Jak krmit psa s kloubními potížemi?

černá shiba inu jí z misky

Psi milují pohyb – ať už se jedná o procházku s pánečkem nebo o sport. Ale co dělat, když pohyb znenadání působí bolest? Kloubní problémy patří v dnešní době k nejčastějším psím onemocněním. Jak můžete onemocnění předcházet a co můžete ovlivnit prostřednictvím krmiva se dozvíte právě v tomto článku.

Bolesti kloubů: dysplazie kyčelního kloubu, artróza

Jedním z nejznámějších psích kloubních onemocnění je pravděpodobně tzv. dysplazie kyčelního kloubu. Vyskytuje se především u velkých, těžkých plemen, ale i u malých pejsků může dojít ke špatnému vývoji kloubu. Stejně jako dysplazie loketního kloubu je toto onemocnění geneticky podmíněné. Za pomoci genetických testů a přísného výběru chovných zvířat se chovatelé pokoušejí výskyt onemocnění u svých plemen maximálně zredukovat. Nicméně i chybný nebo nedostatečný pohyb, nadváha a špatná strava mohou vést ke kloubním obtížím.

Příčina kloubních problémů

Například velký přísun energie prostřednictvím jídla vede u štěňat k přespříliš rychlému růstu. Chrupavky a vazy nezvládnou nápor rapidního růstu kostí a nedokážou unést za daného stavu hmotnost Vašeho mladého zvířete, tedy nejsou dostatečně silným opěrným bodem. Onemocnění kloubů může tedy mít velké množství příčin. Také artrózu, která je často doprovodným projevem dysplazie loketního či kyčelního kloubu a která vede k bolestivému poškození kloubní chrupavky, lze prostřednictvím určitých faktorů ovlivnit. Do popředí se dostávají parametry jako je věk, hmotnost, přílišná zátěž, chronická artritida nebo zranění či ortopedická onemocnění, přičemž vše jmenované může být spouštěčem artrózy.

Jak předejít kloubním problémům

Odhlédneme-li od genetických dispozic či ortopedických zranění, můžeme příčiny jako je nadváha, nadměrné krmení energeticky náročnou stravou ve štěněcím věku nebo špatný druh zátěže ovlivnit. Vyplatí se mít zvíře pod dohledem v oblasti krmení i celkového chování a pokud to je nutné, tak sáhnout k opatřením, jimiž můžete kloubním problémům zamezit. Správná strava hraje při boji s kloubními nemocemi rozhodující roli.

Správná strava již od začátku

I když se kloubní potíže ukazují až u starších jedinců, můžou příčiny onemocnění sahat až do štěněcího věku. Nebezpečí vzniku kyčelní dysplazie nebo jiných kloubních onemocnění stoupá, jestliže pes v prvních měsících života roste příliš rychle. Za tímto procesem nestojí vysoký podíl proteinu v jídle, ale vysoký energetický příjem, který vede k překotnému růstu zvířete. Kromě zvýšeného obsahu kalorií může vést ke kloubním problémům i nedostatek živin v krmivu. Mladí psi, kterým se kosti ještě vyvíjejí, potřebují vyšší množství vápníku a fosforu než dospělí jedinci. Pokud tyto látky v dostatečném množství nedostanou, tak se kosti stanou nestabilními. Ale i překrmení minerály je problematické. Při vysokém podílu fosforu kosti křehnou a tříští se. Podávání nadměrného množství živin může psovi uškodit v jakékoli životní fázi, neboť vede k nadváze a ta zase k extrémnímu zatěžování pohybového aparátu.

Krmivo přizpůsobené životní fázi zvířete

Abyste se vyhnuli překrmování, ale i podvýživě, měl by být příjem energie i živin vždy přizpůsoben aktuální životní fázi zvířete, a tedy i jeho potřebám. Dle plemena, věku a hmotnosti můžou být tyto potřeby velmi odlišné. Proto by měly být při výběru krmiva zohledněny i faktory jako je míra pohybu a zdravotní stav. Zvolení správného krmiva tedy závisí na mnoha proměnných. Promluvíte-li si s veterinářem o konkrétních potřebách zvířete, může Vám efektivně pomoci při sestavování výživového plánu.

