Agapornis (papoušíci)

dva agapornisové

Dostatečný prostor pro energické ptáky

Bohužel jsou kvůli své malé velikosti agapornisové často chováni v příliš malých klecích. Přitom potřebují tito energičtí ptáci dostatek prostoru, aby uspokojili svou přirozenou touhu po volném pohybu.

Chov agapornisů

Minimální velikost klece pro pár by měla být 1 x 0,5 x 0,5 metru –  tak to stanovila skupina odborníků ze Spolkového ministerstva pro výživu, zemědělství a lesnictví. Pokud tyto požadavky nesplníte, porušíte zákon o ochraně zvířat. Ptáci chovaní v příliš malé kleci zleniví a přibírají na váze. Hrozí také riziko, že se dříve mírumilovní ptáci stanou kvůli nedostatku prostoru hysterickými. Navzájem se štípou a honí v kleci, protože nemohou jinak uspokojit své přirozené nutkání k pohybu.

K dostání jsou klece, které jsou na dvou nebo třech stranách pokryté dřevotřískovými nebo plastovými deskami (materiál, který nemohou ptáci ozobat) a pouze jedna nebo dvě strany jsou opatřeny mřížemi. Uzavřené stěny chrání před průvanem a poskytují ptákům pocit bezpečí. Není-li klec příliš velká, měla by být alespoň dostatečně dlouhá, aby mohli ptáci létat.

Do klece vložte přírodní větvě (neošetřené!), které ptáci rádi ozobávají. Tím se obrušuje zobák a drápky a zároveň, při pravidelné výměně větví, přispívá kůra bohatá na minerály ke zdravé výživě ptáků. Ideální klec je opatřena relativně velkými přístupovými dvířky s bezpečným zajišťovacím mechanismem, dostatečně vysokým písčitým podkladem a pokud možno zvenku přístupnými miskami na krmivo a vodu.

Pokojové voliéry

Pokud chcete svým opeřencům dopřát uspokojivé životní podmínky, vybudujte pro ně pokojovou voliéru. Nabízí mnohem více prostoru, takže můžete chovat papoušíků několik. Voliéra 3 x 1,5 x 2 m je vhodná pro šest až osm agapornisů. S větším počtem ptáků se ale také zvyšuje hluk a znečištění. Umístění voliéry hraje důležitou roli.
Pokud máte dostatek místa, je vhodné voliéru umístit do samostatného pokoje. Zavřete dveře a neslyšíte nic a obývací pokoj je čistý, bez prachu a peří. Důležitý je také přísun čerstvého vzduchu a dostatek světla. Vzhledem k tomu, že v zimním období je slunečního svitu málo, doporučujeme v zimních dnech přidat umělé osvětlení. Přívod vzduchu by měl být zajištěn neustále, ale dávejte pozor na průvan.
Ve vlastním zájmu byste se měli ujistit, že lze voliéru snadno čistit. Nejjednodušší způsob je stěny voliéry vydláždit a podlahu opatřit odtokem. 50 cm vysoké kovové obložení z velké části zabraňuje tomu, aby se nečistota dostala skrz mříže ven.  Vzhledem k tomu, že se písek po určité době (v závislosti na počtu ptáků) znečistí, je třeba ho po několika dnech vyčistit. Příležitostně můžete také naistalovat některé nové zábavné prvky, jako jsou čerstvé, neošetřené větve, netoxické rostliny, lanka, nebo hračky na lezení. Širokou nabídku hraček naleznete v našem online obchodě zoohit.

Svobodné létání

Pokud chováte papoušíky v kleci, měli byste jim každý den dopřát alespoň trochu volnosti a pohybu. Dbejte však na následující opatření:
• Odstraňte jedovaté rostliny, např. cesmínu ostrolistou a bez chebdí.
• Zavřete okna a zatáhněte závěsy.
• Z bezpečnostních důvodů nenechávejte psy a kočky v místnosti.
• Nenechávejte v místnosti žádné čisticí prostředky ani cigarety.
• Dávejte pozor na zrádné mezery za nábytkem.
• Dveře vždy zavřete.
• Mějte ptáky pod neustálým dohledem, aby např. neozobávali kabely.

 

Výživa agapornisů

Papoušíci by měli dostávat převážně zdravou, vyváženou směs různých semen. Důležitý je také dostatečný přísun energie. Tu ptáci získají z ovoce, zeleniny a živočišných bílkovin. Nezapomeňte, že některé druhy zeleniny a ovoce nejsou pro papoušíky vhodné (například avokádo, švestky, citrony a fazole). Samozřejmě by měli ptáci dostávat každý den čerstvou vodu. Kohoutková voda postačí. P

Koupě agapornisů

Existuje několik možností, kde papoušíky zakoupit. Nákup v obchodech pro chovatele či u samotných chovatelů je nejvýhodnější, protože disponují odbornými znalostmi a mohou Vám poskytnout cenné rady a informace, zejména pokud jste v chovu ptáků nováčkem. Občas lze také agapornisy nalézt v útulcích, ale zde většinou odborné znalosti o ptácích nemají. Nákup na různých webových stránkách je také jednou z možností, ale dejte si pozor na pochybné nabídky. Dbejte na to, aby se jednalo o profesionální webové stránky. Pokud si chcete pořídit papoušíky, měli byste vědět, že tito ptáci žijí vždy párech a není dobré je oddělit. Dále si před koupí prohlédněte tělo ptáka. Zda je pták zdravý poznáte podle hladkého peří a bdělého charakteru.

mláďata agapornisů
Nejlépe hodnocené články
4 min

Korela

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito "mini-kakadu" spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:
6 min

Kanárek

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.
5 min

Agapornis (papoušíci)

Bohužel jsou kvůli své malé velikosti agapornisové často chováni v příliš malých klecích. Přitom potřebují tito energičtí ptáci dostatek prostoru, aby uspokojili svou přirozenou touhu po volném pohybu.