Gekon zadní

Gekon zední

Gekon zední je znamenitý šplhoun. Díky přísavným lamelám na nohou může gekon šplhat po skleněných tabulích, nebo dokonce chodit po stropě hlavou dolů. Zjistěte více o tomto fascinujícím nočním zvířeti a jak ho chovat v teráriu.

Kdo jsou gekoni zední?

Na rozdíl od většiny gekonů, kteří patří do čeledi gekonovitých (Gekkonidae), patří gekon zední (Tarentola mauritanica) mezi gekony listonohé (Phyllodactylidae). Přesněji do rodu Tarentola. Gekoni patří do řádu šupinatých (Squamata), kteří jsou řazeni do třídy plazi.

Výskyt

Kde žije gekon zední?

Pokud strávíte příští dovolenou ve Středomoří, je velmi pravděpodobné, že tam ve volné přírodě uvidíte gekona zedního. Tarentola mauritanica totiž pochází z oblasti Středozemního moře. Vyskytuje se tam ve velkém dodnes. Je rozšířený v celém prostoru od Portugalska přes Španělsko, Francii, Itálii, Maltu, Chorvatsko po části severní Afriky v zemích jako Maroko, Egypt nebo Tunisko.

S gekonem zedním se lze setkat také na Baleárských ostrovech, Azorech, ostrovech v Jaderském moři, na Korsice nebo v Sardinii. V Řecku se Tarentola mauritanica vyskytuje pouze na Peloponésu a na pobřežních ostrovech, například na Krétě. Lze předpokládat, že gekona zedního rozšířili lidé jako černého pasažéra na nákladních lodích v oblasti Středomoří.

Tarentola mauritanica žije v přírodě pod skalami a balvany, ale také v blízkosti lidských obydlí, například ve štěrbinách zdí.

Vzhled

Jak vypadá gekon zední?

S celkovou délkou těla až 16 centimetrů patří gekon zední k největším gekonům v Evropě. Tělo gekona zedního je štíhlé, mírně zploštělé a má sametově hebkou šupinatou kůži. Od hlavy, přes hřbet až k ocasu jsou zřetelné četné kýlovité hrbolaté šupiny (tuberkuly) uspořádané v několika řadách. Tento ještěr má šedé až béžové, nahnědlé, nebo dokonce téměř černé základní zbarvení s tmavšími skvrnami.

Oči pro noční vidění

Jako tvor aktivní převážně v noci má Tarentola mauritanica štěrbinovou zornici, která ho chrání před světlem. Za denního světla je zornice úzká svislá štěrbina, za tmy vyplňuje celé oko. Gekoni tak mohou dobře rozeznávat tvary i ve tmě. Duhovka tohoto ještěra je šedá.

Přizpůsoben šplhu

Gekoni zední mají pět rozšířených prstů s drápy na třetím a čtvrtém prstu. Kromě toho mají tito šikovní lezci pod prsty nedělené přilnavé lamely s malými štětinovitými háčky, pomocí kterých se udrží i na velmi kluzkém povrchu.

Pohlaví

Jak rozeznat samce od samice gekona?

U Tarentola mauritanica není určení pohlaví na základě vnějších znaků vždy jednoznačné. Samci jsou však v průměru větší než samice a mají širší hlavu. Samice Tarentola mauritanica mají navíc drápy na všech prstech, které jsou však sotva viditelné a často zakryté. Když samec ve věku asi tří let dosáhne pohlavní dospělosti, vytvoří se pod kloakou dva výrazné kožní otvory, které u samice nejsou zřetelné, a představují tak další rozlišovací znak.

Vlastnosti

Co je typické pro Tarentola mauritanica?

Noční lovec, který se rád byhřívá

Gekon zední je tvor aktivní hlavně za soumraku a v noci. Ve volné přírodě tráví většinu dne v ústraní, v bezpečí svého úkrytu. Pravidelně však lze tyto ještěry zahlédnout, jak se dopoledne vyhřívají na slunci.

Aktivní je gekon zední od setmění přibližně do půlnoci, kdy se vydává na lov hmyzu a pavoukovců. Ve svém přirozeném prostředí se někdy vyskytuje v blízkosti umělých světelných zdrojů, kde číhá na kořist přilákanou světlem. Jakmile gekon zední zahlédne svou kořist, nejprve se k ní pomalu připlíží a pak po ní prudce skočí.

Jsou upovídanější samci nebo samice?

Pro gekona zedního je typický jeho silný hlas a rozsáhlý repertoár zvuků, které používá k obraně před útočníky a ke komunikaci se zástupci svého druhu. Samci se dorozumívají krátkým vrčivým křikem a hlasitým voláním, které se opakuje až jedenáctkrát za sebou. Samice na to odpovídají jediným zavoláním. K tomuto volání dochází pouze v období páření.

Ochranný mechanizmus

Gekon zední může v případě ohrožení odhodit část ocasu, který mu po nějaké době znovu doroste. Dorostlé ocasy jsou kratší a mohutnější než ty původní. Regenerované ocasy poddruhů Tarentola mauritanica mauritanica a Tarentola mauritanica juliae jsou zbarvené šedě až černě, u Tarentola mauritanica pallida žlutě.

Reprodukce

Samice gekona zedního snášejí čtyřikrát až šestkrát ročně dvě téměř kulatá vajíčka s tvrdou skořápkou. Vajíčka jsou 11 až 12 milimetrů dlouhá a 9 až 10 milimetrů široká. V teráriu se mláďata líhnou při teplotě 27 až 30 °C po 70 až 75 dnech. Mláďata jsou dlouhá dva až tři centimetry a váží 26 až 46 miligramů.

