Štětičkové řasy – 5 tipů, jak s ní účinně bojovat

Štětičková řasa

Štětičkové řasy v akváriu se mohou stát skutečnou nepříjemností a akvaristé se jí právem obávají. Tmavě zelená až černá chomáčovitá řasa je totiž velmi odolná a obtížně se s ní bojuje. Není však třeba zoufat! Naštěstí existuje několik možností, jak nepříjemnou řasu z akvária vyhnat. Představíme vám pět nejúčinnějších protiopatření.

Co je štětičková řasa?

Štětičkové řasy patří do čeledi červených řas. Na rozdíl od většiny z 5000 známých druhů červených řas žijí štětičkové řasy ve sladké vodě. Pokud se v ní jednou rozšíří, cítí se v ní jako doma. Proto je nelze z domácího akvária tak snadno odstranit.

Tmavě zelené až černé řasy jsou velmi odolné vůči mnoha známým opatřením proti napadení řasami. Velmi pevně se přichycují k rostlinám, dekorativním předmětům i k substrátu a lze je odstranit jen s velkými obtížemi. Kromě toho si ukládají živiny po dlouhou dobu a na protiopatření často reagují s velkým zpožděním. Přestože jste již podnikli mnoho kroků proti nim a podmínky v akváriu se pro ně staly nepříznivými, ještě nějakou dobu spokojeně rostou.

V boji proti řasám je proto zapotřebí především trpělivost – někdy trvá poměrně dlouho, než se níže popsaná protiopatření projeví.

Je to opravdu štětičková řasa?

Než se pustíte do boje se štětičkovými řasami, měli byste se samozřejmě ujistit, že se o ni skutečně jedná. Nezřídka dochází k záměně štětičkových řas se zelenými řasami nebo parůžkatými řasami, které rovněž patří do čeledi červených řas. Ty jsou rovněž šedé až černé, ale dorůstají délky až 15 cm a mají kudrnaté nitě, které připomínají vlasy.

Naproti tomu štětičkové řasy jsou kratší a vypadají jako malé štětinaté chomáčky, které se usazují hlavně na listech rostlin. Odtud se šíří po celém akváriu. Od většinou neškodných druhů zelených řas je lze odlišit jednoduchým testem: odtrhnuté řasy namočte do alkoholu. Pokud se zelenočerné štětiny po krátké době změní na červené, jedná se zcela jistě o červenou řasu, a tedy o obávanou řasu štětičkovou.

Kdy musím zasáhnout?

Pokud jste v akváriu objevili řasy, měli byste je co nejdříve odstranit a začít s dalšími opatřeními na zlepšení klimatu v akváriu. Jak bylo popsáno, štětičková řasa je velmi odolná a sama od sebe z akvária nezmizí. Čím dříve si zamoření všimnete, tím větší šanci máte na vyhnání otravných červených řas z akvária – aniž byste museli znovu zakládat celé akvárium.

Možné příčiny výskytu řas v akváriu

Abyste mohli proti něčemu účinně bojovat, je dobré znát příčinu. Na otázku, proč se řasy v domácím akváriu rozšířily, však bohužel není tak snadné odpovědět. Neexistuje žádná jednoduchá nebo obecně platná příčina vzniku řas. Nicméně víme, že červené řasy jsou přenášeny rostlinami a obvykle se do akvária dostávají jejich prostřednictvím. Známe také podmínky, které podporují šíření těchto odolných chomáčovitých řas. Patří mezi ně zejména zhoršení kvality vody, jako je:

 • příliš velká rychlost proudění vody
 • nízká hladina CO2 ve vodě
 • příliš vysoký obsah dusičnanů a fosforečnanů ve vodě
 • příliš tvrdá voda

Pět účinných opatření v boji proti štětičkovým řasám

Pokud v akváriu objevíte řasy, měli byste je samozřejmě co nejdříve odstranit. Na rozdíl od jiných druhů řas však nelze zeleno-černé chomáčky z rostliny snadno utrhnout. Často po nich zůstávají malé buňky, které se závratnou rychlostí množí a šíří se z rostlin na předměty nebo štěrk.

