Kanárek

hlava žlutého kanárka

Správná péče je důležitá

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.

Čím kanárka krmit?

Kanárek by měl dostávat směs různých zrnek pro kanárky, které jsou základem jeho stravy. Směs by měla obsahovat např. travní či salátová semena, lněné semínko nebo semena mastňáku habešského (nigeru). Na podporu trávení by měl kanárek dostávat speciální písek. Pro pestrou výživu doporučujeme přidávat zelené krmivo, pozor však na jedovaté rostliny. To samé platí pro ovoce a zeleninu.

kanárek v přírodě © Andre Bonn / stock.adobe.com

Kolika let se kanárek dožívá?

Při správné péči se kanárek obvykle dožívá  10 – 15 let.

Období rozmnožování

Období rozmnožování začíná na jaře. Sameček toká a povzbuzuje samičku ke stavbě hnízda. První vejce samička naklade obvykle následující ráno po dokončení hnízda. Obvykle naklade 3 – 5 vajec.

tři kanárci na větvi © enens / stock.adobe.com

Chov kanárka

Kanárky doporučujeme chovat ve větší skupince, minimálně však v páru. Kanárek nesmí být chován jako jedináček. Začátečníkům doporučujeme chovat samečka s několika samičkami, což bývá většinou bezproblémové. Samozřejmostí je dostatečně velká voliéra. Velikost voliéry závisí také na velikosti hejna. Každý den byste měli kanárkovi dopřát volný let.

Koupání kanárků

Možná Váš kanárek koupání zrovna nemiluje, ale i přesto byste ho měli pravidelně sprchovat, aby neměl špinavé peří. Stačí naplnit láhev s postřikovačem vlažnou vodou a kanárka postříkat, dokud nebude mokrý. Kanárek se pak otřepe a začne se čistit. Pokud je Váš kanárek lajdák, co se péče o tělo týče, zkontrolujte, zda nemá ulepenou kloaku. Znečištěná místa omyjte houbičkou a vlažnou vodu.

Pelichání

Každoroční přepeřování, které začíná v létě (zhruba v době letního slunovratu) a trvá přibližně osm týdnů, je pro Vašeho ptáčka velmi namáhavé. V této době potřebuje hodně odpočinku a nebude Vás tolik těšit svým zpěvem. Denní koupel je nyní obzvláště důležitá, protože podporuje výměnu peří. Dvakrát denně přilévejte čerstvou vlažnou vodu do lázně, aby byla co nejpříjemnější.  Ujistěte se, že není kanárek v průvanu, když sedí mokrý na bidýlku, aby neprochladnul.

V tomto období potřebuje kanárek také rozmanitou stravu. Krmivo na podporu přepeřování dodá organismu potřebné minerály a vitamíny. Praktické je připevnit do klece misku, ze které může kanaárek konzumovat malá množsví krmiva. Každý den podávejte také čerstvé zelené krmivo, nejlépe pampelišky. Doplňky stravy pro ptáky naleznete v našem online obchodě.

Výměna šupinaté kůže

Každoročně dochází nejen k výměně peří, ale také šupinaté kůže na nohou. Starším zvířatům nebo těm, která se příliš často nekoupou, se může na nohou vytvořit několik vrstev kůže a ta je pak ztvrdlá a šupinatá. V takovém případě pomůže teplá voda. Pokud chcete svému malému opeřenci věnovat náležitou péči, jemně vmasírujte do nohou cca třikrát ročně hutný krém či kalciovou mast ze zverimexu. Pokud jsou nohy Vašeho zpěváčka stále šupinaté, mohou být napadeny roztoči. V takovém případě vyhledejte veterináře.

Péče o drápky

Pokud jsou drápy Vašeho kanárka příliš dlouhé, měli byste je určitě zkrátit. V opačném případě už nebude schopen chodit, protože bude zakopávat o vlastní nohy, zkroutí se mu prsty nebo uvízne v mřížích a ublíží si. Vezměte si kanárka do jedné ruky a  vystrčte mu nohu pomocí ukazováku a palce dopředu. Držte ho proti světlu. Nyní můžete vidět prokrvené části drápů. Odstříhněte špičku drápu. Ponechejte kousek čisté rohoviny a snažte se zachovat přirozený tvar drápku. Pokud stříhnete příliš daleko, pomůže hemostatická vata z lékárny.

Péče o zobák

Některým kanárkům polovina zobáku přeroste nebo mají příliš dlouhý horní zobák. Aby Váš opeřený kamarád mohl jíst s radostí, musíte mu zobák zastříhnout. Není to tak snadné, protože rohovina zobáku je velmi tvrdá a musíte být velmi opatrní, abyste neporanili jazyk. Pokud jste natolik odvážní, že to vyzkoušíte sami, měli byste nejprve celý proces nastudovat u veterináře.

Onemocnění kanárků

  • Ptačí neštovice Pro ptáky je toto virové onemocnění smrtelné. Preventivní očkování může ptáka ochránit před nákazou, pokud však již nemoc propukne, nelze ji vyléčit. U nakaženého jedince se objevují puchýřky na zobáku a nohách, v dalším stádiu začíná být pták dušný.
  • Onemocnění vejcovodu Vejce se zachytí ve vejcovodu a samička ho nemůže naklást. Břicho je oteklé a samička je vyčerpaná a oslabená. Bez okamžité lékařské pomoci samička uhyne.
  • Parazité Napadení roztoči je u ptáků poměrně časté. Roztoči mohou napadnout různé části těla: Například parazité ve vzdušném vaku a průdušnici způsobují sípání a cvakání. V peří můžete roztoče rozpoznat pouhým okem a pták se v takovém případě neustále čistí. Výskyt roztočů souvisí většinou se špatnými životními podmínkami zvířete.

Všechny produkty pro “ptáky” naleznete v online obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
3 min

Korela

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito "mini-kakadu" spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:

5 min

Kanárek

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.

5 min

Papoušek ara

Snad žádný milovník ptáků neodolá výraznému opeření, nápadné kráse a charakteru. Papoušek ara však má na své chovatele velké nároky. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější rady pro chov a péči o tyto exotické ptáky.