Při správné péči o terárium se gekoni zední dožívají až dvanácti let.

Na co si dát pozor při chovu gekonů zedních?

Gekon zední je obyvatel terária, který je na péči velmi nenáročný a nemá velké nároky ani na svůj životní prostor. Teplota, světlo a vlhkost vzduchu jsou spolu s velikostí hlavními faktory, které byste při přípravě místa vhodného pro tento živočišný druh měli vzít v úvahu.

Druhově vhodné terárium

Na co si dát v teráriu pozor?

Jako praví mistři ve šplhání potřebují gekoni zední co nejvyšší terárium. S mnoha možnostmi šplhání po větvích, větvičkách nebo silných kořenech. Vhodné místo je takové, které není po celý den vystaveno přímému slunečnímu svitu. Gekoni zední se nejraději vyhřívají na ranním slunci. Měl by zde být také dostatek možných úkrytů.

Velikost terária

Jak velké by mělo být terárium pro gekona?

Abyste předešli teritoriálním bojům mezi samci, je nejlepší chovat gekony v páru nebo samce s několika samicemi. Terárium pro dospělý pár by mělo mít tyto minimální rozměry:

 • 100 × 50 × 70 cm (D׊×V)

Ideální podmínky

Jaké jsou ideální podmínky?

Pro chov gekonů zedních je ideální lampa s časovačem, která simuluje denní a noční rytmus v intervalech dlouhých přibližně 12 hodin. Intenzita osvětlení přitom u gekonů, aktivních převážně v noci, nehraje důležitou roli. Gekoni zední milují tlumené noční osvětlení. V šeru lampy pak čekají na můry a jiný hmyz.

Tarentola mauritanica preferuje základní teplotu 25 až 30 °C přes den a 20 °C v noci. Gekoni jsou studenokrevní živočichové, takže si nedokážou udržet stálou tělesnou teplotu prostřednictvím metabolismu. V teráriu by proto měla být také výhřevná plocha s teplotou kolem 35 °C, kde se gekoni zední mohou slunit a vyhřívat. Dbejte na to, aby byla v teráriu místa s různými teplotami.

Gekon zední potřebuje vlhkost vzduchu 50 až 60 %. Vlhkost udržujte každodenním postřikem rostlin a vybavení v teráriu.

Zazimování

Jak zazimovat gekony zední v teráriu?

V zimních měsících gekoni zední zhruba tři měsíce zimují. Tato doba odpočinku slouží k udržení zdraví a je nezbytná pro reprodukci zvířat. Teplotu v teráriu začněte pomalu snižovat několik týdnů předem.

Během zimování by se teplota měla pohybovat mezi 15 a 18 °C. Během této doby se přestane krmit a osvětlení se pomalu omezí na několik hodin denně. Nikdy by neměla chybět miska s čerstvou vodou. Na konci klidové fáze by se teplota v teráriu měla během dvou týdnů opět pomalu zvyšovat.

Vybavení terária

Jak vybavit terárium vhodně pro tento druh?

Uvědomte si, jak Tarentola mauritanica žije v přírodě, a pak se zamyslete, jaké prostředí je pro něj přirozené. Umístěte do terária popínavé větve, naskládané kameny, břidlicové desky a také kůru. Tím zajistíte prostor pro pohyb a možnosti úkrytu.

Na zadní stěnu a boční stěny můžete použít nejen korkové desky, ale také imitace hornin na bázi syntetické pryskyřice nebo hotové směsi pro stavbu zadních stěn. Vhodným substrátem je písek a štěrk. Pro výsadbu jsou vhodné sukulentní rostliny a traviny.

Čištění terária

Jak správně čistit terárium?

K čištění terária používejte pouze teplou vodu. Nepoužívejte žádné čisticí prostředky. Terárium by se mělo každý týden vyčistit od trusu a zbytků svlékání kůže. K tomu můžete použít například pinzetu.

Z vybavení by se měly také pravidelně odstraňovat nečistoty. Jednoduše předměty vyjměte z terária a očistěte je kartáčkem a trochou vody. Substrát by se měl zpravidla měnit jen zřídka, přibližně jednou za jeden až dva roky.

Přehled doporučení pro chov gekona zedního

 • Chov: nejlépe v páru
 • Velikost terária pro pár: 100 × 50 × 70 cm (D׊×V)
 • Umístění: bez přímého slunečního svitu po celý den
 • Teploty: mezi 25 až 30 °C a 20 °C (den, noc)
 • Lampa s časovačem: pro 12hodinový denní a noční rytmus
 • Vlhkost vzduchu: 50 až 60 %
 • Substrát: písek nebo štěrk
 • Dekorace: větve k možnému lezení
 • Výsadba: sukulentní rostliny a traviny
 • Čištění: pouze teplou vodou

Čím se živí gekon zední?

Gekon zední se živí živým hmyzem, jako jsou cvrčci, brouci, svinky nebo pavouci. Při krmení obyvatel terária sáhněte po kvalitních krmných zvířatech. Dopřejte svým zvířatům pestrý jídelníček. Před krmením poprašte krmný hmyz směsí vitamínů a minerálů. Zajistíte tak příjem potřebných živin a vitamínů.

Stačí, když budete dospělé gekony zední krmit každé dva až tři dny. Mláďata naopak krmte každý den. Krmte vždy kontrolovaně a ne příliš. Dbejte také na to, aby gekoni zední měli vždy k dispozici misku s vodou.

Pokud uvažujete o chovu páru gekonů zedních, doufáme, že se vám tito na péči nenároční šplhavci budou líbit!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.