Známe-li podmínky, v kterých se řasám daří a za kterých se šíří, musíme ovlivnit prostředí a kvalitu vody, abychom další růst řas ztížili. Následujících pět opatření vám pomůže zlepšit prostředí ve vašem akváriu a zastavit další šíření řas.

 1. Odstraňte zasažené rostliny a vyčistěte předměty

Jak již bylo zmíněno, štětičkové řasy jsou na listech rostlin velmi dobře uchycené. Pouhé setření postižených míst málokdy stačí k zastavení růstu řas. Proto byste měli napadené části rostlin zcela odříznout. Nebo ještě lépe: odstranit celou rostlinu z akvária.

Důkladně vydrhněte napadené příslušenství a poté je vložte do vroucí vody. Po několika minutách můžete předmět vyjmout a opláchnout ho pod tekoucí studenou vodou. Předtím než kameny, umělé kořeny nebo jiné dekorativní předměty vložíte zpět, zkontrolujte, zda byly skutečně odstraněny všechny zbytky řas.

Při silném napadení řasami se může stát, že řasy prorostou do substrátu. V takovém případě je nutné napadenou vrstvu vysát nebo štěrk zcela odstranit. Pokud nechcete použít nový substrát, můžete štěrk – stejně jako vybavení – propláchnout, vyvařit a zchladit.

 1. Snížení proudu

Silný proud je dobrým prostředím pro množení červených řas. Silný pohyb vody „vyplavuje“ stávající CO2 a důležité rostliny, které jsou pro fungování akvarijního systému nezbytné, nemohou dostatečně růst. Navíc se zdá, že štětičkové řasy dávají přednost proudům a obvykle se usazují v místech akvária se silnými proudy. Snížením výkonu filtru můžete regulovat průtok vody a zajistit tak „klidnější“ vodu. Pokud používáte proudové čerpadlo, měli byste jej dočasně zcela vypnout.

 1. Zkrácení doby osvětlení

Akvarijní rostliny samozřejmě potřebují k růstu světlo. Kvůli tomu ale nemusí být osvětlení zapnuté celý den až do pozdních nočních hodin. Akvarijní osvětlení můžete vypnout nejpozději po 12 hodinách. Přesná doba osvětlení samozřejmě závisí na rostlinách, ale rostliny obvykle signalizují složením listů, že už mají světla dostatek. Pokud podle polohy listů poznáte, že rostliny mají dost světla, můžete osvětlení bez obav vypnout. Přerušení osvětlení na jednu až dvě hodiny denně může také pomoci omezit růst řas.

 1. Snížení množství potravy

Nezřídka se stává, že za silné zamoření řasami může překrmování ryb. Dbejte na to, aby podávané vločkové krmivo ryby přímo konzumovaly a neklesalo ke dnu. Nadbytek potravy na dně akvária může výrazně zhoršit kvalitu vody v akváriu a podpořit výskyt řas. Krmte pouze tolik, kolik ryby skutečně sežerou. Pro akvária se silným zamořením řasami lze doporučit také přestávku v krmení. Zdravé ryby obvykle vydrží bez potravy několik dní. Pravidelně však kontrolujte, zda se Vašim rybám při „nedobrovolné“ dietě daří dobře.

 1. Používejte rychle rostoucí rostliny

Rostliny jsou alfou a omegou fungujícího ekosystému v akváriu. Pomocí fotosyntézy odstraňují z vody oxid uhličitý a na oplátku ji obohacují o životně důležitý kyslík. Také absorpcí dusičnanů a amoniaku zajišťují rostliny vyrovnané hodnoty vody. Není náhoda, že se štětičkové řasy usazují v novějších akváriích, kde je populace rostlin ještě vcelku mladá a ne tak hustá.

Tomuto problému můžete čelit pomocí rychle rostoucích rostlin. Nejvhodnějšími rostlinami pro tento účel jsou stonkové rostliny, které ke svému růstu nepotřebují – a nebo jen málo – CO2 a které díky svým zvýšeným nárokům na živiny připravují řasy o živobytí. Nejznámější rostlinou pro boj s řasami je jistě růžkatec, ale proti nepříjemným řasám můžete bojovat také pomocí stonkových rostlin, jako je vodní mor, kosokvět úzkolistý, mokřanka mnohosemenná a indická mokřanka trojkvětá.

