Správné krmivo pro kastrované psy

ležící štěně kolie se žlutou miskou

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

Nadváha jako následek kastrace

Studie prokázaly, že kastrovaní psi trpí nadváhou častěji než jedinci nekastrovaní. Především fenky mají po zásahu sklony k obezitě. Proto je u nich riziko zvýšení hmotnosti dvakrát tak vysoké než u nesterilizovaných fenek. Ale i psi vykazují po kastraci vyšší tendenci v usazování a vzniku tukových polštářů. Čím to je?

Nižší spotřeba energie ale vyšší apetit

Kastrací se mění celkový stav hormonů a tím také látková výměna Vašeho zvířete. Odpadnutí ženských pohlavních hormonů, estrogenů, zvyšuje u fenek pocit hladu – neboť pohlavní hormony se podílejí velkou mírou na regulaci chuti k jídlu a látkové výměně. Regulační funkce se vytrácí a touha po jídle se naopak výrazně zvyšuje. Tento faktor je problematický především z toho důvodu, že aktivita zvířete po kastraci se často sníží a tím klesá i potřeba energie. Méně pohybu je také příčinou nadváhy u kastrovaných psů (samců). Psi po kastraci přibírají spíše z důvodu nechuti ke spontánním pohybovým aktivitám než kvůli změně na hormonální bázi. A ten, kdo jí více než potřebuje, ten logicky přibírá.

Proč je vlastně nadváha tak špatná?

Nadváhu u psů musíme brát vážně, neboť ukládání tuku není pouze problémem estetickým, ale může vést u psů ke snížení délky života. Ještě častěji, než je tomu u lidí, psi onemocní chorobami jako je diabetes, nemoci krevního oběhu, mají problémy s trávením a nadměrně zatěžují klouby.

Jak se vyhnout nadváze po kastraci?

Dobrá správa je, že díky stravě, která je přizpůsobena potřebám jedinců po kastraci můžete nadváhu odbourat nebo ještě lépe – zcela jí předejít. Nejde při tom o to, podávat zvířeti méně původního krmiva, protože potřeba energie se sice snižuje, potřeba vitamínů a minerálů však nikoli. Jedna z diet říká, že pokud Váš pes do sebe bude dostávat nejen méně kalorií, ale také méně vitamínů, jako například vápníků a hořčíku, může to vést ke vzniku žaludečních potíží. Navíc nižší objem potravy po kastraci má často za následek skutečnost, že Váš pejsek o jídlo stále žebrá.

Místo toho, abyste podávali menší množství dosavadního krmiva, je lepší zcela přesedlat na krmivo, které má snížený obsah kalorií, ale přesto dodá zvířeti všechny potřebné živiny, čímž jsou uspokojeny potřeby Vašeho čtyřnohého miláčka.

Jaké krmivo je vhodné pro kastrované psy?

Tuto otázku nelze zodpovědět paušálně. Neboť i po kastraci má každé zvíře zcela individuální potřeby, které se odvíjejí od věku, plemena, pohlaví, míry aktivity a zdravotního stavu. V případě pochyb je nejlepší poradit se s expertem, např. Vaším veterinářem, který s Vaší pomocí vytvoří stravovací plán pro Vašeho psa. Jakožto zlaté pravidlo platí, že poměr kalorií nového krmiva by měl být asi o 20-30 % nižší než u krmiva původního. Tak potřebují kastrovaní pejsci a pejsci s nadváhou cca 52kcal na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud se Vaše zvíře i po kastraci hodně pohybuje, pak musíte poměr energie samozřejmě odpovídajícím způsobem navýšit.

Hotové krmivo nebo domácí?

