Želvy

Vodní želva

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

Jak želva vypadá?

Želvy patří mezi plazy a jsou charakteristické svým krunýřem. Tato kostní kapsle, která se skládá z kostí a zkostnatělé kůže, je opatřena předním a zadním otvorem pro hlavu, krk, ocas a končetiny. Na základě takzvaných růstových prstenců, které se nacházejí na krunýři, lze určit růstový spurt zvířete, nikoli však jeho věk.

Díky kožovité a voděodolné pokožce jsou zvířata optimálně chráněna před dehydratací a zraněními. Kůže však nemá potní žlázy, takže se želvy musí vyhýbat silnému polednímu slunci, aby nedošlo k přehřátí.

Tlama několik milionů let starých plazů není vybavena zuby. Horní a dolní čelisti jsou však dobře vyvinuté a pomáhají želvám rozžvýkat rostlinnou stravu a lovit kořist.

Jaké druhy želv existují?

Existuje celkem 313 druhů želv a více než 200 poddruhů. Od malých vodních želv, které obývají jezírka a rybníky až po obří mořské i suchozemské želvy – taková je rozmanitost druhů těchto plazů, kteří obývají naši planetu více než 220 milonů let.

I přes vysoký věk, kterého se dožívají zejména velké želvy, je mnoho druhů v dnešní době ohroženo vyhynutím. Pokud si chcete pořídit želvu jako domácího mazlíčka, měli byste si důkladně prověřit její původ a vyvarovat se koupě chráněného druhu z volné přírody. Navíc ne každý druh je vhodný pro domácí chov.

Tropické druhy nejsou vhodné pro začátečníky, protože jejich chov je velmi náročný. Želvy s nižšími nároky – jako je želva ozdobná, klapavka pižmová a želva egyptská nebo tuniská jsou pro laiky mnohem vhodnější.

malá vodní želva
želva s bílým pozadí

Kde želvy žijí?

Žijí na všech kontinentech mimo polární oblasti. Najdeme je v tropických lesích, jezerech a bažinách, stejně jako v pouštích, brakických vodních plochách a mořích. Jezera, rybníky a řeky na celém světě poskytují domov vodním želvám, zatímco suchozemské želvy mohou žít ve velmi suchých oblastech.

Jak chovat želvu v domácích podmínkách?

Suchozemské želvy

Suchozemské želvy bývají malé a pomalé, přesto rády prozkoumávají okolí a potřebují proto dostatek prostoru. Pouhé terárium není pro tento druh zcela vhodné. Potřebují rozmanitě vybavený výběh, kde mohou šplhat, hrabat a vyhřívat se.

Pravidlo pro optimální velikost terária je délka a šířka krunýře v centimetrech krát pět. Čím větší zvíře je, tím větší potřebuje terárium. Při přípravě terária pro tento druh želv je třeba vzít v úvahu následující čtyři pravidla:

  1. Půda: Spodní část terária by měla být opatřena podkladem, který je bezprašný, jinak by mohlo dojít k podráždění dýchacího ústrojí želvy. Ideální je jemný štěrk, říční písek nebo mulčovací kůra a lze ji doplnit listím nebo senem. Některé želvy se rády zahrabávají.
  2. “Vana”: Želvy mají rádi koupání a vanu využijí take jako pitný zdroj. Proto nezapomeňte vodu ve vaně často měnit. Pro menší želvy obvykle postačí jako “vana” menší miska.
  3. Úkryt: Ve svém přirozeném prostředí hledají úkryty pro spaní a odpočinek. Taková místa v teráriu by tedy v žádném případě neměla chybět a měla by být k dispozici pro každé zvíře.
  4. Místo krmení: Želvy rády jí stále na stejném místě. Proto určete vhodné místo, kde jim budete každý den servírovat čerstvé krmivo.

V přírodě jsou želvy spíše samotářky a nepotřebují nutně společnost. Můžete je ale chovat v párech nebo v malých skupinkách. Upozorňujeme však, že pohlaví zvířete lze bezpečně rozezenat až po několika letech a v období sexuální zralosti tak mohou želvy mezi sebou ve skupince soupeřit. Abyste tomu zabránili, doporučujeme pořídit již dospělé, dostatečně staré jedince. Pro harmonické soutiží jsou ideální skupinky samiček s jedním samečkem.

Dalším důležitým bodem v chovu želv je zimní spánek. Neovlivňuje však šechny druhy. Zatímco evropské želvy vyhledávají na zimu úkryt, teplé klima v domovině marocké želvy dovolí zvířatům být aktivní i v zimě.
Naproti tomu evropské želvy – v závislosti na počasí – na konci října nebo listopadu – upadají do zimního spánku, ze kterého se probouzejí, jakmile se venku oteplí. Pouze v případě, že je zvíře nemocné, by měl chovatel od zimního spánku zcela upustit nebo ho posunout na pozdější dobu. Vzhledem k tomu, že přípravy na zimní spánek začínají již v září, měli byste si tato zvířata pořídit nejpozději v srpnu.