Existují ryby, které se živí řasami?

Jak by bylo krásně jednoduché, kdybyste si do akvária mohli pořídit několik rybek, které by se nadšeně vrhly na řasy a sežraly veškerý řasový pokryv. Ale bohužel ani běžná červená řasa není u většiny ryb příliš oblíbená. Pouhým chovem ryb, které řasy požírají, se řas zbavíte jen stěží. V boji proti řasám vám však může pomoci několik druhů. Patří mezi ně parmoun širokopruhý, ampulárka, okružák ploský a několik druhů krevet.

Obnovení rovnováhy akvária

Pokud ve vašem akváriu převládnou řasy, je to neklamné znamení, že kvalita vody není v pořádku a ekosystém vašeho podvodního světa není v rovnováze. Nemějte z toho výčitky: ani zkušení akvaristé nejsou imunní vůči chybám. A tak se může stát, že se kvalita vody v akváriu náhle zhorší. Aby akvarijní systém fungoval, je třeba dbát na mnoho věcí. Někdy i malé změny, jako je příliš mnoho krmiva, zvýšený počet ryb, příliš dlouhá doba osvětlení, nesprávné rostliny nebo zapomenutá výměna vody vedou ke zhoršení hodnot vody.

Pro zajištění dlouhodobě dobré kvality vody, ve které se ryby a rostliny cítí dobře a řasy nemají šanci, je proto nezbytná pravidelná analýza vody. Pomocí testovacího proužku nebo digitálního testeru vody můžete snadno zkontrolovat vodu v akváriu. Zjistíte tak, zda jsou hodnoty příliš vysoké nebo příliš nízké. V případě výrazných odchylek mohou být ke krátkodobému vyrovnání nedostatku užitečné chemické přísady nebo hnojiva. Pokud však chcete trvale dosáhnout dobré kvality vody, nevyhnete se následujícím povinnostem:

 • Jednou týdně vyměňte část vody.
 • Pravidelně čistěte stěny a zařízení akvária.
 • Jednou týdně vysajte štěrk na dně.
 • Zajistěte dobrý růst rostlin a v případě potřeby změňte dobu osvětlení.
 • Vyvarujte se nadměrného krmení ryb.
 • Ujistěte se, že počet rybek odpovídá velikosti Vašeho akvária.
 • Vyčistěte filtr akvária opláchnutím pod tekoucí vodou. Kompletní výměna filtrační vložky je nutná maximálně jednou za měsíc. Kromě toho by měl být filtr vyměňován pokud možno nezávisle na vodě, aby se příliš nenarušila stávající rovnováha.

Nejlepší obranou je prevence

Jakmile se řasy v akváriu rozšíří, je třeba – jak je vidět – vynaložit určité úsilí a trpělivost, abyste se nezvaných hostů zbavili. Zastavit již pokročilý růst řas je často obtížnější než zajistit funkční klima v akváriu hned od začátku. Zejména začátečníci ve světě akvaristiky by proto měli věnovat pozornost pravidelné péči o své akvárium a zajistit dostatečný růst rostlin. A důležitá rada na závěr: při nákupu nových akvarijních rostlin si je pozorně prohlédněte a ujistěte se, že jejich listy již nejsou napadeny řasami.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Akvarijní šneci: jak bojovat proti přemnožení

Pokud najednou objevíte v akváriu šneky, můžete být v klidu: měkkýši se zakroucenými schránkami mají pro majitele sladkovodních akvárií mnoho výhod. Pokud se však nekontrolovatelně množí, měli by akvaristé přijmout účinná protiopatření. Jak bojovat se šneky v akváriu a čeho se vyvarovat, se dozvíte v našem průvodci.

5 min

Řasy v akváriu

Zelené, červené, modré – řasy v akváriu nalezneme v různých barvách i tvarech. Bez řas to jednoduše nejde. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, je třeba zasáhnout.