Želva zelenavá

Želva zelnavá

Želvy jsou jedni z nejstarších obratlovců na světě. Želva zelenavá je velmi oblíbeným druhem. Jste také nadšeni těmito prehistorickými zvířaty? Pak se můžete v našem článku dozvědět více o správném chovu, krmení a péči.

Vzhled: jak vypadá želva zelenavá?

Želva zelenavá je malá až středně velká želva s krunýřem dlouhým až 30 centimetrů. Krunýř je vzadu mírně klenutý nahoru, základní barva je olivová až žlutá s vysoce kontrastními černými skvrnami.

Břišní štít je u dospělých samců mírně zakřivený dovnitř, u samic je rovný. Jasným rozlišovacím znakem želvy zelenavé je u obou pohlaví rohovitý hrot na konci ocasu. Existují dva poddruhy želvy zelenavé, které mají různé vlastnosti:

 

Testudo hermanni hermanni Testudo hermanni boettgeri
Břišní štít je více klenutý Břišní štít je méně klenutý
Základní zbarvení: jasně žluté Základní zbarvení: slámové až olivově žluté
Dva černé pruhy na břišním štítu Břišní štít světlejší, pruhy méně výrazné

Rozdíl mezi želvou z podřádu skrytohrdlí (Cryptodira) a z podřádu skrytohlaví (Pleurodira)

Želvy lze v zásadě rozdělit na skrytohrdlé a skrytohlavé. Ke skrytohlavým patří vodní želvy, které si v případě nebezpečí stáhnou hlavu pod krunýř. Na druhé straně suchozemské želvy jsou skrytohrdlé, přitahují hlavu ke středu těla.

Želvy zelenavé jsou jedním ze tří druhů, které patří do rodu evropských suchozemských želv (Testudo). Pocházejí z evropského středomořského regionu. Patří k nim:

 • Želva nazelenalá (Testudo hermanni)
 • Želva žlutohnědá (Testudo graeca)
 • Želva vroubená (Testudo marginata)

Chov: jak správně chovat želvu zelenavou?

Než si vezmete želvu do svého domova, měli byste si udělat představu o chovu vašeho nového svěřence. Důležité otázky jsou: plánujete svou želvu chovat uvnitř nebo venku? Bude jedináček nebo bude žít v páru? A měli byste svou želvu zelenavou chovat dohromady s želvami vroubenými?

Kolik suchozemských želv chovat?

Želvy jsou považovány za samotáře a lze je chovat samostatně. Je také možné držet jednoho samce s více samicemi nebo jen skupinu samic.

Během období páření se samci stávají dotěrnějšími k samicím. Měli byste proto vždy dbát na převahu samic ve skupině, aby byly alespoň tři samice na jednoho samce.

Sloučení s jinými evropskými suchozemskými želvami – želvou vroubenou nebo želvou žlutohnědou – není doporučováno. Protože často dochází k nechtěnému křížení zvířat.

Želvy zelnavé © mysikrysa /stock.adobe.com
Želvy zelnavé rády žijí samy. Pokud je více samic na jednoho samce, dají se chovat i ve skupině.

Zahrada, balkon nebo terárium?

Zcela zřejmě – pro přirozený životní styl potřebuje želva zelenavá prostorný venkovní výběh na zahradě. Chov na balkóně by měl být až vaší druhou volbou, pokud vůbec. Čím větší zvíře bude, tím omezenější bude prostor na balkóně. U dospělých zvířat to nakonec vede k nevhodným chovatelským podmínkám.

Na balkóně orientovaném na jih může navíc polední slunce způsobit přehřátí zvířat. Na druhou stranu, neuzavřené balkóny mohou mít za následek, že se zvířata nachladí. Od trvalého chovu v teráriu byste také měli upustit.

Jak velký by měl být výběh?

Jako milovník želvy zelenavé potřebujete především místo pro prostorný a dobře strukturovaný venkovní výběh. Při plánování velikosti výběhu se držte hesla: čím prostornější, tím lepší! Jako vodítko použijte následující pravidlo:

 • délka výběhu: osminásobek délky těla želvy
 • šířka výběhu: pětinásobek délky těla želvy
 • pro každou další želvu: plus dvě x dvě délky těla
 • pro mladá zvířata (do cca 200 gramů): max. dva až čtyři metry čtvereční, jinak se „ztratí“

Aby vaše želvy neodcházely z výběhu, mělo by být ohraničení venkovního výběhu nejméně 25 až 30 centimetrů vysoké. Mějte také na zřeteli, že vaše želva může umět velmi dobře hrabat.

Jak zařídit venkovní výběh?

Původním stanovištěm suchozemské želvy jsou řídké borové a dubové lesy, stepi, oblasti s keři a vřesy. Vyskytují se také na obdělávaných oblastech, jako jsou louky, orná půda, olivové a citrusové háje.

