Živorodka ostrotlamá (Black Molly)

Živorodka ostrotlamá

Živorodka ostrotlamá je oblíbená ideální okrasná ryba pro začátečníky.

Sytě černé okrasné ryby se sametovým leskem jsou velmi oblíbené u zkušených akvaristů i začátečníků. Krásná živorodka ostrotlamá je obohacením každého akvária. Jedná se o velmi klidnou a odolnou sladkovodní rybu. která miluje teplo. Reaguje však citlivě na výkyvy teplot.

Vzhled

První chovné kusy Black Molly dovezené z USA byly poměrně malé. Měly délku 4–6 cm a krátkou, plochou a mírně hranatou hřbetní ploutev. Četným křížením vzniklo v průběhu let mnoho dalších odrůd Molly. Varianty se výrazně liší barvou, velikostí, tvarem ploutví a proporcemi těla. Křížilo se mimo jiné i s živorodkou velkoploutvou.

Samec nebo samice?

Nejznámější formou Black Molly je bezpochyby černě zbarvená odrůda se špičatou hlavou a poměrně malou tlamou. Tyto oblíbené okrasné rybky dorůstají v závislosti na rodu 6 až 10 cm.

Samice jsou o něco větší a kulatější než samci.

Samce lze také poznat podle přetvořené řitní ploutve, tzv. gonopodia. Obvykle samci mívají také větší hřbetní ploutve.

Další formy Black Molly

Existují také stříbrné, strakaté a dalmatinské Molly. V posledních letech jsou obzvláště oblíbení kříženci se zlatou Molly. Ta má nažloutlou ocasní ploutev a světlejší oči.

Poněkud vzácnější jsou tzv. půlnoční Molly. Tato varianta má velmi velkou hřbetní ploutev s červeným lemem.

Historie

Odkud pochází živorodka ostrotlamá?

Ryby, které jsou černé od hlavy až po ocasní ploutev, se ve volné přírodě vyskytují jen zřídka. Black Molly není „přírodní druh“. ale vyšlechtěná forma živorodky ostrotlamé. Ta je ve své původní formě stříbřitě zelená.

Živorodka ostrotlamá obývá pomalu tekoucí sladkovodní vody v oblastech mezi Střední Amerikou a Kolumbií a Venezuelou.

Čistě černé ryby byly poprvé úspěšně vyšlechtěny v USA ve 30. letech 20. století. Odkud byly vyváženy do Evropy a dalších částí světa. Dnes patří mezi nejoblíbenější okrasné ryby pro sladkovodní akvária.

Díky jejich elegantním černým šupinám a mírumilovné povaze si bez nich nelze představit společná akvária.

Obliba

Proč je živorodka ostrotlamá tak oblíbená?

Obliba Black Molly není dána pouze jejími krásnými černými šupinami, ale také její mírumilovnou povahou. Ta z ní činí nenáročného obyvatele společných akvárií. Tato okrasná ryba není hejnovou rybou v pravém slova smyslu. Měla by však vždy žít ve skupině.

Velmi ráda plave a poskytuje vítané zpestření v každém akváriu. Živorodka ostrotlamá má pověst dobrého hubitele řas. Tato vlastnost jí  mezi akvaristy vysloužila další plusový bod. Čilá černá ryba opakovaně okusuje rostliny a vybavení svou malou špičatou tlamou.

Rozmnožování

Jak se živorodky ostrotlamé rozmnožují?

Black Molly se velmi rády rozmnožují. Po náročných námluvách oplodňují samci samice pomocí gonopodia, řitní ploutve přeměněné v pářící orgán.

Živorodky ostrotlamé mohou rodit několikrát ročně. Březost trvá čtyři týdny. Březí samice se stává neforemně tlustou. Rodí se 30 až 80 plně vyvinutých mláďat.

Čilá mláďata ihned po narození prozkoumávají své okolí a hledají ochranu před predátory v hustých porostech rostlin. I mladé rybky Black Molly jsou poměrně odolné. Díky tomu první kritické týdny přežije velké množství narozených ryb.

Starší živorodky ostrotlamé jen málokdy pronásledují mláďata. Lisí se tak od jiných, poněkud agresivnějších druhů.

