Superpotraviny pro psy

Hladový olizující se teriér

Chia semínka nebo goji: Superpotraviny jsou mezi lidmi v současné době velkým hitem. Ale jedná se pouze o současný trend nebo mohou mít i domácí mazlíčci z těchto potravin nějaký prospěch? Podíváme se na superpotraviny pro psy detailněji.

Co jsou superpotraviny?

Termín „superpotraviny“ používáme pro potraviny, které nás nejen zasytí, ale navíc podporují zdraví a vitalitu. Konkrétně to znamená: rostlinné látky, antioxidanty, minerály a stopové prvky. Superpotraviny nemusí pocházet z dalekých zemí: Často se jedná o běžné potraviny, které nalezneme na každém trhu, v každém oddělení zeleniny – například mnoho regionálních druhů ovoce nebo zeleniny.

Mezi superpotraviny patří samozřejmě také exotické potraviny, které se v současnosti těší velké oblibě – například chia semínka nebo prášek moringa. Tyto dvě superpotraviny způsobily opravdový rozruch a není pochyb, že jsou velmi zdravé! Ale ve „třpytu“ těchto exotických hvězd mnozí přehlíží supersílu zavedených druhů zeleniny nebo obilovin.

V tomto smyslu pojem „superpotravina“ nepředstavuje něco nového, ale označuje potraviny, které jsou pro nás dobré – a naše domácí mazlíčky taktéž. Například dnes víme, že lněné semínko nemůže v popularitě konkurovat chia semínkům, ale má přinejmenším stejné plusy!

Představíme si některé superpotraviny pro psy a jejich možné pozitivní účinky.

 • Sušený hrách

Hrách jako superpotravina? Ale jistě! Klasika zelené kuchyně boduje vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. V sušené formě je tato kulatá zelenina ještě bohatší na bílkoviny. Obsažené vitamíny a stopové prvky jsou prospěšné nejen pro nás, ale take pro naše čtyřnohé mazlíčky. Patří sem vitamín B, hořčík, železo, draslík a zinek.

 • Hnědá rýže

Proč je hnědá rýže lepší než její bílý protějšek? Obsahuje více vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. A nejen to: Protože lidé i zvířata tráví hnědou rýži déle, zasytí na delší dobu. Takže psi z konzumace hnědé rýže profitují stejně jako my lidé.

 • Ječmen

Slupky obalující zrno ječmene obsahují velké množství vlákniny, která podporuje trávení našich čtyřnohých mazlíčků. Kromě toho je ječmen známý pro vysoký obsah minerálů, jako je hořčík, vápník, draslík, železo a fosfor. Nechybí ani vitamíny řady B a aminokyseliny.

 • Sušená řepa

Řepa dodá organismu Vašeho mazlíčka balastní látky. Protože řepa obsahuje velké množství vlákniny, může pozitivně ovlivnit trávení zvířete. Řepa je tedy perfektní superpotravinou pro psy!

Superpotraviny pro psy © exclusive-design / stock.adobe.com
 • Quinoa

Quinoa je jednou z hvězd mezi superpotravinami. Zaslouží si toto označení a je prospěšná i pro psy? Quinoa není obilnina, ale patří do čeledi laskavcovitých, a je proto příbuzná špenátu. Někteří proto nazývají jihoamerické oříšky „rýžovým špenátem“. Quinoa nám, lidem, dodává všech devět esenciálních aminokyselin, tedy aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Pro psy je prospěšná úplně stejně. Kromě toho obsahuje quinoa spoustu bílkovin a minerálů.

 • Droždí

Kvasinky jsou malé mini-houby, které se vyskytují všude v přírodě. Kvasnice v krmivu pro psy obsahují mnoho vitamínů řady B, minerály a stopové prvky. V krmivu pro domácí zvířata obvykle najdeme pivovarské kvasnice. Jsou bohaté především na vitamín B1, který posiluje imunitní systém a přispívá ke kráse srsti. Mimochodem, tablety s pivovarskými kvasnicemi jsou vynikajícími kožními pomocníky i pro člověka.

