Mohou psi jíst dýni?

Štěně a dýně

Dýně jsou skvělým doplňkem stravy.

Podzim je čas dýní. Mohou ale dýni jíst i psi? Samozřejmě, že mohou! Prozradíme Vám, na co si dát pozor. Budete si se svým psem moci bezstarostně užít dýňovou sezónu plnou vitamínů.

Podzim je tady a s ním konečně přišel čas na sklizeň dýní. Dýňová polévka, dýňové pyré, pečená zelenina nebo dýňové rizoto – stačí si vybrat. Barevné dýně jsou v naší kuchyni oblíbenější než kdy jindy. Dýně nejenže krásně vypadají a velmi dobře chutnají, ale jsou také velmi zdravé. Platí to ale i pro naše psy?

Je dýně pro psa zdravá?

Ano, dýně je pro psa také velmi zdravá. Hokaido, máslová dýně a další jsou skutečné vitamínové bomby, ze kterých má prospěch i Váš pes. Tato zimní zelenina je bohatá na vlákninu. Obsahuje důležité vitamíny, jako je vitamín A, C a E, a také minerály hořčík, draslík, železo a zinek. Vliv dýně na zdraví našich psů je všestranný:

  • stimuluje trávení a metabolismus
  • působí proti zácpě
  • podporuje imunitní systém
  • vyplavuje toxiny z těla
  • chrání před infekcemi močového měchýře
  • pomáhá psům s onemocněním prostaty
  • zlepšuje regulaci inzulínu
  • pomáhá při hubnutí

Totéž platí pro dýňová semínka a dýňový olej. Jejich protizánětlivý účinek a podpora při onemocnění močových cest a prostaty a při odčervení byly dokonce potvrzeny ve vědeckých studiích na zvířatech.

Které dýně jsou vhodné pro psy?

Jedlé dýně, jako je dýně hokaido, máslová, císařská čepice, muškátová nebo špagetová dýně, jsou pochoutkou pro nás i pro psy. Našim čtyřnohým přátelům budou chutnat pečené, dušené nebo jako pyré.

Důležité: dýně nakupujte pouze v supermarketech nebo na trzích s biopotravinami. Dýně dostupné v obchodech neobsahují žádné nebezpečné hořké látky (cucurbitaciny), a proto jsou pro psy neškodné. Při profesionálním pěstování tykví, mezi které mimochodem patří také cukety a okurky, byly šlechtěním hořké látky odstraněny.

Pes obklopený dýněmi © lainen / stock.adobe.com
Ne všechny dýně jsou pro psy vhodné.

Je dýně pro psy jedovatá?

Psi však nesmějí jíst všechny dýně. Buďte opatrní u dýní, které jste si sami vypěstovali na zahradě nebo které vyrostly divoce na poli. Mohou obsahovat nebezpečné hořké látky, které jsou toxické pro lidi i zvířata.

Proto byste nikdy neměli krmit svého psa divoce rostoucími nebo doma vypěstovanými dýněmi! Cucurbitaciny mohou vést k závažným a život ohrožujícím otravám.

Mimochodem: hořké látky se nedají odstranit ani vařením.

Pozor na okrasné dýně

Naprostým tabu jsou pro Vašeho psa také okrasné dýně, které jsou velmi oblíbené jako podzimní dekorace. Jsou nevhodné ke konzumaci a pro psy vysoce toxické. Psi takové dýně jíst nesmějí.

Pokud se nechcete obejít bez dekorace, nezapomeňte umístit ozdobné dýně mimo dosah Vašeho mazlíčka. V opačném případě by některá hravá štěňata nebo zvědaví psi mohli dostat nápad barevnou dekorativní zeleninu vyzkoušet. Pokud zjistíte, že Váš pes snědl okrasnou dýni, okamžitě ho vezměte k veterináři!

Příznaky otravy dýní u psů

Požití jedovatých hořkých látek, které jsou obsaženy v divokých a okrasných dýních, se u psů projevuje především gastrointestinálními příznaky. Patří mezi ně:

Dalším příznakem otravy dýní může být nadměrný třes nebo křeče. Následkem může být i anafylaktický šok nebo dokonce smrt.

Pokud se u Vašeho psa po konzumaci dýně projeví některý z výše uvedených příznaků, odvezte ho co nejdříve k veterináři.

Jako první pomoc doma můžete svému psovi podat tablety živočišného uhlí. Aktivní uhlí, které byste měli mít ideálně po ruce ve své lékárničce, zabraňuje průniku toxinů do krevního oběhu.

V případě pochybností ochutnejte

Ochutnáním se ujistíte, že je dýně pro Vašeho psa vhodná a neobsahuje žádné jedovaté hořké látky. Totéž platí pro cukety a okurky, které také patří do čeledi tykvovitých.

My lidé máme přibližně 9 000 chuťových receptorů. Díky nim dokážeme rychleji vnímat hořké látky. Psi tuto možnost nemají. Vnímají sice také hořkou chuť, ale bohužel často příliš pozdě. Navíc rádi hltají. Než jejich chuťové buňky spustí poplach, většina psů už hořkou dýni pozře.

Závěr: dýně plná zdraví ze supermarketů a bio trhů

Dobrou zprávou je, že se zpravidla nemusíte obávat nebezpečných hořkých látek v komerčně prodávaných dýních. Abyste si byli opravdu jisti, je dobré provést rychlou ochutnávku, jak již bylo popsáno výše.

Profesionálně pěstované odrůdy dýní, jako jsou hokaido, máslová dýně a další, jsou velmi chutné. V mnoha ohledech podporují zdraví Vašeho psa. Dýně je také velmi vhodná pro psy s nadváhou nebo psy s alergiemi či potravinovými intolerancemi. Je zdravým doplňkem do psí misky.

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

8 min

Správné krmivo pro psí seniory

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.