Chov

Chov v akváriu

Chov Black Molly je poměrně snadný. Mírumilovné černé ryby se dobře snášejí s mnoha jinými sladkovodními rybami. Akceptují také různé životní podmínky a druhy krmení. Tyto podmínky by však mělý být stále stejné. Tmavé okrasné ryby jsou velmi citlivé na jakékoli výkyvy. To se týká teploty vody, kyselosti nebo hodnoty pH.

Živorodka ostrotlamá nesnáší příliš tvrdou nebo příliš měkkou vodu. Tento jev je poměrně častýi u mnoha jiných vyšlechtěných druhů ryb. Problémy jim způsobuje také příliš vysoká kyselost vody.

Black Molly dávají přednost teplotě vody 26 až 28 °C. V případě potřeby se vyrovnají i s mírně chladnějším i poněkud teplejším prostředím akvária (maximálně 30 stupňů). Teplota vody by však neměla být nižsí než 24 °C a vyšší než 30 °C. Důležité je, aby zvolená teplota zůstala stabilní.

Jak vypadá ideální akvárium pro Black Molly?

Živorodky ostrotlamé lze chovat již v menších akváriích od délky strany 60 cm, tj. 54 litrů. I díky tomu jsou tak oblíbené. Samozřejmě i pro tyto ryby milující plavání platí: čím více prostoru, tím lépe.

Jako substrát se doporučuje štěrk. Akvárium by navíc mělo být osázeno mnoha rychle rostoucími rostlinami. Ryby v nich naleznou dostatek úkrytů. Listy rostlin by měly sahat do horní části akvária. Black Molly se pohybují hlavně ve středních a horních částech akvária.

Samice také uvítajímalé jeskyně mezi kameny. Poskytnou jim úkryt před příliš dotěrnými samci.

Na druhou stranu je třeba se vyhnout kořenům nebo jinému dřevěnému vybavení. Obsah tříslovin ze dřeva může okyselit vodu, což živorodky špatně snášejí.

Kolik živorodek ostrotlamých je možné chovat v jednom akváriu?

Je akvárium připraveno podle výše uvedeného popisu? Teplota a kvalita vody jsou správné? Pak nic nebrání tomu, aby se Black Molly nastěhovaly do svého nového domova. Měli byste si pořídit skupinu alespoň pěti až šesti jedinců. Živorodky nejsou ryby žijící v hejnech. K tomu,aby se cítily dobře, však potřebují své druhy.

Pokud máte malé akvárium o objemu 54–60 litrů, doporučuje se složení jeden samec a čtyři až pět samic. Více samců na příliš malém prostoru by mohlo způsobit problémy. Mezi samci snadno dochází k rozepřím.

Ve větších akváriích lze chovat několik samců. Samice by však měly vždy převažovat nad samci. Na každého dalšího samce je třeba přidat přibližně 30 litrů k celkovému objemu. Ve 200litrovém akváriu lze proto chovat maximálně 5 až 6 samců a odpovídající počet samic.

Údržba akvária

Jak často je třeba akvárium čistit?

Samozřejmě byste neměli vždy čekat, až se rybám povede špatně. Pravidelné čištění a kontrola hodnot vody pomáhá udržovat akvárium v chodu. Jednou týdně vyměňte asi 10 až 30 procent vody. Každé dva až tři týdny proveďte větší výměnu vody o 30 až 50 procent. Dbejte na to, aby měla čerstvá voda stejnou teplotu jako stávající voda. Ryby by neměly být vystaveny teplotním výkyvům.

Pravidelně čistěte filtr a udržujte stěny a příslušenství v čistotě. Také průběžně testujte kvalitu vody pomocí testovacích proužků nebo digitálního testeru. Ujistíte se tak, že klima v akváriu je správné. Vysoké a rychle rostoucí rostliny, které živorodky ostrotlamé milují, také pomáhají udržovat v akváriu zdravou rovnováhu.

Krmení

Čím krmit Black Molly?

I pokud jde o stravu, jsou oblíbené černé okrasné rybky považovány za nenáročné. Preferují jednoznačně rostlinnou potravu. Živorodky žerou hlavně na vodní hladině. Proto by se mělo používat lehké vločkové krmivo s čistým nebo vysokým obsahem rostlin, které neklesá příliš rychle ke dnu.

Čas od času mají rády také živou nebo mraženou potravu, například komáří larvy. Lze jim nabízet také krmivo pro ryby z čistých řas. Je důležité ryby nepřekrmovat. Příliš mnoho potravy škodí nejen samotným živočichům, ale může narušit celý ekosystém akvária.

