„Pomoc, můj pes všechno ničí!“

Bostonek zničil dveře

Majitelé psů jsou vyděšení, když poprvé přijdou domů a obývací pokoj vypadá jako bojiště. Boty, kabely, telefon, fixy, pohovka, koberce nebo odpadkové koše – nic není v bezpečí před destruktivními záchvaty některých psů. Divocí mazlíci dokážou nábytek i celý byt otočit vzhůru nohama během chvilky. Když se uklidníte a uklidíte byt, napadne vás otázka: Byla to pouze jednorázová záležitost? Co mám dělat, jestli se to bude opakovat? Proč se ale někteří psi takto chovají a jak tomu zabránit? Jedna věc je jistá: Po takové zkušenosti nebudete odcházet z domu s klidným svědomím. Rozkousal-li pes cenné věci nebo musíte spěchat k veterináři, protože spolkl velký tvrdý předmět, je jasné, že musíte konat. Co s takovým destruktivním chováním dělat?

Prvotní opatření

Představte si, že se vrátíte domů z náročné schůzky, otevřete dveře a uvidíte, jak se toaletní papír válí po celé chodbě, vaše oblíbené křeslo je rozkousané a celý obsah koše leží na drahém koberci. V takové situaci je pro většinu lidí pochopitelně obtížné zachovat chladnou hlavu a nerozčílit se. Budete-li na psa křičet a sami vzteky rozbijete vázu o zeď, rychle si uvědomíte, že to není řešení a situaci pouze zhoršujete.

I když je to obtížné a možná to zní i trochu hloupě: Nejprve na chvilku zavřete oči, počítejte do 10 a zhluboka se nadechněte. Uvidíte, že se zklidníte a opanujete prvotní hněv. Než se pustíte do práce, posbíráte odpadky, vyčistíte koberec a navinete toaletní papír, vezměte svého pejska a běžte s ním na procházku. Uvolníte se nejen vy, ale i váš pes, který je po takovém ničení pravděpodobně také rozrušený. Na čerstvém vzduchu se připravíte na chaos, který vás čeká doma, a v klidu si promyslíte další kroky ke zlepšení situace.

Jak zabezpečit byt?

V následujících dnech se můžete pokusit upravit byt tak, aby byl pro psa „bezpečný“ tak, že odstraníte všechny cenné nebo nebezpečné předměty nebo je postříkáte speciálním sprejem, který ho od kousání odradí. Tato opatření však pomohou pouze v krátkodobém horizontu. Na mnoha fórech můžete nalézt různé takzvané „anonymní tresty“, které však situaci spíše zhoršují. Raději upusťte od „stříkacích přístrojů“, které pomocí dálkového ovládání stříkají na psa vodu, jakmile se přiblíží k předmětu nebo od „plechovek“, které spadnou na zem a psa vyplaší, jakmile se předmětu dotkne.

Nicméně byste neměli nechávat v dosahu cenné předměty nebo věci, které se mohou snadno rozbít. Boty uložte do skříně, špinavé prádlo nenechávejte ležet na zemi a telefonní kabely umístěte bezpečně za skříně. Omezíte tak případné škody, které může váš mazlíček ve vaší přítomnosti napáchat.

Zjistěte příčiny

Výše uvedená “prvotní opatření” však vedou pouze k potlačení příznaků, ale ne k analýze příčin chování vašeho psa. Trvalé řešení, jak se vypořádat s „destruktivním chováním“ vašeho mazlíčka, může začít konkrétním hledáním příčin. Jednou věcí si ale můžete být jisti: Žádný pes neničí jen proto, aby vás pozlobil. Za tímto nežádoucím chováním se spíše skrývají vážné psychické nebo fyzické problémy, které vašeho psa velmi trápí.

Pes zničil polštář © boryanam / stock.adobe.com

Kdy se pes pouští do ničení?

Prvním možným krokem ke zjištění příčiny je položit si otázku: “Kdy se pes pouští do ničení?” Vyvádí pouze, když nejste doma? Začíná ničit ihned poté, co opustíte dům nebo poté, co jste na chvíli odešli? Chcete-li to zjistit, můžete například v bytě nainstalovat malou kameru, která bude ve vaší nepřítomnosti psa sledovat.

