Práce z domova s kočkou

Paní pracuje na laptopu s kotětem

Zejména v době krize během epidemie koronaviru má pracoviště mezi vlastními čtyřmi stěnami hodnotu zlata. To není jediný důvod, proč stále více společností nabízí Home-Office nebo flexibilní dny v kanceláři. Také samostatně výdělečně činní lidé, freelanceři nebo učitelé, kteří se připravují na hodiny, ti všichni tráví doma hodně času u psacího stolu, a sice ne sami, protože mnoho lidí sdílí svou pracovnu s kočkou. Jak funguje spolupráce s kočkou? Máme pro Vás několik tipů!

Smí kočka na stůl?

Na rozdíl od otázky o spaní v posteli Vám na tuto otázku odpoví mnoho milovníků koček tak, že s tím nemají sebemenší problém. Jelikož navzdory chlupům v klávesnici a méně prostoru pro práci, je chlupáč v Home Office velmi uklidňujícím a dokáže zmírnit stres všedního pracovního dne. Pokud na stole kočku nechcete, neměli byste od začátku povolit žádné výjimky. Připravte Vašemu miláčkovi útulné místečko ke spaní ve Vaší blízkosti. Pokud chce dobýt stůl, položte ho láskyplně, ale důsledně na zem. Znovu a znovu …

Kde je pro kočku na stole nejlepší místo na spaní?

Vy pracujete, kočka spí. To je úžasné, protože pokojně spící kočka je uklidňující a inspirativní zároveň. Kočka spí nejlépe na místě, které je pro spánek určené.  Může Vaše kočka jít kamkoliv? Prima. Mnoho koček je magicky přitahováno rameny nebo klínem svého majitele. Avšak to, co je po dobu pěti minut v pořádku, může být po půl hodině velmi nepohodlné. Je lepší zařídit kočce na stole vlastní místo na spaní.  Tip: Pokud máte velký stůl, můžete na něj položit útulný kulatý pelíšek. Díky tomu je Vaše kočka ve Vaší blízkosti. A Vy se tak můžete uvolněně pohybovat a občas se i poškrábat na hlavě.  Skutečnost, že tlapka Vaší kočky občas dopadne na klávesnici, je „rizikem povolání“.

Práce z domu s kočkou: Kreativní přestávky s Vaším chlupáčem

Pokud vyplňujete po dlouhou dobu tabulky nebo za sebou právě máte obtížný telefonát, můžete si dopřát pět minut bleskové relaxace. Kočka je pro to ideálním kolegou. Popadněte oblíbenou hračku Vaší kočky – míček, udičku nebo zmačkaný kus papíru – a nechte Vaši kočku vyrazit na lov. To posiluje pouto, trénuje kočku a umožňuje Vám po krátké přestávce vrátit se v odpočatém stavu k práci.

“Pravidla hry” pro Home Office s kočkou

Kočka mňouká, abyste si šli hrát, Vy jste ale zrovna pod časovým tlakem? Je důležité, abyste hru zahajovali Vy sami. Kočka si díky tomu vůbec nenavykne žebrání.  Pokud však máte bytovou kočku, měli byste se postarat o to, aby byla zaneprázdněna. To samozřejmě zahrnuje pravidelné hry a mazlení. Kočky „jedináčci“ se i tak začnou v bytě rychle nudit. Je tedy lepší mít dvě kočky, které se dokáží navzájem zabavit. Díky tomu máte více prostoru na práci.  Kočky, které mají k dispozici bezpečnou zahradu nebo otevřený prostor, mohou být také v případě velkého pracovního vytížení zdvořile požádány, aby vyšly ven.

Práce z domova s kočkou © eak8dda / stock.adobe.com

Které hračky jsou vhodné k zabavení kočky?

Kdo chce se chce plně koncentrovat na práci, potřebuje klid.  Ale co uděláte, když si chce Vaše kočka radši hrát? A hned! Okamžitě! V takovém případě mějte po ruce různé hračky pro zabavení. To jsou hračky, se kterými si Vaše kočka může hrát bez Vaší pomoci.  Zde je několik nápadů, jak udržet kočku zaneprázdněnou

Díky rozmanitosti jsou tyto hračky ještě zajímavější. Pokud vyměníte čmuchací koberec na několik dní za jinou hračku, kočka mu po přestávce začne zase věnovat více pozornosti.

Jak se vyhnout kočičímu chaosu na psacím stole?

Především u mladých koček platí: Všechno je vzrušující. Proto berte s humorem, pokud chce Váš čtyřnohý přítel unést kuličkové pero, udeřit tlapou do monitoru nebo se chce uvelebit na myši. Důležité dokumenty by měly být mimo dosah Vašeho malého tygra.  Kočka by se do nich mohla zakousnout. S trochou smůly by se na ně mohl vylít malér v podobě obsahu kočičího žaludku. U mladých nebo nemotorných koček postavte křehké šálky s horkými tekutinami na co možno nejbezpečnější místo. To znamená: daleko od kočky. Svačíte rádi u stolu? Pozor, to by mohlo upoutat pozornost Vaší kočky. Buďte opatrní, pokud skladujete čokoládu jako lék na nervy vedle klávesnice – pro Vaši kočku je jedovatá.

Práce z domu s kočkou: Ochrana dat

Mladé kočky obzvláště milují, pokud mohou ťapkat na klávesnici.  Proto pravidelně ukládejte všechny soubory. To platí i v případě, že opustíte kancelář pouze na chvilku. Někteří majitelé koček si nevšimnou okamžitě kočkou provedených změn, což může být později dvakrát více otravné. Proto po pauze vždy zkontrolujte, zda je dokument stále ve stavu „uloženo“.

Bezpečí kočky při práci

Zejména u mladých koček hrozí nebezpečí spolknutí malých částí nebo žvýkání kabelů. Proto: Ukládejte kancelářské sponky, gumičky nebo inkoustové patrony do zásuvek tak, aby kočka nic nespolkla a ani nerozkousala.  Nejlepší způsob, jak zabezpečit kabely od PC, tiskárny, internetové krabice a lampy, je zabalit vše chrániče kabelů. Postupem času budete moci svou kočku lépe odhadnout. Ale na začátku platí: Nenechávejte ji v kanceláři bez dozoru, pokud zde existuje riziko nebezpečí.

Přejeme vám mnoho zábavy a dobré spolupráce s Vaší kočkou!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.