Tři měsíce před zimní hladovkou je důležité želvy prohlédnout, zda nemají parazity nebo nejsou nemocná. Vzorek stolice předejte k vyšetření odbornému veterinárnímu lékaři. Nemocné nebo slabé zvíře zřídka přežije zimní hladovění, proto je takové vyšetření životně důležité, a pokud je to nutné, zimování musí být odloženo.

Pokud chováte želvy ve volném výběhu, nebude nutné je nijak zvlášť na zimní spánek připravovat. V teráriu je naopak třeba měsíc před začátkem zimního spánku omezit dobu osvětlení na zhruba čtyři hodiny denně. Současně by mělo být klima v noci chladnější, protože zvířata pak postupně snižují příjem potravy až ji nakonec příjmat přestanou.

Podle druhu želvy je potřeba před zazimováním nastavit speciální teplotu a dobu osvětlení. Během tří až pětiměsíčního zimního spánku by zvířata neměla být rušena a maximálně dvakrát byste je měli zvážit, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.

Vodní želvy

Vzhledem k jejich menší velikosti těla jsou vhodnější pro chov v teráriu. To by však mělo být dostatečně velké. V letních měsících mohou být některé druhy umístěny do zahradního jezírka a pak přezimovat v bytě.
Ozdobným želvám, které mají pouze deset až patnáct centimetrů, stačí akvárium o velikosti 80 cm, mnoho druhů však vyžaduje větší akvária. Přesnější informace Vám podají ve specializovaných obchodech.

Aby bylo akvárium rozmanité a poskytovalo želvám dostatek úkrytů a slunečního záření, mělo by být vybaveno (plovoucími) ostrůvky, kameny a nebo kusy dřeva a netoxickými rostlinami. Filtry na vodu a bublinkové filtry zajišťují vhodnou kvalitu vody, zatímco speciální zářivky zajišťují vhodné osvětlení a ohřev.

vodní želva na kameni

Jakou potravu želva potřebuje?

Suchozemské želvy jsou vegetariáni a jejich strava je složena z různých bylin, zeleniny a ovoce. Želvy mají rády mnoho rostlin, které běžně rostou na zahrádce nebo na louce. Kromě toho jim můžete také nabídnout zeleninu, s ovocem byste však měli být velmi opatrní kvůli obsahu fruktózy a podávat ho jenom jako občasný pamlsek

Dvě suchozemské želvy

Želvy mají také rády seno, ale upřednostňují čerstvé krmivo. Dokonce i v zimě by měly dostávat čerstvé bylinky nebo saláty. Vzhledem k vysoké kontaminaci salátů ze supermarketů pesticidy doporučujeme vlastní pěstění.

Pro dostatečný příjem vápníku by měly dostávat také vaječné skořápky, vápenný prášek nebo neošetřenou sépiová kost.

Strava vodních želv se výrazně liší. Hlavní složkou jejich stravy je čerstvá, živá či mražená potrava jako jsou hlemýždi, vodní hlemýždi, žížaly, cvrčci a stejnonožci. Mohou však konzumovat i celé sladkovodní ryby (např. korušky), malé myši, krysy, šváby a měkkýše. Jídelníček lze doplnit okřehkem, vodním morem, rožcem či listy leknínu. Sépiová kost dodá želvám dostatek vápníku pro zdravý krunýř.

Nesypejte vápník na krmivo, ale podávejte ho samostatně. Při posypu krmiva vápníkem snadno dojde k předávkování a následnému onemocnění želvy. Obecně platí, že krmení celými rybami, tj. včetně kůže, kostí a střev, je naprosto dostatečné pro zásobování organismu želvy vitamíny a vápnem. Vzhledem k tomu, že samy poznají, kdy potřebují vápník doplnit, postačí jim dát k dispozici sépiovou kost a želvy se obslouží samy.

Jak dlouho želvy žijí a jakou péči potřebují?

Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let. Mořské želvy se nedožívají tak pokročilého věku, ale jsou také velmi dlouho žijícími živočichy a ne jen nákupem “na několik let”.

Kde můžete koupit želvu pro domácí chov?

Chcete-li si pořídit želvu z původního chovu a zachovat tak populaci těchto živočichů, měli byste si koupit želvu výhradně od uznávaného chovatele želv nebo v záchytné stanici. Zde získáte také cenné rady, jak o želvu pečovat a detailně se seznámíte s jejich chovem. Navíc Vám chovatel poradí i v případě pozdějších dotazů či problémů.

Vzhledem k tomu, že se želvy dožívají vysokého věku, není žádný problém pořídit si starší zvíře. Má to dokonce několik výhod, protože u staršího jedince lze již identifikovat pohlaví a je možné lépe posoudit jejich chování. Vhodnou volbou jsou i dospělá zvířata z útulku.

Při plánování koupě želvy je třeba mít také na paměti, že se některé druhy během chladného období ukládají k zimnímu spánku. Pořízení byste proto měli stihnou nejlépe ještě na jaře nebo nejpozději do srpna.

Všechny produkty pro akvaristy a pro chovatele vodních živočichů naleznete v našem online shopu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.