 • Olej z lososa

Lososový olej dodává organismu psa cenné mastné kyseliny. Patří sem omega-3 a -6 mastné kyseliny, které podporují zdraví pokožky a srsti. Mnoho majitelů domácích mazlíčků uvádí, že po několikatýdením podávání lososového oleje je srst krásnější, hustší a méně vypadává. Nejlepší je, když krmivo již tento tekutý zázrak obsahuje. Kromě toho mají zdravé tuky pozitivní účinky na imunitní systém.

 • Sušená jablka

Normální jablka jako superpotravina? Ano, slyšíte správně! Zdravá výživa může být jednoduchá! Balastní látky a rostlinná vláknina podporují činnost střev – ne nadarmo se v angličtině jablko označuje jako “broom for the body”, tedy „koště pro tělo“. Oblíbené ovoce se navíc vyznačuje vysokým obsahem vitamínů – zejména vitamínů C a B, jakož i minerálů a stopových prvků. Jablka jsou prospěšná nejne pro člověka, ale také pro naše čtyřnohé společníky. Samozřejmě můžete příležitostně dát svému mazlíčkovi malý kousek syrového jablka jako svačinku. Ale v podobě pyré jsou živiny pro psy lépe využitelné. Dobrou alternativou je proto krmivo pro psy, které obsahuje jablka.

 • Borůvky

Borůvky obsahují mnoho antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály. To platí jak pro nás, tak pro psy. Zvláštní roli hraje myrtillin obsažený v modrých bobulích, který dodává plodům intenzivní barvu a přispívá k pružnosti cév. Borůvky zabraňují oxidačnímu stresu a jsou tedy přirozeným pomocníkem proti stárnutí. Potvrzuje to studie na tažných psech z roku 2006. Nic nebrání tomu, abyste i Vašemu mazlíkovi dopřáli pár bobulek, pokud si sami toto ovoce rádi vychutnáváte. Nezáleží na tom, zda jsou borůvky z mrazáku nebo jsou čerstvé. Měli byste je však podávat pouze občas, protože obsahují hodně fruktózy. V granulích pro psy jsou tyto modré bobule vhodným doplňkem.

 • Proso

Proso obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků, které jsou známé zejména vysokým obsahem oxidu křemičitého. Oxid křemičitý napomáhá při ochraně pokožky a srsti, což může pomoci například psům, kteří intenzivně línají. Proso také obsahuje velké množství zdravého železa, které je důležité pro transport kyslíku v krvi a pro obnovu buněk.

 • Výtažek z yuccy

Yucca k jídlu? Ti, kteří si myslí, že “yucca” je pouze majestátní zelenou rostlinou, podceňují tuto palmu dorůstající do výšky až tři a půl metru. V krmivu pro psy může výtažek z této rostliny nejen zabránit nadýmání, ale také zánětům. To je užitečné plus, pokud jde o zdravé krmivo v psí misce, zejména v případě starších psů!

Maso je základ

Superpotraviny pro psy jsou skvělou variantou, jak organismu psů dodat potřebné vitamíny, minerály a mastné kyseliny, přirozeně a bez jakýchkoli přísad nebo prášku. Pro zdravou výživu psů je samozřejmě zásadní základ: hodně masa. U vysoce kvalitních krmiv pro psy by mělo být vždy základem maso, a proto by mělo být na prvním místě seznamu surovin. Snoubí-li se maso s prospěšnými superpotravinami, může Váš čtyřnohý mazlíček těžit nejen z dobrého základu, ale také ze zvláštní síly zeleniny, ovoce a pod.

Náš závěr: Superpotraviny – ano, určitě! Ale jen s kvalitním masovým základem!

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

6 min

Jak krmit štěně

Strava hraje v životě významnou roli. Jak krmit štěně? Již od štěněte je důležité krmit psy zdravým a především vyváženým krmivem. Pokládáte tak základy dobrého fyzického a duševního rozvoje. Pro správnou výživu štěněte je třeba vzít v úvahu několik věcí.