Jak krmit štěně

Jak krmit štěně

Správná výživa štěněte je nesmírně důležitá pro vývoj štěněte.

Strava hraje v životě významnou roli. Jak krmit štěně? Již od štěněte je důležité krmit psy zdravým a především vyváženým krmivem. Pokládáte tak základy dobrého fyzického a duševního rozvoje. Pro správnou výživu štěněte je třeba vzít v úvahu několik věcí.

Rychlý růst štěňat

Od narození až do dospělosti rostou štěňata neuvěřitelně rychle. Již v prvním týdnu života zdvojnásobí svoji porodní váhu a po třech týdnech je jejich hmotnost trojnásobná nebo dokonce čtyřnásobná.

Hlavní fáze růstu je v prvních šesti až osmi měsících. Během této doby Vám malý pes téměř roste před očima. Ve věku pěti měsíců dosahují mladí psi přibližně 50 procent své konečné hmotnosti.

Menší plemena psů rostou trochu pomaleji a obvykle jsou plně dospělá v deseti až dvanácti měsících věku. Velká nebo obří plemena, jako je německá doga nebo irský vlkodav, naopak dosáhnou své plné hmotnosti až kolem 18 měsíců.

Z tohoto důvodu existují speciální krmiva pro štěňata a mladé psy, která jsou přizpůsobena jejich rychlému růstu. Takové výrobky jsou obvykle označeny jako Puppy nebo Junior. Někdy se také rozlišuje mezi výživou pro štěňata do věku čtyř měsíců a krmivem Junior od čtvrtého do dvanáctého měsíce života.

Nebezpečí při krmení štěňat: přebytečná energie

Jak krmit štěně a vyhnout se možným úskalím? Dva největší problémy, které mohou vyvstat v souvislosti s vyváženou a zdravou stravou štěněte, jsou možný přebytek energie a nesprávný přísun minerálů.

Energie pochází primárně z tuků a sacharidů v krmivu. Navíc se získává i z dodaných proteinů. K nadměrnému příjmu energie často dochází, když to majitelé psů myslí se svými čtyřnohými mazlíčky až moc dobře. Krmení příliš mnoha pochoutkami a žvýkacími pamlsky však může mít pro Vašeho psa negativní následky.

Poruchy vývoje v důsledku rychlého růstu

Příliš vysoký příjem energie obvykle vede ke zrychlenému růstu – jen zřídka se stává, že štěňata tloustnou. Rychlejší růst má za následek poruchy vývoje kostry – zejména u větších plemen, protože očekávané konečné velikosti těla je dosaženo dříve. Výsledkem je, že dosud nedostatečně stabilizované a mineralizované kosti jsou velmi brzy zatíženy příliš velkou hmotností.

Potřeba energie během růstu mimo jiné velmi závisí na prostředí, ve kterém Vaše štěně vyrůstá. Pokud vyrůstá pohromadě s dalšími psy, je energetická potřeba výrazně vyšší než u jediného štěněte v klidné dvoučlenné domácnosti.

Křivka růstu jako pomůcka

Je proto důležité zobrazit růstový proces a vývoj hmotnosti, zejména u větších plemen, pomocí růstové křivky. Ta ukazuje, kolik štěně přibralo za určitý čas.

Za tímto účelem se jako očekávaná konečná hmotnost stanoví hmotnost typická pro plemeno a hmotnost rodičů. V ideálním případě křivka pomalu stoupá. Pouze tak lze poznat a reagovat na nadměrný přísun energie a na rychlý růst.

V žádném případě by psi – zejména obří plemena – neměli hladovět. Protože nedostatek energie a bílkovin také vede k nežádoucímu vývoji.

Křivka nárustu hmotnosti u psů různých velikostí © zooplus / Zahlen: Gesellschaft für Ernährungsphysiologie 1989
Takovou růstovou křivku lze použít pro určení, zda Vaše štěně nepřibírá příliš rychle na váze. (Poznámka: zde uvedená čísla jsou samozřejmě pouze průměry jednotlivých plemen.)

Nesprávný přísun minerálů

Dalším problémem ve výživě štěněte je nedostatečný přísun minerálů. Zejména vápník a fosfor bývají často nesprávně dávkovány. Je důležité sledovat nejen absolutní obsah v krmné dávce, ale také správný poměr vápníku a fosforu. Ten je mezi 1,3:1 a 1,5:1.

Praktický tip jak krmit štěně: v analytických složkách kvalitních granulí pro štěňata a mladé psy je obsah vápníku obvykle 1,25 až 1,6 procenta. Obsah fosforu je 0,9 až 1,2 procenta. Ve vlhkém krmivu je optimální obsah vápníku kolem 0,3 až 0,45 procenta a obsah fosforu 0,22 až 0,3 procenta.

Dokud Vaše štěně roste, měli byste také zajistit dostatečný příjem železa a jódu. Protože zvláště pokud jde o železo, štěňata potřebují šestkrát větší množství než dospělí psi.

Chcete-li vypočítat hodnoty pro dokonalou výživu štěněte, pomohou vám následující vzorce:

  • Potřeba železa u štěněte: 6,1 mg/kg x tělesná hmotnost (v kg)0,75
  • Potřeba jódu u štěněte: 61 µg/kg x tělesná hmotnost (v kg)0,75
Dospělý pes (15 kg) Štěně, 3 měsíce(15 kg) Dítě(15 kg)
Potřeba vápníku 1000 mg 4900 mg 600 mg
Potřeba jódu 220 μg 460 μg 100 μg
Potřeba železa 8 mg 47 mg 8 mg

Srovnávací tabulka ukazuje potřebu vápníku, jódu a železa u štěňat, dospělých psů a dětí.