Pokuste se vytvořit želví výběh co nejblíže přírodě, abyste co nejlépe nahradili přirozené prostředí vaší želvy zelenavé.

Nezapomeňte ve výběhu vytvořit slunná i stinná místa. Vytvořte malou krajinu plnou kopců, kamenů a rostlin, kde bude mít vaše želva spoustu příležitostí k úkrytu.

Pro více úkrytů můžete použít rozpůlené hliněné květináče, větší větve, kořeny stromů nebo dokonce listy. Želvy také mají rády různé kamenité a zemité půdní substráty, ve kterých mohou hrabat.

Malá prehistorická zvířata ocení také to, když vedle suchých oblastí najdou i ty vlhčí. Některá místa můžete pokrýt například vlhkou slámou. To zajišťuje potřebné vlhké a teplé klima a také úkryty pro mladá zvířata.

Pokud chováte mladá zvířata, měli byste také přes výběh připevnit síť nebo drátěné pletivo, abyste chránili malé želvy před ptáky.

Jaká technologie pro pařeniště?

Pokud chcete mít svou želvu zelenavou na zahradě po celý rok, pak je pro chladné dny nezbytné pařeniště nebo skleník.

U technického vybavení pařeniště byste měli myslet na světlo, teplo a dostatečný přísun UVB záření.

Zajímají vás také další obyvatelé terária? V našem magazínu pro vás máme mnohem více článků, ve kterých představujeme terarijní zvířata.

Strava: co žerou želvy zelenavé?

Želva zelenavá se živí vegetariánskou stravou bohatou na vlákninu. Denně by měly být v nabídce čerstvé divoce rostoucí rostliny, byliny a listy rostlin.

Trvale je možné podávat zeleninu a saláty. Naproti tomu ovoce byste Vaší želvě neměli dávat vůbec. Místo toho je ideálním doplňkem sušené luční seno.

Želva zelnavá © Janine / stock.adobe.com
Želva zelnavá je výhradně býložravec.

Chování: co dělá želva zelenavá?

Pokud si vyberete želvu, je to rozhodnutí na celý život. Protože zvířata se často dožívají více než 50 let.

Želvy však nejsou vhodné k mazlení a přenášení. Místo toho si užívejte pohled na tato fascinující pravěká zvířata.

Dodržují želvy zelenavé zimní spánek?

Želva zelenavá je jedním z těch chladnokrevných živočichů, kteří během chladného období upadají na několik měsíců do stavu hibernace. Pokud teploty trvale klesnou, sníží se tělesná teplota, dýchání a srdeční frekvence želvy na minimum.

Zimní spánek je obzvláště důležitý pro pohodu a zdraví zvířat. Každý rok od listopadu do března by měl být důsledně dodržován. Když teplota opět stoupne, želvy se z hibernace probudí.

Může to znít divně, ale želvy lze zimovat také v chladničce v krabici s vlhkým listím.

Chov: kolik vajec snášejí želvy zelenavé?

Po zimním spánku začíná u želvy zelenavé období páření. V květnu samice snese vejce.

Želvy pak potřebují vhodné, slunné místo k uložení vajíček. Pokud samice želv nejsou schopné vejce snést, může to pro ně být někdy fatální.

Proto byste měli pro svoji želvu připravit hromádku. Ta se bude skládat ze zahradního substrátu, ornice a písku a měla by být optimálně zahřívána sluncem. V průměru kladou evropské želvy čtyři až šest vajec. Malé želvy se líhnou asi po 90 dnech.

Upozornění: Nezapomeňte, že na narozené želvy se vztahuje povinnost oficiální registrace.

Pořízení: kde je možné koupit želvu zelenavou?

Ve své domovině jsou želvy zelenavé považovány za kriticky ohrožené. Jakýkoli dovoz a přímý prodej je na území Evropské unie zakázaný.

Při nákupu želvy potřebujete povolení a příslušné doklady. Želvu zelenavou byste proto měli kupovat pouze od renomovaného chovatele. Můžete se ale také obrátit na útulky, kde můžete nějaké opuštěné želvě poskytnout nový domov.

Přehled

 • Délka těla: až 30 centimetrů
 • Hmotnost: až tři kilogramy
 • Očekávaná délka života: 50 let a více
 • Rozšíření: oblast Středomoří, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko
 • Způsob života: aktivní přes den
 • Zimní spánek: tři až čtyři měsíce
 • Chov: samostatně nebo ve skupině, vhodný chov ve venkovním ohrazeném prostoru
 • Snůška vajec: čtyři až šest vajec
 • Krmivo: zeleninová strava bohatá na vlákninu
 • Zvláštnost: ohrožený druh
Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.