Ničení z dlouhé chvíle a nedostatku pohybu

Začne-li pes ničit až po určité době poté, co jste odešli z domova, pravděpodobně to dělá jen z nudy. Ve skutečnosti je nuda nejčastější spouštěč destruktivního chování u psů. Málo zaměstnaní psi, kteří mají málo fyzické a duševní aktivity, mají sklon hledat si svou vlastní “zábavu”. Vytahovaním kabelů, zkoumáním odpadků nebo žvýkáním polštářů se snaží utišit potlačenou zvědavost a vybít přebytečnou energii.

Zajistěte psovi dostatek fyzického i mentálního vyžití

Ať už velký ovčácký pes nebo malý domácí mazlíček: Každý pes miluje pohyb a potřebuje také mentální vyžití. Touha po zaměstnání je samozřejmě rozdílná v závislosti na plemeni, věku a pohlaví, ale žádný pes není uzpůsoben na celodenní ležení doma a čekání na svého majitele. Pokud jste zaznamenali, že se váš mazlíček nudí a ničí věci z nudy, měli byste mu určitě zajistit více každodenní zábavy a vyžití. Krátká procházka kolem bloku rozhodně nestačí k uspokojení znuděného psa. Vydejte se se svým čtyřnožcem na výlety do přírody, nechte ho běžet vedle kola, zaběhejte si s ním nebo mu dopřejte plavání v rybníku. Vy znáte svého psa nejlépe a víte, který typ pohybu ho bude nejvíce bavit.

Psí sporty pro znuděné mazlíčky

Kromě fyzické aktivity milují psi také mentální vyžití. Inteligentní hračky, schovávaná, aportování nebo učení různých triků jsou vhodné způsoby, jak mentálně psa zabavit a nasměrovat jeho energii požadovaným způsobem. Doporučujeme také návštěvu psí školky.

Zaregistrujte svého psa na vhodný psí sport, který s ním můžete pravidelně navštěvovat. Bez ohledu na to, zda se jedná o agility, obedience, dog dance nebo mantrailing: nabídka sportů pro psy je dnes tak rozmanitá, že si každý pes vybere. U některých psů, kteří byli původně chováni jako pracovní psi, je také možný výcvik na služebního nebo záchranářského psa.

Co ještě udělat

Psi, kteří jsou fyzicky a duševně zaměstnáni, jsou doma mnohem vyrovnanější a klidnější. I ti nejaktivnější neposedové po takovém úsilí ocení poklidný odpočinek v pelíšku nebo na gauči. Předtím, než odejdete z domu na delší schůzku, vydejte se se psem na dlouhou procházkou s různými aportovacími  aktivitami – pes se unaví a poté ocení doma klid. Pokud jste pryč déle a máte strach, že se pes začne opět nudit, dejte mu něco, čím se ve vaší nepřítomnosti zabaví a nechá tak nábytek v klidu. Hračky, stará deka nebo míček plněný granulemi nebo pamlsky vzbudí zájem psa a odradí ho od destruktivního chování.

Ničení ze stresu a strachu z odloučení

Kromě nudy mohou být možnými příčinami destruktivního chování také stres a strach. Pokud jste během malého testu s kamerou zjistili, že pes začne ihned po vašem odchodu řádit a ničit nábytek, může to být z důvodu separační úzkosti. Strachu z odloučení a osamění často předchází velmi neklidné chování. Psi trpící takovou úzkostnou poruchou štěkají, kňučí, neklidně pobíhají nebo dokonce močí, jakmile si uvědomí, že chce majitel odejít z domu bez nich.

Wolf of Wilderness Snack – Wild Bites “The Taste Of” 180 g

  • Receptura bez obsahu obilovin
  • S obsahem velkého množství masa, bylin a lesních plodů
  • Vyrobeno v Německu

Vyhledejte profesionální pomoc

Ničení z důvodu separační úzkosti nevyřešíte bez profesionální pomoci. Pokud se obáváte, že příčinou ničení může být úzkost a stres, doporučujeme obrátit se na veterináře, trenéra psů nebo přímo na zvířecího psychologa. Na základě odborných znalostí a zkušeností mohou klasifikovat chování vašeho psa a doporučit vhodný odborný výcvik. Určitě to bude nějakou dobu trvat, než pes úzkostnou poruchu překoná a vy ho budete moci nechat na krátkou dobu bez obav doma samotného. Buďte trpěliví a psa nepřetěžujte. Odborníci vám ochotně pomohou a poradí, jak společně zvládnout tuto delší terapeutickou fázi.

