Papoušek ara

Červení papoušci ara

Papoušek ara je monogamní zvíře a měl by být chován alespoň v páru.

Snad žádný milovník ptáků neodolá výraznému opeření, nápadné kráse a charakteru. Papoušek ara však má na své chovatele velké nároky. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější rady pro chov a péči o tyto exotické ptáky.

Vzhled: čím se papoušek ara vyznačuje?

Papoušci ara jsou pestrou skupinou, která má nicméně společné rysy. Příroda dala všem papouškům ara výraznou obličejovou masku. Ta pokrývá obě strany obličeje a je pouze málo opeřená, případně vůbec.

Zobák má obvykle černou nebo bílou barvu, je typicky zakřivený a silný. Nohy jsou tmavě šedé a dlouhý ocas je stupňovitě opeřený.

Kromě těchto charakteristik je pro papoušky ara typická barevná rozmanitost. Velikost a zbarvení se u každého z osmi druhů značně liší.

Například dva známí zástupci, ara arakanga a ara ararauna, jsou pestře zbarvení. Mohou dorůstat výšky až 90 cm a váhy až 1,5 kg. Naproti tomu ara červenoramenný měří jen 35 cm a váží kolem 150 g. Je zbarvený převážně zeleně a jeho opeření zdobí matné červené a namodralé akcenty.

Je můj papoušek ara samička nebo sameček?

Zatímco jednotlivé druha ara lze poměrně snadno identifikovat, otázku pohlaví není snadné zodpovědět.

U některých druhů se mohou vyskytovat drobné rozdíly ve velikosti a stavbě těla. Jednoznačné určení pohlaví je však často možné pouze analýzou DNA nebo endoskopickým vyšetřením.

Papoušci ara
Papoušek ara se vyskytuje v různých zbarveních.

Povaha: jací jsou barevní ptáci?

Krásní, živí a hlasití – tak lze nejlépe popsat papoušky ara. Navzdory své výrazné zvědavosti a velké inteligenci nejsou ara tak jazykově nadaní jako například papoušci šedí – žako.

To jim však nebrání v tom, aby na sebe hlasitě a beze slov upozorňovali. Rádi tak činí zejména ráno a večer. Mimochodem, od jejich křiku se odvíjí i jejich zvukomalebné jméno.

Jakmile si k Vám papoušek ara získá důvěru, můžete tohoto krásného ptáka hýčkat a mazlit se s ním. Ara jsou velmi láskyplní. Na oplátku mohou občas projevit trochu žárlivosti.

Chov papoušků ara: kolik místa potřebují?

Chov papoušků ara v druhově vhodném prostředí vyžaduje hodně prostoru. Zejména velcí zástupci papoušků ara zabírají hodně místa, jejich rozpětí křídel někdy přesahuje jeden metr.

Nechcete, aby se tito ptáci z džungle cítili stísněně. Potřebují svůj pokoj nebo vnitřní či venkovní voliéru a prostor k létání. Ptačí klec by se měla používat pouze pro přepravu.

Prostory pro tyto monogamní ptáky musí být dostatečně dimenzovány. Při délce těla do 60 cm je pro pár ptáků zapotřebí prostor 4 x 2 x 2 metry (délka, šířka a výška). Větší ara potřebují místo o rozměrech alespoň 6 x 3 x 2,5 metru. Kromě toho musí být přístřešek ze všech stran uzavřen.

Druhým požadavkem je, aby ptáci byli chováni alespoň v párech. To totiž odpovídá charakteristickému sociálnímu chování těchto pestrobarevných papoušků. Chov s jinými druhy ptáků se nedoporučuje. Jejich velikost a impozantní zobák jsou pro menší ptáky příliš zastrašující.

Vzduch, světlo a teplota

Pokud se rozhodnete pro venkovní voliéru, měli byste ptákům nabídnout přístup do vnitřního prostoru nebo vyhřívaného přístřešku. Papoušci ara žijí v tropických teplotách. Proto jsou citliví na teploty nižší než 12 stupňů Celsia. Rovněž preferují vlhkost vzduchu nejméně 60 %.

Nedostatek přirozeného denního světla můžete kompenzovat zdroji UV světla. Pro noční hodiny pořídit papouškům malé noční světlo.

Kontrolní seznam: s těmito doplňky potěšíte srdce každého papouška

  • Chytří papoušci ara jsou vyrovnaní a šťastní, když je zaměstnáte různými hračkami vhodnými pro papoušky.
  • Zobák je také třeba zaměstnat. Například přírodní větve vybízejí k okusování a jsou pro papoušky snadno uchopitelné.
  • Místa pro krmení a pití by měla být snadno přístupná a vždy čistá.
  • Do voliéry můžete vnést pohyb pomocí houpaček a možností šplhání.
  • Většina papoušků ara má z vlažné sprchy velkou radost. Poslouží Vám travní postřikovač nebo láhev s rozprašovačem.
  • Jako podlahu lze použít písek pro papoušky nebo podestýlku.
Papoušci ara ve voliéře
Papoušsi ara potřebují dostatek prostoru pro pohyb.

Strava: čím se papoušci ara živí?

