Správné krmivo pro psí seniory

Pes jí granule z misky

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.

Náchylnější k onemocněním

Na trhu je v současné době k dostání celá řada hotových krmiv pro starší psy. Ale opravdu potřebuje psí senior speciální stravu? Ano, protože věk s sebou přináší změny a bolest. Temperament rozverného štěněte je pryč. Pes se zklidní a méně se pohybuje. Trávení i činnost střev se zpomaluje. Důsledkem jsou trávicí obtíže, jako je zácpa, plynatost nebo průjem. Při žvýkání často bolí zuby a chuť k jídlu se snižuje. Objevují se také onemocnění spjatá s věkem, jako je osteoartróza nebo jiné kloubní problémy.

Žádné hezké vedlejší účinky stárnutí – ale nemějte strach: Podáváním správné stravy můžete uvedené projevy zmírnit. Váš psí senior bude zdravý a vitální i v pokročilém věku!

Více živin, méně kalorií

S nižší tělesnou aktivitou ve stáří se snižuje potřeba energie až o 20 procent. Klesající aktivita také ovlivňuje metabolismus: Zkonzumovaná strava se již nepřeměňuje na svaly, ale na tuk. Důsledkem bývá nadváha. Strava pro seniory by proto měla obsahovat méně kalorií než menu pro dospělé psy. Ale jak snížit množství kalorií ve stravě? Samozřejmě se nabízí snížit množství potravy, tedy podávat menší porce. Ale to je chyba! Protože tak snížíte nejen množství kalorií, ale také cenných živin. A živiny, jako jsou vitamíny a minerály, jsou pro staršího psa životně důležité.

 Vitamíny C, E a B

L-karnitin a antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, posilují imunitní systém psa. Zachycují agresivní volné radikály, které jsou považovány za příčinu stárnutí. Vitamín E je obsažen ve slunečnicovém nebo kukuřičném oleji. Pokud krmivo pro psa připravujete sami, můžete olej jednoduše smíchat s masem a zeleninou. V krmivu pro psí seniory by měly být obsaženy také vtamíny rozpustné ve vodě, jako jsou vitamíny řady B. Pozor na vitamín rozpustný v tucích – vitamín A. Nadměrné množství tohoto vitamínu může silně zatěžovat játra. Vzhledem k tomu, že většina psů miluje játra nebo dokonce olej z tresčích jater, je nedostatek vitamínu A méně častý než nadbytek.

 Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

Suchá srst, vypadávání srsti nebo zvýšený výskyt kožních infekcí není u starších psů ničím neobvyklým. Vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin přispívá ke zdraví pokožky a kráse a lesku srsti. Omega 6 kyseliny jsou obsaženy ve lněném oleji. Omega 3, které jsou ještě cennější, jsou obsaženy v rybím oleji, jako je například lososový olej. Omega-3 mastné kyseliny mají nejen pozitivní účinek na srst, ale také podporují zdraví kloubů. Klinické studie prokázaly, že vysoké hladiny omega 3 u psů s kloubními problémy snížily počet léků proti bolesti.

 Výtažek ze slávky zelenoústé, glukosamin a chondroitinsulfát

Pozitivní vliv na klouby a kosti mají také chondroitin a glukosamin, např. z výtažku ze slávky zelenoústé. Tyto látky napomáhají zmírnění příznaků dokonce u již pokročilé artrózy nebo dysplazie kyčelního kloubu.

 Bílkoviny

Dokonce i v pokročilém věku zůstávají nejdůležitějším zdrojem energie bílkoviny. Maso je považováno za vysoce kvalitní zdroj bílkovin a proto by mělo být hlavní složkou psí stravy. Je důležité, zejména ve stáří, používat vysoce kvalitní maso. Dobré a čerstvé maso nejen lépe chutná, ale organismus ho dokáže také lépe zužitkovat. Svalovina a vnitřnosti, jako je srdce, jsou také lépe stravitelné než houževnaté a chrupavčité kusy masa.

