Cichlidy

Cichlidy

Čeleď cichlidovitých

Cichlidy patří k mnoha dalším okrasným rybám, které se do domácích akvárií dostaly z tropů a subtropů. Následující článek vám pomůže nahlédnout do velmi rozsáhlé a rozmanité čeledi cichlidovitých (Cichlidae).

Odkud cichlidy pocházejí?

Velká část všech cichlid pochází z Afriky. Většina afrických druhů se vyskytuje ve východoafrických jezerech. Dále se cichlidy vyskytují ve Střední a Jižní Americe, na Madagaskaru a v některých částech Asie. Žijí převážně ve sladkých vodách, vzácně i v brakických vodách (např. skvrnivec žlutý).

Jednou z nejznámějších oblastí výskytu cichlid je bezpochyby jezero Malawi ve východní Africe. Zvláštní geografické podmínky v evoluční historii tohoto „sladkovodního moře“ daly vzniknout jedinečné rybí fauně.

Cichlidy v jezeru Malawi © Dewald / stock.adobe.com

Podle vědců trvalo přes 2 miliony let, než se přes 700 metrů hluboká pánev v africké příkopové propadlině zaplnila. Více než 70 % zde žijících druhů tvoří cichlidy. Všechny jsou endemické, tj. vyskytují se pouze tam a nikde jinde na světě! Vynikající ukázka přizpůsobivosti cichlid.

Mezi oblíbené cichlidy v akváriu patří skaláry, terčovci a cichlidky Ramirezovy. Posledně jmenované patří k poněkud menším druhům cichlid.

Skalár © Farinoza / stock.adobe.com
Motýl cichlid - modrý © Iliuta / stock.adobe.com

Znaky cichlid

Rozmanitost velikostí je v této skupině stejně působivá jako bohatost barev. Zatímco například diskovité skaláry mají tvar šipky, cichlidky Marlierovy jsou spíše protáhlé. Totéž platí pro tvar úst cichlid, který je přizpůsoben příslušným podmínkám krmení.

Cichlidka štíhlá © Mirko Rosenau / stock.adobe.com

Znalci někdy reagují nechápavým kroucením hlavou, když „neznalci“ v této souvislosti mylně hovoří o „okounech“. Skuteční okouni mají čtyři nosní otvory. Jejich hřbetní ploutev se skládá ze dvou samostatných částí: přední s tvrdými paprsky a zadní s měkkými paprsky. Naproti tomu cichlidy mají pouze dvě nozdry a hřbetní ploutev je srostlá do jediné ploutve.

Mnozí se domnívají, že se cichlidy chovají dosti agresivně, což není u všech druhů pravda. Toto chování je často důsledkem špatných podmínek chovu. Zejména v období rozmnožování je důležité nabídnout cichlidám dostatek prostoru. Vzhledem k jejich silnému teritoriálnímu chování bývají zejména v tomto období agresivní. V každém případě byste se měli před nákupem informovat o chování a potřebách zvířat.

Jak chovat cichlidy

Akvárium

Velikost akvária se liší podle velikosti cichlid. Samozřejmě čím větší, tím lepší. Jak již bylo zmíněno, při plánování akvária je důležité zohlednit teritoriální chování cichlid. Například některé druhy miniaturních cichlid lze chovat v nádržích o objemu pouhých 54 litrů.

Stejně různorodé jako samotné druhy cichlid jsou i jejich potřeby, které je třeba zohlednit při zařizování akvária. Například u býložravých cichlid nemá smysl akvárium hustě osazovat rostlinami, protože cichlidy považují akvarijní rostliny také za potravu. Jiné druhy naopak vytrhávají rostliny ze země.

Výživa cichlid

Stejně jako se liší cichlidy, liší se i jejich strava. Od masožravců přes býložravce a všežravce až po požírače řas, vše je zde přítomno.

Masožravci by měli dostávat stravu bohatou na bílkoviny, zatímco příliš bohatá strava na bílkoviny způsobuje býložravcům zdravotní problémy. Vždy proto věnujte pozornost nutričnímu typu ryb a podle toho upravte krmení. Suché krmivo (granulát a tyčinky, vločky) je považováno za důležitou součást rybí potravy. Takové krmivo obvykle obsahuje všechny pro ryby důležité živiny.

Zejména pro dravé druhy ryb je lahůdkou živá potrava.

Rozmnožování cichlid

Zvláštní způsob péče o mladé rybky a jejich chování při námluvách je něco, co činí cichlidy obzvláště zajímavými. Člověk má skoro tendenci nazývat jejich chování „komunikativním“, tak výrazná jsou jejich gesta.

Cichlidy jsou známé intenzivní péčí o svůj potěr a důslednou obranou svého teritoria. Některé cichlidy chovají svůj potěr na otevřeném prostoru, jiné v jeskyních a dalších v ústech. Otevřeně chovaný potěr a jeskynní potěr se rozmnožuje na substrátu (kameny, listy, kořeny).

Vajíčka jeskynního potěru jsou kladena v úkrytu v jeskyních.

Cichlidy chovající v ústech chrání své potomky tím, že berou do úst buď vajíčka, nebo potěr. Nejsou tedy vázány na území. Cichlidy chovající v ústech proto hájí své teritorium jen krátce, což je pro chov v akváriu výhodné.

Tato skupina rybek nabízí opravdu pro každého něco. Obvykle netrvá dlouho, než poznáte nebo si dokonce zamilujete jejich fascinující chování, které se skrývá za zdánlivou nezpůsobností cichlid.

Larvy diskových ryb © Ovidiu Iordachi / stock.adobe.com
Nejlépe hodnocené články
9 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.

3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.