Neonky

2 neonky u dna

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným “neonovým” barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.

Chování neonek: Barevnost jako ochranná funkce

Domovinou neonek jsou temné vody v Jižní Americe. Jejich přirozeným prostředím je tmavé dno a temně zbarvená voda. Pro každého přirozeného nepřítele by tak ale byly snadnou kořistí. Ale příroda je chytrá. V temných vodách neobvykle jasné barvy neonek nepřítele matou. Jedna rybka se těžko sama ubrání případnému útočníkovi. Ale velké hejno, ve kterém se neonky houfují, brání nepříteli zaútočit. Pro neonky je snadné držet se v hejnu, protože díky jasným barvám mezi sebou neztratí kontakt.

Zvláštností neonek je, že samy nesvítí. Spíše odrážejí dopadající světlo. Je úžasné pozorovat tento proces v akváriu. Ráno, ihned po úsvitu, nejsou barvy ještě tak intenzivní.  S větší intenzitou světla se rozzáří i barvy rybiček. Nejlépe vyniknou v akváriu s tmavým podkladem a mírným osvětlením.

jedna neonka

Chov neonek

Akvárium

Optimální velikost akvária pro neonky je minimálně 60 l. Čím větší akvárium, tím lépe. Ideální teplota vody je 20 – 25°C, neboť v jejich domovině – deštném pralese v Peru, je obdobná teplota. Neonky se nejlépe cítí v akváriu s vodou o tvrdosti 10°dH a pH 5-7. Akvárium by mělo být osázeno rostlinami, ale tak, aby ryby mohly volně plavat. Vhodné rostliny do akvária jsou nízké rostliny nebo rostliny plovoucí, které vytvoří v akváriu šero. Ideální je také tmavý podklad akvária.

Výživa neonek

Neonkám můžete podávat všechny druhy živé i zmrazené potravy, která je dostupná v jejich přirozeném prostředí, jako jsou např. artemie, larvy komárů či hrotnatky. Rovněž je můžete krmit vločkovým krmivem a krmivem ve formě tablet. Důležité je, aby byla strava rozmanitá.

Soužití neonek

Neonky jsou ryby hejnové, a proto je důležité je chovat ve skupinách. Optimální je skupinka minimálně o 10 rybách. Neonky jsou velmi přátelské a není proto problém je chovat společně s jinými druhy okrasných ryb. Při výběru okrasných ryb je třeba dbát na to, aby nepovažovaly neonky za kořist a měly obdobné nároky na chov. Vhodné druhy pro soužití s neonkami jsou například platy, živorodky, sumečci či další tetry.

hejno neonek

Onemocnění neonek

Neonová nemoc je typickým onemocněním neonek, vyskytující se i u jiných druhů teter či parmiček. Je způsobena parazity, kteří se přenášejí napadeným krmivem nebo okusováním infikované ryby. Infikované ryby jsou posázeny bílými skvrnkami, které zapřičiňují, že lesk rybek postupně mizí. Dále dochází k zakřivení páteře. Nemoc není zatím vyléčitelná. Infikované ryby by měly být okamžitě přemístěny do karantény, aby se nenakazily další ryby.

Výrobky z oblasti akvaristiky naleznete v online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.