Žako (papoušek šedý)

Dva papoušci žako sedí na větvi

Jednoduchá elegance s nádechem barev: papoušci žako vypadají nenápadně, ale jejich vnitřní hodnoty překvapí.

Navzdory svému nevýraznému opeření patří žako k nejoblíbenějším papouškům. To proto, že tito zábavní ptáci jsou velmi chytří. V našem portrétu se dozvíte, čím se ještě vyznačují a jak můžete papouška šedého učinit šťastným.

Vzhled: decentně zvýrazněný

Papoušci šedí patří k největším papouškům v Africe. Jejich délka těla dosahuje něco přes 30 centimetrů. Hmotnost se pohybuje kolem 450 gramů. Za své jméno vděčí šedému opeření, které je na hlavě světlejší a zdobí téměř celé tělo ptáka.

Výrazné akcenty tvoří jasně červená ocasní pera, silný černý zobák a žluté jiskřivé oči. Neopeřené oční kroužky jsou bílé.

Vizuálně se samci a o něco menší samice téměř neliší. Existují však dva druhy, mezi kterými určité rozdíly jsou. Žako liberijský má na rozdíl od žaka kongo světlejší hnědorůžový zobák, tmavší opeření a je mohutnější postavy.

Povaha: společenský, nesobecký, jazykově nadaný

V přírodě je papoušek šedý neustále v pohybu – nejraději v hejnech a malých skupinách. Udržuje také úzké sociální vztahy se svým partnerem. Vědci dokonce nedávno zjistili, že ptáci jsou nezištní a neznají závist.

Neúnavný mluvka

Kromě výrazné sociální inteligence má mnoho papoušků šedých velký jazykový talent a napodobují hlasy a zvuky. Mohou však být při tom velmi hlasití.

Některé exempláře vesele komunikují se svými chovateli nebo si dokonce objednávají jídlo pomocí hlasového asistenta. To se stalo pečovatelce Marion Wischnewski z Anglie. Její papoušek Rocco si v internetovém obchodě objednal spoustu ovoce, které rád jí.

Papoušci šedí jsou rozhodně nároční a potřebují hodně pozornosti. Vždy si rádi popovídají a ocení jakoukoli aktivitu, kterou jim můžete nabídnout.

Navzdory své ostražitosti jsou papoušci žako ke změnám skeptičtí. Proto byste měli tyto citlivé ptáky opatrně seznamovat se vším, co je pro ně neznámé.

Dají se papoušci šedí ochočit?

Elegantní ptáci jen těžko odolávají odměně. Tuto slabinu můžete využít: s trochou trpělivosti lze tato chytrá zvířata vycvičit a naučit je jednoduché povely. To je také nutné, pokud nechcete, aby Vám Váš nový opeřený přítel „skákal po hlavě“.

Jakmile si získáte důvěru papouška šedého, rychle se stane důvěřivým. Aby se však cítil zcela v pohodě, potřebuje bezpodmínečně kontakt s ostatními papoušky.

Chov: v nejlepší společnosti

Papoušci jsou rádi obklopeni svými druhy. Kontakt s lidmi může doplnit, ale v žádném případě nahradit společnost jejich soukmenovců. Proto byste papouška šedého nikdy neměli chovat samotného, ale v páru nebo skupině.

Pokud mezi dvěma papoušky šedými přeskočí jiskra, žije pár v intimním svazku a zůstává monogamní. Když samice najde místo k hnízdění, například hnízdo v dutém kmeni stromu, snese dvě až pět vajec. Sedí pak na nich asi čtyři týdny. Během této doby se samec ujme krmení samičky.

Dva žako si hrají © Jill Lang / stock.adobe.com
Aby byli žako šťastní, potřebují žít alespoň ve dvou a mít dostatek hraček, které zaměstnají jejich mysl.

Společenští letci s nároky

Žako jsou společenští i s jinými druhy. Dobře vychovaní psi a kočky jsou jako spolubydlící papoušky akceptováni. Na druhou stranu je socializace s ostatními ptáky, zejména s těmi menšími, obtížná. Kontakt s malými dětmi by měl probíhat pouze pod dohledem, kvůli ochraně plachých šedých papoušků.

Kromě sociálního kontaktu potřebuje papoušek šedý vzhledem ke své tělesné velikosti také hodně prostoru. V České republice nejsou stanoveny minimální rozměry voliér. Pro pohodlí papoušků by voliéra měla být alespoň dva metry dlouhá, jeden metr široká a jeden metr vysoká. Každé další zvíře potřebuje navíc alespoň polovinu tohoto prostoru.

Voliéra slouží zvířatům jako místo pro spaní a krmení. Po zbytek času se papoušci šedí velmi rádi proletí, a proto potřebují hodně volného prostoru.

Toto by ve Vaší voliéře rozhodně nemělo chybět:

  • různé možnosti šplhání a ohlodávání
  • bidýlka z přírodního dřeva o různých průměrech
  • mřížka z příček nebo proutí
  • koupací vybavení
  • podlaha pokrytá pískem, neošetřenými dřevěnými hoblinami nebo mulčovací kůrou

Inteligence papoušků šedých nepřestává vědce a chovatele udivovat. Z tohoto důvodu by ve voliéře neměly chybět různé možnosti zaměstnání. Správnými hračkami můžete své papoušky duševně stimulovat a zabránit tomu, aby se nudili.

