Mečovka mexická (Xiphophorus helleri)

Mečovka mexická (Xiphophorus helleri)

Samce v dospělém věku snadno poznáte podle ocasní ploutve.

Pozor, tato okrasná rybka je ozbrojená! Přesto je mečovka mexická (Xiphophorus helleri) překvapivě mírumilovná a oblíbená zejména u začátečníků. Odkud pochází její jméno a jak se o tuto krásnou rybu nejlépe starat, se dozvíte v našem článku.

Vzhled: Kde nosí mečovka svůj meč?

Nejprve odpověď na nejdůležitější otázku. Štíhlá sladkovodní rybka nese své vznešeně znějící jméno podle ocasní ploutve samců. Ta je ve spodní části prodloužena jako meč. Dlouhá, rovná ploutev se nazývá gonopodium a je pářícím orgánem samců.

„Výzbroj“ samců měří asi dvě třetiny délky jejich těla. Přesto jsou chovné formy samců se svými osmi centimetry délky těla menší než samice. Samice bez meče mohou dorůst délky až dvanácti centimetrů.

Samce a samice mečovek lze rozlišit až v průběhu jejich života. Když se u samců v době pohlavní dospělosti vytvoří gonopodium z řitní ploutve, rozdíl oproti samicím lze jen stěží přehlédnout.

Jaké existují druhy mečovek?

Ve své původní divoké podobě má mečovka třpytivou nazelenalou barvu. Přes tělo má světle červený podélný pruh. U samců se pruh táhne až k meči, kde obvykle přechází do výrazné žluté barvy. U chovných forem naopak existuje velká barevná rozmanitost.

Mečovky jsou živorodky. Do tohoto typu ryb patří také živorodka duhová, plata skvrnitá a živorodka ostrotlamá. Živorodé druhy mohou snadno křížit, existuje mnoho barevných variací. Výjimečně krásná je například mečovka vídeňská, od hlavy až po ocas je ohnivě červená a má dokonce červené oči.

Chov mečovek mexických: co je třeba mít na paměti

Tyto krásné okrasné ryby mají mimořádně temperamentní povahu, zejména během námluv. V akváriu by mělo být více samic než samců a dostatek prostoru. To pomůže udržet samce v klidu. Akvárium by mělo být v ideálním případě alespoň jeden metr dlouhé.

Nahoře by mělo být akvárium kryté sklem. V zápalu boje vyvinou mečovky působivou skokanskou sílu. Aby si samičky mohly od „horkých hlav“ občas odpočinout, neměly by chybět rostliny jako úkryty. Rostliny slouží také jako úkryt pro mláďata. Bez něho mláďata nepřežijí. Dospělí se jimi totiž živí.

Přestože mají mečovky rády bujnou vegetaci, měly by mít dostatek prostoru k plavání.

Odpovědi na nejdůležitější otázky ohledně akvaristiky najdete v akvaristickém magazínu zoohitu.

Socializace s ostatními obyvateli akvária

Mečovky jsou hejnové ryby, které rozhodně potřebují společnost. Platí to zejména pro samce.Ti by měli být chováni společně s nejméně třemi samicemi. Boj o moc mezi samci může být drsný. K ostatním druhům ryb se však chovají mírumilovně. Tyto se však musí vyrovnat s temperamentem mečovek mexických.

Vhodnými spolubydlícími krásných mečovek jsou živorodky duhové nebo živorodky ostrotlamé. Mečovky žijí převážně ve střední oblasti akvária. Nepřekážejí tak obyvatelům u dna.

Tipy pro chov mečovek mexických:

 • Voda v akváriu by měla být mírně tvrdá (12 až 30 německých stupňů tvrdosti).
 • Ryby se cítí nejlépe při teplotě mezi 18 a 28 stupni Celsia.
 • Hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7,0 a 8,3.
 • Přestože mečovka ráda žere řasy, je nezbytné akvárium pravidelně čistit a pečlivě se starat o vodu.
 • Dostatek prostoru, bujné rostliny a společnost jsou nejdůležitějšími předpoklady pro spokojené mečovky.
 • Částečná výměna vody v akváriu by se měla provádět přibližně jednou za čtrnáct dní.

