Kastrace domácích mazlíčků – kastrovat či nikoli?

kočka se psem pod dekou

Kastrace

Existuje mnoho argumentů, které Vás mohou naklonit na stranu zastánců kastrace, stejně jako existuje dost protiargumentů, které Vás mohou od tohoto chirurgického zákroku odradit. To, zda se pro kastraci zvířete rozhodnete či nikoli, závisí na druhu chovaného zvířete a také podmínkách, v nichž ho chováte.

Kdy dává kastrace smysl?

Drobná zvířata zpravidla kastrovat nemusíte, protože se pouze vzácně pohybují volně kolem domu. Navíc promyšleným chovem a výběrem jedinců do skupiny můžete březosti poměrně účinně zabránit. Jinak situace vypadá u velkých skupin nebo v případě, že existuje medicinský důvod, proč kastraci provést.

I u psů není až tak složité je pouze „kontrolovat“, ačkoli se může stát, že neplánovaně dojde k nakrytí. Období hárání je navíc pro fenky velmi náročné a stresující.

U koček vypadá situace úplně jinak. Na rozdíl od psů není možné vodit kočky na vodítku. Kočky mají vlastní hlavu a ty, které mají venku volné pole působnosti, uhlídáte jen stěží. I když nedojde k samotnému aktu nakrytí, je doba mrouskání velmi stresující i pro kočku samotnou. Kočka je stále připravena k nakrytí, mnohdy zapomene jíst, zvrací a hubne. Pokud k oplodnění nedojde, může kočka onemocnět, a to vlivem hormonálních změn, které v jejím těle probíhají. Může tedy trpět na cysty, nádory na strucích nebo zánětem dělohy. V takovém případě má kastrace určitě smysl! Kocouři, nekastrovaní jedinci se potulují vesele dál stejně jako jejich kastrovaní přátelé. Nebezpečí střetu s vozidlem nebo boje s jinými kočkami je u nich velmi vysoké.

Myšlenka ochrany zvířete

K tomu se objevuje myšlenka, že kastrace z důvodu ochrany zvířete určitě smysl má, což Vám ukáže následující výpočet: kočičí pár může v průběhu deseti let vyvést až 80 milionů potomků! Odpověď na otázku, zda by všichni tito jedinci našli majitele, kteří by je krmili a dávali jim lásku, je nasnadě.

U psů je kontrola mnohem snadnější, ovšem i u nich se objevují nechtěné vrhy. Potomstvo přistane v lepším případě přímo v útulku. Tedy z hlediska bezpečnosti zvířete dává i zde kastrace smysl.

Zákrok

Jedná se o operaci, při níž jsou zcela odstraněny reprodukční orgány zvířete. To znamená, že u samců jsou odejmuta varlata, u samic zase vaječníky. Hormony přestanou být produkovány.

Zatímco u samců je zákrok poměrně jednoduchá záležitost, u samic se jedná o komplikovanější zásah, jelikož je při něm otevřeno břicho zvířete. V mnoha případech je spolu s vaječníky odstraněna i děloha. Po operaci jsou zvířata často zmatená kvůli podané narkóze, proto je třeba mít je pod dohledem.

Změny způsobené kastrací

Další otázka, kterou si milovníci zvířat kladou: Do jaké míry zásah Vašeho mazlíčka ovlivní na těle a na duchu?

  • U zvířat se zpomalí proces látkové výměny. Kočky i psi mají proto po operaci sklony k nadváze, proto je zapotřebí přizpůsobit aktuálnímu stavu množství i druh podávaného krmiva. Ideální je krmivo pro kastrované jedince, které má nižší obsah kalorií.
  • U milovníků koček přetrvává myšlenka, že zákrok bude mít negativní dopad na vývoj lebky kocoura. To je ovšem faktor, který je geneticky podmíněný. Ani průměr močové trubice se po kastraci kocourovi nezmění.
  • Co se charakteru týče, kastrace nebude mít na Vašeho mazlíčka žádný dopad. Někdy však bývá popisováno občasné značkování, a to jak u psů, tak u koček. Kastrovaná zvířata bývají také méně agresivní než jedinci nekastrovaní.

Náklady na kastraci

Zákrok provedený na kocourovi se pohybuje mezi 500 – 1200Kč, u koček 1500 – 2000Kč. Co se psů týče, tak cena kastrace pumrů se často odvíjí od jejich hmotnosti, tedy 1500 – 4000Kč, u fenek se pohybujete v intervalu 3000 – 5000Kč. Náklady ovšem nejsou žádným argumentem pro to, abyste zákrok kategoricky odmítli – neboť je v konečném důsledku přece jen levnější, než se starat o hromadu štěňátek a následné hledání odbytu není také žádná hračka. Některé spolky na ochranu zvířat nabízejí chovatelům i slevy pro majitele, kteří si nemohou dovolit uhradit zákrok v plné výši.

Chov

Pokud plánujete založení chovu, nemůžete logicky nechat zvíře vykastrovat. Takový zásah je trvalý a nelze jej vzít zpátky. Proto pokud si s myšlenkou chovu pohráváte, informujte se u veterináře na jiné způsoby ochrany, jako jsou implantáty nebo injekce.

Přejeme Vám i Vašemu zvířátku jen to nejlepší!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.