Jak zařídit, aby se papoušci šedí cítili jako doma

Vytvořte papouškům šedým co nejpřirozenější podmínky. Světlá část dne by měla trvat deset až 14 hodin a zahrnovat i fáze soumraku. Umělé zdroje UV záření rovněž poskytují ptákům životně důležité UV paprsky. V noci je také vítané orientační světlo, ale nikoli světlo z televizorů nebo notebooků.

Papoušci šedí také nesnášejí suchý topný vzduch, jinak mají tendenci si škubat peří. Ideální je vlhkost vzduchu vyšší než 60 %.

Upozornění: Papoušci od přírody milují ohlodávání dřeva, papíru a proutí. Takové předměty raději nenechávejte bez dozoru. Místo toho nabídněte ptákům dostatek příležitostí k neškodnému ohlodávání.

Strava: čerstvá a vyvážená

Druhově vhodný chov papoušků šedých vyžaduje kromě čerstvé vody také správné krmivo:

  • Každý den potřebují čerstvé ovoce a zeleninu. Nesnášejí však některé druhy zeleniny, jako je zelí, brambory a avokádo.
  • Jako doplněk slouží obilné směsi s malým množstvím slunečnicových semínek.
  • Grit pomáhá ptákům trávit zrní a minerální kameny nebo sépiové kosti jim dodávají důležitý vápník.
  • Jednou týdně by se na jídelníčku měly vyskytovat ořechy a potraviny s vyšším obsahem bílkovin, například; tvaroh nebo vařené vejce.
  • Čerstvé větvičky z neošetřených ovocných stromů uspokojí touhu ptáků po okusování a poskytnou jim vítanou změnu jídelníčku.

Zobáky papoušků šedých jsou vynikajícími louskáčky. Přesto byste jim měli nabízet pouze vyloupané ořechy. Chráníte tak zvířata před nebezpečnými sporami plísní.

Žako jí mrkev © kristinatodoreva / stock.adobe.com
Afričtí papoušci šedí, stejně jako papoušek šedý Timneh na obrázku, potřebují čerstvé ovoce a zeleninu každý den.

Zdraví: přátelé na celý život

Papoušci šedí jsou věrní společníci: při dobré péči se mohou dožít 50 nebo dokonce 60 let. Chcete-li se z papoušků žako těšit dlouho, pečlivě je pozorujte.

Jsou obvykle čilí ptáci náhle tišší než obvykle? Jsou načechraní? Vytrhávají si peří? Ztrácejí chuť k jídlu? To vše může znamenat, že jsou nemocní. Typickými onemocněními papoušků šedých jsou plísňová onemocnění kůže nebo dýchacích cest a onemocnění jater.

Změny v chování mohou také naznačovat stres nebo frustraci. Dbejte proto také na duševní zdraví svých šedých papoušků. Nejsou to zvířata pro začátečníky a na chyby v chovu reagují velmi citlivě.

Pořízení: papoušek šedý pouze s dokladem

Chtěli byste náročným papouškům žako nabídnout pěkný domov? Pokud si chcete pořídit papouška šedého, jsou kromě obchodů se zvířaty první volbou soukromí chovatelé. Mohou Vám poskytnout komplexní poradenství.

Kolik stojí papoušek šedý u chovatele?

Náklady na papoušky šedé se liší. Dobrým vodítkem je však částka kolem 18 000 korun. Ať už v obchodě se zvířaty nebo u chovatele, dobře se informujte o původu ptáků. Mezinárodní obchod s volně žijícími ptáky je zakázán v zájmu ochrany volně žijících populací.

Protože papoušci šedí patří mezi chráněné druhy, podléhají také povinnému označování a oznamování. Je vyžadováno potvrzení o původu. Nutné je také potvrzení CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a volně rostoucích rostlin). To dokládá, že papoušci byli do Evropy legálně dovezeni nebo zde byli odchováni.

Původ: vývozní senzace z Afriky

Papoušci šedí patří do čeledi papoušků. Papoušci šedí kongo a papoušci šedí liberijští jsou jedinými zástupci rodu Psittacus. Ve své domovině v Africe obývají stromy v mangrovových a tropických deštných lesích. Vyskytují se také ve vlhkých savanách střední a západní Afriky.

Žako kongo má svůj domov především v Gabonu, Konžské republice a Demokratické republice Kongo. Žako liberijský se naopak vyskytuje v některých částech Pobřeží slonoviny, Sierry Leone, Libérie a jihovýchodní Guineje.

Již v 16. století se krásní papoušci šedí dostali s mořeplavci do Evropy. Na počátku 17. století se těšili rostoucí oblibě mezi soukromými osobami. Dnes patří spolu s andulkami k nejoblíbenějším domácím ptákům.

Přehled: papoušek šedý – žako

Název papoušek šedý (Psittacus erithacus)
Velikost délka těla cca 33 cm
Očekávaná délka života až 60 let
Chov (počet jedinců) minimálně v páru, ideálně více
Socializace s ostatními zvířaty možné se psy a kočkami, ostatní ptáci se nedoporučují
Klec voliéra: ideálně 2 m dlouhá, 1 m vysoká a 1 m široká
Krmivo pestré; hlavně ovoce a zelenina; obilné směsi, bílkoviny a ořechy jako doplněk
Stupeň náročnosti pokročilý
Nejlépe hodnocené články
3 min

Korela

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito "mini-kakadu" spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:

5 min

Kanárek

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.

5 min

Papoušek ara

Snad žádný milovník ptáků neodolá výraznému opeření, nápadné kráse a charakteru. Papoušek ara však má na své chovatele velké nároky. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější rady pro chov a péči o tyto exotické ptáky.