Korela

Korela s bílým pozadím

Korely

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito “mini-kakadu” spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:

Chov korel

Korela by nikdy neměla žít izolovaně. Je to velmi společenský pták, v přírodě žijící v hejnech. Pokud nebude mít možnost budovat vztahy s ostatními ptáky, vytvoří si takový vztah k Vám. Přesto, že Vás to bude zpočátku možná těšit, postupem času se stane vyžadování Vaší neustálé pozornosti nepříjemné. Za Vaši nevšímavost Vás „odmění“ hlasitým křikem. Hlasitý křik slouží v rozlehlé Austrálii ke svolávání hejna a tento vzorec chování je vrozený. Stejně jako své společníky z hejna, bude korela volat i Vás. Díky tomuto “obávanému” křiku si korely vysloužily negativní přezdívku „křiklouni”, kteří nesčetněkrát narušili dobré sousedské vztahy.

párek korel © Martina Berg / stock.adobe.com

Další reakcí na osamělost mohou být psychické změny a problémové chování. Zejména samečci mají sklony k agresivitě, samičky pak k apatii. Mějte také na paměti, že zrcadlo není náhradou za partnera a nemá v kleci pro korely co dělat.

Chov s jinými druhy ptáků

Korely jsou mírumilovné a mohou být chovány ve voliéře společně s andulkami, neofévami a kakariki (pokud zrovna nehnízdí). Řeč jednotlivých druhů je zcela odlišná. Je také velmi pravděpodobné, že se korely proti živým a mnohem “agresivnějším” andulkám hůře prosadí. Proto by měly být korely chovány v párech stejného druhu.

Svobodné létání

Korely jsou rození letci! Toho, kdo viděl bravurní letové dovednosti korel a ví, že tito ptáci v rodné Austrálii urazí velké vzdálenosti při hledání potravy. Nezavírejte korely do klece na celý den bez možnosti volného létání. Dopřejte svému opeřenému kamarádovi každý den trochu volnosti. Létání posiluje svaly a kosti a upevňuje své zdraví. Kochejte se rychlým a elegantním letem korel. Pokud takovou možnost nemáte, raději se chovu korel vzdejte.

Zábava

Snažte se korely zabavit! Čím více zábavy a aktivit jim připravíte, tím živější a zdravější budou. Vlastnoručně vyrobené hračky, lanka na šplhání, větve k ozobávání. Existuje tolik aktivit, které korely rády dělají a kompenzují si jimi přirozené instinkty. Znuděná korela se postupně stává flegmatickou a depresivní.

Nymphensittich Zucht

korela s ptáčaty © YK / stock.adobe.com

Chov korel

Předpokladem úspěšného chovu korel je za prvé dobrý vztah ptáků v páru a za druhé vhodné hnízdo, jelikož korely jsou ptáci hnízdiví. Jakmile začne sameček připravovat hnízdo, je to známka toho, že pár očekává mladé. Po páření trvá až dva týdny, než samice naklade vajíčka. Na vajíčkách sedí většinou samice, ale při chovu se ptáci střídají. Zhruba po 3 týdnech se vylíhnou ptáčata.

Věk korel

Korely žijící v domácím prostředí se dožívají přibližně 15-20 let. Ve volné přírodě pouze 10 -14 let. Zásadní roli hraje chov ptáků.

Všechny produkty pro chov ptáků naleznete v našem online obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
3 min

Korela

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito "mini-kakadu" spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:

5 min

Kanárek

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.

5 min

Papoušek ara

Snad žádný milovník ptáků neodolá výraznému opeření, nápadné kráse a charakteru. Papoušek ara však má na své chovatele velké nároky. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější rady pro chov a péči o tyto exotické ptáky.