V přírodě se papoušci ara živí ovocem, semeny, bylinami nebo bobulemi. Mají velmi rádi čerstvé, neošetřené ovoce a zeleninu. Mohou je dostávat každý den. V jejich jídelníčku se mohou občas objevit i ořechy. Díky svému zobáku mají pestrobarevní papoušci vždy dokonalý nástroj k otevírání tvrdých skořápek.

Složení a množství krmiva by mělo být vždy přizpůsobeno druhu papouška, úrovni aktivity a zdravotnímu stavu. Kromě pestrého krmiva pro papoušky doplňuje jejich stravu každý den čerstvá voda a minerální kameny.

Zdraví: jak zajistit papouškům ara dlouhý život

Stejně jako kočky, ani papoušci často nedávají najevo, že jim není dobře. Zjistěte si informace o nemocech papoušků a zaměřte se na typické příznaky. Tyto nemoci se mohou vyskytovat u papoušku: psitakóza, aspergilóza, Pachecova nemoc nebo PBFD. Objasněte si s veterinářem příznaky, abyste mohli nemocné ptáky včas léčit.

Kolika let se dožívají papoušci ara?

S druhově vhodnou stravou, dostatkem prostoru a milujícím partnerem se papoušci ara dožívají 40 až 50 let. Mohou se však dožít až 90 let. Budoucí majitelé by tuto skutečnost měli mít na paměti.

Pořízení: co je třeba zvážit, pokud si chcete koupit papouška ara

Už jste se rozhodli, že chcete poskytnout domov páru papoušků ara a dokážete splnit vysoké nároky těchto krásných zvířat? Nejlepší cestou je navštívit chovatele ve Vašem okolí. Poskytnou Vám dobré rady. Dozvíte se také, odkud Vaši noví spolubydlící pocházejí.

Nezapomeňte: chov papoušků musí být registrován na příslušném krajském úřadu.

Při koupi některých papoušků ara musí kupující dodržovat právní předpisy a mít příslušné doklady. O tom Vás bude informovat i renomovaný chovatel. Ara jsou dražší než ostatní papoušci, a to už jen kvůli své velikosti. Cena se pohybuje od 15.000 do 60.000 Kč za kus v závislosti na druhu.

V útulcích nebo sdruženích na ochranu zvířat si můžete papoušky ara obvykle vzít za symbolický poplatek. Často se zde však vyskytují nemocní ptáci nebo ptáci s narušeným chováním. Takové ptáky by měl chovat pouze zkušený majitel papoušků.

Stále nejste rozhodnuti, kteří ptáci by měli obohatit Váš život? Nejkrásnější druhy ptáků jsou představeny v našich portrétech druhů.

Původ: odkud přesně pocházejí tito ptáci z džungle?

Papoušci ara patří do řádu papoušků a pocházejí z teplého podnebí. Původním domovem papoušků ara jsou tropické deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky. Mnoho druhů papoušků ara se zde vyskytuje podél říčních toků a v otevřených lesích. Obývají také savany se stromy, bažiny či kopcovité oblasti.

Bohužel nejsou jen ceněni jako domácí mazlíčci. Ve svém přirozeném prostředí jsou ohroženi kvůli pytláctví a kácení deštných pralesů. Mimo jiné i proto je dnes mezinárodní obchod s většinou papoušků zakázán.

Proto by se zodpovědní milovníci ptáků měli při nákupu krásných papoušků ara obracet pouze na renomované chovatele.

Papoušek ara – přehled

Jméno: ara
Velikost: až 90 centimetrů
Průměrná délka života: v průměru 40 nebo 50 let, někdy až 90 let
Chov: alespoň ve dvojicích
Socializace s jinými zvířaty: nedoporučuje se
Klec: ptačí místnost nebo voliéra o rozměrech nejméně 4 x 2 x 2 metry a přístřešek pro pár
Krmivo: ovoce, zelenina, semena, bobuloviny, bylinky, ořechy, doplňkově minerály
Obtížnost chovu: náročná


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Animals have accompanied me for as long as I can remember - there is hardly a child's photo without a budgie on my head or a cat on my lap. For more than ten years, I have been writing as an editor about various topics ranging from health insurance to cat ownership. Always with me: my cat Mimi, who is the best source of inspiration for many texts and knows when it's time for a break from writing.


Nejlépe hodnocené články
4 min

Korela

Každý, kdo někdy choval korelu, dobře ví, že výroky typu „ideální pták pro začátečníky“ a „snadný chov“ nejsou zcela pravdivé. Pokud však budete dodržovat několik základních zásad, užijete si s těmito "mini-kakadu" spoustu legrace a oni s Vámi také. Rádi bychom Vás seznámili se základními zásadami chovu a potřebami těchto opeřenců:
6 min

Kanárek

Kanárci jsou nenároční na chov, neboť se o sebe starají sami, pokud jim poskytnete všechno potřebné vybavení jako je nádobka na koupání, různě velká bidýlka a sépiovou kost. Někdy je ale Váš opeřený společník odkázán na Vaší pomoc.
5 min

Papoušek ara

Snad žádný milovník ptáků neodolá výraznému opeření, nápadné kráse a charakteru. Papoušek ara však má na své chovatele velké nároky. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější rady pro chov a péči o tyto exotické ptáky.