Objevte naši nabídku krmiv pro ryby!

Délka života

Kolika let se dožívají živorodky ostrotlamé?

Při dobrém chovu se Black Molly dožívá tří až pěti let. Stejně jako u většiny chovných forem je průměrná délka života nižší než u volně žijících živorodek ostrotlamých. Ve srovnání s jinými sladkovodními okrasnými rybami, které jsou náchylnější k nemocem, se ale dožívají vyššího věku.

Černé okrasné ryby jsou považovány za poměrně odolné vůči nemocem. Ani ony samozřejmě nejsou nemocí zcela ušetřeny. Nejčastějším onemocněním je krupička neboli bílá skvrnitost. Tuto takzvanou ichtyonemoc poznáte podle malých bílých skvrn na ploutvích nebo kůži. Pokud je nemoc včas rozpoznána, lze proti ní bojovat zvýšením teploty vody a přidáním soli. Pokud to nepomůže, existuje řada prostředků proti ichtyonemocem. Jsou k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami.

Léčba při onemocnění

Co dělat, když ryba onemocní?

Pokud je ryba nemocná, samozřejmostí je léčit samotné onemocnění. Měli byste ale také rozpoznat jeho příčiny a bojovat proti nim. Důvodem oslabení imunitního systému, a tím i onemocnění zvířat, mohou být například špatné hodnoty pH, nesprávná tvrdost vody nebo příliš nízká teplota vody.

Živorodky ostrotlamé často dávají najevo nepohodlí způsobené špatnými podmínkami houpavými pohyby. Pokud si takového chování všimnete, měli byste zasáhnout. Při provádění nezbytných opatření a ošetření byste měli mít vždy na paměti všechny ryby ve vašem akváriu a jejich požadavky. Například přidání soli nebo zvýšení teploty by mělo být tolerováno i ostatními druhy.

S jakými okrasnými rybkami se živorodka ostrotlamá snese?

Black Molly jsou mimořádně mírumilovné ryby. Lze je bez obav chovat a socializovat s většinou druhů. Je důležité, aby všechny ryby žijící společně v akváriu měly stejné požadavky na vodu, světlo, teplotu a rostliny. Kromě toho by měly druhy ryb osídlit co nejvíce různých vodních oblastí. V této souvislosti jsou velmi vhodní sumečci žijící na dně nebo krevety. S jinými sladkovodními rybami, jako jsou známí platýsi, paví očko, neonky, skaláry nebo bojovnice pestré, však obvykle problémy nebývají. Obtížnější by to mohlo být pouze u větších, velmi živých ryb, jako jsou cichlidy. Živorodky ostrotlamé mívají tendenci být plaché.

Přehled doporučení pro chov Black Molly

Zejména nováčci v oblasti hobby akvaristiky se mohou rychle cítit zahlceni množstvím informací, které lze o živorodkách ostrotlamých najít. Nemusíte se však bát. Chov Black Molly je poměrně snadný, pokud budete mít na paměti několik bodů. Zde vám poskytneme přehled nejdůležitějších požadavků na chov živorodky ostrotlamé:

  • Velikost akvária: nejméně 54 litrů (délka strany 60 cm)
  • Teplota vody: 24°–28°C
  • Hodnota pH: 7–8
  • Celková tvrdost: 11–30 °dGH
  • Počet ryb: v malém akváriu o velikosti 60 cm 1 samec se čtyřmi až pěti samicemi; ve větších nádržích může být skupina větší (samice vždy převažují nad samci)
  • Substrát: štěrk
  • Rostliny: Black Molly dává přednost hustému a vysokému porostu, proto je nejlepší vysadit rychle rostoucí rostliny; dobře se k tomu hodí růžkatec ostnitý a nenáročná rostlina Hygrophila (mokřanka)
  • Krmivo: rostlinné vločkové krmivo; čas os času lze přidat larvy komárů
  • Společenství: s mnoha známými druhy sladkovodních ryb, které mají stejné nároky na prostředí a jsou rovněž považovány za mírumilovné; vhodní jsou například pancéřníčci skvrnití, živorodky duhové (paví očko) nebo platýsi
Nejlépe hodnocené články
9 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

6 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.

3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.