V zásadě platí, že byste zajeté jídelní zvyky zvířete měli měnit co nejméně. Máte-li doposud dobré zkušenosti s hotovým krmivem, můžete klidně nadále používat tento typ. Začít po kastraci náhle připravovat krmivo pro psa svépomocí, především pokud jste předtím krmili zvíře konvenčně, Vás může skutečně nadměrně zatížit.  Pokud jste však doposud krmivo pro zvíře vařili sami nebo jste aplikovali BARF metodu (t.j. podávání syrové stravy), klidně u toho zůstaňte. Obsah energie a živin můžete díky samostatně připravovanému krmivu přizpůsobit nejlépe.  Vhodné, nízkotučné produkty pro míšení stravy jsou například svalovina, nízkotučný tvaroh, zelenina, klíčky, chlebová mouka nebo zelená mouka.

Pohled na obsah kalorií se vyplatí

Chcete-li sáhnout spíše po hotovém krmivu, měli byste si prohlédnout složení výrobku a také udané množství kalorií. Nespoléhejte pouze na udané označení „light“, „dietní krmivo“, „Weight Control“ nebo „nízky obsah kalorií“, neboť  žádný z těchto pojmů není chráněn zákonem. Tím pádem neexistuje žádná jednotná regule, od jakých hodnot lze produkt označovat jako „light“ nebo „nízkotučný“ a označení tedy leží přímo v rukou výrobce a toho, jak danou skutečnost vyhodnotí. Proto označení „light“ znamená pouze to, že krmivo má nižší obsah kalorií než jiný druh krmiva stejného výrobce. Výživový expert by však krmivo označené jako „light“ nemusel nutně nazvat nízkokalorickým. Jistotu budete mít tedy pouze tehdy, když prostudujete složení a kalorické hodnoty.

Jak a kdy byste měli krmivo změnit?

Mnoho „expertů“ nabádá k tomu nasadit méně kalorické krmivo již pár týdnu po kastraci, byste tak zabránili vzniku nadváhy. Profylaktická změna krmiva však není nutná v každém případě. Nakonec existují i psi, u nichž kastrace měla pouze minimální vliv na jídelní zvyklosti nebo aktivitu. Smysluplnější v tomto případě je, psa dobře sledovat a pravidelně vážit, abyste případnou tendenci k tloustnutí odhalili včas a přešli do protiútoku. Týdenní prohmatání zvířete může také pomoci, abyste určili, jestli se Vašemu pejskovi neobalují žebra tukem přespříliš. Ideální stav je takový, abyste pejskovi mohli pod srstí bez problémů žebra nahmatat, pokud by byla žebra patrná pouhým okem, tak se naopak jedná o podvýživu.

Jestliže Váš pes měl tendenci k nadváze ještě před kastrací nebo již nadváhu měl, pak přejděte na nízkokalorické krmivo co nejdříve, v tomto případě je dobré tento krok učinit ještě před zásahem do organismu. Při změně krmiva platí – nezávisle na tom, jestli krmivo měníte před nebo po zákroku – dát zvířeti čas na to, aby si na krmivo zvyklo. Náhlá změna může znamenat pro Vaše zvíře stres a může vést k rapidním problémům jako je průjem nebo zácpa. Doporučeno je pomalé a postupné zvykání si na novou potravu.

Dostatek pohybu pro kastrované jedince

Pokud dbáte o to, abyste Vašeho psa po kastraci správně stravovali, znamená to pro zdraví Vašeho pejska významný přínos. Nejen strava samotná má vliv na zdravotní stav Vašeho čtyřnohého miláčka. Abyste předešli nadváze nebo ji zredukovali, často pouze změna stravy nestačí. Měli byste také dbát na to, aby Vaše zvíře mělo dostatek pohybu. I línější, kastrovaní pejsci potřebují každodenní procházku! S adekvátním, pokud možno pomalu se zvyšujícím pohybovým programem můžete Vašemu zvířeti vrátit chuť k pobíhání venku a tím zajistit, aby spaloval potřebné množství kalorií. Váš pejsek pak zůstane i po kastraci dlouho fit a vitální.

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.
7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?
8 min

Správné krmivo pro psí seniory

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.