Mohou psi jíst krmivo pro kočky?

Pes a kotě jedí ze společné misky

Pes a kotě jedí ze společné misky

Máte-li doma psa i kočku, pravděpodobně jste si již někdy položili otázku, zda jim uškodí, pokud jí z misky toho druhého. Na tuto otázku existuje jasná odpověď: Kočky i psi potřebují speciální krmivo, které je určené pouze pro ně. Pokud ale občas ukořistí pes nebo kočka něco z misky toho druhého, není důvod k obavám.

Mějte však na paměti, že 90% onemocnění psů i koček je způsobeno nepřiměřenou stravou.

Jsou psi masožravci nebo všežravci?

U psů obecně vládne nejistota, zda je začleňovat mezi masožravce (Carnivore), býložravce (Herbivore) nebo všežravce (Omnivore). I na různých fórech zabývajících se psí problematikou vládne ohledně přirozených stravovacích návyků psů nejednotnost.

Jedním z často uváděných argumentů v této souvislosti je ten, že druh krmiva se odvíjí od toho, k jaké skupině pes patří. Toto pravidlo platí však jen ve velmi omezené míře. Výrobci krmiv pro zvířata sice již mají ve svém sortimentu i veganskou a vegetariánskou variantu krmiv, ale z tohoto faktu se nedá vyvozovat, že takový druh krmení odpovídá přirozeným potřebám zvířete a je jejich organismu vlastní.

U krmiv, která obsahují nepřiměřeně vysoký podíl obilovin, je tomu obdobně. Nicméně i zde se vychází ze špatného předpokladu, který učiní chovatel na základě nabídky trhu. Příliš velký podíl obilovin v krmivu může zvířeti naopak způsobit zdravotní problémy. Zejména pšenice, která bývá často do krmiv přidávána, ukazuje na nízkou kvalitu krmiva. Způsobuje totiž kvasné procesy v trávicím traktu zvířete, čímž namáhá a stresuje organismus psa. Tato skutečnost se dříve či později negativně odrazí na zdraví zvířete.

Podobně jako kočky, ani psi nejedí pouze to, co je pro jejich zdraví prospěšné. Pokud má pes příležitost, ukořistí například čokoládu, která pro něj může být v určitém množství smrtelně nebezpečná. Může za to theobromin, který je obsažený v kakaových bobech a poškozuje nervová vlákna psů.

U koček je situace podobná, zoolog a vědec v oblasti chování Paul Leyhausen napsal k tomuto tématu v roce 2005 následující: „Ten, kdo dovolí, aby se kočka při jídle spolehnula na své instinkty, bude nepříjemně překvapen. Jinak tomu je u krys, které se poměrně rychle musejí naučit, jaké věci jsou pro ně stravitelné a jaké nikoli, kočky oproti tomu často netuší, co mohou a co ne. Totéž platí pro psy.“

Ale zpátky k naší otázce, tedy jestli jsou psi masožravci nebo všežravci. Podíváme-li se na genetický původ psů, tak je zoologie přiřadila mezi šelmy (Carnivora).

Patří tedy pes z tohoto hlediska mezi masožravce? Odpověď zní: NE.

Proč je pes všežravec?

Pes patří mezi všežravce. Neboť co platí u jeho předků – vlků, pro psy již dlouho neplatí. Psi doprovázejí člověka už tisíce let, jeho stravovací návyky se tedy měnily podle toho, co mu člověk k jídlu přenechal a přirozeně se typ krmiva lišil i dle regionu, kde pes žil. Představíme-li si, jak vzácným artiklem v určitých dobách a u jistých skupin lidí bylo maso, můžeme z toho snadno vyvodit, že pes jím většinu času zcela jistě krmen nebyl.

Po generace se tedy pes postupně měnil z původního masožravce na všežravce. Tomu by měla odpovídat jeho dnešní strava.

Kočky naopak zůstávají až po dnešní dobu masožravci. Potřebují vysoké množství živočišných bílkovin, tuků i aminokyselinu taurin. Tím se jejich potřeby velmi liší od výživových potřeb psů.

Kremení psa a kočky © wip-studio / stock.adobe.com
Kremení psa a kočky

Jaký vliv má krmivo na chování a zdraví psa?

I u psa platí, že je tím, co jí. I když kočka z něj nebude, ani když jednou strčí svůj zvědavý nos do kočičí misky. Ovšem vyskytnou-li se u psa problémy, které nesouvisí se špatnou výchovou nebo psychikou zvířete, doporučujeme páníčkovi nebo paničce, aby si vzali pod drobnohled právě jídelníček jejich psa (nebo by měli sledovat, jestli pes nemlsá z kočičí misky příliš často). Po domluvě s veterinářem můžete následně vyzkoušet jiné, příp. speciální krmivo s jiným složením.

Samozřejmě byste měli svému psovi dopřávat pouze kvalitní krmivo. Některá krmiva obsahují výplňkové látky jako je pšenice, sója nebo kukuřice, což vede k vysoké koncentraci aminokyselin, konkrétně tyrosinu, který zase zapříčiňuje snížení hladiny serotoninu. Serotonin je velmi důležitý, funguje podobně jako u lidí, tedy stabilizuje nálady. Pokud ho má pes nedostatek, vede to k depresi nebo trudomyslnosti.

V krmivu pro psy se také často objevuje cukr. Ten by měl ovšem pes přijímat pouze v omezené míře, protože jeho přebytek vede k podráždění, zápachu z úst a špatnému stavu chrupu. Navíc nezlepšuje chuť krmiva, jak by se mohlo zdát.

Proč pes nemůže jíst krmivo pro kočky?

Strava určená psům ve formě suchého nebo mokrého krmiva je speciálně upravena podle jejich nutričních potřeb. Existují i speciální krmiva a doplňky stravy, které jsou upraveny dle určitých dispozic zvířete, např. krmivo pro psy, kteří trpí alergiemi, dietní krmivo apod.

Pouze krmivo vyvinuté speciálně pro psy může jejich organismu dodat všechny potřebné živiny a nezatíží ho složkami, které jsou pro něj škodlivé. Takové látky totiž tělo psa nadměrně zatěžují a ohrožují jeho tělesné i psychické zdraví.

Pokud tedy Váš pes příliš často ujídá z kočičí misky, může si přivodit vážné zdravotní problémy.

Tohle doma nezkoušejte!

Na internetu sice můžete sledovat videa, na nichž jsou psi pokusně krmeni kočičím krmivem a vzhledem k tomu, že psi pak nemají žádné na první pohled zřejmé následky, majitelé usuzují, že krmivo je pro psy zcela neškodné, nicméně Vás vybízíme, abyste tyto pokusy na Vašem zvířeti neprováděli. Doporučujeme naopak výživu psa konzultovat s expertem na výživu nebo veterinářem, případně si přečíst odbornou literaturu k této problematice.

Přejeme Vám, aby si Váš pes i kočka co možná nejlépe rozuměli, dobře spolu vycházeli a zažili spoustu legrace, nicméně také aby jedli každý ze svojí misky. Protože jen tak budou oba zdraví a spokojení.

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

8 min

Správné krmivo pro psí seniory

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.