Bojovnice

dvě ryby bojovnice s černým pozadím

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

Nádherně zbarvená, rozmanitá, okouzlující: tak Betta bojovnice vypadá

Své jméno si bojovnice vydobyla díky svému agresivnímu vystupování. V Thajsku byla dokonce využívána na rybí zápasy a soutěže. Naopak v Evropě a Americe je oblíbeným domácím mazlíčkem, který je kupován především kvůli svému krásnému vzezření. Betta se vyskytuje v různých barevných variacích, její tělo a dlouhé, v proudu se vlnící ploutve se objevují ve všech možných tónech a dokáží vytvořit zajímavý kontrast. Nápadný je i labyrintově vyhlížející orgán sloužící k dýchání, jímž zvíře může přijímat kyslík i ve sladkých vodách. V současnosti je definováno mnoho podkategorií podle vzoru a zbarvení. Zatímco mužské exempláře jsou barevně výraznější, samice působí méně nápadně. Obě pohlaví jsou zhruba 160 mm dlouhá, více zpravidla ne.

Druhy bojovnic

Zpravidla rozdělujeme bojovnice do 8 okruhů. Jedná se o Betta akarensis, antonii, aurigans, balunga, chini, ibanorum, pinguis a obsura. Odlišují se od sebe vzorem a zbarvením šupin i ploutví. Kromě nich existuje samozřejmě i řada dalších druhů, jako jsou Betta pugnax nebo Betta brownorum. Někteří z těchto jedinců schovávají své mladé v tlamě, jiné kladou jikry na vodní pěnu, která se objevuje na hladině vodního toku. Kromě vzoru hraje při kategorizaci roli i tvar ocasní ploutve, existuje např. Crown Tails s bohatě vybarvenými ploutvemi. Ty působí jako péra bájných ptáků. Druh Halfmoons zase disponuje ploutvemi ve vzezření půlměsíce, které taktéž mohou být různě zbarvené. Long Tail Bettas se vyznačuje velmi dlouhou ocasní ploutví i dlouhou břišní ploutví. Dále můžeme vidět bojovnice se závojovitým ocasem, kulatým ocasem, trojúhelníkovými delta ploutvičkami nebo dvojitým ocasem. 80% bojovnic, které jsou k dispozici ve zverimexech disponují dlouhým závojnatým ocasem ve tvaru obdélníku nebo diamantu.

Thajsko: Domov druhu Betta (bojovnice)

Za domovinu bojovnic je považováno Thajsko. Tento předpoklad vychází především ze skutečnosti, že se zde pořádají rybí zápasy. Termín Betta však odkazuje na rozsáhlejší území. Pochází z javanézštiny. V Thajsku jsou tyto ryby označovány spíše jako Pla-kad nebo Trey Krem. Bettu můžeme potkat především ve sladkých jižních vodách Asie. Indonésie a především ostrovy Bali, Malajsie, Laos, Vietnam, Myanmar a Kambodža patří k oblastem, kde je výskyt bojovnic hojný. Kromě jižní Asie jsou tyto ryby chovány v akváriích nebo soukromých rybnících.

bílá bojovnice ryba

Krmení pro bojovnice: Tuto potravu doporučujeme

Ve volné přírodě se bojovnice živí hlavně malými měkkýši a vodním hmyzem. Tuto potravu sbírá přímo z vody nebo z vodní hladiny. Chcete-li bojovnici chovat doma, je nutné mít na paměti, že se jedná o čistého masožravce. Rostlinná strava tedy není v tomto případě žádoucí. Ve specializovaných obchodech jsou k dostání vhodné vločky i granuláty. Ty by měly obsahovat dostatečné množství živočišného proteinu, který ryby potřebují k vývoji svalstva. Alternativou k uvedenému krmivu představuje i hmyz jako jsou mouchy, larvy nebo mušky. U chovatelů je velmi oblíbený zamražený hmyz, který bývá ve zverimexech taktéž k dostání. Také můžete podávat pelety nebo jemný granulát, stejně tak lze většinu bojovnic krmit malým množstvím zelených fazolí.

Jak chovat bojovnice

Akvárium pro bojovnice

Chov tohoto druhu ryb je vlastně snadný a je vhodný i pro začátečníky. Jelikož je bojovnice poměrně malá, nepotřebuje ani příliš velké akvárium, 54 l je ideálních. Mělo by být dlouhé přibližně 60 cm. Máme-li bojovnice zatím malé, stačí jim objem 30 l. Kvůli dlouhým ploutvím potřebují bojovnice hodně energie i prostoru, aby se mohly pohybovat dopředu. Ovšem i malá akvária mají své výhody – Betta si pak chrání jen malý prostor, který považuje za své teritorium, přičemž teplota vody by měla 26°C. Nižší teploty nejsou pro zvíře vhodné 20°C, nemůže se pak adekvátně pohybovat. Vodu ve 30 l akváriu můžete zahřívat 25 wattovým topítkem.