Lehce stravitelné

Trávení starších psů je náchylnější k dysfunkcím. Zpomalená činnost střev je častou příčinou zácpy. Kvůli problémům se zuby pes často potravu řádně nerozžvýká a ve střevě pak následně dochází k problémům se zpracováním velkých “soust”. Dochází také ke změnám bakteriální rovnováhy ve střevech, starší psi pak častěji trpí nepříjemnou zapáchající plynatostí. Přechod na lépe stravitelné jídlo pomůže nejen trávicímu systému, ale také zlepšení klimatu ve Vaší domácnosti. Libové maso, kuřecí maso (vařené krátce), srdce, vejce a trochu rýže, nízkotučný tvaroh a sýr cottage mohou pomoci nastolit rovnováhu trávicího traktu. Potravinám, které jsou obtížně stravitelné, jako jsou potraviny s vysokým obsahem sacharidů, kostí a chrupavek, je lepší se vyhnout. Citlivému žaludku také neprospívá studená strava přímo z chladničky. Nedoporučujeme také náhlou změnu stravy. Navykejte psa na nové krmivo postupně a pomalu přidávejte k původnímu krmivu krmivo nové. Může trvat až týden, než si pes zvykne na nové krmivo pro seniory.

Dostatek tekutin

Staří psi se často chovají stejně jako lidé: Málo pijí. Ale ke zdravé výživě patří i dostatečný příjem tekutin. Mokré krmivo je proto pro seniory vhodnější než suché granule, protože s vlhkým krmivem pes přijímá i tekutiny. Chcete-li, aby Váš pes více pil, můžete přidat do vody na “chuť” např. lžíci drůbeží šťávy, vývar z buřtů nebo vývar s nízkým obsahem soli. Jakoukoli abnormalitu v pitných návycích psa byste neměli brát na lehkou váhu a měli byste se poradit s veterinářem, protože malá, ale také nadměrná žízeň může být známkou závažné nemoci.

Hotové nebo doma připravené krmivo?

Nejdůležitější je kvalita krmiva pro seniory. Pokud připravujete krmivo sami, pravděpodobně už máte přehled o tom, co  má Váš pes rád a co mu dělá dobře. Můžete také sami ovlivnit kvalitu krmiva, například výběrem čerstvých surovin. Čerstvé maso obsahuje velké množství bílkovin a čerstvá zelenina je bohatá na vitamíny. Ale i při podávání hotových krmiv můžete zajistit, aby Váš psí senior dostával vše potřebné. Na trhu je k dostání celá řada krmiv pro seniory, ale velké rozdíly jsou bohužel v jejich kvalitě. Vysoce kvalitní krmivo se nevyznačuje jen vyšší cenou, ale především tím, že jsou všechny použité suroviny uvedeny na obalu. Ujistěte se, že “zdroj masa” je konzistentní, kvalitní a obsahuje výše uvedené živiny. Cukr naopak do krmiv pro psy nepatří a je pro ně škodlivý, zvláště pro staré psy, kteří jsou náchylní k zubním problémům. Bohužel krmiva s přídavkem cukru stále bežně v obchodech naleznete. I když jsou většinou levnější: Dejte od nich ruce pryč, pokud chcete, aby byl Váš pes zdravý. Ruce pryč také od velkého množství pamlsků. I když bude Váš pes žadonit a dělat na Vás „psí oči“: Příliš mnoho pamlsků vede k obezitě a může poškodit zdraví Vašeho psa. Samozřejmě můžete Vašemu miláčkovi pamlsky dopřát, ale pouze v omezeném množství a odpovídajícím způsobem snížit denní dávku běžného krmiva. Také žvýkací kosti podávejte opatrně, protože jsou pro citlivá střeva těžko stravitelné. Raději sáhněte po vlhkém krmivu pro seniory než po suchých granulích.

Vysoce kvalitní, snadno stravitelné, bohaté na živiny, s nízkým obsahem kalorií a naopak s vysokým obsahem tekutin – takové by mělo být krmivo pro psí seniory. Jen tak bude pes i v pokročilém věku vitální a fit a bude si užívat každodenní procházky na čerstvém vzduchu. Psům trpícím nemocemi, obezitou nebo podvýživou kvůli nedostatku chuti k jídlu pomůže ke zmírnění příznaků speciální strava. Pokud máte dotazy týkající se výběru správné stravy, doporučujeme kontaktovat veterináře.

Přejeme Vašemu psímu seniorovi „dobrou chuť“!

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

6 min

Jak krmit štěně

Strava hraje v životě významnou roli. Jak krmit štěně? Již od štěněte je důležité krmit psy zdravým a především vyváženým krmivem. Pokládáte tak základy dobrého fyzického a duševního rozvoje. Pro správnou výživu štěněte je třeba vzít v úvahu několik věcí.