Kreveta japonská (Caridina multidentata)

Kreveta japonská v akváriu s rostlinami

Krevety japonské se v optimálních podmínkách v akváriích mohou dožít až 8 let.

Někteří akvaristé nechtějí tyto živočichy ve svém akváriu ani vidět, jiní si naopak akvárium bez krevet nedokáží představit. Bez ohledu na to, jestli japonské krevety máte rádi či ne, je jisté, že hrají důležitou roli v udržení ekosystému. Je tomu tak jak v akváriu, tak i v přírodě. Neúnavně hledají pomocí malých klepítek potravu. Na jejich jídelníčku najdete zbytky potravy, mrtvé části rostlin, a dokonce i mrtvé ryby. Hlavním zdrojem potravy jsou ale řasy. I tato vlastnost zcela jistě přispívá k jejich popularitě. Kreveta japonská (Caridina multidentata) se objevuje v obchodech stále častěji a v mnoha akváriích jsou tito neúnavní pomocníci nepostradatelní.

Vzhled krevety japonské (Caridina multidentata)

Tělíčka krevet japonských jsou průhledná s malými tečkami. V závislosti na kvalitě vody se tito živočichové zdají být nazelenale až načervenale průsvitní. Dospělé samice jsou asi 7 cm dlouhé a mají zhruba 2 cm dlouhé nožky. Samce je vizuálně těžké odlišit, protože jsou jen o něco málo menší.

Kreveta japonská (Caridina multidentata)

Chov krevet japonských

Pokud jde o hodnoty vody, jsou krevety japonské relativně nenáročné. Tvrdost vody  2 ° až 20 ° a teploty mezi 23 ° a 27 °C  snášejí bez problémů. V některých zdrojích jsou zmiňovány i extrémní hodnoty mezi 15 ° a 28 °C. Pokud je to možné, pH by nemělo překročit 7,5, jinak jsou krevetky letargické a necítí se dobře.

Hodnoty vody v akváriu obývaném krevetami japonskými by měly být především konstantní. Násilné výkyvy krevety nesnášejí dobře. Proto je vhodné provádět změny vody častěji, ale s menším množstvím vody (asi 30%), aby se udržely konstantní hodnoty vody. Je důležité také zmínit, že krevety japonské milují vodu s vysokým obsahem kyslíku.

Krevetky japonské jsou přátelští živočichové, které lze snadno socializovat s dalšími mírumilovnými obyvateli akvárií.. Doporučujeme vyvarovat se větších nebo dravých ryb, protože bezbranné krevety se mohou rychle stát jejich oblíbenou „pochoutkou“. V hejnu se krevety cítí nejlépe. Ideální je chovat minimálně 10 krevet v jednom akváriu.

Ve společenském akváriu se krevety japonské obvykle chovají nenápadně. Sedí mezi rostlinami nebo na zemi a hledají potravu. Když plavou v akváriu, připomínají malé průsvitné přízraky, které se tiše vznášejí vodou. Krevetky japonské jsou nejen perfektní zdravotní policií, ale také fascinující stvoření, která lze pozorovat dlouhé hodiny.

Kreveta japonská plave ve vodě

Výživa krevet japonských (Caridina multidentata)

Krevety japonské se spokojí s relativně malým akváriem o délce cca. 30 cm. Akvárium by nemělo být příliš světlé a mělo by být dostatečně vybaveno rostlinnými úkryty. Pokud nejsou v akváriu řasy, měly by být krevety dokrmovány tabletami nebo jiným krmivem s řasami, např. krmivem pro sumce, které je běžně dostupné v obchodech.

Další možností je prodloužit dobu osvětlení akvária, aby začaly v akváriu růst řasy a sloužily jako zdroj potravy pro krevetky. Můžete také podávat např. vločky, zmrazené potraviny a dokonce i malou živou potravu. Řasy by však na jídelníčku krevet neměly chybět, protože jsou pro ně hlavním zdrojem potravy.

Odchov krevet japonských

Odchov krevet japonských je poměrně náročný. Zatímco dospělé krevety žijí ve sladkých vodách, larvy se vyvíjejí ve slané vodě. V přírodě, jakmile se mláďata vylíhnou, míří do slanějších ústí řek.

Po dokončení vývoje se krevetky vrací do sladkovodních oblastí. Kvůli této skutečnosti jsou pro odchov krevet japonských potřebná dvě různá akvária.

Odchov krevet japonských

Odchov krevet japonských je poměrně náročný. Zatímco dospělé krevety žijí ve sladkých vodách, larvy se vyvíjejí ve slané vodě. V přírodě, jakmile se mláďata vylíhnou, míří do slanějších ústí řek.

Po dokončení vývoje se krevetky vrací do sladkovodních oblastí. Kvůli této skutečnosti jsou pro odchov krevet japonských potřebná dvě různá akvária.

Caridina multidentata na dně akvária

Jak na odchov krevet japonských:

  • Nejdříve umístěte samici ještě před vylíhnutím larev do samostatného (ještě sladkovodního) akvária.
  • Po vylíhnutí všech mláďat se matka umístí do původního akvária.
  • Nyní je třeba druhé akvárium dosolit mořskou solí, protože pouze tak se mohou krevetky plně vyvinout.
  • Po zhruba 40 dnech je vývoj dokončen a krevety mohou být umístěny do původního akvária.

Případně můžete nechat krevety vylíhnout ve sladkovodním akváriu, pak je opatrně vysát a vložit do připraveného akvária se slanou vodou.

Všechny akvaristické potřeby, jako např. krmiva pro ryby nebo akvária, naleznete v našem online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.