Tvorba zahradního jezírka

Zahradní jezírko s Koi kapry

Jezírko je skutečný klenot a zkrášluje každou zahradu. Pokud o jezírku sníte, měli byste od začátku správně plánovat, abyste si ušetřili spoustu práce.

Prvotní rozvaha

Velikost

  • Dobře si promyslete velikost jezírka. Pokud je jezírko menší než 500 litrů, není nastolení biologické samoregulace jednoduché. Přirozená rovnováha vzniká ve velkých jezírkách o objemu cca. 1000 litrů.
  • V hloubce 100 cm se snižuje také zředění a v zimě bude pravděpodobně docházet k většímu úhynu ryb. Velké a hluboké jezírko také poskytuje rybám dostatek úkrytů a umožňuje osídlení větším množstvím ryb různých druhů.

Místo

  • Ale kde by mělo Vaše jezírko vzniknout? Zvolte nejkrásnější kout Vaší zahrady - ať už  v blízkosti terasy či kdekoli jinde. Funkční ekosystém potřebuje světlo, aby mohly rostliny nerušeně růst a voda byla dostatečně okysličená. Proto zvolte místo, kam po většinu dne svítí slunce. Přemýšlejte také o bezpečnosti! Vysoký plot kolem Vaší zahrady zabrání tomu, aby do jezírka spadly děti či zvířata a zranily se.
  • Dobré jezírko také potřebuje dobrý základ. Přestože plastové fólie ze supermarketů jsou levné, nejsou odolné vůči roztrhání jako dražší polymerní fólie. Na stavbu většího používejte výhradně vysoce kvalitní polymerní fólie. Počáteční vysoká investice se v dlouhodobém horizontu vyplatí, protože každá propustnost jezírka stojí další peníze.

Můžeme začít!

  • Stavba jezírka začíná měřením fólie. Následuje vykopání jámy. Dbejte na to, aby úhel byl cca. 45 stupňů a bahenná část měla hloubku cca 20 až 25 centimetrů. Vodorovný okraj zabraňuje ztrátě vody. Rašelinové podesty pod fólií zabraňují úniku a dodatečně stabilizují jámu.
  • I ploché části musí být pokryty půdním substrátem. Porézní substance podporuje přísun kyslíku pro rostliny a cirkulaci vzduchu. Takto postačí vrstva asi dva centimetry, která by měla pokrýt asi 60 až 70% dna jezírka, aby byla nastavena rovnováha fauny jezírka.
  • Nezapomeňte na rostliny. Pro prvotní výsadbu jsou vhodné výsadbové sáčky , které drží rostliny v substrátu, dokud nedojde k dostatečnému rozvoji kořenů.
Tvorba jezírka
Nejlépe hodnocené články
2 min

Tvorba zahradního jezírka

Jezírko je skutečný klenot a zkrášluje každou zahradu. Pokud o jezírku sníte, měli byste od začátku správně plánovat, abyste si ušetřili spoustu práce.
2 min

Jak správně krmit ryby v jezírku

Ryby naplňují zahradní jezírko životem – aby mohly růst a prosperovat, potřebují vhodný nutriční základ. V umělém jezírku s velkým množstvím ryb je jídelníček více než skrovný. Přibližně od 12°C byste měli krmit ryby v jezírku tak, aby byly zásobeny všemi potřebnými vitamíny a minerály.
5 min

Přezimování karasů: 5 kroků pro chladné období roku

Léto jste využili k hýčkání svých zlatých rybek v zahradním jezírku. Nejpozději na podzim si však mnoho majitelů jezírek klade otázku, jak mohou jejich ryby ve zdraví a bez stresu přečkat zimu. Náš průvodce Vám krok za krokem poskytne důležité tipy týkající se péče a ukáže Vám, jak správně přezimovat karasy zlaté.