Krmivo pro zdravé klouby

Výživa dle potřeb Vašeho zvířete může rozhodujícím způsobem ovlivnit vznik nebo míru projevů kloubních onemocnění u Vašeho miláčka – zcela ochránit jej bohužel nemůžete. Ale i když se již potíže s klouby projevují, za pomoci správné stravy můžete postiženým kloubům odlehčit. Vědci totiž zjistili, že určité látky v krmivu mohou zdraví kloubů napomáhat.

Mastné kyseliny, slávka zelenoústá a glukosamin

Omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a zmírňují bolesti kloubů. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsažené např. v lososovém oleji nebo ve lněném oleji, a to ve vysoké koncentraci. Také antioxidanty jako je vitamín C a E, glukosamin a chondroitin dokážou klouby chránit a zlepšují hybnost nemocných jedinců. Glukosaminoglykany a chondroitinsulfáty jsou obsaženy především ve slávce zelenoústé (Perna canaliculus). Protizánětlivý účinek je přisuzován i kopřivě.

Dávejte při přípravě nebo koupi krmiva pozor na to, aby byly tyto látky v jídle obsaženy. Pokud tyto substance podáváte doplňkově, měli byste dbát na správnou denní dávku, protože prosté podávání určitých živin může snadno vést ke škodlivému přesycení organismu tuky nebo energií. Protože bolesti kloubů vedou ke snížené hybnosti jedince, a to potom ke vzniku nadváhy, měli byste volit krmivo, které má nižší obsah kalorií. Nadměrnému množství tuků, výplňových látek nebo dokonce sladidel (cukr) byste se měli bezpodmínečně vyhnout.

Další opatření předcházející kloubním potížím

Prostřednictvím stravy lze onemocněním kloubů nejen předcházet, ale také potíže zmírňovat. Proto byste samozřejmě měli Vaše zvíře chovat adekvátním způsobem. Více pohybu působí pozitivně nejen na jeho psychiku, ale také na zmiňované klouby. Zvýšená spotřeba energie se postará o to, aby se u Vašeho zvířete nevyvinula nadváha nebo byla eliminována.  Platí, že rovnoměrný pohyb je ke kloubům šetrnější, než skoky nebo nenadálé zastavování. Rychlé hry s míčem nebo házení klacíkem by mělo probíhat až po malé procházce, kdy už jsou svaly zahřáté.

Jak můžete chránit klouby Vašeho zvířete

Ve štěněcím věku, když klouby i kosti ještě rostou, byste se měli vyhnout nadměrnému pohybu. Stoupání do schodů, vysoké skoky nebo hodiny trvající procházky, případně rychlé aportovací hry zatěžují klouby v tomto období příliš a tyto aktivity mohou v pozdějším věku vyvolat kloubní onemocnění. Při procházkách byste měli upřednostňovat louky, lesy nebo polní cesty, které jsou ke kloubům šetrnější než asfalt nebo tvrdý, zpevněný povrch. Měkký podklad je doporučován pro pelíšek, na němž Váš pejsek bude odpočívat.

Pohyb, přizpůsobený momentální vývojové fázi psa a odpovídající krmivo jsou nosnými pilíři dlouhého, zdravého života Vašeho zvířete. I když onemocnění již probíhá, můžete prostřednictvím uvedených kritérií bolesti Vašeho pejska v oblasti kloubů a kostí aspoň zmírnit.

Přejeme Vašemu pejskovi „Dobrou chuť,“ a především mnoho radosti z pohybu!

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.
7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?
7 min

Vhodné krmivo pro psa s cukrovkou

Zazní-li diagnóza „Diabetes mellitus“, je to pro každého chovatele psů nejdříve šok. Dobrá zpráva ale je, že pokud přizpůsobíte stravu, péči i své chování stavu Vašeho zvířete, může vést dlouhý, zdravý a šťastný život.