Papoušek vlnkovaný neboli andulka – reprodukce

Dvě modré andulky

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Je tak hezké, když vyvede mladé. U ptáčků je při párování zapotřebí mít nazřeteli několik bodů.

  • Pokud byste jednou chtěli nechat Vaše andulky, aby seděly na vejcích, pak musíte u organizací (veterina, zdravotní zařízení apod.), které jsou zodpovědné za oblast, ve které žijete, zajistit chovatelské povolení (na další informace se vyptejte přímo na místě). Cílem tohoto nařízení je to, aby se předešlo šíření papouščí nemoci (psitakóza), která může jako mor ohrozit zvířata i člověka a je přenášena právě andulkami. Pokud jste opomněli obstarat povolení ještě před sezením na vejcích, může být uděleno dodatečně nebo tuto skutečnost nahlašte příslušnému veterinárnímu orgánu. Ten potom nenadálé sezení pravděpodobně povolí.
  • Po předložení povolení obdržíte u centrálního úřadu pro zoologii značící kroužek pro andulku. Okroužkováním zvířete je garantováno, že se jedná o domestikovaného jedince a nikoli o andulku, která pochází z volné přírody v Austrálii. Neokroužkované andulky jsou ilegální a nesmějí být chovány ani prodávány.

Úvahy před založením chovu

  • Nenechávejte andulku nakrýt více než 2x ročně. Především pro samici je to příliš náročné.
  • Po dosažení věku 10 měsíců již andulka může mít mladé.
  • Položte si také otázku: „Co se stane s mladými?“ Mám pro ně dostatek prostoru a času nebo mám možnost dát zvířata do dobrých rukou?

Budka pro hnízdění

Nyní musíte Vašemu párečku zajistit vhodnou budku pro hnízdění. Dbejte na to, aby odpovídala potřebám samičky. Pouze tma v domečku může zajistit, že samice začne produkovat hormony, které jsou nutné ke zrání vajec. Materiál na stavbu hnízda andulky nepotřebují, protože si fyzicky žádné nestaví. Budka by však měla mít vytvořenou prohlubeň vhodnou pro kladení vajec. Ideální pro hnízdění je zabudovaná deska, která bude opatřena dřevěnou stěnou. Tak můžete i Vy sledovat, zda je všechno v pořádku. Musíte se však snažit ptáky rušit pouze minimálně a neprovádět kontrolu déle než několik minut.

Kladení vajec a sezení na vejcích

Pokud samec samičku správně nakryl, bude samice v průběhu dvou týdnů sedět na 4–7 vejcích. Pro matku začíná dlouhá doba izolace, protože bude hnízdo opouštět pouze kvůli vyprázdnění se. Samec je po tuto dobu zodpovědný za zajištění potravy pro samici. Krmí ji a chrání společné obydlí.

Mláďata se klubou na svět

Po cca 18 dnech začne velmi zajímavá část: kuřátka se začínají klubat. Svými vaječnými zoubky vyklovou otvor do skořápky a pípajíc volají matku. Andulka zalarmována voláním pomáhá svým potomkům, jestliže se sami nezvládají osvobodit ze skořápky. Jakmile si mláďata vybojovala cestu ke svobodě, jsou matkou zahřívána a krmena. Váží sotva 2 gramy a jsou holá a slepá. Nejpozději v této chvíli byste měli hnízdo pravidelně kontrolovat, aby v hnízdě nebyl žádný mrtvý jedinec.

Dvě mláďata andulek © grafikplusfoto / stock.adobe.com

Odchov

Kvůli krmení i odchovu mladých zůstává samice i nadále v hnízdě. Samec stále zásobí jak ji, tak i potomky jídlem, avšak jinak se na rodinném životě v hnízdě nepodílí. Pokud ptáčci dostávají v krmení vše, co potřebují, není třeba je dokrmovat žádným dalším krmivem. Po cca. 17 dnech získají mladí ptáčci hmotnost dospělého jedince (cca. 40 gramů). Vyvíjejí se skutečně rychle.

Milovaní sourozenci

Čím se rodinný život andulek vyznačuje, je sounáležitost mladých. Ve 3 týdnech se sourozenci krmí a starají se o sebe navzájem. Mladší jedinci jsou krmeni těmi staršími a při společných hrách i objevování okolí se vyvíjí jejich sociální cítění.

Opuštění hnízda

Ve věku cca. 4-5 týdnů podnikají mladí jedinci své první pokusy o vzlétnutí. Opouštějí bezpečí hnízda, aby objevili vzrušující svět okolo. Přesto jsou rodiči i nadále krmeni, dokud nejsou dost velcí na to, aby si sami zajistili zrna a semena. Teprve když potomci dokážou úplně sami pozřít vše, co je třeba, mohou odletět z hnízda a starat se o sebe. Obvykle mluvíme o době okolo 8 týdnů, někdy to však může trvat i déle nebo i kratší dobu.

A nyní může začít šťastný a spokojený ptačí život!

Nalezněte produkty pro ptáky v našem online shopu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Onemocnění ledvin u ptactva

Onemocnění ledvin u papoušků, kanárků a andulek poznáte často teprve tehdy, když je na pokusy o léčbu již pozdě. Důvodem je skutečnost, že příznaky ledvinového onemocnění jsou tak nenápadné, že laik je dokáže jen těžko jednoznačně identifikovat.

2 min

Přepeřování

Jako člověk ze skříní vytahuje teplé zimní oblečení nebo vzdušné letní šaty, ptáci mění svoje peří. Bohužel ne vždycky je přepeřování tak jednoduché jako změna šatů u člověka.