. Většina majitelů se snaží uklidnit svého psa hlasitými výzvami, například „Klid! Přestaň!“

Pes si řekne: „Můj dvounohý kamarád se také rozčiluje, když zazvoní zvonek, takže dělám všechno správně.“ Dokonce i zdánlivě konejšivé pohlazení signalizuje: „Dobrá práce!“ Než tedy otevřete dveře, láskyplně, ale důrazně nasměrujte psa na stálé místo. Protože Vy jste pánem situace!

Klidné sezení odměňte, štěkání ignorujte. Také návštěva by si neměla všímat štěkajícího psa. Teprve když pes přestane štěkat – i kdyby to mělo být jen proto, aby se nadechl – pochvalte ho.

Chválením pozitivních věcí a ignorováním těch nežádoucích můžete ovlivnit jeho chování.

Adaptil Calm Start-Set rozprašovač + Flakon

  • relaxační feromony pro psy všech věkových kategorií
  • předchází úzkostnému a stresovému chování
  • dodává psům pocit jistoty a bezpečí
  • bez zápachu pro lidi a jiná zvířata

Tip 2: společné procházky

Vodítko není trest

Abyste dodali psovi jistotu při společných procházkách, měli byste ho nejprve při výcviku proti štěkání vést na vodítku. Vodítko by nemělo být vnímáno jako trest, ale jako prodloužení Vaší ochranné ruky. Nenechte svého psa táhnout dopředu, ale sami určete tempo a směr.

Když někoho potkáte, pokračujte v klidu v chůzi, aniž byste napínali vodítko nebo měnili tempo. Tím psovi zprostředkujete pocit bezpečí a ukážete mu, že jeho štěkání není nutné. Ignorujte štěkání a odměňte ho pamlskem, když se pes chová klidně.

Tip: Proti štěkání může pomoci i správné zacházení s vodítkem. Protože Vy rozhodujete, kam se půjde.

Tip 3: jak zvládnout samotu

Pro psi, kteří se cítí sami

Podobná situace je u psů, kteří štěkají, protože jejich páníček opouští byt. Štěkání by nemělo psovi přinést žádný prospěch.

Je důležité začít s krátkými tréninky. Nejprve si nacvičte odchod. Například na 15 vteřin opusťte domácnost bez předchozího upozornění (nehledejte klíče, nepřezouvejte se). Přijďte, jako by to byla ta nejnormálnější věc na světě. Oblékněte si bundu a boty, zachrastěte klíči a pohodlně se usaďte na pohovku.

Pomalu prodlužujte čas strávený venku. Důležité: než bude muset Váš čtyřnohý přítel zůstat sám, měl by být předtím plně vytížený.

Tip 4: odstranění nejistoty

jistota a řád v každodenním životě

Obecně platí, že téměř všichni psi touží po jistotě a řádu. Potřebují sebevědomého psovoda, na kterého se mohou spolehnout. Vy rozhodujete, jak bude den probíhat – ne Váš pes.

Každé ráno začněte například tréninkem poslušnosti během procházky. Naučte psa nejdůležitější povely a pochvalte ho, pokud je udělá správně hned poprvé. Stanovte pevné časy na krmení, procházky nebo společné hraní. Ukažte mu, že od této chvíle přebíráte vedení.

I zde platí důležité heslo výcviku psů: nežádoucí chování ignorujte, pozitivní odměňujte pamlskem nebo hrou.

Tip 5: jak usměrnit hlídací instinkt

Pro psy, kteří jsou neustále ve střehu

U přirozeně hlídacích plemen psů byste neměli chtít štěkot zcela potlačit. Váš pes dělá práci, která je v něm zakořeněná. Místo toho štěkání nasměrujte do přiměřených mezí.

Ukažte psovi, že jste tým: on poukáže na nějaké dění – Vy zajistíte území. Jak? Pokud pes štěká, odveďte ho kousek dozadu a odložte ho tam. Nyní se běžte podívat na „nebezpečí“. Jděte k oknu/zahradní brance apod., rozhlédněte se kolem a pak se v klidu vraťte ke svému psovi. Tak oceníte jeho pozornost, ale budete mít stále situaci pod kontrolou.

Štěkání psa: kdy navštívit psí školu?

Důsledným výcvikem můžete štěně zbavit štěkání s relativně malým úsilím. Čím jsou psi starší, tím více trpělivosti budete potřebovat.

Neváhejte vyhledat pomoc odborníků, kteří nabízejí individuální pomoc pro Vás i Vašeho psa. Na cestě ke klidnějšímu soužití se mnohým osvědčuje návštěva psí školy, veterináře nebo psího terapeuta.

Pokud si nejste jisti, proč Váš pes štěká, má smysl se poradit s trenérem psů. Zejména při setkání na vodítku to často není zřejmé. Štěká pes ze vzrušení, strachu nebo agrese? Pomoci mohou řízené sociální kontakty s ostatními psy pod dohledem zkušeného trenéra.

Jak odnaučit psa štěkat – ne pomocí obojků proti štěkání!

Obojky proti štěkání se na první pohled zdají být praktické. Pes zaštěká a okamžitě dostane trest v podobě stříknutí sprejem, které ho vyděsí. Tato metoda má u některých psů krátkodobý úspěch. Nicméně tyto výcvikové pomůcky nejsou vhodné k tomu, abyste psa odnaučili štěkat.

Proč není obojek proti štěkání dobrý nápad? Protože řeší pouze důsledek, nikoliv příčinu. Pokud Váš pes štěká z nejistoty, sprej v něm vyvolá ještě větší úzkost v situaci, kdy se už tak bojí. Možná že už neštěká, ale uvnitř panikaří. Pokud Váš pes štěká proto, že je málo vytížený, bude hledat jiné východisko, jak svůj problém ventilovat.

Obojek proti štěkání tedy není v souladu s výchovou přátelskou ke psům – a proto ho v obchodě zoohit nenajdete.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.