Listonoh

Listonoh

Listonohové žijí převážně u dna.

Prastaré stvoření jako z jiného světa

Listonoh patří k nejstarším stvořením na zemi. Tyto žijící fosilie fascinují dospělé i děti, neboť jsou to svědkové dob dávno minulých. Chov pravěkých korýšů v akváriu není nijak složitý. Péče o ně je nenáročná, takže to zvládne i malé dítě. Samozřejmě však existují i druhy, které jsou přísně chráněné a ty do akvárií nejsou vhodné.

Jak listonoh vypadá a jaké jsou jeho poznávací znaky?

Listonohové jsou pravěcí korýši, kteří se od sebe opticky liší dle druhu, ke kterému náležejí.

Triops Cancriformis pochází z Evropy. Je hnědý a délka jeho těla se pohybuje okolo 10 cm. Je tedy o něco větší než jeho příbuzní z jiných částí světa.

Kombinací různých poddruhů listonoha je Triops Longicaudatus z Ameriky. Je šedavo-žlutavý a většinou 6-9 cm dlouhý.

Triops Australiens měl původně svou domovinu v Austrálii. Potřebuje teplé klima, aby mohl správně růst. Je šedo-stříbrně zbarvený a má dlouhý ocásek.

Velmi rozšířený Triops Granarius, který pochází z Afriky, jihozápadní Asie, východní Číny a Japonska. I on potřebuje teplo, aby se mu dařilo. Zvláštním znakem je jeho dlouhý ocas a množství lístečkových nohou.

Triops Newberryi pochází ze severozápadní Ameriky. Také on má rád teploty pohybující se mezi 24 a 32 stupni. Se svou délkou kolem 5-7 cm se řadí mezi menší zástupce tohoto druhu. Barevně je také nenápadný – vyskytuje se ve světle hnědém provedení.

Listonoh u dna

Jaké druhy triopsů existují a jak je od sebe odlišit?

Je známo 10 druhů listonohů, kteří však mají různé poddruhy.

Triops cancriformis, Triops longicaudatus a různé žábronožky patří mezi nejznámější druhy.

Triops cancriformis platí za evropský druh pravěkého kraba. Jedinci jsou tmavě hnědí, skvrnití.

Ze severní Ameriky pochází druh Triops longicaudatus, který je aktivní a rád plave. Vizuálně zaujme díky svým červeným nožkám a hnědo-zeleným krunýřem.

Žábronožky jsou narůžovělé a žábronožky solné jsou téměř průhledné, bělavé se zeleným tělem.

Existují i různé jiné druhy, které jsou buďto přísně chráněné nebo nejsou vhodné do akvária. Listonohové patří ke korýšům, jsou tedy příbuzní s humry, kraby, garnelami i vodními blechami.

I tyto druhy mají nožky do tvaru lístků. Listonohové jich mají kolem 40. Používají je k dýchání, pohybu dopředu i příjmu potravy. Hlava i části, které nesou nožky, jsou chráněny krunýřem.

Odkud listonohové pocházejí a kde všude jsou rozšíření?

Podle druhu mohou pocházet z Evropy, severní Ameriky, celého amerického kontinentu nebo i z Afriky, Austrálie, jihozápadní Asie či Japonska. Nicméně druhy se rozšířily po celém světě. Žijí většinou u dna vodních toků, upřednostňují písčité či bahnité podlaží.

Vejce kladou na dno, kde mohou v zemi zůstat ukryté i několik let, dokud dno nevyschne. Jedná se o určitý způsob přežití i ve velmi obtížných podmínkách, proto dokázali přežít tisíce let. Jakmile na zemi přistane zase voda, potomci se vyloupnou a velmi rychle rostou.

Čím se krmí listonoh v akváriu?

Způsob stravy je určován podle toho, jak jsou jedinci staří. Larvy přijímají jemnou potravu, dospělí jedinci potřebují proteiny, např. ve formě larev much nebo drobných korýšů. Žábronožky můžete krmit i rostlinnou stravou, konkrétně řasami.

Na trhu jsou dostupné různé druhy krmiva, které jsou rozděleny podle toho, jak starému jedinci jsou určená. Jako doplněk jim můžete podávat i vařenou zeleninu nebo hotové krmivo, které naleznete v e-shopu zoohit.

Chov listonohů

Jaké akvárium vybrat?

Při instalaci akvária je vhodné napodobit co nejvíce přirozené prostředí chovaných živočichů. Listonohové žijí převážně v tůňkách nebo brázdách na co nejužším prostoru. Proto jim malé akvárium úplně stačí, tedy 10 l akvárium pro 5 jedinců je úplně ideálních. Výška akvária je nepodstatná, protože živočichové se pohybují u dna.

Aby mohli naklást vejce, musí být podlaží tvořené pískem, který bude dosahovat výšky 2–3 cm. Vsaďte nejlépe na kulatozrnný písek, který voda dokáže posléze smýt.

Listonohové a rostlinky

Také boxy s faunou jsou pro chov listonohů vhodné. Potřebují kolem sebe jen několik málo rostlin (vodní lilie apod.). Nevhodné rostliny jsou všechny jedovaté druhy. Anubie či loděnky také nejsou vhodné. Živočichové by se mohli v jejich listech zachytit.

Než vysadíte rostlinky v akváriu, umístěte je alespoň na dva dny v nádobě mimo. Smyjí se tak z nich případné nečistoty.

Dekorativních prvků je nejlepší se zřeknout úplně. Pokud na nich opravdu trváte, přilepte je ke dnu silikonem, jinak je listonohové vyvrátí.

Nízká akvária nepotřebují žádný další přísun vzduchu. U vyšších akvárií je potřeba zajistit pumpu, aby se ke zvířatům dostával dostatek kyslíku.

Akvárium musí být ohříváno pouze v případě, že chováte teplomilné druhy. K nim patří Triops longicaudatus, Triops longicaudatus albino & Triops australiensis.

Denní světlo by mělo být k dispozici po 10-12 hodin denně. V zimních měsících by měla být k dispozici odpovídající lampička.

Listonoh

Jak dlouho listonoh žije?

Triopsové se bohužel nedožívají vysokého věku. Většinou žijí pouze okolo 3 měsíců. Některé druhy žijí dokonce jen 6-8 týdnů. To mají společné i s jinými žábronožkami a podobnými druhy. Tyto druhy však nejsou ohroženy, neboť rychle rostou a již od 2 týdne života jsou schopné klást vejce.

I přes krátkou životnost je zábava listonohy chovat, protože okouzlují svým zjevem hlavně děti. Aby jedinci zůstali živi co možná nejdéle, měli byste je řádně krmit. Nejsou nároční, podávejte jim proto suché krmivo nebo vařenou zeleninu.

Kde se dá listonoh pořídit?

Listonohy můžete zakoupit ve zverimexech. Jejich pořízení není finančně náročné. To z nich činí ideální vstupní bránu do světa akvaristiky i pro děti. Existuje i řada možností, jak si tohoto pravěkého tvora pořídit online.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.