Nedostatek vápníku

Nejběžnějším problémem výživy štěněte je nedostatek vápníku. To vede k poruchám vývoje kostry. I dospělý pes má 2,8krát vyšší potřebu vápníku než člověk stejné hmotnosti. Proč ale mají psi podstatně vyšší potřebu? Odpověď spočívá v neschopnosti střev psa přizpůsobit se změněnému příjmu vápníku.

U tříměsíčního štěněte je potřeba vápníku čtyřikrát (a až sedmkrát u velkých plemen) vyšší než u dospělého psa. Pro srovnání: tříměsíční štěně vážící 15 kilogramů potřebuje vápníku 3600 mg; dospělý pes vážící 15 kilogramů potřebuje pouze 730 mg. Dítě ve věku od jednoho do čtyř let a přibližně 15 kilogramů naopak potřebuje pouze 600 mg vápníku denně.

Na rozdíl od všeobecného mínění není obsah vápníku v mléčných výrobcích dostatečný k pokrytí potřeb rostoucího psa. Například 100 gramů nízkotučného tvarohu obsahuje pouze 85 mg vápníku.

Většinou je nedostatečné množství vápníku způsobeno „ředěním“ jeho obsahu v krmné dávce. Dochází k tomu například smícháním vyváženého komerčního kompletního krmiva s vlastní krmnou dávkou (rýže, brambory, maso, vločky nebo mokré krmivo bez přidaného vápníku). Podávání energeticky bohatších pochoutek a žvýkacích pamlsků v nadměrné míře na tom má také svůj podíl.

Nadměrné množství vápníku

Ve výživě štěňat byste se měli také vyhnout nadměrnému přísunu vápníku. To vede k poruchám růstu způsobeným narušením buněk tvořících kosti (osteoklasty). Orientačně by měl  vápník v krmné dávce být maximálně 1,5násobkem potřeby psa.

Když majitel psa přidá do vyváženého komerčního krmiva pro štěňata vápník nebo kosti, většinou dochází k nadměrnému příjmu. Kompletní krmivo pro štěňata nebo mladé psy již obsahuje dostatečné množství vápníku.

Dalším skrytým zdrojem zvýšeného příjmu vápníku je přidání extraktu z mušlí pro zdravý růst kloubů. V těchto přípravcích často není jen maso z mušlí, ale jako skrytý zdroj i lasturový vápník.

Nezapomeňte: vitamín D ve stravě štěněte

Sebelepší přísun vápníku nemá smysl, pokud dávka neobsahuje dostatečné množství vitamínu D. Vitamín D, jinak také kalciferol, podporuje vstřebávání vápníku ve střevě a slouží jako transportér vápníku do těla.

I zde záleží na dávce. Nadměrný přísun vitamínu D, například samostatným přidáním oleje z tresčích jater, vede především k nadměrné hladině vápníku v krvi. To může mimo jiné vést ke kalcifikaci cév.

Štěně žvýká kostičku © manushot / stock.adobe.com
Psi milují žvýkací tyčinky a pamlsky. Ale buďte opatrní: lahůdky obsahují hodně energie a nemělo by se to s nimi přehánět.

Správný přísun bílkovin ve výživě štěněte

Potřeba bílkovin u štěněte je nejvyšší ihned po odstavení od mateřského mléka (přibližně ve věku osmi týdnů). Poté v prvních šesti měsících života klesá až na úroveň potřeb dospělého psa.

Je důležité poskytnout štěněti vysoce kvalitní bílkoviny – například ze svaloviny, mléčných výrobků nebo vajec. Měli byste dbát zejména na to, aby štěně konzumovalo dostatek živočišných bílkovin a jen malé množství rostlinných bílkovin.

Proteiny jsou nezbytné pro udržení tělesné hmoty a pro vytváření nové tkáně. Esenciální aminokyseliny z živočišných bílkovin jsou pro psy obzvláště důležité, protože sami je mohou produkovat jen ve velmi omezené míře.

Nedostatečný přísun bílkovin vede k nedostatečnému rozvoji svalů a zvýšenému ukládání tuku. Z dlouhodobého hlediska pes dokonce hubne a má problémy s chrupavkami. V dnešních komerčních krmivech a vlastních připravovaných porcích je nedostatečné množství bílkovin spíše vzácným jevem.

Nepřecházejte na krmivo pro dospělé psy příliš brzy

V ideálním případě byste neměli štěněti měnit juniorské krmivo na krmivo pro dospělé psy dříve než po završení jednoho roku života. Tímto způsobem se můžete vyhnout nedostatečnému příjmu bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů.

Pokud se rozhodujete, jak krmit štěně,  dobrou alternativou samozřejmě může být sestavování vlastních krmných dávek. Měli byste je však stanovit ve spolupráci s odborníkem a podle růstu je kontrolovat a průběžně upravovat. Tímto způsobem se můžete vyhnout chybám v krmné dávce a předcházet zdravotním problémům.

V online obchodě zoohit najdete také speciální suché a mokré krmivo pro zdravý růst Vašeho štěněte.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.