Hezčí život pro obyvatele akvária: přečtěte si nejlepší tipy v průvodci akvaristikou v magazínu zoohit.

Potrava: co chutná mečovkám?

Pokud jde o potravu, nejsou tyto okrasné rybky nijak vybíravé: vděčně přijmou suché krmivo, mražené krmivo i živou potravu. Občas mohou dostat i nakrájené listy salátu nebo okurku.

Krmit ryby je možné několikrát denně. Poté krátce zkontrolujte, zda ryby vše sežraly. Pokud v akváriu zůstane příliš mnoho potravy, může to mít negativní vliv na kvalitu vody.

Zdraví: odolné nebo náchylné k nemocem?

Mečovky mexické jsou velmi odolné a snadno se o ně pečuje. Ani ony však nejsou chráněny před typickými chorobami ryb, jako je skvrnitost. Při svědomité péči a druhově vhodném chovu můžete riziko těchto onemocnění přinejmenším snížit.

Jak dlouho žijí mečovky?

Pokud budete dodržovat základní pravidla chovu ryb a vezmete si k srdci naše rady, čeká na vaše ryby dlouhý a spokojený život. Dobře opečovávané mečovky se mohou v akváriu dožít přibližně pěti let.

Chování: jakou povahu mají mečovky mexické?

Když jsou spolu samci, často vytvářejí teritoria. Jakmile mají v hledáčku nějakou samici, pustí se do agresivního boje.
Pokud žije více samců pohromadě, chovají se k sobě tím klidněji, čím více mají prostoru. Přesto by se o akvárium mělo vždy dělit více samic než samců.

Během rozmnožování jsou samci velmi přímí: poklepávají samici čenichem na břicho, aby jí dali najevo svůj zájem. Pokud jsou úspěšní, rodí samice po čtyřech až šesti týdnech až 150 a více mláďat – živých, nikoliv jako jikry. Pokud samice neporodí v izolaci, je většina mláďat sežrána.

Koupě: kde mohu koupit mečovku mexickou?

Pokud jste v akvaristice začátečníci nebo chcete obohatit své stávající akvárium, je mečovka mexická přesně tím pravým kandidátem. Najdete ji v obchodech se zvířaty, v internetových obchodech nebo u soukromých chovatelů.

Protože se o tyto okrasné rybky velmi snadno pečuje a nemají téměř žádné nároky, lze je snadno chovat i doma. Chov mečovek je však úspěšný pouze tehdy, jsou-li mláďata chráněna před nenasytnými samci.

Původ: odkud pochází mečovka mexická?

Tato sladkovodní ryba pochází z Mexika a Střední Ameriky. Dnes se tato ryba vyskytuje i v jiných částech světa, například v Severní Americe, Africe a Austrálii. Důvodem je, že lidé opakovaně vypouštěli okrasné ryby do přírodních vod.

V přírodě žijí mečovky v rychle tekoucích vodách. Tam často nacházejí rozsáhlé porosty rostlin, a proto je ocení i v akváriu.

Přehled

 • Název: mečovka mexická (Xiphophorus helleri)
 • Velikost: samci do osmi, samice do 12 centimetrů (divoké druhy jsou o něco větší)
 • Oblast akvária: střední část
 • Chov: ve skupinách, nejméně čtyři až pět ryb, nejlépe více samic než samců
 • Socializace: možná
 • Akvárium: sladkovodní, minimální délka jeden metr
 • Teplota vody: 18 až 28 stupňů Celsia
 • Parametry vody: mírně tvrdá voda, hodnota pH mezi 7,0 a 8,3
 • Potrava: mečovky žerou vše – živou potravu, mražené krmivo i suché krmivo
 • Úroveň obtížnosti: snadná, i pro začátečníky
Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.