Optimální hodnota pH  se pohybuje mezi 5 a 7, může tedy být kyselá. Mimo toto prostředí by se ryba rozhodně pohybovat neměla. Optimální tvrdost vody je mezi 5 a 15. Umělý proud rozhodně instalovat nemusíte, protože přirozeným prostředím bojovnic jsou klidné vody a právě tohle prostředí byste měli napodobit. Rostliny se v akváriu musejí vyskytovat taktéž a měly by růst ze dna akvária. Asijské druhy rostlin upřednostněte před evropskými, protože bojovnice mají rády hustý porost, nikoli na hladině plovoucí rostliny. Na hladině by také měl zůstat prostor na hnízdo z vodní pěny, které bojovnice stavějí. Díky rostlinám bude akvárium o něco tmavší, což však zvířeti vyhovuje. Červenozelené a bílozelené rostliny poskytují rybě adekvátní zastínění. Jako dekoraci můžete využít opravdové kameny nebo dřevo. Dno akvária můžete vysypat mnohými typy kamínků. Pouze světlé nebo barevné kameny jsou tabu. Jinak lze použít kameny jiných barev i písek.

Filtr teoreticky také nemusíte používat. V takovém případě však musíte každý týden vyměnit většinu vody. Proto jsou menší vnitřní filtry vnímány jako plus. Jsou tiché a regulovatelné. Můžete také instalovat vodní filtr. Tyto chemické přísady odstraňují těžké kovy, které by mohly být přítomné. Ovšem velké množství chemie zase ničí důležité bakterie, které ryby čas od času také potřebují. Ty se v akváriu začnou tvořit zhruba po 4 týdnech – tak dlouho by měl chovatel nechat akvárium v chodu předtím, než do něj zvíře umístí.

Sbližování bojovnic

Pozor: i když existují exempláře, které jsou mírumilovnější, přesto není bojovnice žádným mírumilovným kamarádem. Jedná teritoriálně až agresivně, proto Vás důsledně zrazujeme od umisťování dvou mužských exemplářů do jednoho akvária. U samic dochází k problémům řídčeji. Co se jiných druhů ryb týče, je důležité, aby nebyly příliš velké ani příliš malé. Okouni jsou sami teritoriální a pravděpodobně by se s bojovnicemi pouštěli do křížku. Velké ryby by je zase mohly vnímat jako kořist a ty menší by se mohly sami kořistí stát. Dániové jsou zase nadmíru živí, což u bojovnic způsobuje stres. Nejlepší volbou jsou rybky stejné velikosti s malými ploutvemi. Ryby, na které můžete však při chovu bojovnic zaručeně zapomenout, jsou živorodky.

Zdraví: silná rybka

Bojovnice se sice nedožívají mnoha let, většinou to bývá 3 – 5 roků, nicméně po celou dobu zůstávají zdravé a silné. Nebezpečí hrozí pouze v podobě napadení bakteriemi nebo houbami. K nákaze může dojít i v případě, že filtr máte, avšak filtr není dostačující nebo je špatně nastavený. Na druhou stranu je rybka z filtru mírně ve stresu, což může v extrémním případě taktéž způsobit smrt nebo onemocnění. Aby se ryba těšila co možná nejlepšímu zdraví, měli byste pravidelně čistit dno akvária od zbytků potravy, výkalů a nečistot. Vaše vnitřní hodiny by měly začít bít na poplach v okamžiku, kdy se ryba letargicky zdržuje u dna akvária. Může být totiž nemocná nebo ve stresu. Dalším důvodem může být i nízká teplota vody. Zdravý jedinec proplouvá pravidelně svým revírem, chová se tedy v prostředí aktivně. Ocas i ploutve jsou během těchto okružních jízd umístěny dále od těla. Šupiny vypadají leskle a čistě. V případě bojovnic byste měli vyměnit vodu nebo zvýšit teplotu vody i v případě, že zvíře přestalo jíst, není aktivní nebo plave jinak než je obvyklé. Totéž platí při změně zbarvení nebo nízké aktivitě ploutví. Vypoulené oči nebo napůl otevřená žábra jsou vážným důvodem k tomu, abyste navštívili odborný obchod nebo veterináře. Kromě hub a bakterií může být ryba napadena i jinými parazity, kteří způsobují onemocnění ploutví, ocasu případně vodnatelnost. Ta je nejviditelnější v oblasti břicha. Šupiny vypadají jako kolíky. Proti tomuto onemocnění bohužel neexistuje žádný ověřený lék. Podobně obtížně léčitelná je i sametová nemoc, při níž se na rybě objeví zvláštní narůžovělé nebo nazlátlé zbarvení, které vypadá jako závoj. V takovém případě musí být zvíře drženo v karanténě a musí jí být podávána antibiotika. Taková terapie může trvat až 4 týdny. Dostupnými léčivy jsou Maracin, prostředek proti napadení houbami, nebo antibiotika Tertacyclin a Ampicillin.

Pořízení bojovnice: Kde si můžu rybu koupit?

Bojovnice jsou opravdovou klasikou, proto je dostanete téměř v každém zverimexu. Často se zde objevuje pouze varianta Crown a Halfmoon Tail. Chcete-li zakoupit jiný druh, je většinou potřeba udělat speciální objednávku nebo si udělat výlet do většího města. Další možnost nabízí i internet, kde je opravdu široká škála ryb Betta. Zde si je můžete v klidu prohlédnout, ale vyzvednutí musí probíhat osobně. Nebude-li Vám vadit okruh 100 – 200 km, určitě v takové oblasti naleznete i vlastní chovatele, kteří se akvaristikou a chovem těchto ryb zabývají a ryby Vám zajistí.

Všechny produkty týkající se problematiky akvaristiky naleznete v online shopu zoohit.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.