Další příčiny ničení

Destruktivní chování u psa je někdy pouze obdobím, které samo odezní. Například při přezubení u mladých psů, ke kterému obvykle dochází mezi třetím a sedmým měsícem života, mají psi sklon „kousat“ všechno, co jim přijde do cesty. Stejně jako batolata, která vkládají všechno do úst, některá štěňata jednoduše prozkoumávají svět tímto způsobem. Křesla, polštáře, koberce – nic není v bezpečí. I když tato fáze obvykle sama o sobě odezní a štěně pomalu dospívá, měli byste mu co nejdříve nastavit hranice. Díky láskyplné důslednosti se štěňata mohou naučit, co se od nich očekává a co je pro ně tabu.

Testování hranic v období puberty

Vykazuje-li váš pes destruktivní chování pouze v období dospívání, je důležitá láskyplná a důsledná výchova. Stejně jako lidé i psi přicházejí do puberty. V závislosti na plemenu, psi pohlavně dospívají kolem věku šesti měsíců nebo teprve ve věku jednoho roku. V tomto období hormonálních změn a tvorby nových nervových buněk je pes zmatený a divoký. Zatímco někteří psi jednoduše tvrdohlavě ignorují příkazy, jiní dospívající psi extrémně testují hranice. Při hledání odpovědi na otázku „Jak daleko mohu zajít, než se můj páníček rozzlobí?“ někteří psi dokonce rozkoušou pohovku, oblíbené boty nebo celý šatník.

Buďte důslední

Je důležité, abyste byli důslední a ukázali psovi, že takové divoké chování netolerujete. Dodržujte své příkazy a odměňte psa například pamlskem, pokud se mu podařilo se ovládnout. Tímto způsobem se pes naučí, že to není jeho divoké, vzpurné chování, ale spíše poslušnost a ovládání, které vede k cíli. Pokud se váš pes ukáže jako velmi tvrdý oříšek, který nelze „podplatit“ pozitivní motivací, nebojte se v rané fázi vyhledat pomoc odborníka. Úzkostné poruchy a agresivní tendence často začínají v pubertě. Čím dříve jsou rozpoznány, tím lepší jsou šance na zdravý psychický vývoj vašeho psa.

Nejedná se o žádnou z výše uvedených příčin?

Existují také psi, kteří rozžvýkají všechno, i když se na ně žádná z uvedených příčin nevztahuje. I když je to v této zemi poměrně vzácné, někteří psi mají prostě hlad, jestliže se pustí do peřin, bot nebo polštářů. Nic není v bezpečí před psy, kteří musí dodržovat přísnou dietu: Kvůli nesnesitelnému hladu prohledávají kuchyňské skříňky a odpadkové koše a pustí se do všeho, co v bytě najdou. Nejen z tohoto důvodu je „nulová dieta“ špatným způsobem, jak snižovat hmotnost, nejen pro člověka, ale i pro psy. Psi s nadváhou potřebují stravu s nízkým obsahem kalorií, ale s dostatkem všech důležitých živin nezbytných pro zdravý život.

Buďte upřímní

Příčiny destruktivního chování vašeho psa mohou být různé: Při zkoumání příčin a následných možných řešení buďte vždy upřímní. Většina majitelů psů chce pro svého psa to nejlepší, ale nejsme všichni dokonalí. Chybu ve výchově může udělat každý, ať už kvůli nedostatku času, nevědomosti nebo nadměrným požadavkům. Důležité je, abyste si chyby uvědomili a byli připraveni je napravit. Nikdy není příliš pozdě přivést psy (i páníčky) k „rozumu“!

Přejeme vám a vašemu pejskovi hodně úspěchů na vaší společné cestě!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.